Association of British Scrabble Players

Results


October 2015

Mapperley Invitational October 31
Middlesex League October 29
Hawkwell October 27
Essex League JCB vs Team Innit October 26
Ilford October 25
SILK Final October 24-25
Ashmore Anniversary Invitational October 24-25
Middlesex League October 24
Yorkshire League match October 23
Middlesex League October 21
Hawkwell October 20
Lincolnshire and Borders League matches October 19
Continental Scrabble Championships October 16-18
Nailsea October 18
Luton October 17
Lincolnshire and Borders League matches October 16
Scottish League Dunedin vs Roc October 13
Yorkshire League match October 13
Middlesex League October 13
Hawkwell October 13
Scottish League Dunedin vs Waverley October 11
Bournemouth October 11
Hockley Heath Invitational October 11
Anglesey October 9-11
Essex League Team Innit vs Harmony October 10
Oxford Invitational October 10
Coventry Triple October 5-7
Scottish League Scorpions vs Bingoes October 6
Yorkshire League match October 5
Lincolnshire and Borders League matches October 5
Yorkshire League match October 4
Cock of the North October 2-4
34th Diaspora October 3
Yorkshire League matches October 3
Glasgow October 3
Middlesex League October 1

Mapperley Invitational October 31st results from Jeanette Paul.

Division A
6 games.

PnOld Prd New W Spread
1 155 187 157 5 +376 Greg Kelly
2 176 188 177 5 +233 Jason Carney(Exp)
3 176 173 176 4 +333 Russell Byers(GM)
4 161 180 162 4 +229 Gerard Fox

5 148 126 147 1 -217 Peter Thomas
6 144 126 143 1 -421 Mick Healy
7 147 127 146 1 -533 Peter Winnick

Division B
7 games.

PnOld Prd New W Spread
1 142 153 143 5 +406 Lorraine Crouch
2 126 155 128 5 +393 Angela Burke
3 133 140 133 4 +219 Ivy Dixon-Baird
4 143 138 141 4 -214 Denis Shields

5 134 125 133 3 +119 Jill Parker
6 143 124 142 3  +69 Heather Burnet
7 125 112 124 2 -211 Paul Walford
8 unr 114 114 2 -781 Michael Holligan

Division C
6 games.

PnOld Prd New W Spread
1  97 119 101 5 +348 Darryl Hentley
2 100 119 102 5 +190 Derek Sergeant
3 110 102 108 4 +358 Alison Lowe
4  84  88  85 3  -50 Barbara{Lincoln} Green

5  83  72  83 2  -15 Brian Rowell
6  79  56  77 1 -230 Christine Silvester
7  60  57  60 1 -601 Bill Croft

Middlesex League October 29th results from Mike Whiteoak.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
155 175 156 2 +256 Mike Whiteoak
153 176 154 2 +140 James Burley
158 174 158 2  +46 Paul Coyle
164 105 162 0 -442 Vincent Boyle

Hawkwell rated club games October 27th results from Phil Kelly.

4 games

Old Prf New W Spread
152 170 153 3 +180 James Burley
162 170 163 3  -34 Cecil Muscat
137 147 137 2 +166 Ann Golding
143 120 143 1  -28 Phil Kelly

3 games

Old Prf New W Spread
150 136 150 1 -105 Kevin Synnott
131 127 131 1 -179 Derek Bower

Essex League match October 26th results from James Burley.
9 rounds.

JCB 16 wins

Old Prf New W Spread
164 194 166 9 +1053 Bob Violett(Exp)
151 172 152 7  +489 James Burley
 85  75  84 0 -1188 Claire Violett

Team Innit 11 wins

Old Prf New W Spread
144 134 143 4  +65 Phil Kelly
151 136 150 4 -251 Kevin Synnott
138 121 137 3 -168 Ann Golding

Ilford October 25th results from Jeanette Paul.
8 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 194 198 194 7 +1003 Austin Shin(GM)
 2 186 200 188 7 +825 David Webb(GM)
 3 164 199 166 7 +478 Paloma Raychbart
 4 174 179 174 6 +219 Rafal Dominiczak
 5 152 192 155 6  -74 Kate Sweetlove

 6 178 170 176 5 +546 Ed Rossiter(Exp)
 7 162 169 162 5 +307 Cecil Muscat
 8 163 172 164 5 +290 Vincent Boyle
 9 159 178 160 5 +147 Quentin Baker
10 150 166 151 5  -46 James Burley

11 160 150 158 4 +360 Diane Pratesi(Exp)
12 165 152 164 4 +267 Bob Violett(Exp)
13 152 157 154 4  +91 Addam Merali-Hosiene
14 159 148 158 4  +22 Andrew Eames
15 149 160 150 4 -132 Ruth MacInerney

16 160 153 160 4 -149 Craig Solomons
17 144 154 144 4 -305 Phil Kelly
18 133 139 133 3  -46 Tolani Ayo-Awojobi
19 149 143 148 3 -149 Peter Thomas
20 137 142 138 3 -169 Ann Golding

21 138 136 138 3 -294 Ayaz Kazi
22 152 147 151 3 -380 Steve Bartlett
23 155 144 155 3 -516 Feroza Bartlett
24 147 130 145 2 -162 David Shenkin
25 128 126 127 2 -188 Martin Bloomberg

26 152 136 151 2 -531 Kevin Synnott
27 163 111 159 1 -588 Mohamed Kamara
28 152 124 150 1 -826 Evelyn Wallace

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 137 151 138 6 +292 Stephen Wintle
 2 136 154 138 6 +278 Len Edwards
 3 129 157 131 6 +147 Derek Bower
 4 135 139 135 5 +329 Heather Laird
 5 137 141 137 5 +248 Karen Game

 6 124 145 126 5  -77 Esther Kasket
 7 128 130 128 4 +215 Kim Phipps
 8 133 114 132 3  +11 Nick Jenkins
 9 134 113 132 3 -131 Janet Adams
10 119 117 120 3 -277 Bobbie Penn

11 118 116 117 3 -321 Angele Andrews
12 120 115 121 3 -541 Tony Harris
13 128 102 126 2  +17 Jake Berliner
14 119 103 118 2 -190 Geoff Cooper

Division C

10-point rule adjustment.

After the first calculation, Anthony Aikulola's
7-game start rating of 90 was reset to 103
and the division was recalculated.

PnOld Prf New W Spread
1  99 140 102 7 +278 Jo Holland
2 111 113 112 5 +362 Sheila{Rmfrd} Anderson
3  97 116  99 5 +281 Rosemary Wood
4 103 113 103 5 +267 Anthony Aikulola
5  96 114  98 5 +194 Viv Bishop

6 108 100 107 4  +19 Ron Bucknell
7 105  98 105 4 -368 Malcolm Davis
8 105  75 103 2 -183 Colin St_Hill
9  97  79  95 2 -387 Baldip Kaur
10 89  63  88 1 -463 Kim Buckle

Division D

PnOldPrf New W Spread
1 84 101  86 6 +375 Renee Gilbert
2 88  89  88 5 +520 Jenni Chan
3 89  88  89 5 +365 Jennie Munday
4 83  92  85 5   -2 Jackie Towler

5 86  77  85 4 +116 Claire Violett
6 76  81  79 4  -79 Dani Epstein
7 54  50  53 2 -499 Stella Burley
8 53  50  52 1 -796 Kara Twaits

SILK Final October 24th-25th results from Ross Mackenzie.
15 rounds - triple RR.

PnOld Prf New WW Spread
1 186 198 188 12 +815 Piotr Andronowski
2 183 186 183 10 +417 Neil Scott(GM)
3 166 169 167  7 +144 Ross Mackenzie

4 170 168 171  7 -332 Chris Cummins
5 159 164 160  6 -450 Niyi Adebayo
6 164 143 161  3 -594 Stu Harkness

Ashmore Anniversary Invitational October 24th-25th results from Wayne Kelly.
13 rounds (RR).

Pn Old Prf New WW Spread
 1 156 175 158 11  +993 Nuala O'Rourke
 2 179 174 178 10 +1065 John Ashmore
 3 166 170 167 10  +919 Alec Webb(Exp)
 4 170 163 169  9  +852 Nick Deller
 5 133 159 135  9  +528 Carol{Norwich} Smith

 6 150 136 147  6  +248 Nicky Huitson
 7 151 136 150  6  +176 Anne Ashmore
 8 103 130 106  6  -175 Gill{Norwich} Thompson
 9 144 128 143  5  -110 Philip Aldous
10 119 127 121  5  -775 Peter Thorpe

11 140 120 138  4  -574 Ginny Dixon
12 105 115 106  4  -676 Joyce Ashmore
13 128 113 126  3 -1225 Yvonne Eade
14 111 110 110  3 -1246 Jacquie Aldous

Middlesex League October 24th results from Steve Perry.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
184 173 184 2 +132 Suresh Chinnaiyah
129 181 130 2 +117 George Gruner(Exp)
167 140 166 1  -37 Sandie Simonis(Exp)
158 143 157 1 -212 Diane Pratesi(Exp)

Yorkshire League match October 23rd result from John Hardie.

Old Prf New Wins
161 180 162 2 Neil Rowley   
163 144 162 1 Paul{Halifax} Thompson

Middlesex League October 21st results from Steve Perry.

Old Prf New W Spread
179 207 180 2 +109 Elie Dangoor(Exp)        
146 174 146 1 +103 Sanmi Odelana           
168 112 167 0 -212 Philip Nelkon(GM)

Hawkwell rated club games October 20th results from Phil Kelly.

Old Prf New P W Spread
151 194 152 3 3 +244 Kevin Synnott
143 170 144 4 3 +358 Phil Kelly
162 165 162 4 3 +166 Cecil Muscat

129 135 129 3 1 -311 Derek Bower
151 120 150 4 1 -210 James Burley
137 102 137 4 0 -247 Ann Golding

Lincolnshire and Borders League matches October 19th results from Geoff Cooper.

Old Prf New Wins
142 169 143 4 Heather Burnet         
119  92 118 0 Linda Barratt

Old Prf New Wins
139 145 139 3 Teresa Lyes
120 114 119 1 Geoff Cooper 

Continental Scrabble Championships October 16th-18th results from Paul Dundas.
20 rounds.

Division A

Pn Old Prf New WW Spread
 1 178 193 181 18 +1588 Terry Kirk(GM)
 2 168 170 167 13  +413 Anand Buddhdev
 3 156 163 157 12  -165 Sandy Nang
 4 152 158 153 11  +431 Dan Sandu

 5 157 155 157 11  +241 Mihai Pantis
 6 132 159 138 11  +229 Ovidiu Tamas
 7 154 151 152 10  +273 Gunnar Andersson
 8 164 150 160 10  +201 Jean McArthur

 9 164 146 160  9  +162 Amy Byrne
10 133 135 134  7  -850 Catalin Caba
11 138 130 135  6  -805 Suzanne Dundas
12 126 111 122  2 -1718 Pamela Morris

Division B

Pn Old Prf New WW Spread      
 1 119 128 120 16 +1474 Nancy Alroy
 2 105 120 108 15  +833 Brigitte Brath
 3 105 118 107 14 +1275 Linda Marguy 
 4 109 108 109 13   +21 Paul Cartman 

 5 114 104 113 12  +436 Hannah Kingston 
 6  88  90  89 11  +615 Karen Adler 
 7  99  91  98 11  +270 Peggy Fehily 
 8 unr  89  89 11    -2 Anna Andersson 

 9 103  81  99 9½  +151 Christine Cartman 
10  67  70  69  8  +127 Allan Bernstein 
11  50  61  55  7 -1029 Tony Bongo 
12  51  61  55  7 -1216 Zaffar Mahmood 

13  51  51  51  5 -1391 Elisheva Auerbach 
14 unr  50  50  ½ -1564 Arielle Dundas 

Nailsea October 18th results from Steve Perry.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 136 179 139 6 +384 Paul Cousins
 2 176 171 175 5 +413 Stephen Hunt
 3 179 171 179 5  -20 Gareth Williams(GM)
 4 149 158 150 4 +477 Beverley Robertshaw

 5 144 152 144 4 +106 Tia Corkish
 6 149 151 149 4  +12 Janet Phillips
 7 137 145 137 4   +3 Karen Game
 8 139 158 140 4  -31 Rose Calder

 9 140 150 140 4  -41 Valerie Nash
10 158 158 158 4 -118 Mike Evans
11 140 145 142 3 +226 Warwick Bassett
12 137 117 136 2  -29 Diana Beasley

13 136 122 135 2 -232 Terry Jones
14 133 121 132 2 -244 Mary Allen
15 139 119 138 2 -444 Peter Hunt
16 128 102 126 1 -462 Sue Bowman

Division B

Pn Old Prf New W Spread    
 1 120 148 121 6 +423 Yvonne McKeon
 2 120 127 120 5 +200 Geoff Cooper
 3  97 141 100 5 +148 Iris Cornish
 4 113 137 115 5 +133 Paul Grimshaw

 5 115 120 115 4 +385 Anne Darby
 6 108 120 109 4 +153 Paul Harding
 7 126 117 125 4  -15 Sheila Hinett
 8 125 114 124 4  -47 Bryn Packer

 9 112 107 112 3  +37 Pat Broderick
10 117 107 117 3  -17 Margaret Marshall
11 108 108 108 3  -78 Claire Cottle
12 101 111 102 3 -214 Stephen Robinson

13 118 104 117 3 -370 Carol Bartlett
14 110  96 109 2 -208 Philip Turner
15  94  81  93 1 -207 Margaret Speight
16 125  72 122 1 -323 Minu Anderson

Division C

Pn Old PrfNew W Spread 
 1  89 109 91 6 +193 Charles Martin
 2  69  96 76 5 +323 Sheila Lodge
 3  84  90 85 5 +170 Emma Marks
 4  90  90 90 5   -8 Mabel Choularton

 5  68  87 75 4 +351 Maureen Wild
 6  84  80 83 4 +159 Ron Dobree
 7  89  79 87 4 +114 Sandra Harrap
 8  80  79 79 4 +113 Roz Williams

 9  74  82 74 4  +71 Judy Tame
10 unr  59 59 3 -154 Angela Minos
11  71  57 66 2  -93 Anita Bremner
12  50  50 50 2 -410 Jean Webb

13 unr  50 50 1 -450 Mary Walkerdine
14  50  50 50 0 -379 John Williams

Luton October 17th results from David Wilson.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 193 202 194 6 +700 Austin Shin(GM)
 2 183 202 184 6 +437 Paul Allan(GM)
 3 162 194 164 5 +287 Paloma Raychbart
 4 167 176 167 4 +479 Steve Perry

 5 174 173 174 4 +475 Rafal Dominiczak
 6 175 172 175 4  +93 Natalie Zolty
 7 166 173 167 4  -56 Sandie Simonis(Exp)
 8 158 171 159 4  -70 Victoria Kingham

 9 159 175 160 4  -88 Craig Solomons
10 166 176 168 4 -235 Chris Vicary
11 166 158 165 3  -63 Martin Thomas
12 159 157 159 3  -98 Andrew Eames

13 152 159 152 3 -185 Evelyn Wallace
14 158 155 157 3 -213 Bob Berry
15 159 141 158 2 -299 Paul Coyle
16 164 149 163 2 -313 Vincent Boyle

17 162 126 160 1 -335 Diane Pratesi(Exp)
18 165 129 162 1 -516 Cecil Muscat

Division B

Pn Old Prf New W Spread      
 1 134 178 137 6 +383 Stephen Wintle
 2 150 163 151 5 +256 James Burley
 3 149 162 149 5  +68 Ruth MacInerney
 4 135 151 136 4 +307 Len Edwards

 5 147 146 147 4 +111 David Shenkin
 6 143 150 143 4  +95 Phil Kelly
 7 134 153 135 4  +69 Heather Laird
 8 151 151 151 4  -23 Kevin Synnott
 
 9 150 149 150 4  -26 Nicky Huitson
10 142 140 142 3  -52 Lorraine Crouch
11 130 137 131 3  -73 Mauro Pratesi
12 135 135 135 3 -193 Andy Gray

13=148 120 146 2 -134 Davina Galloway
13=140 123 138 2 -134 Martin Leverton
15 146 118 144 2 -312 Mick Healy
16 148 107 145 1 -342 Graham Bonham

Division C

Pn Old Prf New W Spread    
 1 125 171 128 7 +456 Rosalind Wilson
 2 129 141 130 5 +725 Rob Blundell
 3 118 139 120 4½ +356 Geoff Cooper
 4 114 128 115 4  +44 John Matthews

 5 128 130 128 4 -139 Richard Woodward
 6 118 129 120 4 -185 Tony Harris
 7 119 122 119 3½ -12 Peter Thorpe
 8 118 116 117 3 +122 Janet Bonham

 9 126 114 125 3 -113 Paul Steadman
10 125 115 124 3 -144 Esther Kasket
11 129 116 128 3 -324 Jake Berliner
12 118 100 115 2  -42 Anne Darby

13 114 100 113 2 -248 Peter Bailey
14 122  83 119 1 -496 June Edwards

Division D

Pn Old Prf New W Spread      
 1  94 124  96 6 +469 Viv Bishop
 2  96 109  97 5 +383 Rosemary Wood
 3  98 111  99 5 +208 Adrian Noller
 4 104 114 105 5 +123 Malcolm Davis

 5  94  95  95 4 +335 Paul Habershon
 6  95  97  95 4 +200 Chris Bluett
 7  85 103  87 4  +35 Angela Rigley
 8  96 101  96 4  -76 Irene Newberry

 9  85  77  84 3 +270 Renee Gilbert
10  93  78  92 3  -62 Jacqui White
11  84  72  83 3 -161 Cindy Hollyer
12  68  79  70 3 -169 Liz Grahame-Wright

13 unr  73  73 3 -267 Margaret Garlick
14 110  71 107 2 -177 Georgie Burchell
15  80  70  79 2 -287 Christine Silvester
16  54  50  54 0 -824 Stella Burley
       
Lincolnshire and Borders League matches October 16th results from Chris Bluett.

Old Prf New Wins
135 165 136 3 Margaret Pritchett
140 110 139 1 Teresa Lyes

Old Prf New Wins
120  94 119 2 Linda Barratt
 94 120  95 2 Chris Bluett

Scottish League round 3 match October 13th results from Marion Keatings.

Dunedin 8 wins

Old Prf New Wins
166 198 166 3 Ross Mackenzie
163 198 164 3 Simon Gillam(Exp)
163 165 163 2 James Squires

Roc 1 win

Old Prf New Wins
164 147 164 1 Amy Byrne
144 114 143 0 Colin Nicol
137 114 136 0 Sylvia Swaney

This match completes the 2015 Scottish League.
Final tables

Teams

MW=Matches won (out of 12)
GW= Games  won (out of 108)

PnMW GW  
1 11 83½ Dunedin
2  6 54½ Waverley
3  6 48 Bingoes
4  4 44 Scorpions
5  3 40 Roc

Players

PP WW Spread
36 31½ +3476 Ross
36 27 +1722 Simon
36 25 +1400 James
36 22  +694 Alan
36 19½ +895 Wilma

36 17   +29 Billy
36 17  -125 Christine
36 17  -461 Marion
36 17  -463 Colin

36 14 -1373 Tom
27 13  +205 Amy
36 13  -991 Kenneth
30 12  -762 John
30 10 -1567 Mary

36  7 -2168 Sylvia
12  5  -120 Moya
 9  3  -391 Margaret

Yorkshire League match October 13th result from John Hardie.

Old Prf New Wins
153 202 155 3 Matthew Pinner
152 103 150 0 Russell Smith 

Middlesex League October 13th results from Steve Perry.
3 rounds.

Old Prf New W Spread
178 212 179 3 +168 Elie Dangoor(Exp)
168 182 169 2 +259 Femi Awowade(GM)
163 151 162 1  -45 Diane Pratesi(Exp)
156 120 155 0 -382 Mike Whiteoak

Hawkwell rated club games October 13th results from Phil Kelly.

Old Prf New P W Spread
164 170 165 4 3 +219 Cecil Muscat
142 158 143 4 2½ -53 Phil Kelly
151 168 151 3 2  +17 Kevin Synnott

129 144 129 3 1½  +4 Derek Bower
151 122 150 4 1  -61 James Burley
138 122 137 4 1 -126 Ann Golding

Scottish League round 3 match October 11th results from Marion Keatings.

Dunedin 5½ wins

Old Prf New Wins
163 164 163 2 Simon Gillam(Exp)
163 164 163 2 James Squires
166 147 166 1½ Ross Mackenzie

Waverley 3½ wins

Old Prf New Wins
158 181 159 2 Alan Sinclair
155 164 156 1½ Wilma Warwick
128 114 128 0 Kenneth Ross

Bournemouth October 11th results from Ruth Marsden.
7 round RR.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 156 187 159 5 +449 Elisabeth Jardine
2 175 185 176 5 +254 Penny Downer(Exp)
3 178 170 178 4 +114 Ed Rossiter(Exp)
4 167 171 167 4  +85 Steve Perry

5 176 156 174 3 -100 Gary Oliver(GM)
6 151 159 152 3 -133 Kate Sweetlove
7 164 143 162 2 -244 Noel Turner(Exp)
8 150 145 150 2 -425 Alan Bailey

Division B
       
PnOld Prf New W Spread       
1 148 162 149 5 +265 Maureen Chamberlain
2 138 149 139 4  +78 Peter Hunt
3 148 148 148 4 -167 Brian Jones
4 139 149 140 4 -170 Valerie Nash

5 148 133 147 3 +240 Chris Finlay
6 137 135 137 3 +185 Kathryn Henry
7 140 135 139 3  -47 David Reading       
8 134 121 133 2 -384 Carol Stanley

Division C
       
PnOld Prf New W Spread     
1 131 148 131 5 +331 Val Wright
2 133 147 134 5  +99 David Lawton
3 122 149 123 5 -200 Tanya Robson
4 133 133 132 4  -95 Brenda Margereson

5 130 119 130 3 +183 Margaret Staunton      
6 126 120 126 3 +102 Mark Smith
7 119 106 118 2  +40 Anne Darby
8 120  92 118 1 -460 Jenny Sakamoto

Division D

PnOld Prf New W Spread       
1 107 149 110 6 +423 Mel Maltz
2 110 120 110 4 +199 Malcolm Shaw
3 119 118 119 4 +128 Heather Roberts
4 117 119 117 4  +59 Wendy Tiley

5 104 120 105 4  -33 Janet Milford
6 117 104 116 3  +80 Sheila Jolliffe
7 109  91 107 2 -409 David Holt
8 114  76 112 1 -447 Vivienne Newman

Division E

PnOld Prf New W Spread       
1  66 104  73 5 +490 David Dean
2  95 101  95 5 +317 Jan Vokes-Taylor
3 102 101 101 5 +113 Nicola Staunton
4  81  88  81 4  +79 Peter Young

5 100  87  99 4  +78 Jill Warren       
6  87  73  85 3  +25 Steven Henry
7  50  50  50 1 -422 Danson Mwangi
8  66  50  65 1 -680 Vera Allen

Hockley Heath Invitational October 11th results from Jeanette Paul. 
7 rounds.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 157 183 158 5 +359 Rick Blakeway
2 154 183 156 5 +312 Nuala O'Rourke
3 168 181 169 5  +73 Jack Anscomb
4 155 169 156 4 -236 Joanne Hiley

5 159 154 159 3  +23 Andrew Eames
6 164 153 163 3  -61 Ash Coldrick
7 177 151 175 3 -126 Natalie Zolty
8 153 112 150 0 -344 Kim Hands

Division B
       
PnOld Prf New W Spread       
1 126 169 129 6 +503 Rob Blundell
2 146 152 146 5 +253 Mick Healy
3 127 140 127 4  +69 Sheila Green
4 129 140 130 4  +26 Alan Abela

5 130 140 131 4  +21 Steve Balment
6 144 124 142 3 +203 Lorraine Crouch
7 129 111 128 2 -387 Marlene Skinner 
8 128  83 125 0 -688 Minu Anderson 

In Division C, Denise Saxton could not complete game 1 because of illness
and withdrew from the event. The game was treated as a bye.
Her opponent Paul Cartman received an unrated tournament win and 75 spread points.

Division D had 7 players. Patricia Quirke received an unrated tournament win
and 75 spread points for the round 1 bye.

In rounds 2-7, the unmatched player in C played a rated non-tournament
game with the unmatched player in D. 

Round 2: Josh Irvine 1:0 Yvonne McKeon spread 7
Round 3: Derek Sergeant 1:0 Christine Cartman spread 121.
Round 4: Ian Nichol 1:0 Charles Martin spread 16.
Round 5: Keith Lomax 1:0 Clare Boarder spread 184.
Round 6: Christine Tudge 1:0 Gillian James spread 42.
Round 7: John Matthews 1:0 Anne Tomlinson spread 77.        

These games are included in the ratings below but not the results. 
Each unmatched player received a tournament win and 75 points spread for the bye.

Thus everyone played 7 rated games except Paul Cartman and Patricia Quirke
and the sum of spreads in C and D is nonzero.

Division C

PnOld Prf New W Spread        
1 117 145 120 6 +596 Ian Nichol 
2 120 130 120 6 +546 Yvonne McKeon 
3 116 145 118 6 +473 Christine Tudge 
4 110  98 109 3 -181 Paul Cartman (6 rated games)

5 113 101 112 3 -361 Keith Lomax 
6 105  77 103 2 -208 Christine Cartman 
7 116  88 114 2 -340 John Matthews 
        
Division D        
 
PnOld Prf New W Spread       
1  87 109  89 6 +591 Charles Martin 
2 100 105 100 5 +473 Derek Sergeant 
3  72 103  75 4½ +90 Josh Irvine 
4  67  82  69 4   +2 Clare Boarder 
 
5  84  75  82 3½ -71 Patricia Quirke (6 rated games)
6  87  66  84 3 -168 Anne Tomlinson 
7  86  52  83 2 -392 Gillian James 

H-B Holidays Anglesey October 9th-11th results from John Harrison.
14 rounds.

Division A

PnOld Prf New WW Spread
1 148 161 149 11 +1223 Janet Phillips
2 134 149 134  9 +385 Stephen Wintle
3 123 144 126  8 +312 Rhoda Gray
4 153 132 149  7 -119 Neil Darbyshire

5 138 134 138  7 -358 Pat Wheeler
6 125 129 126  6 -314 Jill Bright
7 125 122 125  5 -303 Barbara Lukey
8 132 107 128  3 -826 Kim Phipps

Division B

PnOld Prf New WW Spread       
1 109 132 112 12 +948 June Johnstone
2 101 111 103  9 +185 Nora Bain
3  96 105  97  8  -53 Jean Shaw
4  99  97  99  7 +172 Paula Docherty

5  93  91  93  6  -80 Stanley Wilkinson
6 121  88 116  6 -196 Val Hoskings
7  87  78  85  4 -355 Ann Toft
8  74  78  75  4 -621 Julie Rees

Essex League match October 10th results from Calum Edwards.
9 rounds.

Team Innit 19 wins +1170

Old Prf New W Spread
136 167 138 7 +443 Ann Golding
150 156 151 6 +419 Kevin Synnott
164 156 164 6 +308 Cecil Muscat

Harmony 8 wins -1170

Old Prf New W Spread
152 144 152 4 -208 Evelyn Wallace
130 122 129 2 -474 Derek Bower
137 122 135 2 -488 Anne Convery

Oxford Invitational October 10th results from Rob Blundell.
9 rounds - triple RR.

PnOld Prf New W Spread
1 150 158 151 6 +267 Kate Sweetlove
2 153 135 151 4  +60 James Burley
3 148 136 146 4 -159 Karl Doubtfire
4 123 145 126 4 -168 Rob Blundell

Coventry Triple October 5th-7th results from Craig Beevers.

Ratings data. 27 games.

Old Prf New
130 127 130 Steve Balment
150 131 147 Adrienne Berger
123 125 124 Syd Berger
128 142 131 Graham Buckingham
117 123 118 Geoff Cooper

151 142 148 Chris Finlay
146 139 142 Phil Kelly
114 116 115 Rose Kingdom
155 164 158 Victoria Kingham
127 117 125 Barbara Lukey

144 128 141 Len Moir
161 178 164 Cecil Muscat
151 175 157 Colin Northmore
131 139 134 Jill Parker
157 171 161 Neil Rowley

127 131 129 Marlene Skinner
136 138 137 Sylvia Swaney
155 135 150 Kevin Synnott
166 159 165 Bob Violett(Exp)
136 127 134 Stephen Wintle

The bottom two players in A at the end of Session 1 and Session 2
were relegated to B and replaced by the top two in B.

Session 1 (9 round RR)

Division A

Pn W Spread
 1 7 +304 Victoria Kingham 
 2 6 +416 Neil Rowley 
 3 6 +366 Colin Northmore 
 4 6  +26 Cecil Muscat 
 5 5 +507 Bob Violett(Exp)
 6 5  -69 Chris Finlay 
 7 3 -168 Phil Kelly 
 8 3 -402 Adrienne Berger 

 9 2 -177 Kevin Synnott 
10 2 -803 Len Moir 

Division B

Pn W Spread  
 1 7 +198 Marlene Skinner 
 2 6 +372 Steve Balment 

 3 6 +275 Sylvia Swaney 
 4 6 +207 Graham Buckingham 
 5 5 +230 Jill Parker
 6 4½ -71 Syd Berger 
 7 3½ -340 Geoff Cooper 
 8 3  +51 Stephen Wintle 
 9 2 -350 Barbara Lukey 
10 2 -572 Rose Kingdom 

Session 2 (9 round RR) 

Division A

Pn W Spread
 1 8 +446 Cecil Muscat 
 2 7 +648 Colin Northmore 
 3 7 +571 Neil Rowley 
 4 5 +351 Bob Violett(Exp)
 5 4  -81 Victoria Kingham 
 6 4 -129 Phil Kelly 
 7 3 -151 Chris Finlay 
 8 3 -513 Adrienne Berger 

 9 2 -512 Marlene Skinner 
10 2 -630 Steve Balment 
 
Division B

Pn W Spread  
 1 6 +327 Jill Parker 
 2 6 +323 Stephen Wintle 

 3 5½ +167 Rose Kingdom 
 4 5 +249 Graham Buckingham 
 5 4  -66 Kevin Synnott 
 6 4  -97 Sylvia Swaney 
 7 4 -103 Barbara Lukey 
 8 4 -223 Geoff Cooper 
 9 3½ -99 Syd Berger 
10 3 -478 Len Moir 

Session 3 (9 round RR)

Division A

Pn W Spread
 1 7 +662 Cecil Muscat 
 2 7 +261 Colin Northmore 
 3 6 +512 Neil Rowley 
 4 6 +135 Bob Violett(Exp)
 5 6   +6 Victoria Kingham 

 6 3 -318 Chris Finlay 
 7 3 -344 Phil Kelly 
 8 3 -497 Jill Parker 
 9 2 -136 Adrienne Berger 
10 2 -281 Stephen Wintle 

Division B

Pn W Spread
 1 7 +618 Kevin Synnott 
 2 6 +214 Sylvia Swaney 
 3 6 +180 Len Moir 
 4 6 +176 Graham Buckingham 
 5 4  +57 Geoff Cooper 

 6 4  -51 Syd Berger 
 7 4 -207 Barbara Lukey 
 8 3 -168 Steve Balment 
 9 3 -355 Marlene Skinner 
10 2 -464 Rose Kingdom 

Scottish League round 3 match October 6th results from Marion Keatings.

Scorpions 3 wins

Old Prf New Wins
144 192 145 3 John Balloch
152  92 150 0 Billy Dott
128  92 126 0 Moya Dewar

Bingoes 6 wins

Old Prf New Wins
151 158 151 2 Christine McKenzie
140 158 140 2 Marion Keatings
136 158 137 2 Tom Wilson

Yorkshire League match October 5th result from John Hardie.

The match was played on October 1st but rated as played on October 5th
because Remie's match on October 4th had already been rated.

Old Prf New Wins
 95 118  95 2 Remie Bellamy
101  78 100 1 Derek Sergeant

Lincolnshire and Borders League matches October 5th results from Gerard Fox.

Nuala O'Rourke 3:1 Heather Burnet
Gerard Fox 3:1 Nuala O'Rourke

Old Prf New P W
142 129 142 4 1 Heather Burnet
160 179 161 4 3 Gerard Fox
154 151 154 8 4 Nuala O'Rourke

Yorkshire League match October 4th result from John Hardie.

Old Prf New Wins
175 185 175 3 Andrew Goodwin(Exp)   
 95  85  95 0 Remie Bellamy

9th Cock of the North October 2nd-4th results from Craig Beevers.

Ratings data. 21 games.

Old Prf New
121 112 119 Stany Arnold
119 107 110 Adrian Bailey
126 142 130 Steve Balment
146 157 150 Adrienne Berger
121 124 123 Syd Berger

119 111 117 Geoff Cooper
101 108 102 Caroline Elliott
153 142 151 Chris Finlay
133 141 136 Ann Golding
122 134 125 Juliet Green

111 117 114 Rose Kingdom
 97  98  98 Margaret Leonard-McGhee
125 121 124 Ted Lewis
124 137 127 Barbara Lukey
109 109 109 Maria Marczak

164 155 163 Jackie McLeod(Exp)
142 154 144 Len Moir
101  92  99 Linda Moir
155 143 151 Colin Northmore
132 124 131 Jill Parker

150 133 147 David Shenkin
125 136 127 Marlene Skinner

The bottom three players in A at the end of Session 1 and Session 2
were relegated to B and replaced by the top three in B.

Session 1 (7 rounds)

Division A

Pn W Spread
 1 5 +460 Jackie McLeod(Exp) 
 2 5 +253 Steve Balment 
 3 5   +3 Len Moir 
 4 4 +103 Adrienne Berger 

 5 4  +75 Colin Northmore 
 6 4  +54 Ann Golding 
 7 4  -71 Marlene Skinner 
 8 3 -142 Chris Finlay 
 9 3 -174 Barbara Lukey 

10 2  -62 David Shenkin 
11 2 -228 Jill Parker 
12 1 -271 Ted Lewis 

Division B
  
Pn W Spread   
 1 6 +296 Syd Berger 
 2 5 +179 Stany Arnold 
 3 4 +371 Geoff Cooper
 
 4 4 +259 Juliet Green 
 5 3  +98 Caroline Elliott 
 6 3  -29 Adrian Bailey 
 7 3 -121 Maria Marczak 

 8 3 -185 Rose Kingdom 
 9 3 -320 Margaret Leonard-McGhee 
10 1 -548 Linda Moir 
   
Session 2 (7 rounds)

Division A

Pn W Spread    
 1 5½ +471 Jackie McLeod(Exp) 
 2 5 +327 Colin Northmore 
 3 5 -142 Chris Finlay 
 4 4 +217 Adrienne Berger 

 5 4  +76 Len Moir 
 6 4  -73 Ann Golding 
 7 3½ +325 Marlene Skinner 
 8 3  +86 Steve Balment 
 9 3 -253 Barbara Lukey 

10 2 -267 Syd Berger 
11 2 -343 Geoff Cooper 
12 1 -424 Stany Arnold 
   
Division B

Pn W Spread   
 1 6 +629 David Shenkin 
 2 5 +377 Juliet Green 
 3 5  +75 Ted Lewis
 
 4 4 +134 Jill Parker 
 5 3  +44 Maria Marczak 
 6 3 -130 Adrian Bailey 
 7 3 -146 Linda Moir 

 8 3 -349 Rose Kingdom 
 9 2 -217 Caroline Elliott 
10 1 -417 Margaret Leonard-McGhee 

Session 3 (7 rounds)

Division A

Pn W Spread      
 1 6 +355 Adrienne Berger 
 2 4 +237 Jackie McLeod(Exp)
 3 4 +115 Len Moir 
 4 4   -5 Barbara Lukey 

 5 4  -72 Juliet Green 
 6 3 +131 David Shenkin 
 7 3  +61 Ann Golding 
 8 3  -24 Chris Finlay 

 9 3  -67 Marlene Skinner 
10 3  -93 Colin Northmore 
11 3 -191 Steve Balment 
12 2 -447 Ted Lewis 

Division B

Pn W Spread
 1 5 +339 Jill Parker 
 2 5 +303 Rose Kingdom 
 3 4  +76 Adrian Bailey 
 4 4 -130 Caroline Elliott 
 5 3½ +18 Syd Berger 

 6 3 +108 Maria Marczak 
 7 3  +38 Geoff Cooper 
 8 3 -219 Stany Arnold 
 9 3 -234 Margaret Leonard-McGhee 
10 1½ -299 Linda Moir 

34th Diaspora October 3rd results from Sanmi Odelana.
8 rounds.

Sanmi was expecting 12 players but only 11 arrived.
Abiodun, Barry, James, Kevin, Peter, Sanmi, Tolani and Victoria
received an unrated tournament win and 75 spread for the bye.
Thus the sum of spreads is +600.

Pn Old Prf New W Spread
 1 192 198 193 7 +562 Austin Shin(GM) 
 2 174 176 174 5 +587 Rafal Dominiczak 
 3 150 166 152 5  -12 Evelyn Wallace 
 4 152 175 155 5 -105 Victoria Kingham 

 5 170 167 171 4½ +170 Barry Grossman(Exp) 
 6 152 163 153 4½ +48 James Burley  (7 rated games)
 7 149 139 148 4 +118 Abiodun Adeyemi 
 8 156 150 155 4 -188 Kevin Synnott 
 9 148 134 147 3½ -261 Peter Winnick  (7 rated games)
10 134 132 133 3 -153 Tolani Ayo-Awojobi (7 rated games)
11 147 133 146 2½ -166 Sanmi Odelana 

Old Prf New W:L
160 145 159 2:3 Craig Solomons (5 rated games)
        
In rounds 4-8, Craig Solomons played a rated game with
the unmatched player outside of the tournament structure.
He beat Abiodun and Kevin,lost to Barry, Sanmi and Victoria. 

The ratings performance column above includes these non-tournament games.

Yorkshire League matches October 3rd results from John Hardie.

Old Prf New Wins
162 193 163 2 Paul{Halifax} Thompson
176 145 175 1 Andrew Goodwin(Exp)   

Old Prf New Wins
153 163 153 3 Matthew Pinner
 99  89  99 0 Vicky Norton

Glasgow October 3rd results from Ross Mackenzie.
7 rounds.

Division A

Simon Gillam had 3 wins and 2 draws.

Pn Old Prf New W Spread
 1 162 193 164 6 +206 Amy Byrne
 2 156 180 158 5 +401 Alan Sinclair
 3 165 180 166 5 +248 Ross Mackenzie
 4 163 165 164 4 +266 Vincent Boyle
 5 163 167 163 4  +60 Simon Gillam(Exp)

 6 151 164 152 4   +3 Billy Dott
 7 170 160 170 3½ +59 Chris Cummins
 8 148 146 148 3 +227 Sandra Hoffland
 9 163 150 163 3  -72 James Squires
10 143 147 143 3 -256 Kate Surtees

11 144 147 144 3 -312 Colin Nicol
12 157 138 155 2½ +59 Wilma Warwick
13 153 129 151 2 -131 Ricky Zinger
14 146 116 144 1 -758 John Balloch

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 126 154 128 5 +217 Kenneth Ross
 2 136 153 137 5 +153 Margaret Armstrong
 3 140 138 140 4  +79 Marion Keatings
 4 127 140 128 4  +41 Moya Dewar

 5 128 140 129 4   +9 Yvonne Holland
 6 134 125 133 3  +57 Margaret Harkness
 7 136 124 136 3 -204 Sylvia Swaney
 8 130  82 127 0 -352 Sheena Wilson

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 106 139 109 7 +532 Paul Dobson
 2 114 126 115 6 +565 Fiona Shoesmith
 3 108 111 108 5 +703 Kriss Foster
 4 108  97 108 4 -176 Sandy MacLeod

 5  73  68  72 2  -42 Martin Fagan
 6  52  62  53 2 -322 Ian Campbell
 7  90  66  88 2 -381 Joyce Clegg
 8 unr  50  50 0 -879 Andrew Templeton

Middlesex League October 1st results from Steve Perry.
3 rounds.

Old Prf New W Spread
169 205 170 3  +64 Barry Grossman(Exp)
150 178 152 2 +228 Victoria Kingham
167 139 166 1  -18 Sandie Simonis(Exp)
149 112 147 0 -274 Sanmi Odelana