Association of British Scrabble Players

Results


May 2015

Scottish League Bingoes vs Dunedin May 31
Torquay May 29-31
Ilford May 31
Yorkshire League match May 30
Luton May 30
Scottish League Bingoes vs Scorpions May 26
Middlesex League May 26
Hawkwell May 26
English Grand May 23-25
Scottish League Waverley vs Dunedin May 24
Essex League match May 24
Elsenham Invitational May 24
Middlesex League May 20
Hawkwell May 19
Irish Open May 16-17
Great North RR May 16-17
Scottish Open May 16-17
Lincolnshire and Borders League match May 13
Middlesex League May 13
Hawkwell May 12
Lincolnshire and Borders League match May 11
Scottish League Roc vs Scorpions May 11
Scottish League Roc vs Waverley May 10
Bournemouth May 10
Two Essex League matches May 10
SILK matches May 9
Malta International Scrabble Open Late Bird May 6-7
LEST 2014 Semifinal May 6-7
Middlesex League May 6
Yorkshire League match May 5
Lincolnshire and Borders League matches May 5
Malta International Scrabble Open main event May 2-4
Spring Matchplay May 2-4
Malta International Scrabble Open one-day tournament May 1

Scottish League round 2 match May 31st result from Marion Keatings.

Bingoes 1 win

Old Prf New Wins
154 146 153 1 Christine McKenzie
142 113 141 0 Marion Keatings
142 113 142 0 Tom Wilson

Dunedin 8 wins

Old Prf New Wins
167 196 168 3 Ross Mackenzie
161 196 162 3 Simon Gillam(Exp)
161 163 162 2 James Squires

Torquay May 29th-31st results from John Harrison.
22 rounds.

Division A

PnOld Prf New WW Spread
1 169 171 169 18 +1104 Carmel Dodd
2 149 154 151 14  +526 Janet Phillips
3 137 143 137 11  +432 Peter Ashurst
4 151 142 150 11  +217 Moira Conway

5 133 138 134 10  -312 Pat Wheeler
6 137 133 137  9  -519 Margaret Harkness
7 127 129 128  8  -388 Kim Phipps
8 131 124 129  7 -1060 Sue Bowman

Division B

PnOld Prf New WW Spread       
1 118 134 121 19 +1543 Viv Beckmann
2 123 116 121 15  +781 Barbara Lukey
3 113 114 113 15  +607 Anne Cheesman
4 104 107 106 13  +372 Mel Maltz

5  85  90  87  9  -362 Pat Llanwarne
6  73  89  75  9  -551 Ruth Turner
7  94  75  90  6  -511 Margaret Emmott
8  72  57  68  2 -1879 Myra Copleston

Ilford May 31st results from Kevin Synnott. 8 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 186 201 187 7 +924 David Webb(GM)
 2 181 189 182 6 +309 Rafal Dominiczak
 3 165 196 168 6 +234 Bob Violett(Exp)
 4 164 186 166 5 +329 Natalie Zolty

 5 173 180 173 5 +130 Calum Edwards(Exp)
 6 166 181 167 5   -4 Mohamed Kamara
 7 180 178 180 5  -25 Rik Kennedy(Exp)
 8 164 164 164 4 +142 Paloma Raychbart

 9 160 169 161 4  -28 Barry Grossman(Exp)
10 153 160 154 4  -41 David Shenkin
11 171 167 171 4  -96 Diane Pratesi(Exp)
12 169 151 168 3 +100 Craig Solomons

13 158 150 157 3 -117 Tim Knight
14 152 150 152 3 -283 Andrew Eames
15 170 133 166 2  -54 Brian Sugar(GM)
16 168 139 165 2 -269 Vincent Boyle

17 151 135 150 2 -405 Evelyn Wallace
18 unr 142 142 2 -846 Olufemi Adekanola

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 146 167 147 6 +471 Nicky Huitson
 2 149 154 149 5 +397 Paul Coyle
 3 143 152 144 5 +267 Rachel Bingham
 4 150 157 151 5 +255 Feroza Bartlett
 
 5 135 154 136 5 +189 Nick Jenkins
 6 150 157 151 5  +27 Kate Sweetlove
 7 137 158 138 5 -116 Tolani Ayo-Awojobi
 8 148 142 147 4  +78 Ruth MacInerney

 9 144 141 144 4  -17 James Burley
10 147 143 147 4 -164 Phil Kelly
11 137 145 137 4 -297 Ayaz Kazi
12 140 128 139 3  -99 Victoria Kingham

13 137 129 137 3 -237 Derek Bower
14 141 118 140 2  +23 Martin Leverton
15 136 116 135 2 -180 Len Edwards
16 136 116 135 2 -597 Ann Golding

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 131 156 133 7 +429 Noel Barnes
 2 135 130 134 5½ +260 Karen Game
 3 130 132 130 5 +319 Martin Bloomberg
 4 117 135 119 5 +283 Esther Kasket

 5 108 132 110 5 +172 Tony Harris
 6 121 126 121 5  +36 Reeyaaz Goolamhossen
 7 101 120 102 4 +218 Malcolm Davis
 8 115 122 116 4  -40 Geoff Cooper

 9 116 118 116 4 -181 Priscilla Munday
10 103 114 103 3½ -70 Sheila{Rmfrd} Anderson
11 122 103 121 3  -45 Marian Hamer
12 133 106 132 3 -165 Phyllis Fernandez

13 102 106 103 3 -264 Colin St_Hill
14 110 105 110 3 -477 Ron Bucknell
15 119  88 116 2 -203 Angele Andrews
16 119  89 117 2 -272 Stuart May

Division D

PnOld Prf New W Spread
 1 97 107 97 6 +373 Jo Holland
 2 88 108 91 6 +319 Jennie Munday
 3 93  95 93 5 +233 Baldip Kaur
 4 83  92 85 5 +209 Alison Stilwell

 5 82  85 82 4  +51 John Francis
 6 76  81 77 4   +9 Jackie Reid
 7 84  79 84 4 -103 Claire Violett
 8 84  66 80 3  -81 Jackie Towler

 9 65  63 66 3 -194 Eileen Hunter
10 54  50 53 0 -816 Stella Burley

Yorkshire League match May 30th result from John Hardie.

Old Prf New Wins
165 175 165 3 Paul{Halifax} Thompson
 99  89  99 0 Vicky Norton

Luton May 30th results from David Wilson. 7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 166 203 169 7 +963 Craig Solomons
 2 182 175 182 5 +671 Femi Awowade(GM)
 3 165 175 165 5 +590 Bob Violett(Exp)
 4 174 174 173 5 +581 Calum Edwards(Exp)
 5 167 181 168 5 +408 Jack Anscomb

 6 151 168 152 4 +183 Andrew Eames
 7 164 162 164 4 +114 Natalie Zolty
 8 153 162 153 4 +101 David Shenkin
 9 172 159 171 4  -39 Diane Pratesi(Exp)
10 157 163 158 4 -159 Bob Berry

11 148 165 149 4 -181 Lorraine Crouch
12 144 163 146 4 -287 Nicky Huitson
13 148 153 149 3  -27 Graham Bonham
14 143 151 144 3 -184 James Burley
15 147 149 147 3 -235 Mick Healey

16 149 157 149 3 -251 Kevin Synnott
17 156 130 154 2 -199 Kwaku Sapong
18 152 130 150 2 -268 Feroza Bartlett
19 148 135 147 2 -399 Phil Kelly
20 141 129 141 2 -473 Martin Leverton

21 148 119 146 1 -315 Elizabeth Hull
22 142 115 141 1 -594 Stephen Wintle

Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 138 179 141 7 +387 Philip Aldous
 2 123 169 126 6 +545 Rosalind Wilson
 3 135 150 136 5 +289 Len Edwards
 4 135 136 135 4 +237 Karen Game

 5 119 138 119 4 +134 Anne Darby
 6 136 132 136 4  +64 Ann Golding
 7 116 137 118 4  -88 Janet Bonham
 8 132 135 133 4 -182 Phyllis Fernandez

 9 135 120 134 3  +98 Marlene Skinner
10 138 120 137 3  +78 Andy Gray
11 135 118 133 3   -9 Heather Laird
12 117 119 118 3 -289 Sharon Hewitt

13 130 108 128 2 -222 Graham Buckingham
14 124 110 122 2 -308 June Edwards
15 128  93 126 1 -314 Steve Balment
16 120  96 117 1 -420 John Matthews
   
Division C
   
Pn Old Prf New W Spread       
 1 114 156 117 7 +540 Esther Kasket
 2 107 125 108 5 +152 Tony Harris
 3 114 122 114 5  +78 Ted Anscomb
 4 102 127 104 5  +77 Peter Thorpe
 5 115 127 116 5  +72 Peter Bailey

 6 115 117 115 4½ +407 Geoff Cooper
 7 101 117 102 4½ +271 Colin St_Hill
 8 100 114 101 4 +220 Malcolm Davis
 9 104 114 105 4  -73 Adrian Noller
10  96  93  96 3  -72 Viv Bishop

11  83  97  84 3 -113 Renee Gilbert
12 114  95 113 3 -167 Jacquie Aldous
13 116  87 113 2   -8 Norma Galley
14 106  73 103 2  -31 Sheila{Rmfrd} Anderson
15  87  81  84 2 -138 Dawn Shepherd

16 100  83  99 2 -256 Rosemary Wood
17  98  85  97 2 -317 Jo Holland
18  90  50  82 0 -642 Tricia Walker

Scottish League round 2 match May 26th result from Marion Keatings.

Bingoes 3 wins

Old Prf New Wins
142 162 142 2 Tom Wilson 
155 128 154 1 Christine McKenzie 
144  95 142 0 Marion Keatings 

Scorpions 6 wins

Old Prf New Wins
151 197 152 3 Billy Dott 
136 164 136 2 Mary Jones 
148 130 148 1 John Balloch 

Middlesex League May 26th results from Steve Perry.
3 rounds (round robin).

Old Prf New W Spread
184 220 185 3 +242 Suresh Chinnaiyah
172 157 172 1   -2 Elie Dangoor(Exp)
166 159 165 1  -33 Philip Nelkon(GM)
172 157 172 1 -207 Diane Pratesi(Exp)

Hawkwell club rated league games May 26th results from Phil Kelly.
3 rounds (round robin).

Old Prf New W Spread
148 191 149 3 +243 Kevin Synnott
149 124 148 1  +31 Phil Kelly
136 128 136 1  -98 Ann Golding
137 128 137 1 -176 Derek Bower

English Grand May 23rd-25th.

Ratings data. Everyone played 27 games.

Old Prf New
164 176 167 Jack Anscomb
117 106 114 Ted Anscomb
131 118 128 Steve Balment
119 123 118 Linda Barratt

142 138 139 Adrienne Berger
110 137 117 Syd Berger
128 134 130 Graham Buckingham
144 165 151 Moira Conway

113 120 115 Geoff Cooper
107 102 105 Caroline Elliott
153 147 150 Chris Finlay
136 140 137 Margaret Harkness

125 109 122 Ted Lewis
122 126 123 Barbara Lukey
119 108 116 Jim Lyes
141 132 139 Teresa Lyes

153 146 151 Jayne Mackenzie
140 132 139 Len Moir
108 118 110 Philippa Morris
158 154 157 Nuala O'Rourke

129 137 131 Jill Parker
154 148 153 David Shenkin
135 133 135 Marlene Skinner
166 163 165 Bob Violett(Exp)

At the end of Session 1, the bottom 2 in A and B
were relegated to B and C and replaced by the top two in B and C.
Likewise after Session 2.

Session 1 (9 rounds)

Division A

PnW Spread
1 6 +173 David Shenkin 
2 6 +170 Jack Anscomb 
3 6 +104 Moira Conway 
4 6 +100 Nuala O'Rourke 
5 5 +225 Bob Violett(Exp) 
6 3  -31 Jayne Mackenzie 

7 2 -306 Chris Finlay 
8 2 -435 Adrienne Berger 

Division B

PnW Spread
1 6  +35 Margaret Harkness 
2 6 -139 Teresa Lyes 

3 5 +196 Jill Parker 
4 5 +162 Marlene Skinner 
5 4  +72 Graham Buckingham 
6 4  +60 Len Moir 

7 3 -151 Ted Lewis 
8 3 -235 Steve Balment 

Division C

PnW Spread
1 8 +408 Syd Berger 
2 6 +487 Ted Anscomb 

3 6 +126 Barbara Lukey 
4 4 +362 Geoff Cooper 
5 4 -107 Linda Barratt 
6 4 -382 Philippa Morris 
7 2 -297 Caroline Elliott 
8 2 -597 Jim Lyes 

Session 2 (9 rounds)

Division A

PnW Spread
1 8 +850 Moira Conway 
2 8 +677 Jack Anscomb 
3 5  +38 Bob Violett(Exp) 
4 4 -250 Margaret Harkness
5 3  -94 Nuala O'Rourke 
6 3 -154 Jayne Mackenzie 

7 3 -603 Teresa Lyes 
8 2 -464 David Shenkin 

Division B

PnW Spread
1 7 +609 Chris Finlay 
2 6 +411 Graham Buckingham 

3 5  +70 Jill Parker 
4 5 -106 Adrienne Berger 
5 4 -138 Len Moir 
6 4 -245 Syd Berger 

7 4 -377 Marlene Skinner 
8 1 -224 Ted Anscomb 

Division C

PnW Spread
1 6  -85 Geoff Cooper 
2 5 +107 Jim Lyes
 
3 5  -30 Barbara Lukey 
4 4½ +40 Philippa Morris 
5 4 +244 Steve Balment 
6 4  -60 Caroline Elliott 
7 4  -74 Linda Barratt 
8 3½ -142 Ted Lewis 

Session 3 (9 rounds)

Division A

PnW Spread
1 7 +566 Bob Violett(Exp) 
2 6 +285 Jayne Mackenzie 
3 6 +208 Jack Anscomb 
4 5 +217 Nuala O'Rourke
 
5 5  +69 Chris Finlay 
6 3 +127 Moira Conway 
7 2 -721 Graham Buckingham 
8 2 -751 Margaret Harkness 

Division B

PnW Spread
1 6 +626 David Shenkin 
2 6 +264 Len Moir 
3 6 -105 Adrienne Berger 
4 5 +258 Jill Parker 

5 4 -202 Syd Berger 
6 3 -140 Geoff Cooper 
7 3 -312 Teresa Lyes 
8 3 -389 Jim Lyes 

Division C

PnW Spread
1 7 +167 Linda Barratt 
2 6 +361 Marlene Skinner 
3 5 +123 Steve Balment 
4 5 +108 Philippa Morris 

5 5  +56 Barbara Lukey 
6 3   +9 Ted Lewis 
7 3 -382 Caroline Elliott 
8 2 -442 Ted Anscomb 

Scottish League round 2 match May 24th result from Marion Keatings.

Waverley 1 win

Old Prf New Wins
160 146 159 1 Alan Sinclair
159 112 158 0 Wilma Warwick
126 112 126 0 Kenneth Ross

Dunedin 8 wins

Old Prf New Wins
160 198 161 3 Simon Gillam(Exp)
160 198 161 3 James Squires
167 165 167 2 Ross Mackenzie

Essex League match May 24th results from Calum Edwards.
9 rounds.

Wanstead Dead or Alive 11 wins  (-725 spread)

Old Prf New W Spread
150 151 151 4  +23 Rachelle Whiteoak
160 151 159 4 -277 Mike Whiteoak
121 136 122 3 -471 Marian Hamer

Forest Gate Wanderers 16 wins (+725 spread)

Old Prf New W Spread
173 187 174 8 +815 Calum Edwards(Exp)
161 160 161 6 +407 Jack Durand
137 116 135 2 -497 Len Edwards

Elsenham Invitational (Bishop's Stortford) May 24th. 
Results from Jeanette Paul. 8 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 165 176 166 7 +779 Craig Solomons
 2 173 165 172 6  +73 Diane Pratesi(Exp)
 3 129 164 132 6  -79 Phyllis Fernandez
 4 135 162 137 5 +257 Derek Bower

 5 142 148 143 5   -4 James Burley
 6 145 140 144 4 +304 Nicky Huitson
 7 152 140 151 4  +95 Evelyn Wallace
 8 111 122 113 3  +34 Keith Lomax

 9 134 126 134 3  -34 Anne Convery
10 150 125 148 3 -175 Kevin Synnott
11 115 103 114 2  -22 Esther Kasket
12 103  81 102 0 -1228 Peter Thorpe

Middlesex League May 20th results from Steve Perry.
3 rounds (round robin).

Old Prf New W Spread
172 177 172 2 +181 Elie Dangoor(Exp)
168 178 168 2   +5 Vincent Boyle
161 147 160 1  -75 Barry Grossman(Exp)
152 150 152 1 -111 Karl Doubtfire

Hawkwell club rated league games May 19th results from Phil Kelly.
3 rounds (round robin).

Old Prf New W Spread
147 191 149 3 +401 Phil Kelly
151 123 150 1  -50 Kevin Synnott
135 128 135 1 -114 Derek Bower
136 128 136 1 -237 Ann Golding

Irish Open (Dublin) May 16th-17th.
14 rounds.

Pn Old Prf New WW Spread 
 1 198 207 200 13 +1215 Paul Gallen(GM)
 2 193 191 192 11 +1161 Kevin McMahon(GM)
 3 159 157 158  9  +622 Kay McColgan
 4 158 166 159  9  +310 Ronan Webb
 5 154 168 155  9    +8 Alex_Gboye Balogun

 6 125 149 128  9  -164 Eileen Meghen
 7 160 154 158  8 +1054 Nuala O'Rourke
 8 168 158 166  8  +352 Ademola Ajayi
 9 142 141 143  8  +319 Theresa Scallan
10 148 145 147  8  +264 Mark Murray

11 135 135 135  8   +63 Liam Donnelly
12 unr 119 119  7  +242 Maria Frizelle
13  98 126 104  7   +84 Anne Creaven
14 148 129 147  7   +48 Celine McCart
15 126 116 124  7   +36 Breda O'Brien

16 143 134 141  7   -54 Danny McMullan
17 unr 110 110  7  -101 John Kennedy
18 112 122 114  7  -146 John McCart
19 108 117 113  7  -238 Finbarr Long
20 111  99 110  6   -12 Mary Morgan

21 unr 116 116  6  -120 Paul Bisset
22  93 107  99  6  -142 Ronnie Gordon
23 119 115 119  6  -158 Pauline Russell
24 113 107 113  6  -246 Hannah Kingston
25 109 114 111  6  -836 Rita Hennessey

26 115  94 112  5   -59 Mary Doyle
27 unr  94  94  5  -361 Mick O'Brien
28  78  90  82  5  -740 Phyllis Lambe
29 unr  89  89  4  -382 Jennie Frizelle
30  80  61  70  1 -1587 Tom Anderson

Also played (11 games)

 162 150 160 Joseph McGinley (W6 L5)
 unr  80  80 Paul Navarro (W3 L8)

Great North Round Robin Harrogate May 16th-17th results from John Harrison.

Ratings data. Everyone played 18 games.

Old Prf New 
146 158 148 Anne Ashmore
174 164 173 John Ashmore
132 128 131 Steve Balment
 61  61  62 Lucy Beckmann

120 110 118 Viv Beckmann
122 119 121 Samantha Beckwith
 98  96  97 Remie Bellamy
145 132 142 Adrienne Berger

108 118 110 Syd Berger
 74  82  77 Angie Brodie
124 120 124 Ann Coleman
114 113 113 Geoff Cooper

137 153 139 Ginny Dixon
 91  94  92 Isobel Gillies
144 147 145 Nicky Huitson
125 110 122 Barbara Lukey

165 160 163 Jackie McLeod(Exp)
 82  77  82 Michael Murray
136 131 135 Marlene Skinner
130 131 130 Sarah Stokes

141 150 143 Marjorie Struggles
101 106 103 Sue Thompson
104  99 103 Peter Thorpe
119 133 122 Christine Tudge

Session 1 (9 rounds)

Division A

Pn W Spread
1  7 +359 Anne Ashmore 
2  6½ +448 Jackie McLeod(Exp)
3  6 +727 John Ashmore 
4  5½ +181 Marjorie Struggles 
5  5 -297 Ginny Dixon 
6  4 -142 Sarah Stokes 
7  3  -96 Nicky Huitson 

8  3 -165 Steve Balment 
9  3 -307 Adrienne Berger 
10 2 -708 Marlene Skinner 

Division B

Pn W Spread 
1  8 +634 Christine Tudge 
2  6 +274 Sue Thompson 
3  6 +115 Samantha Beckwith 

4  5 +436 Remie Bellamy 
5  5 +258 Syd Berger 
6  5 +232 Isobel Gillies 
7  5 +143 Viv Beckmann 
8  5 +110 Ann Coleman 
9  5 -178 Barbara Lukey 

10 4 +164 Geoff Cooper
11 4  +32 Peter Thorpe 
12 3 -360 Michael Murray 
13 1 -756 Angie Brodie 
14 1 -1104 Lucy Beckmann 

Bottom placed three players in A were relegated to B
and replaced by the top three in B

Session 2 (9 rounds)

Division A

Pn W Spread 
1  7 +557 Nicky Huitson 
2  7 +243 John Ashmore 
3  6 +599 Jackie McLeod(Exp)
4  6 +149 Ginny Dixon 
5  5 +447 Anne Ashmore 

6  5  +28 Marjorie Struggles 
7  3 -225 Christine Tudge 
8  3 -258 Samantha Beckwith 
9  3 -429 Sarah Stokes 
10 0 -1111 Sue Thompson 

Division B

Pn W Spread
1  7 +597 Marlene Skinner 
2  6 +603 Steve Balment 
3  6 +501 Adrienne Berger 
4  6 +441 Ann Coleman 
5  6  +35 Geoff Cooper 

6  6  +19 Syd Berger 
7  5 +308 Viv Beckmann 
8  5 +186 Barbara Lukey 
9  4   +4 Angie Brodie 
10 4 -126 Peter Thorpe 

11 3 -380 Isobel Gillies 
12 2 -347 Remie Bellamy 
13 2 -898 Lucy Beckmann 
14 1 -943 Michael Murray 

Scottish Open May 16th-17th results from Ross Mackenzie.
14 rounds.

Open Division

Pn Old Prf New WW Spread
 1 177 193 178 12 +1322 Allan Simmons(GM)
 2 157 182 160 10 +441 Colin Northmore
 3 166 179 167 10 +340 Chris Cummins
 4 185 171 182  9 +974 Neil Scott(GM)
 5 144 158 145  9  -44 Kate Surtees

 6 160 156 160  8 +400 Simon Gillam(Exp)
 7 140 154 142  8 +345 Tom Wilson
 8 162 153 160  8 +251 James Squires
 9 124 158 128  8  +63 Sylvia Swaney
10 151 156 150  8 -201 Alan Georgeson

11 153 152 152  7 +360 Raymond Tate
12 129 138 129  7  -29 Yvonne Holland
13 141 139 141  7 -187 Colin Nicol
14 148 143 147  7 -208 Anne Steward
15 133 139 133  7 -310 Margaret Armstrong

16 137 132 138  6 -188 Nigel Sibbett
17 126 121 126  5 -367 Scott Bowman
18 151 129 148  5 -423 Sandra Hoffland
19 138 120 136  4  +42 Mary Jones
20 139 118 137  4 -752 Peter Ashurst

21 127 110 124  3 -461 Moya Dewar
22 114 100 112  2 -1368 Helgemarie Farrow
       
Division B

Pn Old Prf New WW Spread     
 1 126 134 128 10 +561 Linda Bradford
 2 120 132 122 10 +372 Juliet Green
 3 128 126 128  9 +494 Sheena Wilson
 4 100 118 102  8  +87 Rose Kingdom
 5 108 119 109  8  +82 Maria Marczak

 6 127 115 124  8  +70 Rhoda Gray
 7 117 119 117  8  -63 Caroline Foy
 8 100 104 100  6 -181 Nora Bain
 9 106  94 105  5 -146 Sandy MacLeod
10 102  97 101  5 -453 Ian Whyte

11  96  88  95  4 -191 Margaret Leonard-McGhee
12  97  81  95  3 -632 Paul Roberts

Lincolnshire and Borders League match May 13th result from Margaret Pritchett. 

Old Prf New Wins
161 132 160 2 Nuala O'Rourke
132 161 134 2 Margaret Pritchett 

Middlesex League May 13th results from Steve Perry.
3 rounds (round robin).

Old Prf New W Spread
164 217 165 3 +161 Steve Perry
164 183 165 2  +86 Sandie Simonis(Exp)
174 147 173 1  -70 Diane Pratesi(Exp)
162 117 160 0 -177 Mike Whiteoak

Hawkwell club rated league games May 12th results from Phil Kelly.
3 rounds (round robin).

Old Prf New W Spread
134 162 135 2 +40 Derek Bower
147 158 147 2 -11 Phil Kelly
137 128 136 1  -6 Ann Golding
152 123 151 1 -23 Kevin Synnott

Lincolnshire and Borders League match May 11th result from Geoff Cooper.

Old Prf New Wins
 84 141  87 3 Chris Bluett
116  59 114 1 Geoff Cooper 

Scottish League round 2 match May 11th result from Marion Keatings.

Roc 4 wins

Old Prf New Wins
135 159 136 2 Margaret Harkness
142 126 141 1 Colin Nicol
124 126 124 1 Sylvia Swaney

Scorpions 5 wins

Old Prf New Wins
147 184 148 3 John Balloch
152 117 151 1 Billy Dott
128 117 127 1 Moya Dewar

Scottish League round 2 match May 10th result from Marion Keatings.

Roc 6 wins

Old Prf New Wins
140 199 142 3 Colin Nicol
123 166 124 2 Sylvia Swaney
134 133 135 1 Margaret Harkness

Waverley 3 wins

Old Prf New Wins
160 149 160 2 Alan Sinclair
161 116 159 1 Wilma Warwick
127  82 126 0 Kenneth Ross

Bournemouth May 10th results from Ruth Marsden.
7 rounds.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 176 183 177 5 +540 Gary Oliver(GM)
2 163 170 163 4  +96 Bob Lynn
3 178 168 177 4  +32 Ed Rossiter(Exp)
4 154 171 155 4  +18 Tom Sharp

5 159 171 160 4  -23 Ebi Sosseh
6 152 157 153 3 -282 Chris Finlay
7 155 157 155 3 -307 Kim Hands
8 167 127 164 1  -74 Steve Perry
       
Division B

PnOld Prf New W Spread       
1 151 170 152 5 +186 Elisabeth Jardine
2 150 156 150 4 +186 Frankie Mairey
3 150 156 150 4  +72 Kate Sweetlove
4 151 156 151 4  -39 Chris Downer

5 147 157 148 4 -149 Alan Bailey       
6 144 143 144 3  -12 Tia Corkish
7 151 128 150 2  +63 Brian Jones
8 150 128 148 2 -307 Maureen Chamberlain

Division C

PnOld Prf New W Spread
1 128 172 131 6 +301 Margaret Staunton
2 140 156 141 5 +479 Wanda De_Poitiers
3 137 142 137 4 +399 Kathryn Henry
4 143 127 142 3  -91 James Burley

5 126 130 126 3 -215 Mark Smith
6 138 128 137 3 -319 Peter Hunt
7 135 114 133 2 -251 Val Wright
8 136 114 135 2 -303 Valerie Nash

Division D

PnOld Prf New W Spread
1 125 140 126 5 +166 Scott Bowman
2 118 134 119 4½ +377 Jenny Sakamoto
3 112 134 114 4½ +109 Yvonne Lambert
4 119 119 119 3½ +20 Heather Roberts

5 119 112 119 3 -139 Anne Darby    
6 119 112 118 3 -215 Wendy Tiley
7 125 104 124 2½ -256 Tanya Robson
8 116  98 114 2  -62 Sheila Jolliffe
       
Division E

PnOld Prf New W Spread       
1 110 126 112 5  +86 Evelyn Wansbrough
2 106 113 106 4 +309 Judy Young
3 101 112 102 4  +93 Rosina Cornelius

4 104  97 104 3 +146 Mel Maltz
5 104  97 104 3  -98 Janet Milford
6 103  83 102 2 -536 Nicola Staunton

Division F

PnOld Prf New W Spread
1  84 105  86 5 +455 Steven Henry
2 100  96 100 4½ +177 Jill Warren
3  99  89  99 4 +139 Hannah Corbett
4  89  90  89 4  -84 Irene Lawes

5  60  87  66 3½ +34 David Dean
6  95  75  94 3 -199 Jan Vokes-Taylor
7  78  63  77 2  -35 Margaret Scamell
8 unr  65  65 2 -487 Richard Mallinson

Two Essex League 9-round matches May 10th.

Match 1 results from Phil Kelly

Team Innit 14 wins (+210 spread)

Old Prf New W Spread
152 152 152 5 +222 Kevin Synnott
146 152 147 5 +108 Phil Kelly
136 141 137 4 -120 Ann Golding

Blank Robbers 13 wins (-210 spread)

Old Prf New W Spread
167 150 165 5  +30 Craig Solomons
137 139 137 4   +3 Ayaz Kazi
136 139 135 4 -243 Nick Jenkins

Match 2 results from Calum Edwards

Harmony 12 wins (-428 spread)

Old Prf New W Spread
150 173 152 6 +153 Evelyn Wallace
132 151 134 4  -29 Anne Convery
134 129 134 2 -552 Derek Bower

The Outsiders 15 wins (+428 spread)

Old Prf New W Spread
168 166 168 7 +606 Vincent Boyle
159 155 158 6 +363 Tim Knight
142 111 140 2 -541 Victoria Kingham

SILK matches May 9th results from Marion Keatings.

Neil Scott(GM) 3:0 Sandy MacLeod
Niyi Adebayo 3:0 Margaret Armstrong

Neil Scott(GM) 3:0 Margaret Armstrong
Niyi Adebayo 3:0 Sandy MacLeod

Old Prf New Wins
184 194 185 6 Neil Scott(GM)
165 180 168 6 Niyi Adebayo
134 120 133 0 Margaret Armstrong
106  96 106 0 Sandy MacLeod
    
Malta International Scrabble Open Late Bird May 6th-7th results from John Chew.
19 rounds.

Pn Old Prf New WW Spread
 1 188 195 190 16 +1514 Austin Shin(GM)
 2 186 189 187 15 +1676 Theresa Brousson(GM)
 3 167 175 168 13  +925 Vincent Boyle
 4 153 152 153 12  +650 Jayne MacKenzie
 5 154 145 153 12  +131 Raymond Tate

 6 153 157 154 11  +455 Nicky Vella-Laurenti
 7 149 160 150 11  +452 Cecil Muscat
 8 138 148 142 11   +93 John Hamilton
 9 141 137 141 10  +679 John Barker
10 156 130 152 10  +470 Kevin Synnott

11 114 127 115 10  +429 Mary Doyle
12 142 137 142 10  +249 Mario Saliba
13 121 139 125 10   +24 Eileen Meghen
14 166 141 160  9  +350 Simon Gillam(Exp)
15 125 120 124  9  +215 Josephine Mayo

16 128 120 126  9  -150 Breda O'Brien
17 127 120 125  9  -358 Pamela Morris
18  92 114  98  9  -453 Anne Creaven
19 122 108 119  8   +26 Pauline Russell
20 114 116 114  8  -668 Albert Zammit

21 109 122 111  8  -764 Mary Morgan
22 120 110 118 7½  -808 Nancy Alroy
23 108 109 107  7  -539 Joe Caruana

24  87  93  89  6 -1154 George Khamis
25  86  88  87  5 -1345 Bryan Priest
26  59  54  58 1½ -2099 Marion Loewenstein

LEST 2014 Semifinal played May 6th-7th result from Ben Tarlow.

Old Prf New Wins
171 167 171 5 Ben Tarlow               
161 165 161 4 Nuala O'Rourke

Middlesex League May 6th results from Steve Perry.
3 rounds (round robin).

Old Prf New W Spread  
181 213 182 3 +170 Femi Awowade(GM)
165 185 166 2 +112 Philip Nelkon(GM)
161 153 161 1 -169 Barry Grossman(Exp)
163 119 162 0 -113 Mike Whiteoak

Yorkshire League match May 5th result from John Hardie.

Old Prf New Wins
181 201 181 3 Andrew Goodwin(Exp)  
151 131 150 0 Matthew Pinner

Lincolnshire and Borders League matches May 5th.

Result from Ash Coldrick. 

Old Prf New Wins
157 192 158 4 Ash Coldrick             
142 107 141 0 Teresa Lyes 

Result from Nuala O'Rourke.

Old Prf New Wins              
161 171 161 4 Nuala O'Rourke     
119 109 119 0 Linda Barratt
      
8th Malta International Scrabble Open main event May 2nd-4th results from John Chew.
28 rounds.

Division A

Pn Old Prf New WW Spread
 1 184 194 186 22 +1799 David Webb(GM)
 2 187 190 188 21 +2138 Austin Shin(GM)
 3 189 176 186 18 +1078 Theresa Brousson(GM)
 4 166 177 169 18  +120 David Delicata
 5 164 172 166 17  +660 Simon Gillam(Exp)

 6 168 165 167 16  +981 Vincent Boyle
 7 149 164 153 16  +260 Naomi Landau
 8 155 164 157 15  +476 Charles Micallef
 9 152 159 153 15  -206 Jayne Mackenzie
10 153 156 153 14  +354 Nicky Vella-Laurenti

11 169 156 166 14  +310 Bob Violett(Exp)
12 157 155 156 14  -141 Kevin Synnott
13 152 158 154 14  -395 Raymond Tate
14 137 155 142 14  -412 Mario Saliba
15 145 151 146 13  -299 Phil Kelly

16 166 148 159 12  -290 Kay McColgan
17 151 144 149 11  -304 Cecil Muscat 
18 unr 138 138  9  -794 John Hamilton 
19 148 123 141  5 -2757 John Barker 
20 126 111 122  2 -2578 Pauline Russell 

Division B

10 point rule adjustment.
After the first calculation, George Khamis's 9-game start rating of 103
was reset to 88 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New WW Spread    
 1 118 147 128 22 +1568 Moira Fenech 
 2 110 132 116 19  +319 Dominic Borg 
 3 127 130 128 18  +791 Breda O'Brien 
 4 107 125 114 18  +577 Pauline Cilia 
 5 125 126 126 17 +1351 Mario Seychell 

 6 124 119 124 16½  -96 Paul Mifsud 
 7 130 112 125 16 +1251 Sammy Mangion (27 rated games)
 8 116 122 117 16  +980 Anna Borg 
 9 106 114 109 16  +686 Marlene Calleja 
10 114 113 113 16  +353 Hannah Kingston 

11 126 117 125 16  +290 Josephine Mayo
12 121 124 123 16   -82 Gila Blits
13 126 121 125 16   -90 George Newman
14 109 112 108 15 +1031 Joe Caruana
15 130 115 127 15 +1022 Pamela Morris

16 123 110 120 15  +133 Nancy Alroy
17 107 112 109 15   +83 Mary Morgan
18 102 118 106 15  -114 Linda Marguy
19 112 108 110 14  +101 Philip Turner
20 127 106 121 13  +204 Eileen Meghen

21 118 102 114 12½ +1131 Mary Doyle
22  94 100  98 12½ -841 Peter Carr
23  86  98  92 12   -94 Anne Creaven
24  80  88  86 11  -536 Bryan Priest
25  90  90  90 10½ -548 Maria Scicluna

26  99  87  95 10  -351 Alfred Xuereb
27  88  83  87  9  +117 George Khamis 
28 100  85  97  9  -238 Moses Azzopardi (20 rated games)
29  83  80  83  8 -1259 Judith Puttick 
30  56  65  59  7 -1305 Marion Loewenstein 

31 116  97 114  5 -1121 Albert Zammit (9 rated games)
32  50  50  50  0 -7586 Okey Okoro (19 rated games)
        
also played  

Old Prf New      
 99 104 100 Reno Zammit (19 rated games)

Reno Zammit did not play in the final 9 rounds. The substitute Albert Zammit 
entered the event at round 20 with a W0 L19 -1425 spread record.       

Spring Matchplay May 2nd-4th results from David Wilson.
25 rounds.

Division A

Pn Old Prf New WW Spread
 1 181 184 181 18 +1226 Wayne Kelly(GM)
 2 178 182 177 17½ +1294 Allan Simmons(GM)
 3 173 176 174 16 +428 John Ashmore
 4 163 175 166 15½ +832 Chris Cummins
 5 173 170 172 15 +447 Elie Dangoor(Exp)

 6 159 171 159 14½ +527 Chris Vicary
 7 156 169 160 14 +411 Gerard Fox
 8 166 160 164 12 +122 Paloma Raychbart
 9 153 159 154 11½ -625 David Shenkin
10 169 157 165 11 -142 Jackie McLeod(Exp)

11 151 156 152 11 -1113 Peter Thomas
12 146 149 146  9 -1021 Anne Ashmore
13 152 131 147  5 -1060 Alison Sadler
14 150 132 145  5 -1326 Adrienne Berger

Division B

Pn Old Prf New WW Spread
 1 134 154 139 19 +1399 Peter Ashurst 
 2 140 145 141 17 +1289 Marjorie Struggles 
 3 133 142 136 16 +474 Marlene Skinner 
 4 134 138 134 15 +454 Margaret Harkness 
 5 133 134 132 14 +710 Steve Balment 

 6 132 133 132 14   -6 Margaret Pritchett 
 7 129 125 128 13 +231 Stany Arnold (24 rated games)
 8 138 128 136 13  -33 Ann Golding 
 9 128 130 128 13 -127 Barbara Morris 
10 129 128 127 13 -210 Rhoda Gray 

11 123 127 125 12  +24 Barbara Lukey 
12 117 119 116 11 -310 Geoff Cooper 
13 125 118 123 11 -471 Rosalind Wilson 
14 119 118 119 11 -580 Val Hoskings 
15 126 115 123 10 -283 Sylvia Swaney 

16 115 116 115 10 -789 Esther Kasket 
17 103 109 104  8 -634 Duncan MacFarlane (24 rated games)
18 113  94 108  5 -1138 Syd Berger 

Malta International Scrabble Open one-day tournament May 1st results from John Chew
9 rounds. 

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 187 202 189 8 +508 Theresa Brousson(GM)
 2 187 191 187 7 +839 Austin Shin(GM)
 3 164 160 164 5 +176 Simon Gillam(Exp)
 4 144 160 145 5  +93 Phil Kelly
 5 167 164 168 5  -40 Vincent Boyle

 6 169 161 169 5 -165 Bob Violett(Exp)
 7 168 147 166 4 +116 David Delicata
 8 148 151 148 4  -67 John Barker
 9 135 159 137 4 -112 Mario Saliba
10 155 162 157 4 -133 Kevin Synnott

11 123 151 126 4 -299 Pauline Russell
12 154 132 153 3 -128 Nicky Vella-Laurenti
13 153 142 152 3 -426 Raymond Tate
14 154 126 151 2 -362 Cecil Muscat

Division B

10 point rule adjustment.
After the first calculation, Anne Creaven's 20-game start rating of 73
was reset to 85 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread
 1 125 150 127 8 +629 Breda O'Brien
 2 121 154 124 8 +496 Paul Mifsud
 3 125 142 127 7 +624 Eileen Meghen
 4  85 112  86 6 +559 Anne Creaven
 5 126 131 126 6 +507 Josephine Mayo

 6 116 124 116 6 +397 Anna Borg
 7 125 123 125 5½ +244 Mario Seychell
 8 110 114 110 5 +149 Dominic Borg
 9 107 107 107 5  +64 Mary Morgan
10 124 112 122 5  +24 Mario Camilleri

11 118 111 118 5  -54 Mary Doyle
12 117 113 116 4½ -211 Albert Zammit
13 unr 103 103 4 -114 George Khamis
14  72  97  73 4 -157 Ruth Turner
15  90  94  90 4 -213 Maria Scicluna

16 unr 107 107 4 -220 Kevin Pirotta
17  99  92  99 4 -238 Reno Zammit
18 101  82  99 3 -118 Alfred Xuereb
19=111  88 109 3 -195 Joe Caruana
19=unr  80  80 3 -195 Bryan Priest

21  77  88  81 3 -271 Carmen Stafrace
22 115  72 112 2  -81 Philip Turner
23 110  70 106 2 -457 Marlene Calleja
24  56  53  56 1 -1169 Marion Loewenstein