Association of British Scrabble Players

Results


October 2014

Middlesex League October 30
Middlesex League October 29
Hawkwell rated league games October 28
Ashmore Anniversary October 25-26
Pinner October 26
SILK Final October 25-26
East Midlands Open October 25
Scottish League Roc vs Eagles October 22
Middlesex League October 22
Hawkwell rated league games October 21
Ilford October 19
Nailsea October 19
LEST semifinal October 19
Lincolnshire and Borders League match October 19
27th Diaspora October 18
Yorkshire League match October 17
Scottish League Roc vs Waverley October 17
Scottish League Scorpions vs Dunedin October 14
Middlesex League October 14
Hawkwell rated league games October 14
Yorkshire League match October 14
Romanian Open October 10-12
Bournemouth October 12
BEST semifinal Chris May vs Paul Gallen October 11-12
Essex League Forest Gate Wanderers vs Billericay Bandits October 12
Hockley Heath October 12
Cheap as Chips RR October 12
Warrington October 11
Coventry Triple October 6-8
Lincolnshire and Borders League matches October 7
Yorkshire League match October 6
Scottish League Dunedin vs Bingoes October 5
Scottish League Eagles vs Dunedin October 5
Cock of the North October 3-5
Glasgow October 4
Middlesex League October 3
Scottish League Waverley vs Eagles October 1
Lincolnshire and Borders League match October 1

Middlesex League October 30th results from Steve Perry.
3 rounds (round robin).

Old Prf New W Spread
179 186 179 2 +140 Femi Awowade(GM)
166 190 167 2 +122 Rafal Dominiczak
178 153 177 1  -34 Elie Dangoor(Exp)
163 158 162 1 -228 Mike Whiteoak

Middlesex League October 29th results from Steve Perry.
Round robin. Player A was absent.

Old Prf New W Spread
149 222 151 2 +96 Joe Bridal
178 157 178 1 -51 Elie Dangoor(Exp)
165 114 164 0 -45 Philip Nelkon(GM)

Hawkwell rated league games October 28th results from  Kevin Synnott.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
126 155 127 2 +120 Derek Bower
135 152 135 2  +98 James Burley
150 147 150 2   -2 Kevin Synnott
129  87 128 0 -216 Ann Golding

Ashmore Anniversary Invitational October 25th-26th results from Wayne Kelly.
11 round RR (with one player sitting out each round) followed by King of the Hill in round 12,
when Joyce Ashmore sat out.

Pn Old Prf New W Spread
 1 168 179 170 9 +1035 Nick Deller 
 2 163 167 163 8 +591 Alec Webb(Exp) 
 3 172 161 171 7 +562 John Ashmore 
 4 154 158 154 7 +337 Nuala O'Rourke 

 5 142 156 143 7  +68 Ginny Dixon 
 6 135 148 137 6  +47 Carol{Norwich} Smith 
 7 135 140 136 5 +154 Philip Aldous 
 8 109 125 111 4 -708 Jacquie Aldous 

 9 156 120 151 3 -257 Anne Ashmore 
10 129 118 128 3 -709 Yvonne Eade 
11 106  98 105 1 -1122 Joyce Ashmore (10 games)

Pinner October 26th results from Mauro Pratesi.
7 rounds.

Division A 

Pn Old Prf New W Spread
 1 191 198 192 6 +753 Austin Shin(GM)
 2 161 182 163 5 +496 David Holmes
 3 138 172 141 5 +414 Rachel Bingham
 4 164 192 166 5 +374 Rafal Dominiczak
 5 145 174 148 5 +121 Kate Sweetlove

 6 168 184 170 5 +116 Calum Edwards(Exp)
 7 180 166 179 4 +539 Femi Awowade(GM)
 8 157 159 157 4 +210 Natalie Zolty
 9 151 165 152 4 +200 David Shenkin
10 unr 161 161 4  +99 Suresh Chinnaiyah

11 178 172 178 4  +90 Elie Dangoor(Exp)
12 167 165 167 4  +49 Barry Grossman(Exp)
13 150 159 150 4  -97 Kevin Synnott
14 169 169 169 4 -104 Paul Chadwick
15 155 158 156 4 -271 Andrew Eames

16 146 172 148 4 -508 Nick Jenkins
17 175 159 170 3 +130 John Tabasa
18 165 147 163 3 +104 Vincent Boyle
19 137 141 137 3  -27 George Gruner(Exp)
20 136 149 137 3  -70 Valerie Nash

21 143 149 144 3  -86 Paul Coyle
22 134 146 135 3 -114 James Burley
23 150 145 150 3 -178 Feroza Bartlett
24 167 163 167 3 -199 Steve Perry
25 159 151 159 3 -234 Ruth MacInerney

26 168 132 165 2 -103 Philip Nelkon(GM)
27 171 139 169 2 -357 Diane Pratesi(Exp)
28 167 136 164 2 -391 Kwaku Sapong
29 133 113 132 1 -501 Janet Adams
30 137 106 135 0 -455 Karen Game

Division B 

Pn Old Prf New W Spread    
 1 113 164 117 7 +246 Anne Darby
 2 127 133 127 5 +593 Rosalind Wilson
 3 101 125 103 5 +453 Lena Cook
 4 129 138 130 5 +347 Jake Berliner
 5 123 143 124 5 +174 Nick Stone

 6 131 132 131 5 +147 Priscilla Encarnacion
 7 unr 112 112 4 +305 Sandy Amber
 8 102 111 102 4 +257 Caroline Elliott
 9 128 124 127 4 +240 Kim Phipps
10  99 110  99 4 +223 Colin St_Hill

11 116 125 117 4 +163 Esther Kasket
12 127 124 127 4 +160 Russell Morris
13 102 116 103 4   -4 Rosemary Wood
14  96 117  98 4  -20 Stan Spacey
15 115 118 115 4  -25 Linda Bird

16  89 111  91 4 -302 Peter Thorpe
17 124 104 122 3 +131 Ted Lewis
18 105  99 105 3  -18 Elizabeth Terry
19 131 109 129 3  -57 Ann Golding
20 114 106 113 3  -88 Sara Hardy

21 105 104 105 3 -167 Keith Lomax
22 105  96 104 3 -171 Jeanette Paul
23  89  90  89 3 -227 Viv Bishop
24 102  99 102 3 -275 Florence Fontaine
25 106  79 104 2 -114 Malcolm Davis

26 105  88 105 2 -201 Adrian Noller
27  96  90  95 2 -239 Baldip Kaur
28 unr  84  84 2 -360 Kirti Shah
29 124  75 120 1 -455 Reeyaaz Goolamhossen
30  81  52  79 0 -716 Renee Gilbert

SILK Final October 25th-26th results from Ross Mackenzie.
15 rounds - triple RR.

PnOld Prf New WW Spread
1 181 202 184 12 +484 Piotr Andronowski
2 166 185 168  9 +506 Simon Gillam(Exp)
3 175 169 175  7 -364 Ross Mackenzie

4 192 159 187  6 -247 Neil Scott(GM)
5 161 166 162  6 -773 James Squires
6 164 158 164  5 +394 Chris Cummins

East Midlands Open October 25th results from Ben Wilson.
7 rounds.

Division A 

Pn Old Prf New W Spread
 1 168 188 169 6 +663 Jackie McLeod(Exp)
 2 192 176 190 5 +614 Paul Allan(GM)
 3 155 170 156 5 +420 Ash Coldrick
 4 184 156 182 4 +519 Martin Harrison(GM)

 5 159 143 158 4 +236 Donna Stanton
 6 139 151 142 4 +203 Steve Balment
 7 152 156 152 4 -143 Alison Sadler
 8 133 168 135 4 -308 Jill Parker

 9 123 132 124 3  +14 Margaret Pritchett
10 133 148 134 3 -114 Sarah Stokes
11 148 128 147 3 -209 Lorraine Crouch
12 147 146 146 3 -302 Mick Healy

13 136 141 135 3 -451 Teresa Lyes
14 126 119 125 2 -217 Lois McLeod
15 126 117 126 2 -335 Paul Steadman
16 124 105 122 1 -590 Jim Lyes

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 142 145 142 5 +313 Heather Burnet
 2 120 151 122 5  +34 Marlene Skinner
 3 131 130 130 4 +148 Angela Burke
 4 126 132 127 4  -44 Alan Abela

 5 131 131 131 4  -56 Lorna Rapley
 6 109 122 110 3 +353 Eileen Foster
 7 119 123 119 3  +60 Linda Barratt
 8 140 117 134 3  -59 Nigel Turner

 9 115 116 115 3 -401 David Garland
10 125  92 124 1 -348 Paul Walford
       
Division C 

PnOld Prf New W Spread       
1 106 116 109 6 +670 Martin Culliney
2 unr 117 117 6 +357 Alison Lowe
3  57  80  58 3½ +122 Bill Croft
4  88  72  86 3  -99 Chris Bluett

5  82  73  82 3 -340 Brian Rowell
6  64  74  66 3 -399 Liz Coltman
7  83  58  81 2  +28 Janet Watson
8  50  51  50 1½ -339 Julie Garland

Scottish League round 3 match October 22nd result from Marion Keatings.

Roc 4 wins

Old Prf New Wins
139 162 140 2 Colin Nicol
144 129 144 1 Amy Byrne
133 129 133 1 Sylvia Swaney

Eagles 5 wins

Old Prf New Wins
165 155 164 2 Chris Cummins
141 155 141 2 Melanie Beaumont
130 122 130 1 Margaret Harkness

This match completes the 2014 Scottish League.

Team final table. 

Each team played 15 matches.
The MW column shows matches won
The GW column shows games won.

PnMW GW
1 14 95 Dunedin
2  9 71 Scorpions
3  8 74 Waverley

4  8 68 Bingoes
5  3 53 Roc
6  3 44 Eagles

Players

PP WW Spread
45 34 +2162 Ross Mackenzie [Dunedin]
45 31 +2290 James Squires [Dunedin]
45 30 +2260 Simon Gillam(Exp)[Dunedin]
45 30 +1316 Alan Sinclair [Waverley]

45 29 +1096 Wilma Warwick [Waverley]
45 27  +889 Christine McKenzie [Bingoes]
45 26  +761 Billy Dott [Scorpions]
45 24  +100 Marion Keatings [Bingoes]

39 22  +492 John Balloch [Scorpions]
45 22  -867 Colin Nicol [Roc]
42 21 -1646 Mary Jones [Scorpions]
45 20  -177 Melanie Beaumont [Eagles]

45 17  -456 Tom Wilson [Bingoes]
45 16  -943 Amy Byrne [Roc]
45 15 -1073 Kenneth Ross [Waverley]
45 15 -1681 Sylvia Swaney [Roc]

45 11 -2485 Margaret Harkness [Eagles]
36 10 -1758 Helgemarie Farrow [Eagles]
 9  3  -200 Chris Cummins [Eagles]
 6  2   -80 Moya Dewar [Scorpions]

Middlesex League October 22nd results from Steve Perry.
3 rounds (round robin).

Old Prf New W Spread
166 183 167 2  +30 Steve Perry
151 188 152 2  +15 Rachelle Whiteoak
168 149 167 1  +63 Barry Grossman(Exp)
181 145 180 1 -108 Femi Awowade(GM)

Hawkwell rated league games October 21st results from Phil Kelly.
4 rounds.

Old Prf New W Spread
149 159 150 3 +203 Kevin Synnott
125 144 126 2  +52 Derek Bower
147 133 146 2  -51 Phil Kelly
132 118 131 1 -204 Ann Golding

Ilford October 19th results from Pete Thorpe.
Divisions A and B had 9 rounds. C had 8.

Division A 

Pn Old Prf New W Spread
 1 151 190 155 8 +463 Andrew Eames
 2 170 181 171 7 +695 Diane Pratesi(Exp)
 3 158 179 160 7 +646 Jack Durand
 4 159 183 161 7 +368 Mohamed Kamara
 5 163 169 164 6 +779 Rafal Dominiczak

 6 168 169 168 6 +368 Barry Grossman(Exp)
 7 164 164 165 6 +237 Vincent Boyle
 8 158 153 158 5 +374 Sandie Simonis(Exp)
 9 160 148 159 5 +367 Craig Solomons
10 170 157 168 5 +321 Calum Edwards(Exp)

11 164 159 163 5 +190 Mike Whiteoak
12 143 167 145 5  -64 Kate Sweetlove
13 160 153 159 5  -68 Cecil Muscat
14 151 157 151 5  -70 David Shenkin
15 131 138 132 4 +132 Ayaz Kazi

16 151 134 150 4  +91 Evelyn Wallace
17 168 137 166 4  +27 Bob Violett(Exp)
18 133 149 134 4  -19 Damian O'Malley
19 141 149 142 4  -81 Martin Leverton
20 137 141 137 4 -261 George Gruner(Exp)

21 138 139 138 4 -298 Len Edwards
22 137 149 138 4 -389 Rachel Bingham
23 147 144 147 4 -507 Phil Kelly
24 134 132 134 3 -166 James Burley
25 125 124 125 3 -311 Derek Bower

26 151 127 149 3 -527 Kevin Synnott
27 135 124 134 3 -585 Tolani Ayo-Awojobi
28 126 114 126 2 -172 Martin Bloomberg
29 121 113 121 2 -764 Stanley Ngundi
30 135 104 132 1 -776 Ann Golding
       
Division B 

Pn Old Prf New W Spread
 1 140 164 146 8 +834 Nick Lynch
 2 121 146 123 6 +117 Anne Convery
 3 132 141 133 6  +50 Heather Laird
 4 138 130 137 5 +264 Karen Game
 5 123 133 124 5  +30 Reeyaaz Goolamhossen

 6 147 129 146 5 -132 Nick Jenkins
 7 131 133 131 5 -235 Stephen Wintle
 8 107 127 109 4½ -73 Lynne Riley
 9 129 119 128 4 +162 Kim Phipps
10 116 124 116 4 +127 Esther Kasket

11 124 120 124 3½ +45 Marian Hamer
12 106 109 106 3 -432 Malcolm Davis
13 140  98 136 2 -276 Noel Barnes
14 120 101 119 2 -481 Priscilla Munday

Division C (8 rounds)

PnOld Prf New W Spread
1  97 119  99 7 +510 Ron Bucknell
2  88  96  89 5 +562 Peter Thorpe
3 103  96 102 5 +270 Florence Fontaine
4 101  96 100 5  -16 Sandra Weston

5  77  82  77 4  -90 Alice Durand
6  64  68  64 3  -69 Eileen Hunter
7  75  70  75 3 -409 Jackie Reid
8  52  50  52 0 -758 Stella Burley

Nailsea October 19th results from Steve Perry.
7 rounds.

Division A 

Pn Old Prf New W Spread
 1 188 198 189 6 +834 Phil Robertshaw(GM)
 2 174 198 176 6 +423 Stephen Hunt
 3 182 177 182 5 +612 Wayne Kelly(GM)
 4 151 181 154 5 +185 Martin Taylor
 5 178 164 177 4 +477 Gareth Williams(GM)

 6 154 160 155 4 +172 Paul{Tranmere} Thomson
 7 147 161 148 4  -78 Janet Phillips
 8 156 155 156 4 -160 Mike Evans
 9 149 155 149 4 -208 Mark Murray
10 146 157 146 4 -270 Tia Corkish

11 135 148 136 3 -183 Valerie Nash
12 143 144 143 3 -221 Ed Breed
13 138 143 139 3 -254 Frankie Latham
14 152 132 151 2  +78 Beverley Robertshaw
15 141 125 139 2 -126 Rose Calder

16 135 127 135 2 -329 Mary Allen
17 143 111 141 1 -262 Sue Bowman
18 139 114 137 1 -690 Diana Beasley

Division B 

Pn Old Prf New W Spread       
 1 115 148 118 6 +288 Christine Tudge
 2 133 131 133 5 +437 Paul Cousins
 3 111 136 113 5 +257 Anne Darby
 4  95 138  98 5 +159 Iris Cornish
 5 121 118 121 4 +476 Carol Bartlett

 6 118 122 119 4 +316 Margaret Marshall
 7 126 123 125 4 +115 Yvonne McKeon
 8 114 122 114 4  -12 Paul Cartman
 9 113 126 114 4 -174 Paul Grimshaw
10 106 122 107 4 -263 Paul Harding

11 133 104 131 3  +77 Ian Kendall
12 107 104 106 3 -129 Claire Cottle
13 113 104 112 3 -143 Pat Broderick
14 109 106 108 3 -207 Philip Turner
15 116 106 115 3 -251 Lorna Franks
 
16 106  92 105 2  -78 Pam Sparkes
17 109  74 100 1 -299 Mark Shaw
18  92  63  89 0 -569 Sandra Harrap
       
Division C
  
10 point rule adjustment.
After the first calculation, Maureen Wild's 7-game start rating of 51
was reset to 68 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread 
 1  90 122  93 6 +490 Stephen Robinson
 2  91 122  94 6 +288 Margaret Speight
 3 unr 102 102 5 +757 Robin Belcher
 4  74 104  76 5  +99 Steve Wilkinson
 5  79 104  84 5  +78 Ron Dobree

 6  90 102  91 5  +66 Mabel Choularton
 7  92  82  91 4 +445 Christine Cartman
 8  92  81  90 4 +110 Barbara Henning
 9  68  85  68 4  +14 Maureen Wild
10 unr  80  80 4  -77 Roz Williams

11  78  71  77 3   +7 Brenda Horwood
12  77  66  71 3  -56 Anita Bremner
13  76  56  69 2 -136 Sheila Lodge
14  80  60  78 2 -152 Ruth Turner
15  76  62  75 2 -261 Judy Tame

16  50  50  50 1 -484 Jean Webb
17  71  50  68 1 -533 Alexine Williams
18 unr  50  50 1 -655 John Williams

LEST semifinal October 19th result from Paul Allan.

Old Prf New Wins
191 205 192 5 Paul Allan(GM)
172 158 171 1 Paul Bassett

Lincolnshire and Borders League matches October 19th results from Gerard Fox.

Old Prf New Wins
154 169 155 4 Ash Coldrick
119 104 119 0 Linda Barratt

Old Prf New Wins
149 175 149 4 Gerard Fox
125  99 124 0 Jim Lyes

27th Diaspora October 18th results from Sanmi Odelana. 
8 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 191 203 191 7 +768 Austin Shin(GM)
 2 186 188 187 6 +205 Rik Kennedy(Exp)
 3 169 177 170 5 +497 Calum Edwards(Exp)
 4 157 174 159 5  +80 Ebi Sosseh

 5 166 172 167 5  +79 Kwaku Sapong
 6 171 164 170 4 +178 Diane Pratesi(Exp)
 7 169 158 168 4  +31 Barry Grossman(Exp)
 8 153 160 154 4  -31 Abiodun Adeyemi

 9 162 154 162 4 -154 Olakunle Ajayi
10 144 164 146 4 -470 Sanmi Odelana
11 133 145 134 3  +29 James Burley
12 165 146 163 3  -21 Paloma Raychbart

13 151 143 151 3  -64 Evelyn Wallace
14 151 141 151 3 -236 Kevin Synnott
15 115 137 117 3 -321 Sree Sukumar
16 161 117 157 1 -570 Fidelis Olotu

Yorkshire League match October 17th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
172 203 173 Mark Goodwin            
153 122 152 Matthew Pinner 

Scottish League round 3 match October 17th result from Marion Keatings.

Roc 2 wins

Old New Prf Wins
145 132 144 1 Amy Byrne
139 132 139 1 Colin Nicol
134  98 133 0 Sylvia Swaney

Waverley 7 wins

Old New Prf Wins
161 189 162 3 Wilma Warwick
126 189 128 3 Kenneth Ross
158 123 157 1 Alan Sinclair

Scottish League round 3 match October 14th result from Marion Keatings.

Scorpions 4 wins

Old New Prf Wins
146 185 147 2 John Balloch
139 185 140 2 Mary Jones
153 118 152 0 Billy Dott

Dunedin 5 wins

Old New Prf Wins
176 163 175 2 Ross Mackenzie
166 163 166 2 Simon Gillam(Exp)
162 129 161 1 James Squires

Middlesex League October 14th results from Steve Perry.
3 rounds (round robin).

Old Prf New W Spread
136 169 137 2 +31 Maurice McParland
163 160 163 2 +13 Rafal Dominiczak
159 128 158 1 +25 Sandie Simonis(Exp)
136 136 137 1 -69 George Gruner(Exp)

Hawkwell rated league games October 14th results from Phil Kelly.

Old Prf New W Spread
125 161 125 2 +165 Derek Bower
134 158 135 2  +26 Ann Golding
152 119 151 1  -35 Kevin Synnott
147 120 147 1 -156 Phil Kelly

Yorkshire League match October 14th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
178 213 179 3 Andrew Goodwin(Exp)
163 128 162 0 Neil Rowley

2nd Romanian Open October 10th-12th results from Catalin Caba.
22 rounds.

Pn Old Prf New WW Spread
 1 173 193 178 19 +1689 Terry Kirk(GM)
 2 161 171 163 15 +1141 Rafal Dominiczak
 3 157 174 164 15 +882 Jean McArthur
 4 171 172 172 15 +394 Graham Haigh
 5 156 158 157 13 +951 Mihai Pantis

 6 171 161 170 13 +506 Anand Buddhdev
 7 127 156 133 13 -353 Catalin Caba
 8 182 156 177 12 +734 Chris Vicary
 9 unr 151 151 12 +405 Cicely Bruce
10 157 157 157 12 +311 Raz Naot

11 155 147 153 12 +243 Dan Sandu
12 131 132 132 12 -124 Ovidiu Tamas
13 108 116 110 11½ -187 Hannah Kingston
14 117 122 118 11 +250 Mary Doyle
15 152 147 151 11 +211 Jayne MacKenzie

16 129 132 130 11 +145 Pamela Morris
17  97 108 99 10½ -589 Peggy Fehily
18 136 136 135 10 +407 Nicky Huitson
19 120 107 118 10 +282 Nancy Alroy
20 117 118 118 10  -10 Septimiu Crivei

21 109 101 107 9½ -257 Mary Morgan
22 unr  79  79 9½ -587 Elize Plaganyi (21 rated games)
23 130 109 125  9  +9 Breda O'Brien
24  96  88 95  9 -319 Paula Docherty
25  50  65 59  9 -574 Iuliu Fabian

26  54  58 55  8 -974 Marion Loewenstein
27  53  53 53  7 -1060 Beate Holder
28 unr  52 52  5 -1282 Liana Vagai (13 rated games)
29 unr  50 50  0 -1912 Alex Ciupeiu (6 rated games)
30  50  50 50  0 -2732 Zaffar Mahmood (14 rated games)

Bournemouth October 12th results from Ruth Marsden.
7 rounds.

Division A 

Pn Old Prf New W Spread
 1 175 190 175 6 +904 Penny Downer(Exp)
 2 160 192 161 6 +475 Bob Lynn
 3 182 173 181 5 +435 Ed Rossiter(Exp)
 4 152 183 154 5  +47 Brian Jones

 5 167 160 166 4 +142 Noel Turner(Exp)       
 6 146 164 148 4 -101 Alan Bailey
 7 146 168 147 4 -106 Wanda De_Poitiers
 8 153 151 153 3  -69 Frankie Mairey

 9 151 149 151 3  -95 Chris Downer
10 165 150 164 3 -158 Mike Whiteoak       
11 151 150 151 3 -252 Maureen Chamberlain
12 154 148 154 3 -271 Chris Finlay

13 152 137 151 2  -94 Rachelle Whiteoak
14 146 132 145 2 -185 Wendy Lindridge
15 156 133 155 2 -214 Elisabeth Jardine       
16 145 121 143 1 -458 Kate Sweetlove

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 135 161 136 6 +175 Peter Hunt
 2 125 152 128 5½ +222 Mark Smith
 3 132 132 132 4 +295 Carol Stanley
 4 116 131 117 4 +256 Sharon Hewitt

 5 119 135 120 4  +18 Heather Roberts
 6 124 131 125 4  +15 Scott Bowman
 7 128 116 128 3  +64 Tanya Robson
 8 135 117 134 3    0 Val Wright

 9 121 115 121 3 -421 Wendy Tiley
10 116 110 115 2½ +113 Sheila Jolliffe
11 120 102 119 2  -66 Jenny Sakamoto
12 118  87 116 1 -671 Vivienne Newman

Division C 

Molly Lane had to leave after round 6. Her opponent 
Brian Beamount was awarded an unrated tournament win
and 75 spread points for the round 7 bye.

PnOld Prf New W Spread       
1 102 113 103 5 +421 Cecilia Cotton
2 100 122 101 5 +201 Jill Warren
3 108 122 108 5 +177 Maureen Barlow
4  98 117  99 5 +157 Rosina Cornelius

5 109 104 108 4 +294 Nicola Staunton
6 unr 103 103 4 +178 Tricia Walker
7 112 105 112 4  -49 Evelyn Wansbrough
8 102  88 101 3 -141 Janet Milford

9  51  82  60 3 -254 David Dean
10 95  94  95 3 -298 Jan Vokes-Taylor
11 95  66  94 2½ -143 Brian Beaumont (6 rated games)
12 78  80  79 2½ -191 Charles Best

13 88  78  87 2 -127 Molly Lane (6 rated games)
14 92  54  89 1 -225 Irene Lawes

BEST semifinal October 11th-12th result from Chris May.

Old Prf New Wins
202 204 202 9 Chris May
201 199 200 8 Paul Gallen(GM)  

Essex League match October 12th results from Calum Edwards.
9 rounds

Forest Gate Wanderers 14 wins +146

Old Prf New W Spread
171 160 169 6 +142 Calum Edwards(Exp)
159 149 158 5 +356 Jack Durand
139 127 138 3 -352 Len Edwards

Billericay Bandits 13 wins -146

Old Prf New W Spread
151 162 152 5 +330 Kevin Synnott
146 162 147 5 -268 Phil Kelly
133 140 134 3 -208 Ann Golding

Hockley Heath Invitational October 12th results from Jeanette Paul.
7 rounds (round robin).

Division A 

PnOld Prf New W Spread
1 190 199 191 6 +855 Paul Allan(GM)
2 155 189 157 5  -57 Dennis Hussey
3 189 170 187 4 +343 Lewis Mackay(GM)
4 156 175 157 4  +67 Natalie Zolty

5 157 175 158 4   -1 Rick Blakeway
6 166 145 164 2 -168 Jack Anscomb
7 161 146 160 2 -262 Joanne Hiley
8 156 132 154 1 -777 Ash Coldrick

Division B

PnOld Prf New W Spread
1 150 166 151 5 +450 Andrew Eames
2 147 152 148 4 +171 Lorraine Crouch
3 154 151 154 4 +139 Nuala O'Rourke
4 152 152 152 4 -198 Kim Hands

5 137 140 137 3  -29 Kay Powick
6 135 140 135 3  -58 Colin Kendall
7 148 138 147 3 -308 Mick Healy
8 141 125 140 2 -167 Chris Civil

Division C 

PnOld Prf New W Spread
1 120 156 123 6 +339 Rob Blundell
2 126 127 126 4 +268 Paul Steadman
3 119 128 120 4 +170 Ted Anscomb
4 133 126 133 4 +150 James Burley

5 128 126 127 4  +58 Sheila Green
6  95 102  95 2 -198 Derek Sergeant
7 113 100 113 2 -393 Lyn Kendall
8 128  98 126 2 -394 Yvonne McKeon

Division D

PnOld Prf New W Spread
1  88 110  92 6 +560 Anne Tomlinson
2  85  96  87 5 +349 Gillian James
3  80  97  83 5 +310 Charles Martin
4  83  82  83 4 +292 Emma Marks

5  74  83  77 4 +192 Patricia Quirke
6  74  55  70 2 -186 Clare Boarder
7  71  55  69 2 -586 Kiran Pal
8  53  50  52 0 -931 Stella Burley

Cheap as Chips Round Robin October 12th results from Craig Beevers.
7 rounds.

Division A 

PnOld Prf New W Spread
1 148 162 149 5 +423 Gerard Fox
2 152 161 153 5 +119 Colin Northmore
3 147 147 147 4 +210 Adrienne Berger
4 142 148 143 4  +91 Richard Moody

5 139 149 139 4  +24 Colin Nicol
6 134 135 134 3 +117 Laura Finley
7 139 120 138 2 -397 Marjorie Struggles
8 128 107 127 1 -587 John Harrison

Division B 

PnOld Prf New W Spread
1 126 168 129 7 +1017 Geoff Cooper
2 121 155 123 6 +451 Samantha Beckwith
3 125 125 124 4 +196 Margaret Burdon
4 111 127 112 4  -31 Syd Berger

5 111 127 112 4 -297 Elisabeth{Clvlnd} Allen
6 126  82 123 1 -268 Barbara Lukey
7 126  82 123 1 -463 Viv Beckmann
8 107  85 106 1 -605 Rose Kingdom
       
Division C 

Pn Old Prf New W Spread
 1  96 118 102 7 +718 Gina Brailey
 2  82  91  83 5 +197 Michael Murray
 3  68  79  70 4 +157 Edward Moran
 4  78  77  78 4 +130 Jean Hendrick

 5  62  65  62 3   +1 Ann Miller
 6  73  64  71 3  -87 Brian Little
 7  59  52  58 2 -345 Lucy Beckmann
 8  52  50  52 0 -771 Carol Mouncey

Warrington October 11th results from Wayne Kelly.
7 rounds.

Division A 

Pn Old Prf New W Spread
 1 188 185 188 5 +400 Phil Robertshaw(GM)
 2 184 186 184 5 +233 Martin Harrison(GM)
 3 169 183 170 5 +217 Robert Richland(Exp)
 4 178 186 178 5 +144 Andrew Goodwin(Exp)
 5 171 172 172 4 +237 Mark Goodwin

 6 157 164 157 4 +191 Chris Quartermaine
 7 142 176 145 4 +154 Orla Judge
 8 153 165 154 4  +26 Paul{Tranmere} Thomson
 9 158 165 159 4 -112 Donna Stanton
10 156 153 156 3 -182 Mike Evans

11 152 136 152 2 -109 Alison Sadler
12 148 140 147 2 -324 Ken Heaton
13 147 141 147 2 -589 Adrienne Berger
14 151 105 148 0 -286 Gerard Fox

Division B

Pn Old Prf New W Spread        
 1 135 166 137 6 +560 Diane Bromilow
 2 134 154 136 5 +252 Pat Wheeler
 3 126 157 128 5 +195 Chris Davies
 4 139 137 139 4 +284 Marjorie Struggles
 5 140 137 140 4 +217 Rowan Callaghan

 6 125 141 127 4  +85 Richard Woodward
 7 132 123 130 3 +129 Stephen Troop
 8 136 123 135 3  +18 Kathy Richland
 9 126 125 126 3  +15 Barbara Lukey
10 126 126 126 3  -56 Geoff Cooper

11 130 125 128 3 -355 Carl Barnes
12 130 126 130 3 -370 Jill Bright
13 133 110 131 2 -532 Peter Ashurst
14 133  95 129 1 -442 Iain Harley

Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 117 125 117 5 +360 Michael Thomas
 2 117 126 117 5 +242 Barbara Hill
 3 117 131 119 5 +204 Ted Anscomb
 4 112 115 111 4 +203 Syd Berger

 5 113 113 113 4  +41 Juliet Green
 6 unr 110 110 4  -48 Nigel Gardner
 7 104  94 103 3  +45 Rose Wall
 8 108 101 107 3   +9 June Johnstone

 9  92  99  93 3 -233 Lauren Walker
10  88  99  89 3 -388 Ann Toft
11  97  76  95 1½ -152 Derek Sergeant
12  91  78  90 1½ -283 Olive Martin

Coventry Triple October 6th-8th results from Steve Perry.

Some games were not played because of lateness or illness (see below).
The Ga column shows the rated games total for each player.

Old Prf Ga New
135 145 26 139 Steve Balment
144 155 26 147 Adrienne Berger
108 127 27 112 Syd Berger
157 157 27 157 Bob Berry
164 170 26 164 Vincent Boyle

140 152 27 144 Emma Brown
143 137 26 140 Rowan Callaghan
127 126 27 126 Geoff Cooper
155 148 26 154 Chris Finlay
134 136 27 133 Ann Golding

106 105 27 107 Rose Kingdom
100 105 27 101 Duncan MacFarlane
140 124 27 136 Maurice McParland
144 133 27 141 Len Moir
153 146 26 152 Colin Northmore

135 131 26 133 Jill Parker
173 165 26 171 Diane Pratesi(Exp)
166 150 19 163 Neil Rowley
120 118 27 120 Jenny Sakamoto
117 130 27 120 Marlene Skinner

137 121 27 134 Sylvia Swaney
164 178 27 168 Bob Violett(Exp)

There were three 9-game sessions, with the bottom
two in A relegated to B and replaced by the top 2
in B after sessions 1 and 2.

Session 1

Division A

Neil Rowley arrived too late for round 1. His opponent Rowan Callaghan 
was awarded an unrated tournament win and 75 spread points for the bye.

Pn W Spread
 1 8 +249 Bob Violett(Exp)
 2 5 +457 Diane Pratesi(Exp)
 3 5 +419 Colin Northmore
 4 5 +108 Vincent Boyle
 5 5  +84 Adrienne Berger

 6 5  +13 Chris Finlay
 7 4 +101 Bob Berry
 8 4 -331 Len Moir
 9 4 -357 Emma Brown
10 3  -43 Rowan Callaghan

11 3 -304 Neil Rowley
12 3 -396 Maurice McParland

Division B 

Pn W Spread 
 1 7 +439 Geoff Cooper
 2 6 +421 Steve Balment

 3 6 +247 Ann Golding
 4 6  +36 Marlene Skinner
 5 5 +179 Jill Parker
 6 5  -48 Syd Berger

 7 4  +72 Sylvia Swaney
 8 4  -55 Jenny Sakamoto
 9 1 -455 Rose Kingdom
10 1 -836 Duncan MacFarlane

Session 2
 
Division A

Pn W Spread 
 1 8 +706 Vincent Boyle
 2 8 +467 Diane Pratesi(Exp)
 3 5 +123 Adrienne Berger
 4 5  -92 Bob Violett(Exp)
 5 5 -122 Bob Berry

 6 4 +454 Colin Northmore
 7 4 +323 Emma Brown
 8 4  -79 Chris Finlay
 9 4 -208 Steve Balment
10 3 -424 Rowan Callaghan

11 2 -403 Len Moir
12 2 -745 Geoff Cooper

Division B

Pn W Spread
 1 8 +482 Neil Rowley
 2 6 +193 Jill Parker

 3 6 +170 Ann Golding
 4 5  -20 Jenny Sakamoto
 5 4 +170 Duncan MacFarlane
 6 4 -293 Sylvia Swaney

 7 3 +204 Maurice McParland
 8 3 -160 Rose Kingdom
 9 3 -255 Syd Berger
10 3 -491 Marlene Skinner

Session 3

Division A

Pn W Spread
 1 8 +796 Bob Violett(Exp)
 2 6 +313 Bob Berry
 3 6 +304 Vincent Boyle
 4 5 +674 Diane Pratesi(Exp)

 5 5  +26 Steve Balment
 6 5  -23 Emma Brown
 7 4  -29 Adrienne Berger
 8 4  -67 Colin Northmore

 9 4 -227 Chris Finlay
10 4 -535 Rowan Callaghan
11 2½ -539 Jill Parker

(12 ½ -693 Neil Rowley)

Neil Rowley withdrew after round 2 because of illness.
His spread total includes a deduction of 525 for the 7 byes.

Division B

Pn W Spread 
 1 6 +409 Syd Berger
 2 6 +206 Marlene Skinner
 3 5 +651 Maurice McParland
 4 5 +391 Len Moir
 5 5  -69 Ann Golding
 
 6 5 -152 Sylvia Swaney
 7 4 -187 Rose Kingdom
 8 3 -288 Geoff Cooper
 9 3 -478 Duncan MacFarlane
10 3 -483 Jenny Sakamoto

Lincolnshire and Borders League matches October 7th results from Ash Coldrick.

Ash Coldrick 4:0 Margaret Pritchett
Ash Coldrick 2:2 Nuala O'Rourke

Old Prf New P Wins
156 164 156 8 6 Ash Coldrick
154 156 154 4 2 Nuala O'Rourke
124 106 123 4 0 Margaret Pritchett

Yorkshire League October 6th result from Geoff Goodwin.

OldPrfNew Wins
96 149 98 3 Remie Bellamy            
99  50 97 0 Derek Sergeant

Scottish League round 3 match October 5th (evening) results from Marion Keatings.

Dunedin 7 wins

Old Prf New Wins
175 197 176 3 Ross Mackenzie
162 164 162 2 James Squires
166 164 166 2 Simon Gillam(Exp)

Bingoes 2 wins

Old Prf New Wins
153 184 154 2 Christine McKenzie
148 118 146 0 Marion Keatings
140 118 139 0 Tom Wilson

Scottish League round 3 match October 5th (afternoon) results from Marion Keatings.

Eagles 2 wins

Old Prf New Wins
140 184 141 2 Melanie Beaumont
166 117 165 0 Chris Cummins
131 116 130 0 Margaret Harkness

Dunedin 7 wins

Old Prf New Wins
174 197 175 3 Ross Mackenzie
162 162 162 2 James Squires
166 162 166 2 Simon Gillam(Exp)

Cock of the North October 3rd-5th results from Steve Perry.

Ratings data. Everyone played 21 games.

Old Prf New
136 124 135 Mary Allen
125 119 123 Stany Arnold
130 120 128 Graham Buckingham
127 121 127 Geoff Cooper

 98 114 102 Caroline Elliott
144 158 146 Phil Kelly
 90  91  91 Margaret Leonard-McGhee
125 124 124 Ted Lewis

126 124 126 Barbara Lukey
147 169 152 Jayne Mackenzie
106 103 106 Maria Marczak
143 146 144 Len Moir

106  89 102 Linda Moir
137 128 135 Jill Parker
150 154 151 David Shenkin
136 142 137 Sylvia Swaney

There were three 7-game sessions, with the bottom
two in A relegated to B and replaced by the top 2
in B after sessions 1 and 2.

Session 1

Division A

PnW Spread
1 6 +588 Phil Kelly 
2 6 +188 Jayne Mackenzie 
3 5 +321 Jill Parker 
4 3  -47 Len Moir 
5 3 -115 David Shenkin 
6 2 -381 Sylvia Swaney 

7 2 -390 Mary Allen 
8 1 -164 Graham Buckingham 

Division B

PnW Spread 
1 6 +419 Ted Lewis 
2 6 +353 Geoff Cooper 

3 4 +230 Barbara Lukey 
4 4 -116 Caroline Elliott 
5 3  +43 Maria Marczak 
6 3 -172 Stany Arnold 
7 2 -191 Margaret Leonard-McGhee 
8 0 -566 Linda Moir 

Session 2

Division A 

PnW Spread   
1 6 +561 Jayne Mackenzie 
2 5 +255 David Shenkin 
3 5 +169 Len Moir 
4 4 +322 Sylvia Swaney 
5 3½ -54 Phil Kelly 
6 3 -128 Jill Parker 

7 1 -433 Ted Lewis 
8 ½ -692 Geoff Cooper 
   
Division B

PnW Spread    
1 6 +376 Graham Buckingham 
2 5 +534 Stany Arnold 

3 5 +311 Barbara Lukey 
4 4 -106 Caroline Elliott 
5 3 -160 Mary Allen 
6 2 -338 Maria Marczak 
7 2 -355 Margaret Leonard-McGhee 
8 1 -262 Linda Moir 

Session 3

Division A

PnW Spread
1 6 +400 David Shenkin 
2 5 +428 Sylvia Swaney 
3 5 +374 Jayne Mackenzie 
4 5 +245 Phil Kelly 

5 4  +79 Len Moir 
6 2 -472 Stany Arnold 
7 1 -452 Graham Buckingham 
8 0 -602 Jill Parker 

Division B

PnW Spread 
1 6 +309 Mary Allen 
2 4 +342 Geoff Cooper 
3 4 +157 Ted Lewis 
4 4  +98 Barbara Lukey 

5 4  +27 Linda Moir 
6 3 -223 Maria Marczak 
7 2   -4 Caroline Elliott 
8 1 -706 Margaret Leonard-McGhee 

Glasgow October 4th results from Ross Mackenzie.
7 rounds.

Division A 

Pn Old Prf New W Spread
 1 163 209 166 7 +386 Simon Gillam(Exp)
 2 185 192 185 6 +934 Allan Simmons(GM)
 3 161 155 161 4 +211 Wilma Warwick
 4 166 165 166 4 +183 Chris Cummins

 5 143 173 145 4 +108 Amy Byrne
 6 175 162 174 4  +23 Ross Mackenzie
 7 144 162 146 4  -99 John Balloch
 8 159 152 158 4 -172 Alan Sinclair

 9 163 145 162 3 +153 James Squires
10 153 144 153 3 -145 Billy Dott
11 134 139 134 3 -221 Alec Robertson
12 138 144 138 3 -305 Rhoda Gray

13 133 124 133 2 -162 Moya Dewar
14 124 122 124 2 -175 Scott Bowman
15 139 123 139 2 -317 Mary Jones
16 141 111 139 1 -402 Colin Nicol

Division B

10 point rule adjustment.
After the first calculation, Paul Dobson's 21-game start rating of 68
was reset to 87 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread       
 1  87 150  90 6 +142 Paul Dobson
 2  94 132  98 5 +346 Kriss Foster
 3 123 130 123 5 +234 Linda Bradford
 4 131 123 131 4½ +265 Margaret Harkness

 5 110 106 109 4 +478 Fiona Shoesmith
 6 131 109 130 4 +356 Yvonne Holland
 7 113 111 113 4 +262 Juliet Green
 8 113 112 112 4  +25 Gordon Bruce

 9 123 105 121 3½ -63 Helen Polhill
10 105 110 106 3  +41 Nora Bain
11 110 111 110 3  -49 Willie Scott
12 102  83 101 3  -82 Ian Whyte

13  69  85  71 3 -222 Martin Fagan
14 121  88 118 3 -228 Helgemarie Farrow
15  53  50  53 1 -639 Ian Campbell
16  52  50  52 0 -866 Andreas Wilhelm

Middlesex League October 3rd results from Mike Whiteoak.
3 rounds (round robin).

Old Prf New W Spread
165 190 165 2½ +221 Mike Whiteoak
164 173 164 2  +310 Vincent Boyle
157 159 157 1½  -48 Bob Berry
148 112 147 0  -483 Victoria Kingham

Scottish League round 3 match October 1st results from Marion Keatings.

Waverley 7 wins

Old Prf New Wins
158 196 159 3 Alan Sinclair
161 163 161 2 Wilma Warwick
125 162 126 2 Kenneth Ross

Eagles 2 wins

Old Prf New Wins
167 132 166 1 Chris Cummins
131 131 131 1 Margaret Harkness
141  98 140 0 Melanie Beaumont
     
Lincolnshire and Borders League match October 1st result from Gerard Fox.

Old Prf New Wins
141 185 142 4 Heather Burnet           
135  91 133 0 Sarah Stokes            

The current league table is below.
If all matches are completed, at the end of
the league, each player will have played 36 games
(9 4-game matches)

Pn Pl WW D LL  Sprd Avg Pts
 1 28 24 1  3 +2092 439 49 Nuala O'Rourke
 2 28 17 1 10 +602  397 35 Heather Burnet 
 3 28 16 0 12 +206  399 32 Gerard Fox
 4 20 13 0  7 +644  409 26 Ashley Coldrick
 5 32 11 3 18 -1008 373 25 Margaret Pritchett

 6 32 12 0 20 -884  373 24 Teresa Lyes
 7 24 11 1 12 -215  379 23 Linda Barratt
 8 28 11 0 17 -274  386 22 Alan Abela
 9 24 10 0 14 -187  375 20 Sarah Stokes  
10 28  8 0 20 -976  371 16 Jim Lyes