Association of British Scrabble Players

Results


August 2014

Ilford August 31
Yorkshire League August 28
An Excess of Essex August 28
Hawkwell August 26
Scottish League Scorpions vs Waverley August 25
BMSC main event August 23-25
Ladies and Mens August 22-23
Earlybirds August 21-22
Middlesex League August 21
Yorkshire League August 21
Easygoers August 20
Yorkshire League August 19
BEST match Chris May vs Brett Smitheram August 19
Hawkwell August 19
MSI Plymouth August 17
Salisbury August 17
MSO August 17
26th Diaspora August 16
MSI Plymouth Warmup August 16
Scottish League Dunedin vs Roc August 14
Middlesex League August 12
Yorkshire League August 12
German English Scrabble National Championship August 9-10
Commonwealth August 7-10
Middlesex League August 5
Two SILK matches August 4
Ilford August 3
Scottish Round Robin August 2-3
Sheffield August 2-3
BEST match Paul Allan vs Phil Robertshaw August 2

Ilford August 31st results from Peter Thorpe.
9 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 179 195 180 7 +624 Femi Awowade(GM)
 2 162 186 165 6 +255 Paloma Raychbart
 3 168 185 170 6 +130 Barry Grossman(Exp)
 4 unr 173 173 5 +450 Dipo Akanbi
 5 160 175 161 5 +404 Rafal Dominiczak

 6 159 175 160 5  +12 Bob Violett(Exp)
 7 172 173 173 5 -126 Diane Pratesi(Exp)
 8 163 163 163 4 -311 Cecil Muscat
 9 167 141 165 2 -364 Vincent Boyle
10 179 117 173 0 -1074 Calum Edwards(Exp)
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread      
 1 147 189 150 8 +491 David Shenkin
 2 158 177 160 7 +485 Craig Solomons
 3 145 167 147 6 +173 Kevin Synnott
 4 144 156 144 5 +269 Victoria Kingham
 5 154 144 153 4 -137 Abiodun Adeyemi

 6 150 145 150 4 -202 Phil Kelly
 7 142 146 144 4 -305 Nick Jenkins
 8 158 133 155 3  -43 Mohamed Kamara
 9 155 133 153 3 -267 Karl Kwiatkowski
10 149 111 146 1 -464 Evelyn Wallace

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 136 163 138 7 +555 Martin Leverton
 2 138 163 140 7 +414 Noel Barnes
 3 135 141 137 5 +190 Sue Ball
 4 136 141 137 5 +163 Rachel Bingham
 5 133 141 134 5   +6 Tolani Ayo-Awojobi

 6 141 129 140 4 -177 Len Edwards
 7 132 130 132 4 -230 Damian O'Malley
 8 138 130 138 4 -359 George Gruner(Exp)
 9 137 119 136 3  -13 Karen Game
10 130  97 127 1 -549 Martin Bloomberg
       
Division D

Pn Old Prf New W Spread  
 1 126 161 130 8 +572 James Burley
 2 127 139 128 6 +438 Derek Bower
 3 122 128 123 5 +180 Marian Hamer
 4 121 128 122 5  +43 Natasha Pratesi
 5 126 117 125 4 +261 Reeyaaz Goolamhossen

 6 130 116 129 4  +13 Kim Phipps
 7 119 117 119 4 -264 Phyllis Fernandez
 8 123 117 123 4 -459 Stanley Ngundi
 9 112 107 112 3 -279 Angele Andrews 
10 119  95 117 2 -505 Esther Kasket 

Division E

Sandra Weston arrived too late to play in round 1.

Her record below includes a 75 point deduction for the unrated tournamemt loss.
Her opponent Colin St Hill was awarded an unrated tournament win and 75 spread points.
Colin played a rated friendly with Peter Thorpe in round 1. 
This game is included in Colin's ratings data below.        

Pn Old Prf New W Spread    
 1 100 112 101 6 +109 Colin St Hill 
 2  76 116  80 6 +101 Kim Buckle 
 3  99 113 100 6  +83 Jeanette Paul 
 4 102 102 103 5 +291 Dan Smith 
 5  99 102  99 5 +245 Jo Holland 

 6 101 109 101 5  +24 Sandra Weston (8 rated games).
 7  98  91  97 4  +65 Ron Bucknell 
 8 104  80 102 3 -182 Sheila{Rmfrd} Anderson 
 9 106  79 101 3 -533 Tony Harris 
10  85  71  83 2 -203 Alison Stilwell 
    
Extra rated game played in round 1
 
Colin St Hill 1:0 Peter Thorpe

Old Prf New
 89  50 88 Peter Thorpe (1 rated game)

Yorkshire League match August 28th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
179 156 178 2 Andrew Goodwin(Exp)
 97 120  98 1 Vicky Owen

An Excess of Essex August 28th results from Phil Kelly.
10 rounds (double RR).

PnOld Prf New W Spread
1 162 167 163 6 +501 Cecil Muscat
2 181 163 179 6 +370 Calum Edwards(Exp)
3 168 166 168 6 -165 Barry Grossman(Exp)

4 140 161 141 5 +212 Len Edwards
5 150 149 150 4 -603 Phil Kelly
6 145 140 145 3 -315 Kevin Synnott

Hawkwell rated club league games August 26th results from Phil Kelly.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
149 187 150 3 +109 Phil Kelly
136 158 137 2  +89 Ann Golding
146 121 145 1  +22 Kevin Synnott
128  94 127 0 -220 Derek Bower

Scottish League round 3 match August 25th result from Marion Keatings.

Scorpions 5 wins

Old Prf New Wins
152 165 152 2 Billy Dott
140 165 141 2 Mary Jones
143 132 142 1 John Balloch

Waverley 4 wins

Old Prf New Wins
156 195 157 3 Alan Sinclair
162 128 161 1 Wilma Warwick
127  95 126 0 Kenneth Ross

BMSC main event August 23-25 results from Mauro Pratesi. 
23 rounds.

Open Division

Pn Old Prf New WW Spread
 1 202 207 203 17½ +1191 Paul Gallen(GM)
 2 192 199 193 15½ +640 Paul Allan(GM)
 3 190 196 191 15 +1429 Lewis Mackay(GM)
 4 199 198 198 15 +1231 Brett Smitheram(GM)
 5 185 188 186 15  +771 Rik Kennedy(Exp)

 6 179 195 182 15  +588 Wayne Kelly(GM)
 7 186 183 186 14  +812 Allan Simmons(GM)
 8 184 194 186 14  +732 Phil Robertshaw(GM)
 9 183 189 184 14  +554 Theresa Brousson(GM)
10 169 182 172 14  +234 Brian Sugar(GM)

11 190 191 190 14  +102 Ed Martin(GM)
12 180 185 180 14   +45 Stewart Holden(GM)
13 181 183 181 13½ +562 Calum Edwards(Exp)
14 172 183 174 13  +345 Stephen Hunt
15 172 169 172 13  +255 John Ashmore

16 195 185 193 13  +176 Andrew Davis(GM)
17 158 178 162 13  +134 Paloma Raychbart
18 181 183 182 13  -120 Chris Vicary
19 174 177 176 12½ +240 Jessica Pratesi
20 173 172 173 12  +571 Terry Kirk(GM)

21 145 157 147 12  +499 David Shenkin
22 178 173 177 12  +311 Elie Dangoor(Exp)
23 147 168 150 12   +55 Pauline Johnson
24 152 163 155 12   +24 Tom Sharp
25 173 171 172 12   -76 Diane Pratesi(Exp)

26 175 174 175 12   -96 Ross Mackenzie
27 161 172 164 12  -106 Steve Perry
28 167 169 168 12  -355 Barry Grossman(Exp)
29 186 174 183 11½ +375 Oliver Garner
30 168 163 167 11  +313 Neil Rowley

31 167 162 166 11  +188 Mike Whiteoak
32 167 160 166 11   +55 Simon Gillam(Exp)
33 158 155 158 11    -6 Donna Stanton
34 156 158 156 11  -152 Natalie Zolty
35 150 151 152 11  -245 Beverley Robertshaw

36 139 148 140 11  -467 Len Edwards
37 149 151 150 11  -745 Andrew Eames
38 157 151 156 10  +153 Elisabeth Jardine
39 161 153 159 10  -135 Bob Violett(Exp)
40 163 151 160 10  -194 Rafal Dominiczak

41 172 156 167 10  -342 Vincent Boyle
42 147 149 148 10  -444 Peter Thomas
43 157 153 155 10  -611 Rachelle Whiteoak
44 163 146 160  9  -457 Andy Becher
45 147 130 144  8  -146 Kate Sweetlove

46 151 132 147  8  -352 Jayne Mackenzie
47 122 135 126  8  -875 James Burley
48 129 132 131  8 -1035 Anlaug Frydenlund
49 139 125 136  6  -956 Margaret Staunton
50 137 126 134  6 -1411 Sarah-Jane Holden

51 119 117 119  5 -1695 Esther Kasket
52 132 117 128 4½ -1564 Paul Steadman

Division B

Pn Old Prf New WW Spread
 1 164 167 166 17½ +1155 Jack Anscomb
 2 124 165 133 16 +222 Steve Balment
 3 152 156 152 15 +467 Alison Sadler
 4 154 155 153 15 +357 Matthew Pinner
 5 139 156 141 14½ +642 Tom Wilson

 6 143 153 146 14 +768 Janet Phillips
 7 129 152 133 14 +618 Peter Ashurst
 8 131 156 135 14 +448 Philip Aldous
 9 141 155 144 14 +396 Ginny Dixon
10 157 152 157 14 +177 Ruth MacInerney

11 152 147 152 13 +495 Kim Hands
12 143 146 144 13 +179 Victoria Kingham
13 155 146 152 13  +40 Graham Bonham
14 132 148 136 13 -164 Mary Allen
15 155 140 150 12 +169 Gerard Fox

16 145 139 144 12  +21 Sue Bowman
17 133 138 133 12  -15 Sylvia Swaney
18 130 142 132 12 -241 Heather Laird
19 133 142 134 12 -341 Laura Finley
20 136 133 135 11½ +373 Sarah Stokes

21 140 137 139 11 +486 Moira Conway
22 128 136 129 11 +370 Jake Berliner
23 146 137 144 11 +205 Suzanne Dundas
24 147 136 144 11  +39 Adrienne Berger
25 155 136 151 11 -220 Christine Strawbridge

26 127 131 127 11 -230 Viv Beckmann
27 139 137 137 11 -340 Colin Nicol
28 130 134 130 11 -599 Eileen Meghen
29 136 134 135 10½ -73 Andy Gray
30 128 128 127 10 -111 Barbara Morris

31 131 134 132 10 -628 Margaret Harkness
32 138 127 137 9½ +47 Carol{Norwich} Smith
33 132 122 130  9 -359 Geoff Cooper
34 143 126 139  9 -466 David Meadows
35 123 124 123  9 -546 Denise Saxton

36 127 124 127  9 -605 Barbara Lukey
37 134 122 130  9 -817 Stephen Wintle
38 128 120 126 8½ +151 Ted Lewis
39 130 119 129  8 -288 Yvonne Eade
40 140 118 136  8 -742 Nicky Huitson

41 122 116 121  7 -329 Samantha Beckwith
42 128 113 125  7 -711 Stany Arnold

Division C

10 point rule adjustment.
       
After the first calculation, Gillian James's 19-game 
start rating of 65 was reset to 82 and the event was recalculated.

Pn Old Prf New WW Spread
 1 113 135 117 18 +1104 Marlene Skinner
 2 106 127 111 16  +590 Anne Darby
 3 107 123 110 15  +418 Jacquie Aldous
 4 114 122 117 15  +404 Ted Anscomb
 5 117 118 117 14  +865 Barbara Hill

 6 105 114 108 13  +685 Hannah Kingston
 7 106 115 107 13  -197 Paul Dundas
 8 111 110 110 12  +551 Juliet Green
 9 117 109 116 12  +313 Val Hoskings
10 119 109 117 12  +184 Janet Bonham

11 110 110 109 12   -75 Lou McMeeken
12 115 110 114 12  -215 Jean Owen
13 108 106 109 11  +340 Nicola Staunton
14 110 105 108 11   +29 Syd Berger
15 110 105 109 11  -119 Mary Morgan

16 119 101 116 10   -28 Paul Cartman
17 100 101 100 10   -85 Caroline Elliott
18 105 101 104 10  -287 Philippa Morris
19  82 101  85 10 -1150 Gillian James
20 114  95 110  9  -286 Fay Madeley

21  97  78  92  5 -1322 Christine Cartman
22  76  65  73  2 -1719 Myra Copleston

BMSC Ladies and Mens August 22-23.
Results from Mauro Pratesi. 6 rounds.

Ladies Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 157 187 158 5 +439 Paloma Raychbart
 2 155 182 157 5 +110 Ruth MacInerney
 3 149 168 150 4 +237 Beverley Robertshaw
 4 174 168 173 4 +101 Diane Pratesi(Exp)
 5 146 169 147 4  +37 Kate Sweetlove

 6 139 163 140 4  +15 Nicky Huitson
 7 157 147 157 3 +263 Elisabeth Jardine
 8 138 148 139 3 +153 Margaret Staunton
 9 147 147 147 3  +37 Pauline Johnson
10 147 152 147 3  -13 Adrienne Berger

11 142 153 143 3  -16 Janet Phillips
12 152 153 152 3  -64 Alison Sadler
13 145 151 145 3 -275 Sue Bowman
14 159 135 157 2  +22 Rachelle Whiteoak
15 158 130 156 2  -54 Natalie Zolty

16 146 139 146 2 -208 Suzanne Dundas
17 142 115 140 1 -227 Moira Conway
18 149  97 145 0 -557 Amy Byrne
       
Ladies Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 126 172 129 6 +541 Anlaug Frydenlund
 2 135 159 137 5 +213 Sarah-Jane Holden
 3 116 137 117 4 +289 Val Hoskings
 4 130 142 130 4 +254 Yvonne Eade
 5 116 140 117 4 +124 Barbara Hill

 6 130 136 130 4  -83 Eileen Meghen
 7 120 125 121 3 +240 Natasha Pratesi
 8 119 120 119 3 +188 Janet Bonham
 9 110 115 110 3  -15 Mary Morgan
10 129 122 128 3  -39 Barbara Morris

11 133 123 133 3 -181 Sylvia Swaney
12 133  96 131 2  +82 Margaret Harkness
13 105 102 105 2  +17 Philippa Morris
14 109  93 108 2 -108 Nicola Staunton
15 124  97 122 2 -128 Samantha Beckwith

16  97 102  97 2 -549 Christine Cartman
17 116  83 113 1 -317 Marlene Skinner
18 101  85 100 1 -528 Caroline Elliott

Mens Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 179 208 181 5 +225 Chris Vicary
 2 183 191 184 4 +328 Phil Robertshaw(GM)
 3 160 189 161 4 +232 Steve Perry
 4 172 191 173 4 +209 Terry Kirk(GM)

 5 171 184 172 4  +34 Stephen Hunt
 6 185 189 185 4  +31 Rik Kennedy(Exp)
 7 182 174 181 3 +173 Calum Edwards(Exp)
 8 172 171 172 3  -21 John Ashmore

 9 163 169 163 3 -148 Andy Becher
10 180 160 179 2½ +104 Wayne Kelly(GM)
11 154 158 154 2½ -16 Matthew Pinner
12 168 148 167 2  -29 Simon Gillam(Exp)

13 148 152 149 2  -93 Andrew Eames
14 181 144 178 2 -177 Elie Dangoor(Exp)
15 152 148 152 2 -292 Tom Sharp
16 156 130 155 1 -560 Graham Bonham

Mens Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 144 161 145 5 +541 David Shenkin
 2 121 166 124 5 +259 Steve Balment
 3 140 145 139 4 +138 Len Edwards
 4 139 146 139 4   -5 Colin Nicol
 5 147 148 147 4 -111 Peter Thomas

 6 137 121 136 3 +106 Andy Gray
 7 118 134 119 3 +101 Paul Cartman
 8 122 129 122 3  +81 James Burley
 9 126 136 126 3  -60 Richard Woodward
10 134 110 132 2  +34 Geoff Cooper

11 146 106 143 2  -15 David Meadows
12 129 113 128 2  -76 Ted Lewis
13 110 120 110 2 -188 Syd Berger
14 107  85 106 0 -805 Paul Dundas

BMSC Earlybird August 21-22 results from Steve Perry.
15 rounds. 

Division A

PnOld Prf New WW Spread
1 177 198 180 13 +1678 Wayne Kelly(GM)
2 184 177 183 10 +813 Theresa Brousson(GM)
3 173 167 172  9 +543 John Ashmore
4 156 170 157  9 +170 Elisabeth Jardine
5 154 160 155  8 -204 Christine Strawbridge

6 156 152 156  7 -319 Graham Bonham
7 141 146 143  6 -611 Rowan Callaghan
8 149 135 146  5 -607 Suzanne Dundas
9 140 131 138  4 -685 Margaret Staunton
10138 132 137  4 -778 Andy Gray
     
Division B 

PnOld Prf New WW Spread
1 133 139 134 11 +736 Geoff Cooper
2 129 140 130 11 +693 Eileen Meghen
3 116 125 118  9  +85 Paul Cartman
4 107 116 107  8 +179 Paul Dundas
5 120 114 119  8  +64 Janet Bonham

6 108 109 109  7 -178 Nicola Staunton
7 117 108 116 6½ -179 Barbara Hill
8 111 109 110 6½ -278 Mary Morgan
9  98  95  96  5 -376 Remie Bellamy
10 99  81  97  3 -746 Christine Cartman  

Middlesex League August 21st results from Steve Perry.

3 rounds (round robin)

Old Prf New W Spread
159 178 159 2  +32 Sandie Simonis(Exp)
149 182 150 2 -120 Joe Bridal
156 146 156 1 +136 Bob Berry
180 138 179 1  -48 Femi Awowade(GM)

Yorkshire League match August 21st result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
166 171 166 2 Paul{Halifax} Thompson  
154 149 154 1 Matthew Pinner  

Easygoers Invitational August 20th results from Kevin Synnott.
10 rounds - double RR.

PnOld Prf New W Spread
1 161 180 162 7 +582 Cecil Muscat
2 173 168 172 6 +242 Vincent Boyle
3 163 160 161 5 +229 Bob Violett(Exp)

4 169 148 167 4 -102 Barry Grossman(Exp)
5 146 153 146 4 -474 Kevin Synnott
6 149 152 149 4 -477 Evelyn Wallace

Yorkshire League match August 19th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
166 215 168 3 Neil Rowley               
165 116 163 0 John Hardie 

BEST match August 19th result from Chris May

Old Prf New Wins
200 204 201 6 Chris May
199 195 199 5 Brett Smitheram(GM)

Hawkwell rated club league games August 19th results from Phil Kelly.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
144 188 146 3 +460 Kevin Synnott
127 160 128 2 +118 Derek Bower
136 124 136 1 -154 Ann Golding
151  86 149 0 -424 Phil Kelly

MSI Plymouth August 17th results from Mauro Pratesi.
6 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 174 179 174 5 +560 Diane Pratesi(Exp)
 2 164 176 170 5 +344 John Mayhew
 3 151 166 152 4 +105 Kim Hands
 4 126 144 127 4 -113 Mary Hopwood
 5 133 129 133 3  -86 Ian Kendall

 6 158 146 157 3  -88 Rick Blakeway
 7 120 110 120 2 +195 Natasha Pratesi
 8 unr  97  97 2 -243 Matthew Treglown
 9 109  85 109 1 -230 Yvonne Lambert
10  86  84  86 1 -444 Harry Daturoko

Salisbury August 17th results from Ruth Marsden.
7 rounds. Each division was a round robin.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 178 178 178 5 +477 Gareth Williams(GM)
2 155 182 156 5  +37 Graham Bonham
3 154 168 155 4  +68 Chris Finlay
4 159 167 160 4  +25 Graham Harding

5 155 153 154 3 +179 Helen Harding
6 164 152 163 3 +157 Andy Becher
7 154 153 153 3 -456 Frankie Mairey
8 158 124 156 1 -487 Elisabeth Jardine

Division B

PnOld Prf New W Spread       
1 144 170 146 5 +359 Alan Bailey
2 151 155 151 4 +282 Martin Taylor
3 152 155 152 4 +166 Brian Jones
4 142 156 142 4 +107 Janet Phillips

5 149 155 149 4  -34 Mark Murray
6 150 155 151 4  -42 Maureen Chamberlain
7 148 127 147 2 -488 Wanda De_Poitiers
8 148 112 146 1 -350 Wendy Lindridge

Division C

PnOld Prf New W Spread       
1 131 155 132 5 +241 Carol Stanley
2 140 139 140 4 +320 Margaret Staunton
3 133 140 133 4 +246 Valerie Nash
4 139 139 138 4  +37 Andy Gray

5 132 140 133 4  +25 Val Wright       
6 126 127 126 3 -416 Richard Woodward
7 131 112 130 2 -216 Ruth Marsden
8 131 112 130 2 -237 David Lawton

Division D

PnOld Prf New W Spread
1 115 122 116 4 +218 Sheila Jolliffe
2 107 123 108 4 +131 Maureen Barlow
3 113 122 114 4  +16 Evelyn Wansbrough
4 109 123 110 4   -2 Andrea Bailey

5 121 121 121 4  -82 Wendy Tiley
6 117 108 117 3   -1 Malcolm Shaw
7 121 107 120 3 -116 Janet Bonham
8 117  93 116 2 -164 Margaret Marshall

Division E

PnOld Prf New W Spread
1 104 114 106 5 +349 Anne Darby
2  99 114 100 5 +149 Jill Warren
3 106  99 106 4 +242 Pam Sparkes
4 103  99 102 4  +70 Cecilia Cotton

5  92  86  92 3 +236 Irene Lawes
6 104  85 102 3  -34 Janet Milford
7  77  88  78 3  -49 Margaret Scamell
8 unr  60  60 1 -963 Gary Buckley

MSO August 17th results from Mauro Pratesi.
7 rounds.

10 point rule adjustment.
After the first calculation, Asanka Amarasinghe's 16-game 
start rating of 165 was reset to 154 and the event was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread
 1 178 205 180 7 +927 Femi Awowade(GM) 
 2 191 201 191 6 +888 Austin Shin(GM)
 3 155 178 157 6 +741 Charles Micallef
 4 172 181 173 6 +645 Vincent Boyle

 5 157 183 159 6 +454 Sandie Simonis(Exp)
 6 180 189 181 6 +415 Elie Dangoor(Exp)
 7 169 165 169 5 +559 Barry Grossman(Exp)
 8 173 172 173 5 +445 Gerry Carter

 9 166 176 167 5 +268 Mike Whiteoak
10 153 170 155 5 +265 Ruth MacInerney
11 147 170 148 5 +144 Andrew Eames
12 138 157 143 5 +108 Paul Coyle

13 148 161 149 5  -48 Evelyn Wallace
14 194 166 192 4 +583 Paul Allan(GM)
15 169 147 167 4 +347 Kwaku Sapong
16 183 164 182 4 +324 Calum Edwards(Exp)

17 143 162 144 4 +261 Kevin Synnott
18  92 128  99 4  -57 Bobbie Penn
19 128 135 128 4  -78 Jake Berliner
20 132 157 133 4 -150 Geoff Cooper

21 119 140 119 4 -210 Phyllis Fernandez
22 134 152 136 4 -271 Rachel Bingham
23 144 131 143 3 +433 Victoria Kingham
24 139 126 138 3 +219 George Gruner(Exp)

25 159 138 158 3 +159 Mohamed Kamara
26 146 119 144 3  -17 David Shenkin
27 149 138 147 3  -93 Nick Ascroft
28 137 129 136 3 -111 Martin Leverton

29 121 122 122 3 -126 James Burley
30 102 117 103 3 -154 Malcolm Davis
31 123 123 123 3 -285 Stanley Ngundi
32 150 126 149 3 -341 Timothy Lawrence

33 143 147 143 3 -434 Tim Hebbes
34 154 127 153 2 -181 Asanka Amarasinghe
35  98 109  99 2 -194 Jeanette Paul
36 104  97 105 2 -214 Adrian Noller

37 167 115 163 2 -269 Bob Violett(Exp)
38  79  93  87 2 -280 Jennie Munday
39 101 113 105 2 -293 Keith Lomax
40 107  99 107 2 -375 Claire Cottle

41 120 109 119 2 -394 Esther Kasket
42  90  74  89 1 -386 Peter Thorpe
43 108  95 104 1 -648 Karen Roston
44 133  97 131 1 -688 Trevor Warwick

45  68  69  68 1 -884 Janice Clough
46 unr  50  50 0 -1004 Sue Carter

26th Diaspora August 16th results from Sanmi Odelana. 
8 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 161 195 162 7 +374 Olakunle Ajayi
 2 192 173 191 5 +751 Austin Shin(GM)
 3 185 165 183 5 +378 Calum Edwards(Exp)
 4 168 176 169 5 +114 Barry Grossman(Exp)

 5 159 165 159 5 +108 Mohamed Kamara
 6 166 168 166 5 -119 Mike Whiteoak
 7 161 154 160 4 +105 Steve Perry
 8 129 160 132 4  -54 Geoff Cooper

 9 120 150 123 4 -108 Stanley Ngundi
10=143 153 144 4 -169 Victoria Kingham
10=130 151 132 4 -169 Paul Steadman
12 160 141 159 3 -106 Rachelle Whiteoak

13 159 134 157 3 -338 Paloma Raychbart
14 133 139 133 3 -366 Tolani Ayo-Awojobi
15 156 129 154 2  -38 Abiodun Adeyemi
16 147 117 145 1 -363 Sanmi Odelana

MSI Plymouth Warmup August 16th results from Jessica Pratesi.
7 rounds.

Pn Old Prf New W Spread 
 1 173 185 174 6 +536 Diane Pratesi(Exp)
 2 171 172 171 5 +386 Gary Polhill(Exp)
 3 unr 164 164 5 +342 John Mayhew
 4 174 177 174 5 +151 Jessica Pratesi
 5 151 141 151 4 +267 Kim Hands

 6 131 156 133 4  -40 Ian Kendall
 7 126 126 126 3  -69 Mary Hopwood
 8 120 115 120 2 -357 Natasha Pratesi
 9  86  87  86 1 -718 Harry Daturoko
10 111  84 109 0 -498 Yvonne Lambert

Scottish League round 3 match August 14th result from Marion Keatings.

Dunedin 6 wins

Old Prf New Wins
162 190 163 3 James Squires
176 158 175 2 Ross Mackenzie
169 124 168 1 Simon Gillam(Exp)

Roc 3 wins

Old Prf New Wins
138 186 139 2 Colin Nicol
149 152 149 1 Amy Byrne
134 118 133 0 Sylvia Swaney

Middlesex League August 12th results from Steve Perry.

Two round robin groups.

Old Prf New W Spread
179 198 180 3 +295 Elie Dangoor(Exp)
160 171 160 2 +147 Rachelle Whiteoak
140 144 140 1 -100 Maurice McParland
144 110 143 0 -342 Victoria Kingham

Old Prf New W Spread
161 167 161 2 +341 Steve Perry
165 166 166 2  +81 Mike Whiteoak
138 175 139 2  -34 George Gruner(Exp)
148 105 147 0 -388 Sanmi Odelana

Yorkshire League match August 12th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
173 205 174 3 Kristian Saether      
155 123 154 0 Matthew Pinner 

German English Scrabble National Championship August 9th-10th.
Results from Anand Buddhdev. 13 rounds.

Pn Old Prf New WW Spread
 1 148 153 149 10 +1370 Suzanne Dundas
 2 171 162 171 10  +932 Anand Buddhdev
 3 129 134 130  9  +693 Breda O'Brien
 4 119 127 121  8  +517 James Burley

 5 110 120 111  7  +273 Mary Morgan
 6 117 109 115  6  -310 Ben Berger
 7 unr 110 110  6  -425 Larraine Kassel
 8  99 102 100  5  -307 Brigitte Brath

 9 unr 101 101  5  -719 Mags Treanor
10  97  91  97  4  -373 Peggy Fehily
11 110  91 107  4  -640 Paul Dundas
12  79  91  86  4 -1011 Ulla Trappe

Commonwealth tournament August 7th-10th results from Ross Mackenzie.
28 rounds.

Pn Old Prf New WW Spread
 1 185 196 188 21 +1811 David Webb(GM)
 2 171 189 176 19½ +986 Ross Mackenzie
 3 175 186 177 18  +553 Wayne Kelly(GM)
 4 191 184 190 17½ +1433 Neil Scott(GM)

5= unr 176 176 17   +15 Vincent Castellano
5= 159 172 162 17   +15 James Squires
 7 192 177 187 16 +1365 Helen Gipson(GM)
 8 175 176 175 16 +1050 Penny Downer(Exp)

 9 179 169 177 15  +913 Feargal Weatherhead(Exp)
10 167 157 159 13  +190 Andrew Golding
11 152 144 149 12  -633 Fern Wheelwright
12 128 136 131 10½ -1140 Pauline Weatherhead

13 127 130 129 8½ -1542 Kadda Mohamed
14 unr 127 127  8  -596 Andrew Twiddy
15 141 131 138  8 -1607 Colin Nicol
16 129 124 129  7 -2813 Geoff Cooper

Middlesex League August 5th results from Mike Whiteoak.

Bob Berry was unable to attend. His 3 opponents were each 
given an unrated league win and 75 points spread.
The Middlesex League results were:

W Spread
3 +261 Rafal Dominiczak
2 +106 Rachelle Whiteoak
1 -142 Sanmi Odelana
0 -225 Bob Berry(3 defaults)

Mike Whiteoak played a rated nonleague game with each unmatched player.
Thus the 4 players shown below all had 3 rated games.

Results and ratings for games played:

Old Prf New W Spread
163 174 163 2 +154 Rafal Dominiczak
159 176 160 2 +137 Rachelle Whiteoak
165 174 165 2  +27 Mike Whiteoak
149 112 148 0 -318 Sanmi Odelana

SILK matches August 4th results from Marion Keatings.

Melanie Beaumont 3:0 Ricky Zinger
Alan Georgeson 2:1 Ricky Zinger

Old Prf New P Wins
141 202 143 3 3 Melanie Beaumont
152 169 152 3 2 Alan Georgeson
152 113 149 6 1 Ricky Zinger

Ilford August 3rd results from Peter Thorpe.
9 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 185 187 185 7 +639 Calum Edwards(Exp)
 2 158 186 161 6½ +481 Cecil Muscat
 3 157 177 159 6  +99 Mohamed Kamara
 4 168 161 168 5 +110 Barry Grossman(Exp)

 5 165 166 165 5 -138 Jack Durand
 6 146 165 147 5 -148 Andrew Eames
 7 143 150 143 4 +126 Kevin Synnott
 8 164 152 163 4 -188 Rafal Dominiczak

 9 174 146 172 3½ -302 Vincent Boyle
10 160 143 158 3  -91 Craig Solomons
11 140 140 140 3 -653 Len Edwards
12 149 135 148 2  +65 Evelyn Wallace
 
Division B

The table includes an unrated tournament win and 75 spread points for
the bye for every player except Martin Bloomberg (no bye) and
Derek Bower (2 byes - so 2 unrated tournament wins and 150 spread points total).
 
Derek Bower had no available opponent for his first round bye.
Ayaz Kazi played Sheila Anderson a rated non-tournament game during the round 2 bye.
In rounds 3-9, the unmatched player played Peter Thorpe a rated non-tournament game.

The ratings figures include the rated non-tournament games.

Pn Old Prf New W Spread 
 1 139 178 142 9 +790 Nick Jenkins
 2 131 147 133 6 +163 Tolani Ayo-Awojobi
 3 130 137 131 5 +230 Ayaz Kazi
 4 137 133 137 5  -59 Martin Leverton

 5 139 122 138 5 -111 George Gruner(Exp)
 6 131 129 130 4  +45 Martin Bloomberg
 7 124 115 123 4  -52 Anne Convery
 8 128 116 127 4 -181 Derek Bower (8 rated games)
 9 140 110 137 3 -150 Karen Game
 
Division C

Alison Stilwell did not play in rounds 1 and 2.

Her first two opponents, Malcolm Davis and Sheila Anderson, played 
rated non-tournament games against Peter Thorpe and Ayaz Kazi respectively.
The table includes an unrated tournament win and 75 spread points for the bye 
for Malcolm and Sheila. 

The ratings figures include the rated non-tournament games.

Pn Old Prf New W Spread
 1 117 133 119 7 +639 James Burley
 2 118 135 119 7 +106 Phyllis Fernandez
 3  99 112  99 5 +165 Jo Holland
 4 103  97 102 5  -72 Malcolm Davis
 5 121  97 120 4 +286 Stanley Ngundi

 6 105  93 104 4 +204 Sheila{Rmfrd} Anderson
 7  98  98  98 4 -107 Ron Bucknell
 8 100  98 100 4 -299 Colin St_Hill
 9 102  90 101 3 -353 Sandra Weston
10  85  84  85 2 -569 Alison Stilwell (7 rated games)
 
Also played

Old Prf New
 88 112 90 Peter Thorpe (8 rated games). 

Scottish Round Robin August 2nd-3rd.
Results from Neil Scott. 

Ratings data. Everyone played 14 games

Old Prf New
137 124 135 Margaret Armstrong
147 105 141 Melanie Beaumont
121 128 122 Linda Bradford
152 134 149 Amy Byrne
 98  86  96 Joyce Clegg

127 142 129 Geoff Cooper
165 178 167 Chris Cummins
136 114 132 Moya Dewar
119 112 119 Helgemarie Farrow
168 170 169 Simon Gillam(Exp)

 84  87  84 Isobel Gillies
129 151 133 Margaret Harkness
162 178 165 Stu Harkness
137 152 140 Mary Jones
150 141 149 Marion Keatings

134 137 134 Kate Leckie
 87 101  89 Margaret Leonard-McGhee
172 163 171 Ross Mackenzie
 99 120 102 Sandy MacLeod
108  92 107 Maria Marczak

140 149 141 Colin Nicol
122 130 123 Helen Polhill
150 143 148 Peter Preston
136 135 137 Nigel Sibbett
158 152 159 James Squires

142 149 142 Anne Steward
145 156 146 Kate Surtees
 99 119 101 Ian Whyte
128 114 125 Sheena Wilson
141 132 139 Tom Wilson

On each day A and D were 8-player round robins.
B and C were 7-player groups with one B/C interdivision game per round.
The composite result for the players in the other division 
is shown as B.Player or C.Player in the tables.

Saturday

Division A

PnW Spread
1 6 +284 S.Harkness
2 5 +230 C.Cummins
3 4 +182 S.Gillam
4 3½ -22 M.Keatings
5 3  -70 R.Mackenzie
    
6 2½ -119 J.Squires
7 2 -184 P.Preston
8 2 -301 A.Byrne

Division B

PnW Spread
    
1 5 +335 K.Surtees
2 5 +181 C.Nicol
3 4 +137 A.Steward

4 4 +102 M.Jones
5 4   -5 C.Player
    
6 3  +39 M.Beaumont
7 3 -112 T.Wilson
8 0 -677 M.Armstrong

Division C

PnW Spread
1 5 +356 H.Polhill
2 5 +232 M.Harkness
3 4 -138 N.Sibbett

4 3  +77 K.Leckie
5 3   +5 B.Player

6 3  -57 S.Wilson
7 3 -364 G.Cooper
8 2 -111 M.Dewar
    
Division D

PnW Spread
1 6 +314 S.MacLeod
2 5 +184 I.Whyte
3 4  +31 L.Bradford

4 3  +11 M.Marczak
5 3  -13 H.Farrow
6 3  -73 M.Leonard-McGhee
7 2 -207 I.Gillies
8 2 -247 J.Clegg

The bottom placed 3 players in A-C were relegated to B-D
and replaced by the top 3 in B-D.

Sunday

Division A

PnW Spread
1 5 +633 R.Mackenzie
2 5 +287 C.Cummins
3 5 +233 S.Gillam
4 4  +16 S.Harkness

5 3 -105 K.Surtees
6 3 -246 A.Steward
7 2 -330 C.Nicol
8 1 -488 M.Keatings

Division B

PnW Spread    
    
1 5 +352 J.Squires
2 5 +129 M.Jones
3 4 +106 P.Preston
4 4  -25 M.Harkness

5 3 +350 A.Byrne
6 3 -105 C.Player
7 3 -195 N.Sibbett
8 1 -612 H.Polhill

Division C

PnW Spread
1 6 +258 M.Armstrong
2 5 +450 K.Leckie
3 5 +286 L.Bradford
4=4 +105 T.Wilson

4=4 +105 B.Player
6 2½ -127 I.Whyte
7 1½ -621 S.MacLeod
8 0 -456 M.Beaumont

Division D

PnW Spread    
1 7 +586 G.Cooper
2 5 +129 H.Farrow
3 4 +341 M.Dewar
4 3  -24 M.Leonard-McGhee

5 3 -315 S.Wilson
6 2  -30 M.Marczak
7 2 -214 J.Clegg
8 2 -473 I.Gillies

Sheffield August 2nd-3rd results from Craig Beevers.

Ratings data. Everyone played 14 games

Old Prf New
128 134 129 Peter Ashurst
120 130 121 Steve Balment
119 101 116 Linda Barratt
 58  56  58 Lucy Beckmann

128 122 127 Viv Beckmann
 98 101  98 Remie Bellamy
138 151 141 Ginny Dixon
 93  87  91 Paula Docherty

102  86 100 Marjorie Gillott
111 115 111 Juliet Green
106 108 106 Rose Kingdom
128 121 127 Barbara Lukey

191 186 190 Lewis Mackay(GM)
152 144 151 Jayne Mackenzie
168 165 168 Jackie McLeod(Exp)
143 141 143 Len Moir

unr 108 108 Ian Nichol
150 172 153 Colin Northmore
137 134 137 Jill Parker
160 168 161 Steve Perry

173 169 173 Diane Pratesi(Exp)
118 123 120 Natasha Pratesi
147 136 146 David Shenkin
116 122 116 Marlene Skinner

159 156 158 Donna Stanton
138 155 141 Marjorie Struggles

Saturday 7 games

Division A

PnW Spread
1 6 +565 Lewis Mackay(GM) 
2 5 +241 Diane Pratesi(Exp) 
3 4  -23 Steve Perry 
4 4 -208 Marjorie Struggles 

5 3 +148 David Shenkin 
6 3  +74 Jackie McLeod(Exp) 
7 3 -181 Len Moir 
8 3 -211 Colin Northmore 

9 2 -129 Donna Stanton 
102 -276 Jayne Mackenzie 
   
Division B

PnW Spread   
1 6 +713 Ginny Dixon 
2 5 +410 Peter Ashurst 

3 4  +66 Steve Balment 
4 4  -45 Barbara Lukey 
5 4 -109 Jill Parker 
6 2 -272 Natasha Pratesi 

7 2 -498 Viv Beckmann 
8 1 -265 Linda Barratt 
     
Division C

PnW Spread   
1 6 +622 Marlene Skinner 
2 5 +105 Ian Nichol 

3 4 +405 Rose Kingdom 
4 4 +310 Juliet Green 
5 4  +72 Remie Bellamy 

6 4   +9 Marjorie Gillott 
7 1 -731 Paula Docherty 
8 0 -792 Lucy Beckmann 

The bottom two in A and B were relegated to B and C
and replaced by the top two in B and C.

Sunday 7 games
         
Division A

PnW Spread   
1 6 +222 Colin Northmore 
2 5 +673 Lewis Mackay(GM) 
3 5 +200 Jackie McLeod(Exp) 
4 5 +150 Steve Perry 
5 4 +119 Diane Pratesi(Exp) 

6 3 +127 Marjorie Struggles 
7 3  +14 Ginny Dixon 
8 2 -276 Len Moir 
9 1 -403 David Shenkin 
101 -826 Peter Ashurst 
   
Division B

PnW Spread   
1 7 +710 Donna Stanton 
2 5 +411 Jayne Mackenzie 
3 4  -10 Jill Parker 
4 4 -207 Natasha Pratesi 

5 3 +129 Steve Balment 
6 2 -258 Barbara Lukey 
7 2 -606 Marlene Skinner 
8 1 -169 Ian Nichol 
   
Division C

PnW Spread   
1 6 +391 Viv Beckmann 
2 5 +467 Juliet Green 
3 4  +18 Linda Barratt 

4 4   -7 Rose Kingdom 
5 4  -25 Paula Docherty 
6 3 +262 Remie Bellamy 
7 1 -438 Lucy Beckmann 
8 1 -668 Marjorie Gillott 

BEST quarter final August 2nd result from Paul Allan.

Old Prf New W Spread
194 201 194 8 Paul Allan(GM)
184 177 183 4 Phil Robertshaw(GM)