Association of British Scrabble Players

Results


June 2014

Scottish League Dunedin vs Waverley June 29
BEST match Evan Simpson vs Kim Hands June 29
Yorkshire League June 29
Ilford June 29
H-B Holidays Southsea June 27-29
Heart of England June 28
BEST match Paul Gallen vs Stewart Holden June 28
Romford June 28
Middlesex League June 27
Yorkshire League June 26
Middlesex League June 26
Lincolnshire and Borders League (4 matches) June 25
BEST match Allan Simmons vs Amy Byrne June 25
Hawkwell June 24
Middlesex League June 24
Scottish League Dunedin vs Scorpions June 24
Yorkshire League June 23
Scottish League Eagles vs Roc June 22
Scottish League Bingoes vs Dunedin June 22
BEST match Chris May vs Rik Kennedy June 22
Cardiff June 21
25th Diaspora June 21
Prestwick June 21
Lincoln Summer Solstice June 21
Lincolnshire and Borders League match June 19
Hawkwell June 17
Birmingham RR June 14-15
Scottish League Waverley vs Roc June 15
LEST match Paul Bassett vs Dennis Hussey June 14
Essex League match Forest Gate Wanderers vs The Blank Robbers June 14
BEST match Neil Scott vs Helen Gipson June 14
SILK match June 12
BEST match Jackie McLeod vs Andrew Goodwin June 11
Middlesex League June 11
Lincolnshire and Borders League match June 10
Scottish League Scorpions vs Roc June 9
Lincolnshire and Borders League matches June 8
Brighton and Hove June 8
MSI Academy Liverpool June 8
BEST match Paul Allan vs Dennis Hussey June 7
Essex League match Forest Gate Wanderers vs Harmony June 7
MSI Academy Liverpool June 7
BEST match David Eldar vs Mike Whiteoak June 5
BEST match David Eldar vs Rachelle Whiteoak June 5
Hawkwell June 3
Yorkshire League June 3
Scottish League Waverley vs Scorpions June 2
Yorkshire League June 2
BEST match Phil Robertshaw vs Beverley Robertshaw June 1
Yorkshire League June 1

Scottish League round 2 match June 29th result from Marion Keatings.

Dunedin 6 wins

Old Prf New Wins
167 200 168 3 Simon Gillam(Exp)
156 166 156 2 James Squires
173 135 172 1 Ross Mackenzie

Waverley 3 wins

Old Prf New Wins
126 146 126 1 Kenneth Ross
160 149 159 1 Alan Sinclair
162 149 162 1 Wilma Warwick

BEST Midlands round 3 June 29th result from Evan Simpson.

Old Prf New Wins
173 182 174 5 Evan Simpson(GM)
149 140 149 1 Kim Hands

Yorkshire League match June 29th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
166 176 166 3 Paul{Halifax} Thompson
 97  87  96 0 Derek Sergeant

Ilford June 29th results from Pete Thorpe. 9 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 173 183 174 7 +823 Vincent Boyle
 2 162 191 165 7 +341 Jack Durand
 3 164 178 164 6 +341 Rafal Dominiczak
 4 149 178 152 6   +5 Phil Kelly
 5 169 159 169 5 +367 Diane Pratesi(Exp)

 6 145 163 147 5 +293 Evelyn Wallace
 7 147 163 148 5   +9 Kevin Synnott
 8 159 166 160 5  -95 Rachelle Whiteoak
 9 162 153 162 4  +99 Mike Whiteoak
10 148 153 148 4 -295 David Shenkin

11 190 141 186 3  -38 Calum Edwards(Exp)
12 160 143 158 3 -328 Mohamed Kamara
13 147 142 147 3 -448 Victoria Kingham
14 143 107 141 0 -1074 Len Edwards
 
Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 135 160 137 7 +251 Nick Jenkins
 2 140 146 140 6 -159 Karen Game
 3 131 138 131 5 +248 Tolani Ayo-Awojobi
 4 122 135 123 5 +175 Stanley Ngundi
 5 137 137 137 5 -100 Martin Leverton

 6 133 134 133 5 -105 Ann Golding
 7 126 125 125 4 +122 Derek Bower
 8 139 124 137 4  +37 Noel Barnes
 9 115 124 116 4 -518 Natasha Pratesi
10 133 113 131 3 +400 Martin Bloomberg

11 125 114 124 3  +16 Anne Convery
12 122 110 120 3 -367 Phyllis Fernandez

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 111 133 114 8 +545 James Burley
 2  98 127 100 7 +513 Colin St_Hill
 3  85 116  88 6   +6 Sandra Richards
 4  99  99  99 5  +84 Jo Holland

 5  97 100  98 5  +68 Jeanette Paul
 6 102 100 102 5  -40 Dan Smith
 7  98  92  96 4 +151 Tony Harris
 8 100  88  98 4 -124 Ron Bucknell

 9  87  92  88 4 -411 Peter Thorpe
10  86  78  85 3  -77 Alison Stilwell
11 108  63 105 2 -291 Sheila{Rmfrd} Anderson
12  76  59  75 1 -424 Kim Buckle
 
H-B Holidays Southsea June 27th-29th results from John Harrison.
14 rounds.

Division A

PnOld Prf New WW Spread
1 140 168 143 11 +984 Janet Phillips
2 161 151 160  9 +514 Bob Lynn
3 145 153 145  9  +39 Moira Conway
4 123 149 127  8 +349 Barbara Lukey
5 155 131 152  6 -113 Tony Bearn

6 138 133 138  6 -188 Ginny Dixon
7 135 119 133  4 -637 Viv Beckmann
8 122 114 121  3 -948 Wendy Tiley
 
Division B

PnOld Prf New WW Spread
1 107 127 110 11 +575 Betty Simmonds
2 113 119 113 10 +358 Anne Cheesman
3  94 111  97  9 +544 Peter Johnson
4 116 109 115  9 +247 Sheila Jolliffe
5 103  95 103  7 +345 Philippa Morris

6  99  96  99  7  -99 Jill Warren
7  89  80  85  5 -222 Pat Llanwarne
8  77  80  79  5 -356 Eileen Johnson
9  76  73  76  4 -866 Myra Copleston
10 81  66  79  3 -526 Sylvia Oates

Heart of England June 28th results from David Wilson.
7 rounds.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 191 186 191 5 +499 Paul Allan(GM)
2 191 186 191 5 +323 Lewis Mackay(GM)
3 160 177 161 4  +69 Joanne Hiley
4 163 176 164 4  +23 Jack Anscomb

5 162 162 162 3 -116 Steve Perry
6 158 163 158 3 -123 Rick Blakeway
7 159 162 159 3 -250 Natalie Zolty
8 162 133 161 1 -425 Donna Stanton
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 153 178 155 6 +163 Dennis Hussey
 2 148 167 148 5 +487 Andrew Eames
 3 154 166 155 5 +141 Gerard Fox
 4 134 149 135 4 +416 Colin Kendall
 5 153 150 153 4 +182 Paul{Tranmere} Thomson

 6 134 153 135 4  -29 Carol Arthurton
 7 144 149 145 4  -68 Mick Healy
 8 146 149 146 4 -101 Lorraine Crouch
 9 155 131 154 3 +175 Nuala O'Rourke
10 142 135 141 3  -55 Chris Civil

11 133 135 133 3 -176 Valerie Nash
12 133 125 132 2  -71 Trevor Warwick
13 135 120 134 2 -384 Dorn Osborne
14 134  91 131 0 -680 Rosalind Wilson
 
Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 117 159 120 6 +326 Esther Kasket
 2 128 156 131 6 +316 Paul Steadman
 3 122 148 123 5 +371 Denise Saxton
 4 111 144 114 5  +58 Fay Madeley
 5 124 133 125 4 +249 Bernard Mayhew

 6 112 132 113 4 +176 Lyn Kendall
 7 125 129 125 4  +42 Paul Walford
 8 131 128 131 4  +30 Geoff Cooper
 9 129 127 128 4  -53 Sheila Green
10 126 111 125 3 +142 Margaret Pritchett

11 133 116 132 3  +16 Iain Harley
12 117 116 116 3 -121 Paul Cartman
13 117 116 117 3 -124 Christine Tudge
14 120 111 120 3 -301 Marlene Skinner
15 125  97 123 2 -186 Lois McLeod

16 130 101 128 2 -399 Yvonne McKeon
17 119  86 117 1 -225 Steve Balment
18 111  86 110 1 -317 Kenneth Lovell
       
Division D

10pt rule adjustment.
After the first calculation, Chris Bluett's 22-game start rating
was reset from 82 to 93 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread       
 1  99 123 100 6 +174 Adrian Noller
 2  93 124  93 5½ +43 Chris Bluett
 3  86  98  88 5 +695 Stephen Robinson
 4 104 110 104 5 +383 Anne Darby
 5  77 101  81 5 +102 Charles Martin

 6  88 105  92 5  +40 Bobbie Penn
 7 101  81  99 4 +479 Christine Cartman
 8 100  92  99 4 +228 Derek Turner
 9 103  96 103 4 +197 Malcolm Davis
10 107  96 107 4  +20 Rosemary Wood
 
11  83  82  83 4    0 Emma Marks
12  67  91  74 4  -61 Clare Boarder
13  84  98  88 3½ +129 Anne Tomlinson
14  90  60  88 3  +15 Beryl Shoesmith
15  84  73  83 3   +7 Jenny Harris

16  95  73  94 3   +2 Cathy Poacher
17  64  66  65 2  +12 Gillian James
18  69  50  67 2 -119 Dorothy Jackson
19 unr  61  61 2 -388 Wini Stoddart
20 unr  50  50 1 -542 Liz Coltman

21 unr  50  50 1 -658 John McKeon
22 unr  50  50 1 -758 Sylvia Billows

BEST Ireland Zone Final June 28th result from Paul Gallen.

Old Prf New Wins
199 219 201 6 Paul Gallen(GM)          
183 163 182 1 Stewart Holden(GM)     

Romford June 28th results from Jacqui White.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 188 218 190 7 +496 Calum Edwards(Exp)
 2 173 185 174 5 +438 Jessica Pratesi
 3 167 194 169 5 +301 Kwaku Sapong
 4 168 179 173 5 +197 John Tabasa

 5 155 168 156 4 +402 Bob Berry
 6 169 167 169 4 +132 Diane Pratesi(Exp)
 7 148 168 149 4  +88 Ruth MacInerney
 8 173 169 173 4  -41 Vincent Boyle

 9 162 156 161 3  -70 Fidelis Olotu
10 167 153 166 3  -91 Bob Violett(Exp)
11 171 160 171 3 -108 Paul Bassett
12 147 151 148 3 -210 Steve Bartlett

13 150 140 149 2  -72 Phil Kelly
14 148 144 148 2 -109 David Shenkin
15 148 139 147 2 -548 Kevin Synnott
16 165 110 160 0 -805 Craig Solomons
      
Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 118 170 122 6 +414 Stanley Ngundi
 2 132 163 134 6 +239 Rachel Bingham
 3 138 147 138 5 +269 Frankie Latham
 4 132 146 132 5 +170 Damian O'Malley

 5 131 145 131 4½ +193 Jake Berliner
 6 135 129 135 4   -7 Nick Jenkins
 7 138 132 137 4 -100 Martin Leverton
 8 135 123 134 3 +138 Stephen Wintle
 
 9 131 122 131 3 +122 Ayaz Kazi
10 126 123 126 3  +65 Derek Bower
11 125 124 125 3 -211 Anne Convery
12 133 119 133 3 -306 Ann Golding

13 127 103 126 2 -124 Carmen Dolan
14 115 105 114 2 -323 Sara Hardy
15 114 102 114 1½ -176 Peter Bailey
16 117  96 115 1 -363 Natasha Pratesi

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 109 132 111 6 +603 James Burley
 2 103 118 104 5 +515 Florence Fontaine
 3 109 116 110 5 +463 Fiona Shoesmith
 4 100 115 101 5 +106 Lena Cook

 5  96  91  95 4 +384 Joan Everitt
 6  95 105  98 4 +104 Tony Harris
 7 108  95 108 4  +85 Sheila{Rmfrd} Anderson
 8 101 100 102 4  +70 Sandra Weston

 9  99  87  98 4    0 Paul Carter
10  82 106  84 4 -338 John Francis
11 100  76  99 3 +160 Jo Holland
12  68  80  69 3  -47 Martin Fagan

13  82  75  82 3  -70 Claire Violett
14  91  82  90 3 -231 Cindy Hollyer
15  88  75  87 2  -60 Viv Bishop
16  50  60  55 2 -689 Stella Burley

17  82  60  81 1 -354 Renee Gilbert
18  57  50  56 1 -701 Peggy Lavender

Middlesex League June 27th results from Steve Perry.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
177 177 177 2 +291 Femi Awowade(GM)
173 178 173 2  -41 Vincent Boyle
162 149 162 1  -69 Steve Perry
146 154 147 1 -181 Victoria Kingham

Yorkshire League match June 26th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
174 184 174 3 Kristian Saether
 98  88  97 0 Vicky Owen

Middlesex League June 26th results from Mike Whiteoak.

Bob Berry was unable to attend. His 3 opponents were each 
given an unrated league win and 75 points spread.
The Middlesex League results were:

W Spread
3 +197 Joe Bridal
2 +278 Mike Whiteoak
1 -250 Sanmi Odelana
0 -225 Bob Berry(3 defaults)

Rachelle Whiteoak played a rated game with each unmatched player.
Thus the 4 players shown below all had 3 rated games.

Old Prf New W Spread
158 171 159 2 +229 Rachelle Whiteoak
150 173 150 2  -47 Joe Bridal
162 136 162 1  +99 Mike Whiteoak
150 140 149 1 -281 Sanmi Odelana

Lincolnshire and Borders League June 25th results from Nuala O'Rourke.

Nuala O'Rourke 3:1 Teresa Lyes
Margaret Pritchett 2:2 Jim Lyes
Nuala O'Rourke 4:0 Jim Lyes
Margaret Pritchett 3:1 Teresa Lyes

Old Prf New Wins
127 114 126 2 Jim Lyes
139 114 136 2 Teresa Lyes
154 170 155 7 Nuala O'Rourke
125 146 126 5 Margaret Pritchett

BEST Scotland June 25th result from Allan Simmons.

Old Prf New Wins
185 207 186 5 Allan Simmons(GM)
157 135 156 0 Amy Byrne

Hawkwell rated club league games June 24th results from Phil Kelly.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
147 170 148 2½ +280 Kevin Synnott
150 136 150 1½ -154 Phil Kelly
134 124 133 1 -44 Ann Golding
126 127 126 1 -82 Derek Bower

Middlesex League June 24th result from Steve Perry. 3 round RR.

Old Prf New W Spread
174 209 175 3 +142 Elie Dangoor(Exp)
171 176 171 2 +107 Philip Nelkon(GM)
164 145 164 1 +137 Rafal Dominiczak
141 120 140 0 -386 Maurice McParland

Scottish League round 2 match June 24th result from Marion Keatings.

Dunedin 7 wins

Old Prf New Wins 
166 191 167 3 Simon Gillam(Exp)
173 158 173 2 Ross Mackenzie
156 158 156 2 James Squires

Scorpions 2 wins

Old Prf New Wins 
134 182 136 2 Moya Dewar
153 115 151 0 Billy Dott
137 115 136 0 Mary Jones

Yorkshire League match June 23rd result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
168 215 170 3 Mark Goodwin            
165 118 164 0 Neil Rowley             

Scottish League round 2 match June 22nd result from Marion Keatings.

Eagles 3 wins

Old Prf New Wins 
117 161 118 2 Helgemarie Farrow
149 127 148 1 Melanie Beaumont
123  94 123 0 Margaret Harkness

Roc 6 wins

Old Prf New Wins 
157 146 157 2 Amy Byrne
144 146 144 2 Colin Nicol
131 146 131 2 Sylvia Swaney

Scottish League round 2 match June 22nd result from Marion Keatings.

Bingoes 1 win

Old Prf New Wins 
152 147 152 1 Christine McKenzie
149 114 147 0 Marion Keatings
143 114 142 0 Tom Wilson

Dunedin 8 wins

Old Prf New Wins 
172 198 173 3 Ross Mackenzie
154 198 156 3 James Squires
166 165 166 2 Simon Gillam(Exp)

BEST match June 22nd result from Chris May. 

Old Prf New Wins 
200 189 200 5 Chris May               
183 194 184 4 Rik Kennedy(Exp) 

Cardiff June 21st results from Gareth Williams

Divisions A, B and D were 8-player 7-round RRs.
Division C was a 7-player 6-round RR.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 145 173 147 5 +277 Linda Vickers
2 172 169 171 5 +214 Neil Green(Exp)
3 149 172 151 5  +16 Martin Taylor
4 140 159 141 4 +199 Rose Calder

5 164 149 162 3½ +72 Steve Perry
6 154 143 153 3 +227 Paul{Tranmere} Thomson
7 139 124 138 1½ -416 Terry Jones
8 142 116 140 1 -589 Janet Phillips

Division B

PnOld Prf New W Spread
1 132 146 133 5 +174 Martin Sheehan
2 136 145 137 5  +76 Jean Rappitt
3 115 148 117 5  +15 Christine Tudge
4 118 133 126 4 +380 Martin Thomas

5 133 131 133 4 +190 Valerie Nash
6 120 105 118 2 -189 Eileen Basham
7 130 103 128 2 -204 Bryn Packer
8 118  91 117 1 -442 Paul Cartman

Division C

PnOld Prf New W Spread
1 102 153 104 6 +543 Anne Darby
2 106 136 107 5 +198 Paul Harding
3 100 103 101 3  +47 Christine Cartman
4  99  87  93 2  -48 Mark Shaw

5 112  84 110 2  -88 Philip Turner
6 108  85 106 2 -227 Pam Sparkes
7  92  71  90 1 -425 Jean Buckley

Division D

PnOld Prf New W Spread
1 unr 123 123 6 +431 Elaine Lewis
2  89 106  92 5  +58 Tim Reypert
3 unr  92  92 4 +266 Lee Cartwright
4 unr  92  92 4  -73 Eve Millington

5  88  78  87 3   +1 Peter Basham
6  76  78  76 3 -114 Myra Copleston
7  71  64  70 2 -242 Millie Ward
8 unr  50  50 1 -327 Anne Duffy      
 
25th Diaspora June 21st results from Sanmi Odelana. 8 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 187 189 187 6 +480 Toh Weibin(Exp)
 2 163 184 164 6 +166 Rafal Dominiczak
 3 159 179 160 5 +352 Mohamed Kamara
 4 183 178 183 5 +258 Rik Kennedy(Exp)
 5 143 178 145 5  +30 Evelyn Wallace

 6 162 164 162 4 +538 Fidelis Olotu
 7 159 156 159 4 +200 Paloma Raychbart
 8 146 153 146 4  -97 Victoria Kingham
 9 191 164 188 4 -116 Calum Edwards(Exp)
10 150 147 150 4 -288 Sanmi Odelana

11 106 130 109 3 -358 James Burley
12 131 130 131 3 -474 Tolani Ayo-Awojobi
13 161 122 159 2 -260 Natalie Zolty
14 150 119 147 1 -431 Kevin Synnott

Prestwick June 21st results from Ross Mackenzie.
7 rounds.

Division A

10 point rule adjustment.
After the first calculation, Daniel O'Dowd's 7-game start rating was reset
from 152 to 139 and the division was recalculated.

Simon Gillam was awarded an unrated tournament win and 75 spread points
for the unplayed final round game against Daniel O'Dowd.

Pn Old Prf New W Spread
 1 171 186 172 6 +811 Ross Mackenzie 
 2 166 168 166 5 +382 Simon Gillam(Exp)(6 rated games)
 3 165 173 165 5 +173 Chris Cummins 
 4 158 158 157 4 +244 Amy Byrne 
 5 150 153 149 4  +46 Melanie Beaumont 

 6 135 159 137 4  -68 Mary Jones 
 7 143 141 143 3 -174 Tom Wilson 
 8 138 140 139 3 -285 Rhoda Gray 
 9 132 119 131 2  -43 Sylvia Swaney 
10 139 125 139 2 -136 Daniel O'Dowd (6 rated games)

11 134 130 134 2 -161 Moya Dewar 
12 145 123 144 2 -789 Colin Nicol 
        
Division B

10 point rule adjustment.
After the first calculation, Liz Robertson's 28-game start rating was reset
from 91 to 101 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread        
 1 101 138 101 6 +709 Liz Robertson
 2 106 135 113 6 +337 Gordon Bruce
 3  97 109  98 5 +259 Joyce Clegg
 4 116 119 117 5 +123 Helgemarie Farrow
 5 114  97 113 4 +555 Juliet Green

 6  83  96  84 4 +345 Isobel Gillies
 7 125  89 123 3 +304 Margaret Harkness
 8  77  60  76 1 -552 Sheila Johnston
 9  64  57  61 1 -823 Betty Davidson
10  53  50  53 0 -1257 Andreas Wilhelm

Lincoln Summer Solstice June 21st results from Ben Wilson.
8 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 185 178 185 6 +619 Martin Harrison(GM)
 2 168 185 169 6 +563 Diane Pratesi(Exp)
 3 180 181 181 6 +455 Andrew Goodwin(Exp)
 4 171 189 173 6  -84 Jessica Pratesi

 5 161 173 162 5 +308 Donna Stanton
 6 153 166 154 4 +151 Nuala O'Rourke
 7 168 153 168 4 -137 Mark Goodwin
 8 146 152 147 3  +19 Peter Thomas

 9 157 142 156 3  -40 Ashley Coldrick
10 157 142 156 3 -142 Matthew Pinner
11 149 142 149 3 -159 Pauline Johnson
12 143 152 144 3 -177 Mick Healy

13 138 134 137 2 -565 Jill Parker
14 148 135 146 2 -811 Lorraine Crouch
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 135 167 138 7 +453 Heather Burnet
 2 137 155 139 6 +110 Marjorie Struggles
 3 131 149 133 5½ +95 Iain Harley
 4 130 142 131 5 +406 Geoff Cooper

 5 137 142 138 5 +159 Ginny Dixon
 6 122 136 123 4½ -73 Barbara Lukey
 7 133 129 133 4 +284 Trevor Warwick
 8 128 132 128 4 +189 Paul Steadman

9  126 129 127 4  -45 Jim Lyes
10 125 130 125 4 -127 Margaret Pritchett
11 133 116 131 3  +83 Philip Aldous
12 137 118 135 3  +76 Tony Davis

13 125 119 125 3  -47 Lois McLeod
14 135 115 134 3 -146 Angela Burke
15 120 103 118 2 -571 Linda Barratt
16 123  93 120 1 -846 Marlene Skinner
 
Division C  

PnOld Prf New W Spread
 1 104 137 107 7 +151 Jacquie Aldous
 2 116 132 117 6 +401 Natasha Pratesi
 3 109 111 108 5 +293 Eileen Foster
 4 119 112 118 5 +249 Michael Thomas

 5 118 113 118 5 +105 Stanley Ngundi
 6  97 102  97 4  -16 Jeanette Paul
 7  74  95  82 4 -153 Chris Bluett
 8  71  93  75 4 -241 Barbara{Lincoln} Green

 9 100  88  99 3 +290 Remie Bellamy
10 105  88 104 3 +201 Doug Hill
11  82  82  82 3 -199 Brian Rowell
12  99  82  97 3 -328 Sue Thompson

13 121  86 119 3 -471 Steve Balment
14  58  52  57 1 -282 Bill Croft

Lincolnshire and Borders League match June 19th. Result from Gerard Fox.

Old Prf New Wins
122 136 123 2 Alan Abela
136 122 135 2 Heather Burnet  

Hawkwell rated club league games June 17th results from Phil Kelly.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
149 187 150 3 +316 Kevin Synnott
133 159 134 2 +119 Ann Golding
151 120 150 1  -27 Phil Kelly
127  94 126 0 -408 Derek Bower

Birmingham Round Robin June 14th-15th results from John Harrison.

Ratings data. Everyone played 14 rated games.

Old Prf New
127 103 124 Stany Arnold
105 105 105 Nora Bain
122 115 121 Steve Balment
 55  54  55 Lucy Beckmann
135 138 135 Viv Beckmann

144 150 145 Adrienne Berger
116 104 114 Syd Berger
 87  88  88 Viv Bishop
125 137 127 Jill Bright
144 112 141 Rowan Callaghan

144 154 145 Moira Conway
128 138 130 Geoff Cooper
104  95 102 Anne Darby
 97 115  99 Margaret Emmott
136 152 138 Rhoda Gray

107 132 111 Kenneth Lovell
121 122 122 Barbara Lukey
149 142 148 Ruth MacInerney
112 102 111 Fay Madeley
104  97 103 Philippa Morris

 82  74  82 Michael Murray
130 155 133 Valerie Nash
167 146 164 Steve Perry
142 146 142 Janet Phillips
147 164 148 David Shenkin

127 102 123 Marlene Skinner
133 158 137 Marjorie Struggles
115 116 115 Christine Tudge
168 168 167 Bob Violett(Exp)
133 122 132 Pat Wheeler

Final tables.

Saturday. 7 rounds.

Division A

PnW Spread
1 6 +600 Bob Violett 
2 6 +356 David Shenkin 
3 4  -83 Ruth MacInerney 
4 3  -58 Janet Phillips 
5 3 -133 Adrienne Berger 
6 3 -138 Steve Perry 

7 3 -165 Moira Conway 
8 0 -379 Rowan Callaghan 

Division B

PnW Spread
1 6 +665 Marjorie Struggles 
2 5 +345 Val Nash 

3 5 +331 Viv Beckmann 
4 5 +197 Rhoda Gray 
5 4  -46 Geoff Cooper 
6 1 -389 Stany Arnold 

7 1 -499 Marlene Skinner 
8 1 -604 Pat Wheeler 

Division C

PnW Spread
1 6 +359 Ken Lovell 
2 6 +234 Jill Bright 

3 4  +71 Christine Tudge 
4 4  +55 Steve Balment 
5 3 -132 Fay Madeley 
6 2 -195 Barbara Lukey 

7 2 -205 Nora Bain 
8 1 -187 Syd Berger 

Division D

PnW Spread   
1 5  +26 Philippa Morris 
2 5    0 Margaret Emmott 

3 4  +93 Viv Bishop 
4 3 +425 Anne Darby 
5 3 -170 Michael Murray 
6 1 -374 Lucy Beckmann 

Sunday. 7 rounds.

Bottom 2 finishers in A-C on Saturday were relegated to B-D 
and replaced by the top two in B-D.

Division A

PnW Spread   
1 4 +420 Adrienne Berger 
2 4 +209 Steve Perry 
3 4 +194 Val Nash 
4 4  +28 Bob Violett 

5 3½ -63 Janet Phillips 
6 3½ -479 Marjorie Struggles 
7 3 -194 David Shenkin 
8 2 -115 Ruth MacInerney 

Division B

PnW Spread
1 6 +408 Moira Conway 
2 5 +207 Rhoda Gray 
3 4   +2 Geoff Cooper 
4 3  -23 Jill Bright 

5 3  -31 Rowan Callaghan 
6 3  -40 Viv Beckmann 
7 2  -91 Stany Arnold 
8 2 -432 Ken Lovell 
   
Division C

PnW Spread
1 6 +272 Pat Wheeler 
2 6 +228 Barbara Lukey 
3 4  -35 Margaret Emmott 
4 3 +149 Steve Balment 

5 3  +65 Christine Tudge 
6 3 -275 Marlene Skinner 
7 2  -54 Fay Madeley 
8 1 -350 Philippa Morris 
   
Division D

PnW Spread
1 6 +454 Syd Berger 
2 5 +333 Anne Darby 
3 5 +237 Nora Bain 

4 2 -183 Michael Murray 
5 2 -304 Viv Bishop 
6 1 -537 Lucy Beckmann 

Scottish League round 2 match June 15th result from Marion Keatings.

Waverley 4 wins

Old Prf New Wins
162 161 162 2 Wilma Warwick
160 161 160 2 Alan Sinclair
127  95 126 0 Kenneth Ross

Roc 5 wins

Old Prf New Wins
157 166 158 2 Amy Byrne
145 166 145 2 Colin Nicol
132 133 132 1 Sylvia Swaney

LEST match June 14th result from Paul Bassett.

Old Prf New Wins 
172 159 171 4 Paul Bassett
152 165 153 3 Dennis Hussey

Essex League June 14th results from Calum Edwards.
9 rounds.

Forest Gate Wanderers 22 wins

Old Prf New W Spread
190 200 191 9 +1134 Calum Edwards(Exp)
163 159 162 7 +662 Jack Durand
143 147 143 6 +310 Len Edwards

The Blank Robbers 5 wins

Old Prf New W Spread
121 138 122 3 -548 Phyllis Fernandez
136 133 135 2 -651 Nick Jenkins
134 110 131 0 -907 Ayaz Kazi

BEST Scotland round 3 match June 14th result from Neil Scott

Old Prf New Wins
185 245 188 5 Neil Scott(GM)
195 135 192 0 Helen Gipson(GM)

SILK match June 12th result from Marion Keatings

Old Prf New Wins
154 184 155 3 Peter Preston             
134 104 133 0 Kate Leckie            

BEST NE region final June 11th result from Jackie McLeod.

Old Prf New Wins
164 193 167 6 Jackie McLeod(Exp)
183 154 180 4 Andrew Goodwin(Exp)

Middlesex League June 11th result from Steve Perry. 3 round RR.

Old Prf New W Spread
170 168 170 2 +151 Barry Grossman(Exp)
156 172 157 2  -78 Sandie Simonis(Exp)
159 138 158 1 +258 Rachelle Whiteoak
138 145 138 1 -331 George Gruner(Exp)

Lincolnshire and Borders League match June 10th. Result from Gerard Fox.

Old Prf New Wins
156 173 157 4 Ashley Coldrick          
123 106 122 0 Alan Abela

Scottish League round 2 match June 9th result from Marion Keatings.

Scorpions 5 wins

Old Prf New Wins
153 161 153 2 Billy Dott
135 161 135 2 Mary Jones
144 128 143 1 John Balloch

Roc 4 wins

Old Prf New Wins
131 161 132 2 Sylvia Swaney
158 127 157 1 Amy Byrne
145 127 145 1 Colin Nicol

Lincolnshire and Borders League matches June 8th. Results from Gerard Fox.

Old Prf New Wins
135 152 136 3 Heather Burnet
127 110 126 1 Jim Lyes

Old Prf New Wins
153 190 154 4 Gerard Fox
140 103 139 0 Teresa Lyes
            
Brighton and Hove June 8th results from Ruth Marsden.
9 rounds.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 175 171 175 6 +594 Penny Downer(Exp)
2 158 173 159 6 +182 Mohamed Kamara
3 167 161 166 5 +192 Kiattisak Thepsuriya
4 164 161 163 5 +171 Rafal Dominiczak
5 156 162 157 5  +33 Ebi Sosseh
       
6 153 162 154 5  -40 Chris Finlay
7 145 152 146 4  +21 Kate Sweetlove
8 146 141 146 3 -159 Victoria Kingham
9 150 141 149 3 -389 Kevin Synnott
10151 140 151 3 -605 Phil Kelly

Division B

PnOld Prf New W Spread
1 130 160 133 7   +1 Trevor Warwick
2 142 146 143 6 +708 Evelyn Wallace
3 128 150 130 6 +252 Peter Hall
4 131 150 132 6 +118 Damian O'Malley
5 unr 137 137 5 +553 Nicholas Midiwo

6 131 128 131 4  +79 David Lawton
7 128 129 129 4  -41 Tanya Robson
8 136 127 135 4 -164 Stephen Wintle
9 129 126 129 4 -295 Mary Siggers
10132 116 131 3  -72 Ruth Marsden
       
11142 114 140 3 -412 Karen Game
12123 106 122 2 -727 Theresa Ellis

Division C

PnOld Prf New W Spread  
1 112 139 114 8 +389 Peter Bailey
2 106 113 107 6 +611 Betty Simmonds
3 113 114 113 6 +599 Anne Cheesman
4 114 113 114 6 +351 Georgina Cook
5 120 120 120 6  +65 Priscilla Munday
       
6 106 106 106 5 +244 James Burley
7 116 104 115 5 +107 Ann McDonnell
8  86 102  88 5   -3 Eskil Aasmul
9 101  83  98 3 -380 Colin St_Hill
10 79  72  78 2 -403 Peter Young
       
11 62  70  63 2 -800 Eileen Hunter
12 76  55  69 0 -780 Anne Lewin

MSI Academy Liverpool June 8th results from Jessica Pratesi.
6 rounds.

PnOld Prf New W Spread
1 168 158 168 4 +541 Diane Pratesi(Exp)
2 129 161 131 4 +101 Iain Harley
3 134 155 135 4   -2 Dave Hoskisson
4 116 144 118 3 +118 Paul Cartman

5 154 143 154 3  +15 Paul{Tranmere} Thomson
6 172 147 171 3  -53 Jessica Pratesi
7 160 122 157 2 +136 Matthew Pinner
8 100 104 100 1 -856 Christine Cartman

BEST Midlands June 7th result from Paul Allan.

Old Prf New Wins
192 185 191 5 Paul Allan(GM)
152 159 152 1 Dennis Hussey

Essex League June 7th results from Mike Whiteoak.
9 rounds.

Forest Gate Wanderers 23 wins

Old Prf New W Spread
189 199 190 9 +1097 Calum Edwards(Exp) 
162 171 163 8 +1108 Jack Durand 
143 149 143 6  +513 Len Edwards 

Harmony 4 wins

Old Prf New W Spread
142 146 142 3  -646 Evelyn Wallace 
126 118 125 1  -849 Anne Convery 
129 108 127 0 -1223 Derek Bower 

MSI Academy Liverpool June 7th results from Jessica Pratesi.
7 rounds. Jessica played in round 1 only. Late arrival Paul Thomson played in rounds 2-7.

PnOld Prf New W Spread
1 159 180 160 6 +475 Matthew Pinner   
2 169 150 168 4 +471 Diane Pratesi(Exp)   
3 133 161 134 4 +168 Dave Hoskisson   

4 154 154 154 3  -37 Paul{Tranmere} Thomson (6 rated games)
5 133 142 133 3 -220 Diane Bromilow   
6 132  92 129 0 -934 Iain Harley   

Also played

Old Prf New W Spread
172 183 172 1 +77 Jessica Pratesi (1 rated game)

BEST Essex Region final June 5th result from Mike Whiteoak.

Old Prf New Wins
193 214 195 6 David Eldar
164 143 162 0 Mike Whiteoak

BEST Essex Region semifinal June 5th result from Mike Whiteoak.

Old Prf New Wins
193 191 193 5 David Eldar
158 160 159 1 Rachelle Whiteoak

Hawkwell rated club league games June 3rd results from Phil Kelly.
4 rounds.

Old Prf New W Spread
132 165 133 3 +86 Ann Golding
152 133 151 2  +3 Phil Kelly
139 136 139 2 -42 Noel Barnes
130 119 129 1 -47 Derek Bower

Yorkshire League match June 3rd result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
165 175 165 3 Neil Rowley
100  90 100 0 Remie Bellamy

Scottish League round 2 match June 2nd result from Marion Keatings.

Waverley 4 wins

Old Prf New Wins
162 160 162 2 Wilma Warwick
160 160 160 2 Alan Sinclair
127  94 127 0 Kenneth Ross

Scorpions 5 wins

Old Prf New Wins
142 200 144 3 John Balloch
154 133 153 1 Billy Dott
135 133 135 1 Mary Jones

Yorkshire League match June 2nd result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
167 144 166 2 Paul{Halifax} Thompson
 97 120  98 1 Vicky Owen

BEST SW match June 1st result from Phil Robertshaw.

Old Prf New Wins
187 160 185 5 Phil Robertshaw(GM)
146 174 149 3 Beverley Robertshaw

Yorkshire League matches June 1st result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
 95 137  97 2 Derek Sergeant
120  78 119 1 Michael Thomas

Old Prf New Wins
163 173 163 3 John Hardie
 98  88  97 0 Vicky Owen