Association of British Scrabble Players

Results


March 2014

Yorkshire League March 31
Ilford March 30
MSI Birmingham March 30
MSI Birmingham March 29
SILK matches March 29
LEST match March 29
Lincolnshire and Borders League March 29
Yorkshire League March 26
Coventry Triple March 24-26
Lincolnshire and Borders League March 26
West Midlands League March 26
Southampton March 23
Coventry Double March 22-23
Middlesex League March 23
22nd Diaspora March 22
Havering Evergreens March 22
SILK match March 20
Yorkshire League March 19
Pitlochry March 16-19
Hawkwell March 18
Scottish League Scorpions vs Waverley March 17
SILK matches March 16
Barkingside Masters March 16
H-B Holidays Harrogate March 14-16
Lincolnshire and Borders League March 15
Chrystal Rose in Willesden Green Tournament March 15
Two LEST QF matches March 15
Middlesex League March 12
Scottish League Roc vs Scorpions March 11
Hawkwell March 11
Scottish League Eagles vs Dunedin March 9
York Sunday March 9
Swindon March 9
SILK matches March 8
York Saturday March 8
New Malden March 8
York Weekday March 6-7
Middlesex League March 4
Hawkwell March 4
Two Scottish League matches March 2
Two Essex League matches March 1
Leicester March 1

Yorkshire League March 31st result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
159 180 159 2 Matthew Pinner           
163 142 163 1 Neil Rowley            

Ilford Invitational March 30th results from Peter Thorpe.
9 rounds. 

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 159 195 161 7 +281 Diane Pratesi(Exp)
 2 167 175 168 6 +560 Craig Solomons
 3 184 178 183 6 +543 Calum Edwards(Exp)
 4 162 175 163 6  +90 Barry Grossman(Exp)
 5 160 176 162 6  -69 Jack Durand

 6 174 160 173 5 +143 Rafal Dominiczak
 7 158 171 160 5  +65 Cecil Muscat
 8 163 161 163 5  +12 Vincent Boyle
 9 151 157 151 4  -95 Kevin Synnott
10 149 138 147 3  -69 Victoria Kingham

11 170 140 167 3 -209 Bob Violett(Exp)
12 139 143 141 3 -311 Len Edwards
13 150 140 150 3 -588 Phil Kelly
14 141 119 138 1 -353 Noel Barnes

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 137 171 139 8 +635 Martin Leverton
 2 133 148 134 6  +86 Nick Jenkins
 3 134 149 136 6  +10 Karen Game
 4 132 137 133 5 +210 Kim Phipps
 5 125 138 126 5  +50 Reeyaaz Goolamhossen

 6 134 132 133 4½ -67 George Gruner(Exp)
 7 133 127 133 4 +126 Martin Bloomberg
 8 132 126 132 4  +58 Tolani Ayo-Awojobi
 9 132 121 131 3½ -278 Derek Bower
10 132 116 130 3  -12 Ann Golding

11 132 115 131 3 -351 Rachel Bingham
12 128 104 126 2 -467 Anne Convery

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 110 138 112 8 +730 Sree Sukumar
 2 119 127 120 7 +347 Priscilla Munday
 3 118 115 118 6  +19 Esther Kasket
 4 100 100 100 5 +254 Dan Smith
 5 102 105 103 5 +134 Lynne Riley
 
 6  84 102  85 5  -72 Alison Stilwell
 7 101  91 100 4   +9 Ron Bucknell
 8  71  91  73 4 -107 Jackie Reid
 9  73  84  74 4 -180 Alice Durand
10  86  74  85 3 -372 Claire Violett

11 104  57 100 2 -188 Colin St_Hill
12  66  51  64 1 -574 Eileen Hunter

MSI Birmingham March 30 results from Steve Perry.
6 rounds.

PnOld Prf New W Spread
1 195 190 196 5 +630 Austin Shin(GM)
2 160 186 161 5 +203 Donna Stanton
3 157 170 158 4 +391 Rick Blakeway
4 149 151 149 3  +98 Kim Hands

5 160 158 160 3  +84 Natalie Zolty
6 132 119 131 2 -309 Iain Harley
7 142 116 140 1 -386 Rowan Callaghan
8  96 101  96 1 -711 James Burley

MSI Birmingham March 29 results from Steve Perry.
7 rounds.

PnOld Prf New W Spread
1 194 206 195 6 +611 Austin Shin(GM)
2 192 191 192 5 +591 Lewis Mackay(GM)
3 142 140 142 2 -405 Orla Judge
4 133 124 132 1 -797 Iain Harley

SILK matches March 29th results from Marion Keatings.

Alan Georgeson 2:1 Ross Mackenzie
Simon Gillam(Exp) 2:1 Ricky Zinger
James Squires 3:0 Margaret Harkness
Chris Cummins 3:0 Colin Nicol
Ross Mackenzie 3:0 Ricky Zinger
Chris Cummins 3:0 Margaret Harkness
Colin Nicol 2:1 James Squires

Old Prf New P Wins
165 187 166 6 6 Chris Cummins
150 187 151 3 2 Alan Georgeson
158 171 159 3 2 Simon Gillam(Exp)

124 108 123 6 0 Margaret Harkness
170 169 170 6 4 Ross Mackenzie
149 142 148 6 2 Colin Nicol

152 153 153 6 4 James Squires
154 131 152 6 1 Ricky Zinger

LEST match March 29th result from Femi Awowade.

Old Prf New Wins
172 201 173 4 Femi Awowade(GM)
151 122 150 0 Graham Wakefield

Lincolnshire and Borders League match March 29th result from  Nuala O'Rourke.

Old Prf New Wins
152 204 154 4 Nuala O'Rourke
154 102 152 0 Gerard Fox

Yorkshire League March 26th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
175 185 175 3 Kristian Saether       
 99  89  98 0 Derek Sergeant 

Coventry Triple March 24th-26th results from Steve Perry.

Ratings data. Everyone played 27 games.

Old Prf New
119 119 119 Steve Balment
139 139 139 Adrienne Berger
117 129 119 Syd Berger
141 144 141 Sue Bowman

163 169 163 Vincent Boyle
139 137 140 Emma Brown
135 162 142 Rowan Callaghan
129 124 127 Geoff Cooper

 98  93  96 Rosina Cornelius
136 125 132 Ann Golding
120 110 117 Juliet Green
146 156 150 Phil Kelly

101 115 105 Rose Kingdom
149 143 146 Jayne Mackenzie
143 139 142 Maurice McParland
142 147 143 Len Moir

147 138 144 Colin Northmore
155 148 152 Nuala O'Rourke
137 146 138 Jill Parker
147 126 142 Janet Phillips

162 158 159 Diane Pratesi(Exp)
159 173 163 Neil Rowley
118 111 116 Jenny Sakamoto
127 123 125 Marlene Skinner

151 153 151 Kevin Synnott
171 164 170 Bob Violett(Exp)

Each phase had 9 rounds.
At the end of Phase 1 and Phase 2, the bottom 2 
players in A and B were relegated to B and C 
and replaced by the top 2 in B and C.

Phase 1

Division A

Pn W Spread
 1 6 +589 Vincent Boyle  
 2 6 +421 Bob Violett(Exp)
 3 6 +130 Diane Pratesi(Exp)
 4 5 +459 Neil Rowley  

 5 5  -22 Phil Kelly  
 6 5  -54 Colin Northmore  
 7 5  -68 Kevin Synnott  
 8 3 -103 Nuala O'Rourke  

 9 3 -337 Jayne Mackenzie  
10 1 -1015 Janet Phillips  
    
Division B

Pn W Spread
 1 6 +325 Len Moir  
 2 6 +256 Maurice McParland  

 3 5½ +244 Rowan Callaghan  
 4 4½ -155 Adrienne Berger  
 5 4  -32 Emma Brown 
 6 4  -60 Sue Bowman 

 7 4 -119 Jill Parker 
 8 2 -459 Ann Golding 
   
Division C

PnW Spread
1 7 +290 Syd Berger 
2 7 +271 Geoff Cooper 

3 5 +458 Steve Balment 
4 4  +44 Juliet Green 
5 4  +26 Marlene Skinner 

6 4 -359 Rose Kingdom 
7 3 -295 Rosina Cornelius 
8 2 -435 Jenny Sakamoto  

Phase 2
    
Division A

Pn W Spread  
 1 8 +798 Vincent Boyle  
 2 5 +177 Neil Rowley  
 3 5  -17 Nuala O'Rourke  
 4 5 -143 Len Moir  

 5 5 -217 Diane Pratesi(Exp)
 6 4 +183 Bob Violett(Exp)
 7 4 +152 Phil Kelly  
 8 4 -552 Maurice McParland 

 9 3  -20 Kevin Synnott  
10 2 -361 Colin Northmore  
    
Division B

PnW Spread
1 7 +635 Rowan Callaghan 
2 5 +235 Emma Brown 

3 5  +65 Jayne Mackenzie 
4 5  +33 Sue Bowman 
5 4½ +164 Adrienne Berger 
6 3½ -172 Janet Phillips 

7 3 -408 Syd Berger 
8 3 -552 Geoff Cooper 

Division C

Pn W Spread
 
1 7 +500 Ann Golding 
2 7 +428 Jill Parker 

3 6  +70 Marlene Skinner 
4 5  -20 Jenny Sakamoto 
5 4 -235 Steve Balment 
6 3  +36 Juliet Green  
7 3 -183 Rose Kingdom  
8 1 -596 Rosina Cornelius  

Phase 3

Division A

Pn W Spread
 1 9 +753 Neil Rowley  
 2 7 +619 Bob Violett(Exp)
 3 6  -47 Rowan Callaghan  
 4 5 -102 Phil Kelly  
 5 4 +207 Diane Pratesi(Exp)

 6 4 +164 Vincent Boyle  
 7 4  -39 Nuala O'Rourke  
 8 3 -297 Emma Brown  
 9 2 -483 Len Moir  
10 1 -775 Maurice McParland 

Division B

PnW Spread
1 6 +239 Sue Bowman 
2 6 +223 Kevin Synnott 
3 6  -86 Jill Parker 
4 5  +81 Jayne Mackenzie 

5 4 +119 Janet Phillips 
6 4  -72 Adrienne Berger 
7 3 -382 Colin Northmore 
8 2 -122 Ann Golding 

Division C

PnW Spread
1 6 +178 Marlene Skinner 
2 5 +143 Steve Balment 
3 5 +111 Juliet Green 
4 5  -55 Rose Kingdom 

5 4½ +128 Syd Berger 
6 4½ +74 Jenny Sakamoto 
7 4 -387 Geoff Cooper 
8 2 -192 Rosina Cornelius 

Lincolnshire and Borders League match March 26th result from Teresa Lyes.

Old Prf New Wins
141 162 141 3 Teresa Lyes
137 116 136 1 Heather Burnet

West Midlands League match March 26th result from Paul Cartman

Old Prf New Wins
116 113 116 2 Paul Cartman
113 116 113 2 Fay Madeley

Southampton March 23rd results from Ruth Marsden.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 174 207 177 7 +502 Penny Downer(Exp)
 2 156 202 159 6 +314 Graham Harding
 3 164 180 165 5 +227 Mike Whiteoak
 4 158 177 159 4½ -27 Elisabeth Jardine
 5 143 171 145 4½ -173 Ian Burn

 6 158 163 158 4 +572 Graham Bonham
 7 164 164 164 4 +390 Andy Becher
 8 168 163 167 4 +269 Kiattisak Thepsuriya
 9 161 160 161 4 +126 Mohamed Kamara
10 148 163 150 4  -53 Timothy Lawrence

11 157 166 157 4 -207 Rachelle Whiteoak
12 163 147 162 3 +243 Bob Lynn
13 177 146 175 3 +212 James Rossiter
14 153 149 153 3  +23 Chris Finlay
15 153 145 152 3 -103 Brian Jones

16 150 150 150 3 -149 Maureen Chamberlain
17 149 154 150 3 -220 Elizabeth Hull
18 148 153 148 3 -242 Wanda De_Poitiers
19 170 150 169 3 -890 Noel Turner(Exp)
20 158 131 156 2 +188 Helen Harding

21 147 128 146 2 -222 Wendy Lindridge
22 155 135 154 2 -226 Frankie Mairey
23 141 135 140 2 -292 Margaret Staunton
24 141 117 140 1 -262 David Reading

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 136 161 138 6 +678 Kate Sweetlove
 2 136 143 136 5 +465 Kathryn Henry
 3 121 147 124 5 +293 Theresa Ellis
 4 129 140 129 5 +208 Damian O'Malley
 5 140 145 141 5 +134 Andy Gray

 6 122 147 124 5 +130 Mark Smith
 7 122 144 124 5  -68 Wendy Tiley
 8 136 131 134 4 +172 Karen Game
 9 131 130 131 4 +140 David Lawton
10 136 127 135 4   -1 Peter Hunt

11 128 130 128 4  -75 Tanya Robson
12 112 130 113 4 -177 Evelyn Wansbrough
13 128 118 127 3  +95 George Newman
14 unr 115 115 3  +76 Steven Briers
15 134 117 133 3  +67 Val Wright

16 134 113 132 3  +39 Carol Stanley
17 122 114 121 3  +34 Janet Bonham
18 115 115 114 3    0 Sheila Jolliffe
19 111 119 112 3 -139 David Holt
20 111 116 114 3 -142 Stuart Pentland

21 113 122 114 3 -431 Peter Bailey
22 117 103 117 2 -127 Heather Roberts
23 113 109 112 2 -218 Philip Turner

24 125 106 124 2 -282 Carol Bartlett
25 124  89 121 1 -419 Rita Todd
26 110  90 109 1 -452 Andrea Bailey

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 106 131 107 6 +599 Maureen Barlow
 2 102 125 103 6 +429 Florence Fontaine
 3 103 131 106 6 +389 Nicola Staunton
 4 104 115 104 5 +194 Colin St_Hill
 5  99 117 100 5  +94 Jill Warren

 6 107 107 106 4 +457 Judy Young
 7  87 106  94 4 +400 Peter Carr
 8 105  92 104 4 +220 Janet Milford
 9 106 101 106 4 +160 Alan Everitt
10 100 100 100 4 +113 Iris Cornish

11 101 107 101 4  +26 Audrey Medhurst
12  86  96  87 4  -40 Sheila Wyatt
13  95 100  95 4 -108 Jan Vokes-Taylor
14  92  88  91 3 +107 Irene Lawes
15 102  89 101 3  +58 Anne Connolly

16  82  78  82 3  -25 Pat Johnson
17  95  88  95 3  -58 Brian Beaumont
18  77  84  78 3 -118 Peter Young
19  68  82  68 3 -189 Helen Thompson
20 107  90 105 3 -195 Cecilia Cotton

21  85  63  82 2 -256 Steven Henry
22  63  67  63 2 -274 Veronica Baker
23  82  65  80 2 -399 Ruth Turner

24  92  76  91 2 -420 Gerry Gleeson
25  73  68  73 2 -482 Vera Allen
26  80  50  73 0 -682 Sue Burton

Coventry Double March 22nd-23rd results from Steve Perry.

Ratings data. Everyone played 22 games.

Old Prf New
120 130 122 Alan Abela
193 191 192 Paul Allan(GM)
126 133 128 Stany Arnold
121 111 119 Steve Balment
138 144 139 Adrienne Berger

120 107 117 Syd Berger
140 122 135 Diane Bromilow
126 137 129 Geoff Cooper
136 140 136 Ginny Dixon
 95 111  98 Caroline Elliott

105  86 101 Rose Kingdom
136 139 138 Ted Lewis
117 127 118 Barbara Lukey
149 149 149 Jayne Mackenzie
108 132 113 Fay Madeley

143 135 142 Len Moir
148 144 147 Colin Northmore
140 125 137 Jill Parker
171 177 173 Jared Robinson(Exp)
145 149 146 David Shenkin

126 129 127 Marlene Skinner
142 126 139 Stephen Wintle

Saturday 11 rounds

Division A 

Pn WW Spread
 1 10 +1692 Paul Allan(GM) 
 2  8 +345 Jared Robinson(Exp) 
 3  8 +115 David Shenkin 
 4  6 +415 Jayne Mackenzie 

 5  6  +89 Len Moir 
 6  6  +67 Adrienne Berger 
 7  6 -110 Colin Northmore 
 8  5 -154 Ginny Dixon 

 9  3  -55 Diane Bromilow 
10  3 -565 Jill Parker 
11  3 -809 Ted Lewis 
12  2 -1030 Stephen Wintle 

Division B

Pn WW Spread
 1 8 +614 Stany Arnold 
 2 8  +27 Fay Madeley 
 3 7 +491 Geoff Cooper 
 4 6½ +35 Alan Abela 

 5 6 -181 Barbara Lukey 
 6 5  -93 Marlene Skinner 
 7 4½ -31 Caroline Elliott 

 8 4 -139 Steve Balment 
 9 3 -274 Syd Berger 
10 3 -449 Rose Kingdom 

Sunday 11 rounds

The bottom 4 finishers in A at the end of Saturday
were relegated to B and replaced by the top 4 in B.

Division A

Pn WW Spread
 1 10 +847 Jared Robinson(Exp) 
 2  9 +1388 Paul Allan(GM) 
 3  6 -193 Geoff Cooper 
 4  6 -313 Jayne Mackenzie 

 5  5 +331 Colin Northmore 
 6  5  +54 Adrienne Berger 
 7  5 -283 Ginny Dixon 
 8  5 -290 Alan Abela 

 9  4 -168 David Shenkin 
10  4 -411 Fay Madeley 
11  4 -535 Stany Arnold 
12  3 -427 Len Moir 
 
Division B   

Pn W Spread
 1 9 +950 Ted Lewis 
 2 8  +99 Marlene Skinner 
 3 7 +154 Stephen Wintle 
 4 6 +111 Barbara Lukey 
 5 6  +84 Jill Parker 

 6 5 +315 Syd Berger 
 7 5 +116 Steve Balment 
 8 5  -37 Diane Bromilow 
 9 4 -601 Caroline Elliott 
10 0 -1191 Rose Kingdom 

Middlesex League results from Steve Perry. 3 round RR.
Rated as played on March 23rd. The games were played earlier but 
I did not receive the results until after at least one of the players
had had later games rated.

Old Prf New W Spread
174 172 174 2 +219 Rafal Dominiczak
162 176 162 2  +98 Barry Grossman(Exp)
148 181 149 2  -52 Victoria Kingham
157 111 155 0 -265 Bob Berry

22nd Diaspora Invitational March 22nd results from Sanmi Odelana. 
8 rounds. The 8 players shown with 7 rated games each received an unrated tournament win 
and 75 spread points for the bye. The sum of spreads is thus +600.

Pn Old Prf New W Spread
 1 183 194 184 7 +669 Calum Edwards(Exp) 
 2 159 176 160 6 +365 Abiodun Adeyemi 
 3 150 174 152 5 +331 Sanmi Odelana 
 4 175 170 174 5 +298 Rafal Dominiczak 
 5 147 158 148 5 +270 Victoria Kingham 

 6 161 146 160 4½ +169 Jack Durand (7 rated games)
 7 165 131 163 4 +361 Vincent Boyle (7 rated games)
 8 169 160 168 4  +84 Fidelis Olotu 
 9 114 138 116 4  -61 Stanley Ngundi (7 rated games)
10 123 127 123 4 -107 Paul Steadman (7 rated games)

11 161 153 160 3½ -26 Natalie Zolty 
12 160 119 157 3 -158 Sandie Simonis(Exp) (7 rated games)
13 109 116 110 3 -401 Sree Sukumar (7 rated games)
14 133 129 132 3 -507 Tolani Ayo-Awojobi (7 rated games)
15  94 107  96 3 -687 James Burley (7 rated games)

Havering Evergreens March 22nd results from Mauro Pratesi.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 170 185 171 6  +29 Bob Violett(Exp)
 2 145 168 146 5 +255 Phil Kelly
 3 146 152 147 4 +457 Feroza Bartlett
 4 129 159 132 4 +270 Derek Bower
 5 151 151 151 4 +245 Kevin Synnott

 6 163 151 162 4 +223 Barry Grossman(Exp)
 7 164 156 164 4 +207 Danny Bekhor
 8 162 154 162 4 +131 Diane Pratesi(Exp)
 9 139 145 139 3  -84 Len Edwards
10 147 139 147 3 -212 Ruth MacInerney

11 144 144 144 3 -331 Evelyn Wallace
12 133 123 133 2 -194 Nick Jenkins
13 128 122 128 2 -258 Anne Convery
14 138 111 136 1 -738 Ann Golding
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 117 152 119 6 +386 Priscilla Munday
 2 105 141 107 5 +292 Jenny Corps
 3 120 134 120 5 +231 Terry Corps
 4 128 120 127 4 +206 Carmen Dolan
 5 103 127 104 4   +7 Sheila{Rmfrd} Anderson

 6 118 118 118 4   -5 Esther Kasket
 7 124 117 121 4 -116 Margaret Flack
 8 126 105 125 3  +17 Marian Hamer
 9 125 108 123 3  +11 Phyllis Fernandez
10 117 105 116 3  -44 Paul Cartman

11 114 110 113 3 -332 Peter Bailey
12 101  95 101 2 -258 Sandra Weston
13 103  94 102 2 -283 Malcolm Davis
14 103  79 101 1 -112 Adrian Noller

Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1  99 123 101 6 +410 Jo Holland
 2  89 109  91 5 +220 Cindy Hollyer
 3  87 114  89 5  +37 Rosemarie Howis
 4  85  94  85 4 +196 Sandra Richards
 5 100  88  99 4  +98 Joyce Frost

 6  83  92  84 4  +46 John Francis
 7 100  98 100 4  -34 Christine Cartman
 8  82  76  81 3 +106 Renee Gilbert
 9  95  74  94 3  +44 Joan Rees
10  97  83  96 3  -14 Joan Everitt

11  88  78  86 3 -295 Viv Bishop
12  86  73  86 2   -3 Claire Violett
13  66  64  66 2 -203 Eileen Hunter
14  59  50  58 1 -608 Peggy Lavender

SILK match March 20th result from Marion Keatings.

Old Prf New Wins
157 202 158 3 Simon Gillam(Exp)   
152 107 150 0 Alan Georgeson      

Yorkshire League March 19th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
158 168 159 3 Matthew Pinner          
102  92 101 0 Remie Bellamy

Pitlochry March 16-19 results from Ross Mackenzie.
25 rounds.

Division A

PnOld Prf New WW Spread
1 168 178 170 23 +2701 Ross Mackenzie
2 147 153 149 16 +656 Kate Surtees
3 147 151 149 15 +266 Colin Nicol
4 140 144 142 14 -398 Nicky Huitson
5 130 140 134 13 -157 Viv Beckmann

6 123 134 124 11 -334 Margaret Harkness
7 145 123 140  9 -511 Tom Wilson
8 131 126 131  9 -994 Rhoda Gray
9 127 121 125  8 -565 Sylvia Swaney
10127 115 126  7 -664 Geoff Cooper
       
Division B
 
PnOld Prf New WW Spread       
1 122 115 120 17 +1160 Juliet Green
2 109 117 111 17 +404 Carol Grant
3 110 107 109 15  -79 Nora Bain
4  94 103  97 14 +444 Joyce Clegg
5 102 103 103 14 +173 Maria Marczak

6  83  93  85 12 +433 Margaret Leonard-McGhee
7  97  88  94 11 +267 Lena Glass
8  83  85  83 10 -602 Isobel Gillies
9  76  76  75  8 -573 Sheila Johnston
10 83  72  81  7 -1627 Martin Byrne

Hawkwell rated club league games March 18th results from Phil Kelly.
2 players had 4 rated games and 2 had 3 rated games as shown in the column headed P.

Old Prf New P:W Spread
143 192 145 4:4 +324 Phil Kelly
152 138 151 4:2  +40 Kevin Synnott
138 124 138 3:1 -112 Ann Golding
126  94 125 3:0 -252 Phyllis Fernandez

Scottish League round 1 match March 17th results from Marion Keatings.
3 rounds.

Scorpions 3 wins

Old Prf New Wins
154 134 153 1 Billy Dott
143 134 143 1 John Balloch
136 134 136 1 Mary Jones

Waverley 6 wins

Old Prf New Wins
160 194 161 3 Alan Sinclair
161 161 161 2 Wilma Warwick
130 128 129 1 Kenneth Ross

SILK matches March 16th results from Marion Keatings.

Piotr Andronowski 2:1 Margaret Armstrong 
Neil Scott 3:0 Kate Leckie
Neil Scott 3:0 Piotr Andronowski 
Piotr Andronowski 3:0 Michael Harley 
Kate Leckie 2:1 Michael Harley

The Piotr Andronowski vs Margaret Armstrong match was played a fortnight earlier
but the original result email did not reach my inbox, so the match has been rated
as played on March 16th. 

Old Prf New P:W
183 161 181 9:5 Piotr Andronowski
135 158 136 3:1 Margaret Armstrong
121 115 120 6:1 Michael Harley
136 132 136 6:2 Kate Leckie
181 212 183 6:6 Neil Scott(GM)

Barkingside Masters March 16th results from Calum Edwards.
8 rounds.

PnOld Prf New W Spread
1 196 220 198 8 +874 Brett Smitheram(GM)
2 186 184 186 5 +577 David Webb(GM)
3 183 180 183 5  +51 Calum Edwards(Exp)
4 162 186 164 5  +27 Mike Whiteoak

5 157 158 157 3 -223 Rachelle Whiteoak
6 159 145 158 2 -214 Cecil Muscat
7 168 144 165 2 -473 Vincent Boyle
8 153 147 152 2 -619 Kevin Synnott

H-B Holidays Harrogate March 14th-16th results from John Harrison.
15 rounds.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 146 130 145 9 +458 Moira Conway
2 123 134 124 9 +250 Samantha Beckwith
3 116 129 117 8 -513 Hilary Birdsall

4 127 120 127 7 +324 Jill Bright
5 117 122 117 7 -120 Barbara Lukey
6 115 109 114 5 -399 Chris Jackson

Division B

Ann Miller went home sick after round 7. Her last 8 fixtures were byes 
with an unrated tournament win and 75 spread points given to each opponent.

PnOld Prf New WW Spread
1 101 109 102 12 +863 Philippa Morris (15 rated games)
2  98 102  99 11 +683 Sue Thompson (13 rated games)
3  94  87  93  9 +402 Florence Davies (13 rated games)

4  79  75  78  7  +54 Rita Barton (13 rated games)
5  63  64  63  5 -804 Connie Walton (13 rated games)
6  62  55  62  1 -1198 Ann Miller (7 rated games)

Lincolnshire and Borders League match March 15th result from Gerard Fox.

Old Prf New Wins
120 131 120 2 Alan Abela       
131 120 130 2 Margaret Pritchett 

Chrystal Rose in Willesden Green Tournament March 15th.
Results from Pete Thorpe. 8 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 159 202 162 7 +308 Mike Whiteoak
 2 173 192 175 6 +513 Rafal Dominiczak
 3 178 185 179 6 +434 Timiibieri Woko
 4 167 179 168 5 +378 Vincent Boyle
 5 166 175 168 5 +322 Kiattisak Thepsuriya

 6 179 177 179 5 +261 Elie Dangoor(Exp)
 7 167 174 168 5  -20 Kwaku Sapong
 8 166 178 167 5 -188 Craig Solomons
 9 148 168 150 4 +341 Sanmi Odelana
10 184 162 183 4  +92 Calum Edwards(Exp)

11 170 166 170 4  -47 Bob Violett(Exp)
12 163 164 162 4  -49 Quentin Baker
13 160 166 161 4 -112 Jack Durand
14 156 161 157 4 -236 Bob Berry
15 169 162 169 4 -261 Fidelis Olotu

16 156 165 156 4 -397 Andrew Eames
17 160 156 160 3 +353 Sandie Simonis(Exp)  
18 165 149 163 3 -131 Barry Grossman(Exp)  
19 160 139 159 2 -197 Abiodun Adeyemi  
20 153 143 153 2 -295 Kevin Synnott  

21 163 138 161 2 -587 Mohamed Kamara  
22 153 112 149 0 -482 Nick Ascroft  
         
One Division B entrant and one Division C entrant did not arrive.
16 players received an unrated tournament win and 75 spread points for the bye.
Thus the sum of spreads in B and C is +600.
  
10 of these players are shown below with 7 rated games.
The other 6 played rated games outside of the tournament structure.

Paul Coyle 1:0 Rosemarie Howis 
Heather Laird 1:0 Seetha Rajesh 
Rachel Bingham 1:0 Barbara Green 

Their Prf column includes the extra game.

Division B

Pn Old Prf New W Spread         
 1 134 193 139 8 +425 Len Edwards (7 rated gmes)
 2 145 150 145 5 +358 David Shenkin  
 3 144 152 144 5 +269 Evelyn Wallace  
 4 143 149 143 5 +198 Phil Kelly  
 5 146 151 146 5 +191 Feroza Bartlett  

 6 147 150 147 5 +134 Ruth MacInerney  
 7 138 139 138 5  +19 Ann Golding (7 rated gmes)
 8 134 139 133 4 +274 Jake Berliner  
 9 149 138 148 4 +235 Timothy Lawrence  
10 129 137 129 4 +117 Richard Woodward  

11 143 139 141 4  +92 Nick Lynch  
12 144 136 143 4   -9 Maurice McParland  
13 129 130 129 4  -57 Trevor Warwick (7 rated gmes)
14 141 132 138 4 -158 Paul Coyle  
15 131 132 132 4 -232 Rachel Bingham  

16 132 142 133 4 -271 Nick Jenkins  
17 137 127 136 4 -287 Ted Lewis (7 rated gmes)
18 128 118 127 3  +77 Heather Laird  

19 135 127 134 3 -110 George Gruner(Exp)  
20 130 126 129 3 -245 Damian O'Malley  
21 129  86 126 1 -420 Phyllis Fernandez (7 rated gmes)
 
Division C

Pn Old Prf New W Spread         
 1 117 140 118 7 +482 Esther Kasket  
 2 111 133 114 6 +614 Stanley Ngundi  
 3 110 125 112 6 +156 Rosemary Wood  
 4  97 134 100 6  +58 Dan Smith  
 5 124 114 124 5 +477 Nick Stone  
 
 6  57  95  66 5 +338 Seetha Rajesh   
 7 112 110 112 5 +313 Angele Andrews   
 8  84 102  86 5  -53 Claire Violett  
 9 111  92 109 4 +107 Sree Sukumar  
10 103  86 102 4  +19 Mel Maltz (7 rated gmes)

11  81 100  83 4 -430 John Francis  
12 105  83 103 3½ -132 Malcolm Davis  
13  85  73  84 3  +11 Alison Stilwell (7 rated gmes)
14  93  76  88 3 -201 Bobbie Penn (7 rated gmes)
15 104  75 100 3 -214 Jenni Chan (7 rated gmes)

16  88  86  88 3 -216 Viv Bishop  
17  97  65  95 3 -237 Caroline Elliott (7 rated gmes)
18  89  65  87 2½ -195 Rosemarie Howis  
19  65  59  63 2 -297 Barbara{LSL} Green  

Two LEST quarterfinal matches March 15th results from Chris Hawkins.

Old Prf New Wins
192 219 193 4 Paul Allan(GM)
169 142 168 0 Chris Hawkins(Exp)

Old Prf New Wins
156 146 155 4 Nuala O'Rourke
103 113 103 1 Jean Mainwaring

Middlesex League March 12th results from Steve Perry.

Two 3-round RRs.

Old Prf New W Spread
172 202 173 3  +71 Philip Nelkon(GM)
169 137 167 1 +123 Steve Perry
153 142 153 1  -90 Joe Bridal
135 148 135 1 -104 George Gruner(Exp)

Old Prf New W Spread
171 213 172 3 +117 Femi Awowade(GM)
179 177 179 2 +156 Elie Dangoor(Exp)
160 150 160 1 -196 Sandie Simonis(Exp)
149 120 148 0  -77 Sanmi Odelana

Scottish League round 1 match March 11th results from Marion Keatings.
3 rounds.

Roc 4 wins

Old Prf New Wins
145 194 147 3 Colin Nicol
156 127 155 1 Amy Byrne
128  94 127 0 Sylvia Swaney

Scorpions 5 wins

Old Prf New Wins
154 160 154 2 Billy Dott
135 160 136 2 Mary Jones
143 126 143 1 John Balloch

Hawkwell rated club league games March 11th results from Phil Kelly.
4 rounds.

Old Prf New W Spread
143 162 143 3 +138 Phil Kelly
154 137 153 2 +126 Kevin Synnott
138 145 138 2 -223 Ann Golding
129 120 129 1  -41 Derek Bower

Scottish League round 1 match March 9th results from Marion Keatings.
3 rounds.

Eagles 1 win

Old Prf New Wins
150 143 150 1 Melanie Beaumont
123 108 123 0 Margaret Harkness
115 104 115 0 Helgemarie Farrow

Dunedin 8 wins

Old Prf New Wins
168 185 168 3 Ross Mackenzie
157 180 157 3 Simon Gillam(Exp)
153 146 152 2 James Squires

York Sunday March 9th results from Craig Beevers.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 155 182 156 6 +673 Amy Byrne
 2 138 181 141 6 +274 Richard Moody
 3 159 164 160 5 +494 Donna Stanton
 4 143 154 144 4  -27 Pauline Johnson
 5 143 140 142 3  -53 Orla Judge

 6 143 141 143 3 -335 Len Moir
 7 156 121 154 2 +121 Gerard Fox
 8 134 125 133 2  -36 Iain Harley
 9 141 123 140 2 -374 Jill Parker
10 142 123 140 2 -737 Nicky Huitson

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 133 148 134 6 +433 Dave Hoskisson
 2 120 133 121 5 +280 Steve Balment
 3 126 132 126 5 +238 Marlene Skinner
 4 127 117 127 4 +115 Geoff Cooper

 5  91 119  93 4  -87 Gwen Linfoot
 6 106 119 107 4 -132 Elisabeth{Clvlnd} Allen
 7 111  99 110 3 +148 Linda Moir
 8 117 106 117 3  -24 Barbara Lukey

 9  97 108  98 3 -133 Vicky Owen
10 102  86  99 2  -52 Derek Sergeant
11 103  84 102 2 -448 Remie Bellamy
12  96  77  95 1 -338 Sheila Smith

Swindon March 9th results from Mauro Pratesi.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 170 194 172 6 +546 Philip Nelkon(GM)
 2 181 192 181 6 +536 David Sutton(Exp)
 3 176 197 177 6 +492 Gareth Williams(GM)
 4 156 184 158 5 +385 Elisabeth Jardine
 5 154 178 156 4½ +213 Andrew Eames

 6 163 162 163 4 +293 Bob Lynn
 7 163 162 162 4 +239 Diane Pratesi(Exp)
 8 163 163 163 4  +15 Mohamed Kamara
 9 156 169 157 4 -127 Ebi Sosseh
10 150 169 151 4 -292 Peter Liggett

11 161 151 161 3  +58 Natalie Zolty
12 153 154 153 3  -26 Chris Finlay
13 157 156 158 3  -73 Graham Bonham
14 174 146 172 3 -104 Neil Green(Exp)
15 153 154 153 3 -147 Paul{Tranmere} Thomson

16 154 156 154 3 -245 Kevin Synnott
17 151 148 150 2½ -275 Martin Taylor
18 159 130 157 2 -143 Chris Fenwick
19 150 137 149 2 -196 Elizabeth Hull
20 148 142 147 2 -404 Janet Phillips

21 147 136 147 2 -422 Ruth MacInerney
22 158 119 156 1 -323 Mike Evans

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 138 165 140 6 +230 Andy Gray
 2 144 152 145 5 +464 David Shenkin
 3 137 151 138 5 +281 Valerie Nash
 4 134 158 136 5 +227 Karen Game
 5 146 157 147 5 +104 Victoria Kingham

 6 139 139 139 4 +317 Emma Brown
 7 129 144 130 4 +222 Ian Kendall
 8 147 140 147 4 +173 Tom Sharp
 9 146 134 145 4 +128 Linda Vickers
10 135 142 136 4  +54 Kate Sweetlove

11 132 147 132 4  -19 Ruth Marsden
12 141 139 141 4  -75 Margaret Staunton
13 130 126 130 3 +145 Yvonne McKeon
14 137 122 136 3  +57 Jean Rappitt
15 128 127 128 3  -36 Tanya Robson

16 117 130 118 3  -50 Jenny Sakamoto
17 118 124 117 3 -219 Paul Cartman
18 138 121 138 3 -254 Ann Golding
19 117 113 117 2 -183 Heather Roberts
20 124 113 123 2 -462 Paul Steadman

21 126  99 125 1 -816 Carol Bartlett
22 125  84 122 0 -288 Janet Bonham

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 114 144 116 6 +608 Jill Burgess
 2 108 148 112 6 +265 Jenny Burgess
 3 102 145 106 6 +178 Paul Harding
 4 105 132 114 5 +371 Ann Hines
 5  98 130 100 5 +102 Christine Cartman

 6 112 114 112 4 +316 Rob Blundell
 7 116 114 116 4  -89 Christine Tudge
 8 114 115 113 4 -148 Philip Turner
 9 102 100 102 3 +252 Anne Darby
10 116  99 115 3  -18 Margaret Marshall

11 105 104 106 3  -63 Maureen Barlow
12 112 100 112 3  -89 Evelyn Wansbrough
13 109 101 108 3 -125 Claire Cottle
14 101 103 101 3 -247 Audrey Medhurst
15 104 102 104 3 -388 Colin St_Hill

16 101  88 100 2  -47 Iris Cornish
17 109  86 108 2 -124 Pam Sparkes
18 114  86 112 2 -144 Paul Grimshaw
19 116  84 114 2 -153 Judy Monger
20 110  73 107 1 -457 Judy Young

Division D

Pn Old PrfNew W Spread
 1  95 121 97 6 +488 Margaret Emmott
 2  91 108 92 5 +320 Irene Lawes
 3  92 104 94 5  +48 James Burley
 4  79 110 82 5  +45 Pat Johnson
 5  81  91 82 4 +561 Stephen Robinson

 6  87  93 87 4 +231 Jenny Harris
 7  92  91 92 4  +91 Gerry Gleeson
 8  91  89 91 4  +31 Margaret Speight
 9 unr  91 91 4  -92 Ann Lewis
10  83  96 85 4 -226 Alison Stilwell

11  92  70 90 3 +137 Mabel Choularton
12  96  77 94 3  +51 Maria Treadwell
13  97  77 95 3  +25 Peter Johnson
14  83  77 82 3  -44 Jill Russell
15  76  83 77 3  -84 Margaret Scamell

16  79  78 79 3 -134 Judy Tame
17  67  79 69 3 -356 Josh Irvine
18  77  64 75 2 -159 Charles Martin
19  69  50 68 1 -466 Helen Thompson
20  80  50 77 1 -467 Eileen Johnson

SILK matches March 8th results from Marion Keatings

Old Prf New Wins
149 191 150 2½ Melanie Beaumont
158 116 157 ½ Simon Gillam(Exp)

Old Prf New Wins
151 162 152 2 Alan Georgeson
145 134 145 1 Tom Wilson

York Saturday March 8th results from Craig Beevers.
7 rounds.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 141 150 142 4 +222 Nicky Huitson
2 161 147 160 4 +219 Ashley Coldrick
3 154 148 155 4 +135 Amy Byrne
4 148 149 148 4  -50 Colin Northmore

5 125 152 127 4 -166 Geoff Cooper
6 141 135 141 3 -124 Jill Parker
7 133 137 133 3 -197 Dave Hoskisson
8 136 122 132 2  -39 Stephen Troop

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 125 145 126 6 +350 Marlene Skinner
 2 120 129 120 5 +386 Steve Balment
 3 130 130 130 5 +378 Viv Beckmann
 4 118 113 117 4  -43 Barbara Lukey

 5 101 106 102 4  -73 Derek Sergeant
 6 102 114 103 4  -99 Remie Bellamy
 7  95  98  96 3 +243 Sheila Smith
 8 105  95 105 3  -26 Rose Kingdom

 9  90  99  91 3 -316 Gwen Linfoot
10  98  83  97 2 -176 Vicky Owen
11  77  83  78 2 -314 Harry Daturoko
12 101  67  98 1 -310 Sue Thompson
 
New Malden March 8th results from Mauro Pratesi.
7 rounds

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 172 203 174 6 +602 Terry Kirk(GM)
 2 183 199 184 6 +539 Calum Edwards(Exp)
 3 166 187 167 5 +444 Kwaku Sapong
 4 179 185 179 5 +327 Elie Dangoor(Exp)
 5 173 185 174 5 +244 Chris Vicary

 6 180 186 181 5 +202 Rik Kennedy(Exp)
 7 169 170 169 4 +211 Fidelis Olotu
 8 174 167 173 4 +129 Rafal Dominiczak
 9 159 178 160 4  +58 Abiodun Adeyemi
10 144 172 146 4  +17 Peter Thomas

11 167 170 167 4 -108 Vincent Boyle
12 146 156 146 3  +59 Victoria Kingham
13 168 157 166 3  +52 Kiattisak Thepsuriya
14 160 157 160 3  -36 Jack Durand
15 163 155 163 3 -170 Quentin Baker

16 155 149 154 3 -208 Kevin Synnott
17 162 159 162 3 -380 David Holmes
18 157 150 157 3 -427 Tim Charlton
19 160 153 160 3 -452 Sandie Simonis(Exp)
20 164 141 163 2 -130 Diane Pratesi(Exp)

21 145 137 144 2 -177 David Shenkin
22 151 135 147 2 -338 Steve Bartlett
23 158 127 156 1 -114 Bob Berry
24 148 127 146 1 -344 Feroza Bartlett

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 134 154 135 5 +427 George Gruner(Exp)
 2 142 156 143 5 +197 Phil Kelly
 3 135 154 137 5 +108 Ted Lewis
 4 131 154 132 5  +80 Kim Phipps
 5 129 154 131 5 -108 Rachel Bingham

 6 131 141 131 4 +366 Priscilla Encarnacion
 7 134 138 134 4 +345 Len Edwards
 8 143 138 142 4 +260 Alan Bailey
 9 136 140 136 4 +135 Peter Hunt
10 121 141 125 4  +28 Alastair Keens-Douglas

11 127 142 128 4  -26 Heather Laird
12 143 141 142 4  -29 Stephen Wintle
13 123 139 124 4  -41 Nick Stone
14 142 123 141 3 +260 Jonny Maitland
15 135 127 134 3  +19 Carol Stanley

16 122 126 122 3  -55 Sally Fiszman
17 130 111 128 2 -196 Barbara Dein
18 126 110 125 2 -243 Reeyaaz Goolamhossen
19 130 111 129 2 -314 Phyllis Fernandez
20 134 108 132 2 -369 Nick Jenkins

21 135 112 133 2 -425 Sharon Landau
22 133  95 131 1 -419 David Lawton

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 113 146 116 6 +392 Natasha Pratesi
 2 107 147 111 6 +151 Stanley Ngundi
 3 116 128 117 5 +332 Esther Kasket
 4 100 133 102 5 +308 Lynne Riley
 5 104 137 110 5 +110 Pana Pugalia

 6 116 116 117 4 +179 Priscilla Munday
 7 104 116 105 4 +126 Malcolm Davis
 8 116 111 115 4  +31 Linda Bird
 9 110 116 110 4  +30 Maggie Fleming
10 102 116 102 4   +7 Paul Harding

11 103 112 103 3½  -3 Mel Maltz
12 102 108 102 3½ -23 Peter Ernest
13 102 101 102 3 +205 Anne Connolly
14 117 102 116 3  +61 Jill Jones
15 117 102 115 3  -68 Sara Hardy

16 115 103 114 3 -189 Philip Turner
17 104  87 103 2 -155 Adrian Noller
18 119  87 116 2 -204 Malcolm Shaw
19 117  87 115 2 -233 Betty Balding
20 116  87 114 2 -274 Peter Bailey

21 101  86 100 2 -356 Lena Cook
22 101  72  99 1 -427 Susan Thorne

Division D

10 point rule adjustment.
After the first calculation, Tony Harris's 6-game start rating
was reset from 69 to 89 and the division was recalculated.

PnOld Prf NewW Spread
 1 91 123 94 6 +234 Shrinidhi Prakash
 2 85 108 92 5 +396 Suja Prakash
 3 89 107 90 5 +322 Tony Harris
 4 93  91 92 4 +567 James Burley
 5 65  85 66 4 +213 Eileen Hunter

 6 89  89 89 4 +149 Rosemarie Howis
 7 87  79 85 4  +60 Jonathan Young
 8 98  94 97 4  +48 Caroline Elliott
 9 95  89 95 4  +46 Jacqui White
10 82  87 82 4  -84 Marcia Hall

11 80  92 81 4 -147 John Francis
12 98  77 97 3 +151 Dan Smith
13 unr 72 72 3  +37 Louise Humphreys
14 82  73 81 3  +23 Sylvia Oates
15 91  68 89 3  +17 Cindy Hollyer

16 70  77 70 3  -83 Mary Harris
17 57  78 59 3 -284 Peggy Lavender
18 84  65 81 3 -302 Stephen Robinson
19 81  56 77 2 -303 Monique Loy
20 74  51 73 2 -320 Vera Allen

21 unr 54 54 2 -358 Tim Smee
22 56  58 56 2 -382 Barbara Horlock

York Weekday March 6th-7th results from Craig Beevers.
13 rounds.

PnOld Prf New WW Spread
1 152 171 154 11 +1101 Amy Byrne
2 122 150 125  8  +226 Geoff Cooper
3 140 138 141  7  +323 Nicky Huitson

4 163 134 159  6  +154 Neil Rowley
5 143 129 141  6   +77 Jill Parker
6  78  76  77  1 -1881 Harry Daturoko

Middlesex League March 4th results from Mike Whiteoak.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
167 170 167 2 +145 Vincent Boyle
159 173 159 2  +31 Mike Whiteoak
156 174 157 2  -12 Rachelle Whiteoak
145 111 144 0 -164 Maurice McParland

Hawkwell rated club league games March 4th results from Phil Kelly.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
153 191 155 3 +140 Kevin Synnott
138 146 138 1½ +16 Ann Golding
143 128 142 1  -87 Phil Kelly
142 111 141 ½  -69 Noel Barnes

Two Scottish League matches March 2nd results from Marion Keatings.
Each match was 3 rounds.

Match 1

Bingoes 5 wins

Old Prf New Wins
151 179 152 3 Christine McKenzie
149 112 148 1 Marion Keatings
146 112 145 1 Tom Wilson

Eagles 4 wins

Old Prf New Wins
149 165 149 2 Melanie Beaumont
123 132 123 1 Margaret Harkness
115 132 115 1 Helgemarie Farrow

Match 2

Roc 4 wins

Old Prf New Wins
145 167 145 2 Colin Nicol
153 134 152 1 Amy Byrne
128 134 128 1 Sylvia Swaney

Waverley 5 wins

Old Prf New Wins
160 159 160 2 Alan Sinclair
161 159 161 2 Wilma Warwick
130 125 130 1 Kenneth Ross

Two Essex League matches March 1st results from Mike Whiteoak.
Each match was 9 rounds.

Match 1

Forest Gate Wanderers 19 wins +1110

Old Prf New W Spread
181 202 183 9 +1107 Calum Edwards(Exp)
160 164 160 6  +193 Jack Durand
134 142 134 4  -190 Len Edwards

Wanstead Dead or Alive 8 wins -1110

Old Prf New W Spread
154 164 156 5  +233 Rachelle Whiteoak
161 131 159 2  -273 Mike Whiteoak
128 115 126 1 -1070 Marian Hamer

Match 2

Harmony 14 wins +146

Old Prf New W Spread
144 149 144 6  +202 Evelyn Wallace
128 127 128 4   +28 Anne Convery
129 127 129 4   -84 Derek Bower

Blank Robbers 13 wins -146

Old Prf New W Spread
131 150 134 6  +371 Nick Jenkins
136 128 135 4  -163 Ayaz Kazi
131 117 130 3  -354 Phyllis Fernandez
            
Leicester March 1st results from Mauro Pratesi.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 192 192 192 5 +625 Lewis Mackay(GM)
 2 158 186 161 5 +323 Natalie Zolty
 3 170 193 172 5 +216 Jessica Pratesi
 4 193 189 192 5  +90 Paul Allan(GM)
 5 175 191 176 5  +39 Gareth Williams(GM)

 6 167 198 169 5  +15 Chris Hawkins(Exp)
 7 168 178 169 4 +185 Steve Perry
 8 169 173 170 4 +139 Robert Richland(Exp)
 9 186 173 185 4 +132 Martin Harrison(GM)
10 172 166 171 3½ -142 Jared Robinson(Exp)

11 173 161 172 3 +157 Wayne Kelly(GM)
12 159 168 160 3 -373 Joanne Hiley
13 153 156 153 2½ -274 Paul{Tranmere} Thomson
14 162 144 161 2 -118 Jack Anscomb
15 158 144 157 2 -168 Rick Blakeway

16 160 146 159 2 -231 Donna Stanton
17 166 147 164 2 -303 Diane Pratesi(Exp)
18 157 133 156 1 -312 Gerard Fox

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 150 174 151 6 +181 Dennis Hussey
 2 141 166 143 5 +382 Mick Healy
 3 149 164 150 5 +299 Elizabeth Hull
 4 153 163 154 5 +239 Andrew Eames
 5 147 162 148 5 +197 Feroza Bartlett

 6 145 143 145 4 +165 Lorraine Crouch
 7 134 149 135 4 +156 Kate Sweetlove
 8 133 149 134 4  +69 Iain Harley
 9 131 147 132 4   +2 Marjorie Struggles
10 146 148 146 4  -37 David Meadows

11 137 137 137 3  +79 Heather Burnet
12 133 137 134 3  +70 Carol Arthurton
13 136 135 135 3 -180 Dorn Osborne
14 145 117 143 2 -210 Orla Judge
15 142 118 140 2 -264 Diane Bromilow

16 129 122 129 2 -266 Trevor Warwick
17 139 106 137 1 -388 Valerie Nash
18 146 100 142 1 -494 Lesley Trotter

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 121 154 123 6 +267 Paul Walford
 2 118 143 119 5 +479 Linda Barratt
 3 122 141 124 5 +314 Paul Steadman
 4 119 144 120 5 +117 Liz Barber
 5 125 141 126 5  -69 Lois McLeod

 6 117 128 118 4 +121 Paul Cartman
 7 117 129 118 4  -29 Val Hoskings
 8 122 126 122 4 -173 Geoff Cooper
 9 113 114 113 3 +106 Natasha Pratesi
10=126 113 125 3   +4 Medina Brown
10=120 116 120 3   +4 Steve Balment

12 128 112 127 3  -72 Jim Lyes
13 125 114 125 3 -101 Marlene Skinner
14 117  98 115 2  +17 David Garland
15 124 100 122 2 -138 Denise Saxton

16 122  98 120 2 -150 Alan Abela
17 118 101 116 2 -335 Esther Kasket
18 119 100 118 2 -362 Michael Thomas

Division D

Pn Old Prf New W Spread
 1 101 140 104 7 +474 Malcolm Davis
 2  88 120  93 5 +587 James Burley
 3 103 117 104 5 +332 Adrian Noller
 4 107 100 107 4 +179 Stanley Ngundi
 5  98  98  98 4 +155 Christine Cartman

 6  94 108  95 4 +108 Cathy Poacher
 7  87 103  87 4  +34 Jenny Harris
 8 112 105 111 4  -15 Ted Anscomb
 9  97 103  98 4 -158 Irene Newberry
10 111  88 109 3 +245 Vivienne Stokes

11 111  82 109 3  +91 Eileen Foster
12 101  81 100 3  +66 Rosemary Jordan
13 103  84 102 3 -231 Anne Darby
14  72  91  73 3 -261 Ann Gregson
15  65  79  66 3 -426 Michael Slow

16  67  63  67 2 -316 Barbara{Lincoln} Green
17  85  63  83 2 -372 Janet Watson
18  59  50  58 0 -492 Bill Croft






Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

ABSP © 2014

Contact Us