Association of British Scrabble Players

Results


October 2013

Scottish League Eagles vs Bingoes October 30
Hawkwell rated club games October 29
Middlesex League October 29
Yorkshire League match October 28
Yorkshire League match October 27
Ilford October 27
3rd Ashmore Anniversary Invitational October 26-27
SILK Final October 26-27
East Midlands Open October 26
Middlesex League October 24
Middlesex League October 22
Hawkwell rated club games October 22
Middlesex League October 21
Yorkshire League match October 20
Hockley Heath Invitational October 20
Great North RR October 19-20
West Midlands League match October 19
Hawkwell rated club games October 15
Scottish League Scorpions vs Bingoes October 15
Yorkshire League match October 14
Bournemouth October 13
Yorkshire League match October 13
Nailsea October 13
H-B Holidays Bournemouth October 11-13
BEST Semifinal October 12-13
Diaspora Invitational October 12
Coventry Triple October 7-9
Middlesex League October 8
Cock of the North October 4-6
Yorkshire League matches October 6
West Midlands League match October 6
German Open October 4-6
Middlesbrough Cheap as Chips October 6
Glasgow October 5
BEST Semifinal October 4-5
West Midlands League match October 2
Hawkwell rated club games October 1
Yorkshire League match October 1
Scottish League Dunedin vs Bingoes October 1

Scottish League round 3 match October 30th result from Marion Keatings.

Eagles 4 wins

Old Prf New Wins
113 164 114 2 Helgemarie Farrow
155 131 155 1 Melanie Beaumont
129 131 129 1 Margaret Harkness

Bingoes 5 wins

Old Prf New Wins
150 182 150 3 Christine McKenzie
148 116 147 1 Marion Keatings
144 116 143 1 Tom Wilson

Hawkwell rated club league games October 29th results from Phil Kelly.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
152 188 154 3 +204 Kevin Synnott
130 162 131 2 +122 Ann Golding
157 120 156 1 -116 Phil Kelly
127  96 126 0 -210 Phyllis Fernandez

Middlesex League October 29th results from Steve Perry.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
150 180 151 2 +49 Victoria Kingham
152 179 153 2 -53 Joe Bridal
171 140 171 1 +24 Philip Nelkon(GM)
167 141 167 1 -20 Mike Whiteoak

Yorkshire League match October 28th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
174 151 173 2 Kristian Saether
105 128 106 1 Remie Bellamy

Yorkshire League match October 27th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
 98 123  98 2 Vicky Owen
106  81 105 1 Remie Bellamy

Ilford Invitational October 27th results from Andy Wallace.
9 rounds. 

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 167 192 169 7 +992 Vincent Boyle
 2 165 193 167 7 +354 Mike Whiteoak
 3 176 179 177 6 +360 Calum Edwards
 4 164 166 163 5 +262 David Holmes
 5 172 165 172 5 +156 Rafal Dominiczak

 6 172 168 171 5 +117 Diane Pratesi(Exp)
 7 146 169 148 5 +116 Chrystal Rose
 8 155 166 157 5  +78 Phil Kelly
 9 177 160 176 4  -90 Elie Dangoor(Exp)
10 163 153 162 4 -147 Bob Violett(Exp)

11 159 159 159 4 -231 David Shenkin
12 148 142 147 3 -388 Feroza Bartlett
13 154 133 152 2 -641 Kevin Synnott
14 149 120 146 1 -938 Evelyn Wallace
      
Division B

Pn Old Prf New W Spread 
 1 142 157 143 7 +713 Stephen Wintle
 2 123 165 127 7  +29 Phyllis Fernandez
 3 142 141 143 5½ +24 Martin Leverton
 4 140 137 139 5 +314 Len Edwards
 5 130 140 130 5  +75 Ann Golding

 6 120 143 122 5  -70 Derek Bower
 7 138 134 137 4½ +132 Tolani Ayo-Awojobi
 8 135 126 135 4  -18 Karen Game
 9 143 127 142 4  -28 Rachelle Whiteoak
10 128 127 127 4 -302 Heather Laird

11 127 127 127 4 -400 Marian Hamer
12 131 115 130 3 -221 Esther Kasket
13 135 116 134 3 -333 Martin Bloomberg
14 127 107 126 2  +85 Kim Phipps
        
Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 109 141 111 9 +807 Angele Andrews
 2 107 120 108 7 +144 Colin St_Hill
 3 105 113 105 6 +231 Sheila{Rmfrd} Anderson
 4 101 110 102 6 +152 Jo Holland
 5 101  85 100 4 +349 Ron Bucknell

 6  98  86  96 4 +180 Dan Smith
 7  69  90  71 4 -268 Jackie Reid
 8  89  75  87 3 -136 Alison Stilwell
 9  84  65  82 2 -480 Claire Violett
10  68  50  66 0 -979 Eileen Hunter

3rd Ashmore Anniversary Invitational October 26th-27th results from Wayne Kelly.
12 rounds : 11 game RR then King of the Hill in round 12.

Pn Old Prf New WW Spread
 1 168 167 168 9 +988 Nick Deller
 2 168 167 168 9 +656 John Ashmore
 3 164 164 164 9 +650 Nuala O'Rourke
 4 134 155 136 8 +305 Nicky Huitson

 5 130 155 133 8 +185 Carol{Norwich} Smith
 6 154 136 153 6 +261 Anne Ashmore
 7 134 133 134 6 +133 Philip Aldous
 8 128 137 128 6 -254 Yvonne Eade

 9 100 127 103 5½ -547 Gill{Norwich} Thompson
10 140 106 136 2½ -490 Ginny Dixon
11 102  96 102 2 -1049 Jacquie Aldous
12 109  89 106 1 -836 Joyce Ashmore

SILK Final October 26th-27th results from Marion Keatings.
15 rounds - triple RR.

PnOld Prf New WW Spread
1 182 191 183 12 +902 Piotr Andronowski
2 178 179 178 10 +928 Neil Scott(GM)
3 169 167 169  8 +341 Ross Mackenzie

4 164 161 164  7 -194 Simon Gillam(Exp)
5 147 145 147  4 -804 Kate Surtees
6 148 145 148  4 -1173 Marion Keatings

East Midlands Open October 26th results from Ben Wilson.
7 rounds.

Open Division 

Pn Old Prf New W Spread
 1 177 210 179 7 +514 Russell Byers(GM)
 2 185 192 186 6 +674 Martin Harrison(GM)
 3 177 169 176 4½ +29 Jason Carney
 4 196 168 194 4 +325 Paul Allan(GM)
 5 138 158 140 4 +323 Orla Judge

 6 168 158 167 4 +192 Paul{Halifax} Thompson
 7 139 162 140 4 +171 Teresa Lyes
 8 137 160 139 4  +12 Lorraine Crouch
 9 158 163 158 3½ -169 Ashley Coldrick
10 143 138 143 3  +64 Pauline Johnson

11 151 141 151 3  -63 Greg Kelly
12 143 150 143 3 -124 Jill Parker
13 127 137 129 3 -289 Trevor Warwick
14 129 142 130 3 -324 Margaret Pritchett
15 145 130 144 2 -187 Alison Sadler

16 157 117 154 2 -229 Donna Stanton
17 118 126 119 2 -278 Paul Steadman
18 145 112 143 1 -641 Mick Healy

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 130 181 134 7 +626 Marjorie Struggles
 2 136 149 137 5 +272 Heather Burnet
 3 138 139 138 4 +119 Ivy Dixon-Baird
 4 143 136 143 4   +6 Tony Davis
 5 131 138 132 4  -15 Iain Harley

 6 127 140 128 4  -20 Jim Lyes
 7 121 139 122 4  -66 Marlene Skinner
 8 121 124 121 3 +160 Geoff Cooper
 9 135 121 134 3  +67 Sarah Stokes
10 125 126 125 3 -210 Lois McLeod

11 123 125 123 3 -229 Barbara Lukey
12 135 110 133 2  -30 Lorna Rapley
13 143 107 140 2 -281 Carolyn Emery
14 121  93 119 1 -399 Linda Barratt

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 120 138 121 6 +527 Paul Walford
 2 118 129 119 5 +428 Steve Balment
 3 117 127 118 5 +237 Michael Thomas
 4 114 118 115 5  +49 Alan Abela
 5 111 109 111 4 +257 Eileen Foster

 6 112 114 112 4 +137 Chris Payne
 7  85 104  86 4  -65 Janet Watson
 8  95  88  94 3  +22 Jeanette Paul
 9 unr  84  84 3 -140 Darryl Hentley
10 106  94 105 3 -190 Doug Hill

11  98  84  97 3 -253 Irene Newberry
12  72  69  72 2 -118 Kim Buckle
13  68  50  63 1 -207 Barbara{Lincoln} Green
14  60  52  59 1 -684 Bill Croft

Middlesex League October 24th results from Steve Perry.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
160 173 161 2 +64 Stewart Houten
167 170 167 2 +15 Vincent Boyle
143 145 143 1 -37 Sanmi Odelana
158 140 157 1 -42 Bob Berry

Middlesex League October 22nd results from Steve Perry.
The usual 4-player RR format became a 3-player RR when Player A was a no show.

Old Prf New W Spread
177 212 177 2  +64 Elie Dangoor(Exp)
168 166 168 1  +70 Barry Grossman(Exp)
156 122 155 0 -134 Sandie Simonis(Exp)

Hawkwell rated club league games October 22nd results from Phil Kelly.
3 rounds - round robin format.

Old Prf New W Spread
155 152 155 2 +149 Phil Kelly
154 153 154 2  -48 Kevin Synnott
130 127 130 1  +44 Ann Golding
123 130 123 1 -145 Phyllis Fernandez

Middlesex League October 21st results from Steve Perry.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
163 205 164 3 +188 Steve Perry
176 168 176 2 +129 Femi Awowade(GM)
143 145 143 1  +90 Rachelle Whiteoak
147 111 146 0 -407 Chrystal Rose

Yorkshire League match October 20th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins 
167 177 168 3 Paul{Halifax} Thompson  
 98  88  98 0 Vicky Owen          

Hockley Heath Invitational October 20th results from Rick Blakeway.

Each division was a 7-round round robin.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 163 178 164 5 +431 Andrew Roughton(Exp)
2 161 178 163 5  -18 Jack Anscomb
3 156 164 157 4 +147 Rick Blakeway
4 163 163 164 4 -195 Nuala O'Rourke

5 150 151 151 3  +57 Greg Kelly
6 152 151 152 3  -11 Natalie Zolty
7 159 135 158 2  +45 Joanne Hiley
8 152 136 150 2 -456 Andrew Eames

Division B

PnOld Prf New W Spread       
1 129 166 131 6 +641 Yvonne McKeon
2 133 165 136 6 +363 Colin Kendall
3 142 150 143 5 +249 Chris Civil
4 137 136 137 4 +201 Kay Powick

5 132 137 132 4 -147 Sheila Green
6 134  94 132 1 -176 Kate Sweetlove
7 119  96 118 1 -433 Paul Steadman
8 113  97 112 1 -698 Lyn Kendall
       
Division C

PnOld Prf New W Spread       
1 102 120 106 6 +875 Rob Blundell
2 105 106 105 5 +708 Ted Anscomb
3  75 110  79 5 +285 Emma Marks
4  80  95  87 4  +95 Anne Tomlinson

5 107  77 105 3 -149 Fay Madeley
6  61  81  65 3 -182 Josh Irvine
7  81  66  72 2 -517 Tracie Pal
8  81  50  75 0 -1115 Kiran Pal

Great North Round Robin October 19th-20th results from John Harrison.

Ratings data.
14 rated games, unless shown otherwise.

Old Prf New
112 114 114 Alan Abela 
170 158 169 Toke Aka (13 rated games)
152 168 154 Anne Ashmore (13 rated games)
168 174 168 John Ashmore (13 rated games)
118 118 118 Steve Balment 

 51  50  51 Lucy Beckmann 
125 121 125 Samantha Beckwith 
110  81 106 Remie Bellamy 
141 140 141 Adrienne Berger 
118 118 118 Syd Berger 

 74  57  72 Kim Buckle 
152 146 151 Amy Byrne 
138 148 140 Ginny Dixon (13 rated games)
 84  91  85 Isobel Gillies 
131 127 131 Yvonne Holland
 
158 183 159 Mark Hollingsworth (8 rated games)
155 149 155 Phil Kelly 
100 116 102 Rose Kingdom 
125 106 123 Barbara Lukey 
 95  95  96 Anne Lynas 

161 167 162 Jackie McLeod(Exp) (13 rated games)
 57  72  59 Ann Miller 
151 139 149 Colin Northmore 
122 110 121 Marlene Skinner 
133 141 135 Sarah Stokes (13 rated games)

131 127 131 Sylvia Swaney 
101 117 103 Sue Thompson 
146 168 149 Evelyn Wallace 
 
Saturday 7 rounds.

Division A

PnW Spread
1 6 +419 Mark Hollingsworth 
2 5 +364 Jackie McLeod 
3 4 +161 John Ashmore 
4 4  +16 Anne Ashmore 
5 3  -99 Toke Aka 
6 3 -151 Phil Kelly 

7 2 -240 Colin Northmore 
8 1 -470 Amy Byrne 

Division B

PnW Spread
1 5 +377 Sarah Stokes 
2 5 +151 Ginny Dixon 

3 5 +140 Adrienne Berger 
4 5  -40 Evelyn Wallace 
5 4 +247 Yvonne Holland 
6 2 -210 Sylvia Swaney 
7 2 -224 Samantha Beckwith 
8 0 -441 Barbara Lukey 

Division C

Pn W Spread
1  6 +486 Rose Kingdom 
2  5 +538 Marlene Skinner 

3  5 +397 Alan Abela
4  5 +255 Sue Thompson 
5  4 +439 Steve Balment 
6  4 +210 Anne Lynas 
7  4  -81 Syd Berger 

8  3  +36 Remie Bellamy 
9  3 -502 Isobel Gillies 
10 2 -629 Ann Miller 
11 1 -519 Kim Buckle 
12 0 -630 Lucy Beckmann 

The bottom 2 placed players in A and B were relegated
to B and C and replaced by the top 2 in B and C.
 
Sunday 7 rounds.

Division A

PnW Spread
1 6 +482 John Ashmore 
2 5 +304 Anne Ashmore 
3 5  +22 Toke Aka
4 4  +42 Jackie McLeod 

5 3 +103 Ginny Dixon 
6 3 -142 Phil Kelly 
7 2 -228 Sarah Stokes 
8 0 -583 Mark Hollingsworth (withdrew after round 1)

Division B

PnW Spread
1 7 +598 Evelyn Wallace 
2 6 +558 Amy Byrne 
3 4  +20 Colin Northmore 
4 4  -30 Sylvia Swaney 

5 3  -46 Adrienne Berger 
6 2  -10 Yvonne Holland 
7 1 -292 Marlene Skinner 
8 1 -798 Rose Kingdom 

Division C

Pn W Spread
1  5 +665 Steve Balment 
2  5 +525 Samantha Beckwith 
3  5 +252 Barbara Lukey 
4  5 +219 Syd Berger 

5  4 +176 Alan Abela
6  4 +154 Anne Lynas 
7  4 -100 Sue Thompson 
8  3 -238 Isobel Gillies 

9  3 -361 Ann Miller 
10 2 -244 Remie Bellamy 
11 1 -270 Kim Buckle 
12 1 -778 Lucy Beckmann

West Midlands League October 19th result from Paul Cartman.

Old Prf New Wins
128 157 129 3 Yvonne McKeon            
132 103 131 1 Richard Woodward

Hawkwell rated club league games October 15th results from Phil Kelly.
3 rounds - round robin format.

Old Prf New W Spread
154 186 155 3 +334 Phil Kelly
122 164 123 2  -59 Phyllis Fernandez
156 119 154 1  +48 Kevin Synnott
131  94 130 0 -323 Ann Golding

Scottish League round 3 match October 15th result from Marion Keatings.

Scorpions 4 wins

Old Prf New Wins
137 164 138 2 Moya Dewar
155 131 155 1 Billy Dott
134 131 133 1 Mary Jones

Bingoes 5 wins

Old Prf New Wins
150 159 150 2 Christine McKenzie
144 159 144 2 Tom Wilson
148 125 148 1 Marion Keatings

Yorkshire League match October 14th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins 
165 175 165 2 John Hardie
158 148 158 1 Neil Rowley

Bournemouth October 13th results from Ruth Marsden.
6 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 178 199 180 5 +412 Ed Rossiter(Exp)
 2 158 200 160 5 +409 Frankie Mairey
 3 155 183 156 5 +282 Ebi Sosseh
 4 170 175 170 4 +199 Toke Aka
 5 168 172 169 4  -10 Noel Turner(Exp)

 6 176 177 177 4  -53 James Rossiter
 7 181 173 180 4  -93 Gary Oliver(GM)
 8 167 152 166 3 +369 Mohamed Kamara
 9 163 158 163 3 +168 Bob Lynn
10 147 154 147 3 +117 Wendy Lindridge

11 139 165 141 3   -6 Alan Childs
12 177 153 175 3 -114 Penny Downer(Exp)
13 146 144 146 2  +52 Wanda De_Poitiers
14 136 139 136 2  +11 Kathryn Henry
15 140 146 139 2  -75 Margaret Staunton

16 155 146 154 2 -147 Chris Finlay
17 154 138 153 2 -209 Brian Jones
18 142 143 142 2 -342 Alan Bailey
19 156 114 154 1 -342 Elisabeth Jardine
20 139 115 138 1 -628 Brenda Margereson

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 132 156 134 5 +288 Kate Sweetlove
 2 135 149 135 5 +277 Karen Game
 3 127 135 128 4 +201 Tanya Robson
 4 135 137 135 4 +195 Peter Hunt

 5 122 134 122 4  +44 Mark Smith
 6 109 129 110 4  -34 Evelyn Wansbrough
 7 106 110 106 3 +200 Alan Everitt
 8 106 123 107 3   +3 Cecilia Cotton

 9 120 114 120 3  -40 Vivienne Newman
10 123 112 119 3 -230 David Holt
11 116 102 115 2 +110 Heather Roberts
12 119 100 118 2  -85 Sheila Jolliffe

13 108 105 107 2 -113 Colin St_Hill
14 109 101 108 2 -218 Maureen Barlow
15 103  89 102 1 -208 Nicola Staunton
16 112  85 110 1 -390 Judy Young

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1  94 123  95 5 +196 Jan Vokes-Taylor
 2 unr 111 111 4 +222 Stuart Pentland
 3 102 104 102 4 +206 Florence Fontaine
 4  91 106  91 4 +127 Molly Lane

 5  99 108 100 4  +26 Jill Warren
 6 100 112 101 4   -4 Hannah Corbett
 7 100  96 100 3½ -97 Jeanne Rossiter
 8 103  98 103 3 +208 Rosina Cornelius

 9  72  89  74 3 +107 Charles Best
10  89  93  90 3  -67 Joyce Caruth
11  94  76  94 2½ +99 Irene Lawes
12  87  71  86 2  +94 Sheila Wyatt

13  86  72  85 2  -63 Steven Henry
14  76  75  76 2 -302 Margaret Scamell
15  62  66  63 2 -388 Veronica Baker
16  70  50  69 0 -364 Helen Thompson

Yorkshire League match October 13th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins 
175 152 174 2 Kristian Saether
133 156 133 1 Geoff Goodwin

Nailsea October 13th results from Steve Perry.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 141 184 144 6 +468 Tom Sharp
 2 153 178 155 6 +429 Mike Evans
 3 150 165 151 5 +324 Martin Taylor
 4 180 151 179 4 +285 Gareth Williams(GM)
 5 153 153 154 4 +281 Dennis Hussey

 6 153 151 153 4 +244 Mark Murray
 7 144 153 145 4 +172 Tia Corkish
 8 137 159 139 4  +36 Terry Jones
 9 152 156 152 4  -37 Paul{Tranmere} Thomson
10 144 158 145 4 -253 Sue Bowman

11 149 138 149 3  -42 Janet Phillips
12 147 144 146 3 -194 Linda Vickers
13 141 142 141 3 -394 Diana Beasley
14 141 128 140 2   +2 Rose Calder
15 139 123 138 2 -106 Valerie Nash

16 139 123 138 2 -218 Frankie Latham
17 139 121 138 2 -362 Patricia Pay
18 139 114 137 1 -635 Jean Rappitt

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 129 161 132 6 +412 Mary Allen
 2 129 145 129 5 +294 Richard Hitchcock
 3 129 140 130 5 +280 Ian Kendall
 4 114 145 115 5 +260 Philip Turner

 5 128 139 129 5 +235 Norman Smith
 6 130 127 130 4 +353 Bryn Packer
 7 120 126 121 4 +201 Paul Cartman
 8 126 128 126 4  +24 Mary Hopwood

 9 128 108 126 3 +170 Paul Cousins
10 116 111 116 3 -193 Margaret Marshall
11 119 113 118 3 -269 Jean{Cardiff} Williams
12 109 115 109 3 -311 James Ducker

13 114 102 114 2 -338 Paul Grimshaw
14 118  97 116 2 -424 Lorna Franks
15 115  82 112 1 -156 Anne Darby
16 104  88 103 1 -538 Iris Cornish

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 101 100 101 5 +451 Christine Cartman
 2 101 101 102 5 +227 Paul Harding
 3  72 110  79 5 +217 Judy Tame
 4  90 104  95 5 +190 Stephen Robinson
 5  93  91  92 5 +103 Sandra Harrap

 6  68  88  71 4 +225 Alexine Williams
 7  73  81  74 4  +91 Steve Wilkinson
 8  92  87  91 4  +73 Margaret Speight
 9  73  79  76 4  -93 Sheila Lodge
10  71  96  75 4 -134 Emma Marks

11  94  59  92 3  -45 Jean Buckley
12  73  67  71 3  -91 Ron Dobree
13 unr  77  77 3  -92 Anita Bremner
14  62  73  64 3 -167 Sue Cantello
15  95  53  92 2  -85 Mabel Choularton

16 unr  53  53 2  -94 Anthony Bateman
17 unr  51  51 2 -244 Maureen Wild
18  50  50  50 0 -532 Jean Webb

H-B Holidays Bournemouth October 11th-13th results from John Harrison.
14 rounds.

Division A

Pn Old Prf New WW Spread
 1 139 152 141 11 +703 Moira Conway
 2 128 155 132 11 +521 Peter Ashurst
 3 123 142 125  9 +260 Barbara Lukey
 4 128 133 129  8 +214 Viv Beckmann
 5 115 129 117  7  +29 Jill Jones
 
 6 145 123 142  7  -42 Stephen Wintle
 7 119 128 120  7 -150 Jenny Sakamoto
 8 132 111 129  5 -166 Sonny Hemachandra
 9 115  99 112  3 -579 Sally Twine
10 117  89 113  2 -790 Anne Cheesman
  
Division B

PnOld Prf New WW Spread
1  91 107  96 11 +570 Stan Spacey
2 104 100 103 10 +537 Philippa Morris
3  80  94  82  9 +150 Marcia Hall
4  83  80  82  7  +38 Michael Murray

5  60  79  63 6½ -364 Connie Walton
6  87  68  84 5½  -29 Stanley Wilkinson
7  56  61  57  4 -152 Ann Miller
8  80  52  76  3 -750 Myra Copleston

BEST Semifinal October 12th-13th result from Paul Gallen.

Old Prf New Wins
194 220 197 9 Paul Gallen(GM)          
195 169 192 3 Lewis Mackay(GM)     

17th Diaspora Invitational October 12th results from Sanmi Odelana.
8 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 191 210 192 7 +323 Austin Shin(GM)
 2 174 196 176 6 +354 Femi Awowade(GM)
 3 168 187 170 6 +352 Toke Aka
 4 175 178 176 5 +390 Calum Edwards
 5 144 175 147 5 +113 Chrystal Rose

 6 135 169 138 5  -12 Tolani Ayo-Awojobi
 7 184 168 178 4½ +220 Timiibieri Woko
 8 168 166 167 4½ -181 Mohamed Kamara
 9 174 164 172 4  +13 Diane Pratesi(Exp)
10 168 162 167 4  -28 Vincent Boyle

11 unr 156 156 4 -130 Moses Owugah
12 155 164 156 3½ +233 Theo Kumi
13 160 158 160 3½ -82 Abiodun Adeyemi
14 142 144 143 3 +221 Sanmi Odelana
15 169 145 167 3 -152 Kwaku Sapong

16 167 149 165 3 -178 Fidelis Olotu
17 120 115 119 1 -397 Paul Steadman
18 160 104 155 0 -1059 Ebi Sosseh

Coventry Triple October 7th-9th results from Steve Perry.

Ratings data

Everyone played 27 rated games.

Old Prf New
117 131 118 Steve Balment
147 128 141 Adrienne Berger
116 123 118 Syd Berger
131 111 127 Graham Buckingham
158 147 155 Chris Finlay

137 115 131 Ann Golding
151 163 154 Phil Kelly
 91  75  87 Margaret Leonard-McGhee
103  94 100 Maria Marczak
142 134 140 Len Moir

105 126 111 Linda Moir
159 171 163 Nuala O'Rourke
141 146 143 Jill Parker
173 173 174 Diane Pratesi(Exp)
156 164 158 Neil Rowley

119 136 122 Marlene Skinner
128 140 131 Sylvia Swaney
156 151 156 Kevin Synnott

Final tables.

Format - three sessions each of 9 games. 
After the first session, the bottom 2 players in A were relegated to B 
and were replaced by the top two in B. Likewise for the second session. 

Monday 

Division A

P W Spread
1 8 +485 Phil Kelly 
2 6½ +379 Neil Rowley 
3 6½ +338 Nuala O'Rourke 
4 5  +73 Len Moir 

5 5 -185 Diane Pratesi(Exp) 
6 4  +30 Jill Parker 
7 4   -5 Kevin Synnott 
8 3 -313 Chris Finlay 

9 2 -297 Adrienne Berger 
10 1 -505 Ann Golding 
   
Division B

P W Spread
1 7 +322 Marlene Skinner 
2 7 +316 Steve Balment 

3 6 +613 Sylvia Swaney 
4 5  +71 Linda Moir 
5 4 +125 Graham Buckingham 
6 4 -344 Syd Berger 
7 2 -487 Maria Marczak 
8 1 -616 Margaret Leonard-McGhee

Tuesday

Division A

P W Spread
1 7 +722 Diane Pratesi(Exp) 
2 6 +370 Nuala O'Rourke 
3 6 +168 Kevin Synnott 
4 6  -77 Chris Finlay 

5 5  +75 Neil Rowley 
6=4 -101 Phil Kelly 
6=4 -101 Jill Parker 
8 3 -171 Len Moir 

9 2 -209 Steve Balment 
10 2 -676 Marlene Skinner 

Division B

P W Spread   
1 7 +393 Sylvia Swaney 
2 6 +622 Adrienne Berger 

3 6  +23 Syd Berger 
4 5 +375 Ann Golding 
5 5  +52 Graham Buckingham 
6 4 -498 Linda Moir 
7 3 -187 Maria Marczak 
8 0 -780 Margaret Leonard-McGhee

Tuesday evening - Wednesday
   
Division A

P W Spread   
1 8 +472 Diane Pratesi(Exp) 
2 7 +773 Nuala O'Rourke 
3 6 +460 Neil Rowley 
4 5 -198 Phil Kelly 
5 4 +127 Sylvia Swaney 

6 4  -85 Kevin Synnott 
7 4 -154 Jill Parker 
8 4 -325 Chris Finlay 
9 2 -359 Adrienne Berger 
10 1 -711 Len Moir 
   
Division B

P W Spread   
1 8 +438 Marlene Skinner 
2 6 +372 Steve Balment 
3 6  +63 Linda Moir 
4 5  +91 Syd Berger 

5 4  +81 Graham Buckingham 
6 4  +58 Ann Golding 
7 2 -494 Maria Marczak 
8 1 -609 Margaret Leonard-McGhee 

Middlesex League October 8th results from Steve Perry.
3 round RR.

Old Prf New W Spread
171 198 171 3 +449 Philip Nelkon(GM)
157 169 158 2  +17 Nick Ascroft
142 141 142 1 -293 Sanmi Odelana
145 107 144 0 -173 Chrystal Rose

Cock of the North October 4th-6th results from Steve Perry.

Ratings data

Everyone played 21 rated games

Old Prf New
145 150 147 Adrienne Berger
115 119 116 Syd Berger
146 133 144 Sue Bowman
126 149 131 Graham Buckingham

105  92 103 Rosina Cornelius
142 122 138 Ginny Dixon
108  93 105 Caroline Elliott
160 152 158 Chris Finlay

174 189 177 Wayne Kelly(GM)
 91  94  91 Margaret Leonard-McGhee
124 140 127 Ted Lewis
151 142 148 Ruth MacInerney

100 117 103 Maria Marczak
144 133 142 Len Moir
102 113 105 Linda Moir
112  91 108 Adrian Noller

138 150 141 Jill Parker
151 138 149 Janet Phillips
129 130 129 Margaret Pritchett
156 167 159 David Shenkin

103 116 108 Sree Sukumar
132 120 128 Sylvia Swaney
133 123 132 Kate Sweetlove
147 159 152 Natalie Zolty

Final tables.

Format - triple round robin, 7 games per RR. 
After the first round robin, the bottom 2 players in A and B were relegated to B and C
and were replaced by the top two in B and C. Likewise for the second round robin. 

Friday October 4th-Saturday October 5th

Division A

PnW Spread
1 6 +785 Wayne Kelly(GM) 
2 5 +194 David Shenkin 
3 4  +47 Natalie Zolty 
4 3  +39 Adrienne Berger 
5 3 -133 Sue Bowman 
6 3 -292 Chris Finlay 

7 2 -227 Janet Phillips 
8 2 -413 Ruth Macinerney 

Division B

PnW Spread
1 6 +410 Jill Parker 
2 6 +136 Graham Buckingham 

3 4 +360 Ted Lewis 
4 3  +19 Len Moir 
5 3  -59 Sylvia Swaney 
6 3 -219 Margaret Pritchett 

7 2 -152 Kate Sweetlove 
8 1 -495 Ginny Dixon 

Division C

PnW Spread
1 6 +429 Linda Moir 
2 4 +236 Caroline Elliott 

3 4 +120 Syd Berger 
4 4  +65 Maria Marczak 
5 4 -168 Sree Sukumar 
6 2  +38 Adrian Noller 
7 2 -340 Margaret Leonard-McGhee
8 2 -380 Rosina Cornelius 

Saturday October 5th

Division A

PnW Spread
1 6 +600 Wayne Kelly(GM) 
2 6 +482 Chris Finlay 
3 4 +465 Natalie Zolty 
4 4 +86 David Shenkin 
5 3  -20 Adrienne Berger 
6 2 -464 Graham Buckingham 

7 2 -580 Sue Bowman 
8 1 -569 Jill Parker 

Division B

PnW Spread
1 6 +617 Janet Phillips 
2 6 +534 Ruth Macinerney 

3 4   +9 Len Moir 
4 4    0 Margaret Pritchett 
5 4 -234 Sylvia Swaney 
6 2  +26 Ted Lewis 

7 1 -284 Linda Moir 
8 1 -668 Caroline Elliott 

Division C

PnW Spread
1 6 +644 Ginny Dixon 
2 4 +175 Sree Sukumar 

3 4  +68 Syd Berger 
4 4  +52 Kate Sweetlove 
5 3 -101 Maria Marczak 
6 3 -262 Margaret Leonard-McGhee
7 2  -62 Adrian Noller 
8 2 -514 Rosina Cornelius 

Sunday October 6th

Division A

PnW Spread
1 7 +1146 Wayne Kelly(GM) 
2 5  +27 David Shenkin 
3 4 +311 Adrienne Berger 
4 4  +44 Natalie Zolty 

5 3  -82 Graham Buckingham 
6 2 -228 Ruth Macinerney 
7 2 -560 Chris Finlay 
8 1 -658 Janet Phillips 

Division B

PnW Spread
1 6 +294 Jill Parker 
2 6 +268 Ted Lewis 
3 4 +367 Len Moir 
4 3  -68 Ginny Dixon 

5 3  -72 Margaret Pritchett 
6 3 -134 Sue Bowman 
7 2 -411 Sree Sukumar 
8 1 -244 Sylvia Swaney 

Division C

PnW Spread
1 6 +751 Kate Sweetlove 
2 5 +298 Syd Berger 
3 5 +139 Maria Marczak 
4 3  -15 Linda Moir 

5 3 -138 Adrian Noller 
6 3 -380 Rosina Cornelius 
7 2 -277 Margaret Leonard-McGhee
8 1 -378 Caroline Elliott 

Yorkshire League matches October 6th results from Geoff Goodwin.

Neil Rowley 2:1 Paul{Halifax} Thompson
Paul{Halifax} Thompson 3:0 Michael Thomas

Old Prf New P:W
155 185 156 3:2 Neil Rowley
168 158 167 6:4 Paul{Halifax} Thompson
118 108 117 3:0 Michael Thomas

West Midlands League October 6th result from Paul Cartman.

Old Prf New Wins
119 158 122 3½ Bernard Mayhew
121  82 120  ½ Paul Cartman

German Open October 4th-6th results from Oliver Kreuzahler.
21 rounds.

Pn Old Prf New WW Sprad
 1 189 184 188 16 +1313 Evan Cohen(Exp)
 2 174 175 176 14 +877 Terry Kirk(GM)
 3 169 170 170 14 +792 Chris Vicary
 4 150 162 151 14 +544 Raymond Tate
 5 156 175 161 13½ +680 Omri Rosenkrantz

 6 170 164 168 13 +933 Mohamed Kamara
 7 164 168 165 13 +372 Zhi_Yuan Wong
 8 169 153 165 12½ +727 Cecil Muscat
 9 156 155 155 12 +276 Dan Sandu
10 146 144 145 12 +264 Pramit Kamath

11 140 156 142 12 +118 Suzanne Dundas
12 152 151 152 11 +241 Charles Micallef
13 145 129 142 11 +173 Jim Wilkie
14 142 137 141 11  -10 Daniel Milton
15 128 133 129 11 -285 Pamela Morris

16 135 132 134 10½ +120 Nicky Huitson
17 125 135 127 10½ -391 Catalin Caba  
18 114 131 117 10 -185 Nancy Alroy  
19 113 120 115 10 -247 Mary Morgan  
20 unr 130 130 10 -332 Warodom Geamsakul 
 
21 130 134 130 9½ -94 Marjorie Struggles  
22 131 132 131 9½ -319 Ovidiu Tamas  
23 126 108 123 9 -122 Barbara Lukey (20 rated games)  
24 107 108 108 9 -597 Hannah Kingston  
25 112 117 114 9 -598 Ben Berger  

26 114 109 113 8 -396 Paul Dundas (20 rated games)  
27 109 105 106 8 -425 Astrid Noennecke  
28  96  93  97 7 -626 Brigitte Brath  
29  98  90  97 7 -733 Linda Marguy (20 rated games) 
30 100  85  98 5 -956 Peggy Fehily  

Also played         

Old Prf New
 51  74 53 Beate Holder (6 rated games)
unr  50 50 Kathy Quinlan-Flatter (9 rated games)

Middlesbrough Cheap as Chips October 6th results from Craig Beevers.
7 rounds.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 162 168 162 5  +90 Matthew Pinner
2 156 155 156 4 +329 Gerard Fox
3 150 155 151 4 +256 Colin Northmore
4 139 157 141 4 +201 Tom Sharp

5 157 154 157 4 +156 Donna Stanton
6 144 142 144 3 -183 Colin Nicol
7 145 128 143 2 -367 Tony Davis
8 135 129 135 2 -482 Laura Finley
       
Division B

PnOld Prf New W Spread       
1 133 149 134 6 +740 Richard Moody
2 129 121 128 4 +234 Viv Beckmann
3 109 124 110 4 +150 Remie Bellamy
4 132 121 131 4   -9 Iain Harley

5 126 121 126 4  -90 Margaret Burdon
6  95  97  95 2 -152 Florence Davies
7 102  96 101 2 -321 Sue Thompson
8 100  97 100 2 -552 Rose Kingdom
       
Division C

PnOld Prf New W Spread       
1 unr 122 122 6 +617 Caroline Ainley
2  81 105  83 5 +364 Michael Murray
3  94 106  95 5 +190 Anne Lynas
4  93  92  93 4 +203 Sheila Smith
5 unr  92  92 4 +137 Derek Sergeant

6 unr  78  78 3½ -177 Harry Daturoko
7  74  73  73 3  -51 Mary Gelston
8  54  64  54 2½ -311 Carol Mouncey
9  75  55  68 2 -241 Barbara{Lincoln} Green
10 51  50  51 0 -731 Lucy Beckmann

Glasgow October 5th results from Ross Mackenzie.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 176 205 178 7 +722 Neil Scott(GM)
 2 163 191 164 6 +466 Simon Gillam(Exp)
 3 149 158 150 4  -41 James Squires
 4 158 157 157 4  -84 Alan Sinclair

 5 158 150 157 3½ -207 Peter Preston
 6 162 147 161 3 +207 Wilma Warwick
 7 156 143 155 3  +46 Melanie Beaumont
 8 144 152 144 3  -44 Colin Nicol

 9 156 148 155 3  -55 Billy Dott
10 143 138 143 2 -184 John Balloch
11 145 130 144 2 -394 Tom Wilson
12 137 126 137 1½ -432 Moya Dewar
       
Division B

PnOld Prf New W Spread       
       
1 130 146 131 5 +299 Yvonne Holland
2 118 147 120 5  +55 Juliet Green
3 134 131 134 4  +21 Mary Jones
4 110 134 112 4  -52 Julie Tate

5 133 117 133 3  +56 Rhoda Gray
6 131 117 131 3  -18 Kenneth Ross
7 112 120 113 3  -19 Helgemarie Farrow
8 132  88 129 1 -342 Margaret Harkness

Division C

PnOld Prf New W Spread
1  84 109  91 5 +548 Liz Robertson
2 108 101 106 5 +429 Gordon Bruce
3 110 101 109 5 +283 Fiona Shoesmith

4  72  59  70 2 -293 Martin Fagan
5  50  54  51 2 -428 Andreas Wilhelm
6 unr  52  52 2 -539 Maureen O'Donnell

BEST Semifinal October 4th-5th result from Helen Gipson.

Old Prf New Wins
197 209 200 9 Helen Gipson(GM)         
199 187 198 6 Mark Nyman(GM)          

West Midlands League October 2nd result from Paul Cartman.

Old Prf New Wins
105 145 107 2 Fay Madeley  
148 108 147 2 Natalie Zolty            

Hawkwell rated club league games October 1st results from Phil Kelly.
3 rounds - round robin format.

Old Prf New W Spread
150 195 151 3 +198 Phil Kelly
139 165 140 2  +51 Noel Barnes
157 126 156 1  -28 Kevin Synnott
138  99 137 0 -221 Ann Golding

Yorkshire League October 1st result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins      
178 187 178 2 Andrew Goodwin(Exp)
170 161 170 1 Mark Goodwin

Scottish League round 3 match October 1st result from Marion Keatings.

Dunedin 5 wins

Old Prf New Wins
168 198 169 3 Ross Mackenzie
148 164 149 2 James Squires
165  98 163 0 Simon Gillam(Exp)

Bingoes 4 wins

Old Prf New Wins
144 177 145 2 Tom Wilson
150 144 150 1 Christine McKenzie
149 144 148 1 Marion Keatings





Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

ABSP © 2013

Contact Us