Association of British Scrabble Players

Results


August 2013

Diaspora Invitational August 31
Essex League match Harmony vs Billericay Bandits August 31
Middlesex League August 30
Scottish League Eagles vs Waverley August 30
Hawkwell rated club games August 27
Yorkshire League match August 26
BMSC August 24-26
Yorkshire League matches August 25
Yorkshire League match August 24
BMSC Warmup August 23-24
3 SILK matches August 21
Scottish League Scorpions vs Roc August 20
Hawkwell rated club games August 20
Ilford August 18
BEST match Lewis Mackay vs Phil Robertshaw August 17-18
4 SILK matches August 17
MSO August 17
West Midlands League match August 15
Scottish League Bingoes vs Roc August 13
Middlesex League August 13
Scottish League Eagles vs Dunedin August 11
Wetherby August 11
BEST match Mark Nyman vs Chris May August 10-11
BEST match Paul Gallen vs Andrew Goodwin August 10-11
BEST match Helen Gipson vs Piotr Andronowski August 10-11
Easygoers August 10
Heart of England August 10
Middlesex League August 9
Scottish League Waverley vs Roc August 8
2 SILK matches August 8
Middlesex League August 8
Hawkwell rated club games August 6
BEST match Chris May vs David Webb August 6
Scottish RR August 3-4
Sheffield August 3-4
West Midlands League match August 3
Scottish League Roc vs Dunedin August 1

16th Diaspora Invitational August 31st results from Sanmi Odelana.
8 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 unr 193 193 6 +576 Timiibieri Woko
 2 175 200 177 6 +294 Diane Pratesi(Exp)
 3 179 176 179 5 +659 Azu Ogbogu(Exp)
 4 146 182 149 5 +336 Victoria Kingham

 5 183 174 180 5  +85 Mohamed Kamara
 6 175 188 175 5  +25 Calum Edwards
 7 179 163 178 4 +321 Femi Awowade(GM)
 8 170 158 169 4  -53 Kwaku Sapong

 9 153 173 155 4 -120 Theo Kumi
10 180 165 177 4 -362 Abiodun Olaleru
11 153 164 154 4 -525 Raymond Tate
12 160 150 159 3 +126 Abiodun Adeyemi

13 135 143 135 3 -225 Tolani Ayo-Awojobi
14 154 133 152 2  -36 Marco Post
15 145 132 144 2 -415 Chrystal Rose
16 144 132 143 2 -686 Sanmi Odelana

Essex League match August 31st results from Mike Whiteoak.
7 rounds.

Harmony 14 wins

Old Prf New W Spread
150 190 153 7 +482 Kevin Synnott
148 140 147 4   +9 Evelyn Wallace
141 122 139 3  -75 Noel Barnes

Billericay Bandits 7 wins

Old Prf New W Spread
171 154 169 4 +316 Cecil Muscat
106 122 108 2  -42 Jenny Corps
123 111 122 1 -690 Terry Corps

Middlesex League August 30th results from Steve Perry.
3 rounds. Round robin format.

Old Prf New W Spread
170 173 171 2 +176 Philip Nelkon(GM)
155 178 156 2  +67 Bob Berry
144 181 145 2  +44 Rachelle Whiteoak
169 106 168 0 -287 Barry Grossman(Exp)

Scottish League round 3 match August 30th result from Marion Keatings. 

Helga Farrow was unable to play because of illness, and Eagles' reserve was unavailable.
Helga hopes to play the games later. 

Eagles 3 wins

Old Prf New P Wins
131 168 132 3 2 Margaret Harkness
156 134 156 3 1 Melanie Beaumont

Waverley 3 wins

Old Prf New P Wins
159 194 160 2 2 Alan Sinclair
162 144 161 2 1 Wilma Warwick
132  94 132 2 0 Kenneth Ross

Hawkwell rated club league games August 27th results from Phil Kelly.
3 rounds - round robin format.

Old Prf New W Spread
149 158 150 2 +243 Kevin Synnott
148 159 148 2 +129 Phil Kelly
140 161 141 2 +115 Noel Barnes
137  96 135 0 -487 Ann Golding

Yorkshire League August 26th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
175 172 175 2 Kristian Saether
155 158 155 1 Neil Rowley

BMSC August 24th-26th results from Mauro Pratesi.
21 rounds.

Open Division. 

Janet Phillips did not play in rounds 6, 7 and 8.
An unrated tournament win and 75 spread points were awarded to
Anne Ashmore, Kim Hands and Anne Darby.

Pn Old Prf New WW Spread
 1 193 205 194 16 +1188 Paul Gallen(GM)
 2 182 203 186 15  +626 Oliver Garner
 3 193 204 196 15  +609 Brett Smitheram(GM)
 4 199 194 198 14 +1072 Mark Nyman(GM)
 5 181 196 184 14  +970 Allan Simmons(GM)

 6 176 188 179 13 +1131 Gareth Williams(GM)
 7 191 193 191 13  +992 Lewis Mackay(GM)
 8 181 175 181 13  +646 David Webb(GM)
 9 195 188 195 13  +593 Paul Allan(GM)
10 192 190 192 13  +530 Craig Beevers(GM)

11 187 190 187 13  +303 Martin Harrison(GM)
12 166 179 169 13   +94 Barry Grossman(Exp)
13 178 168 177 12 +1158 Neil Scott(GM)
14 190 183 189 12  +838 Phil Robertshaw(GM)
15 165 176 168 12  +670 Nick Deller

16 167 168 167 12  +633 Jessica Pratesi
17 175 177 175 12  +292 Wayne Kelly(GM)
18 178 172 177 12  +263 Terry Kirk(GM)
19 161 177 163 12   +57 Alec Webb(Exp)
20 164 176 167 12  -143 Jin_Chor Tan

21 150 176 156 11½   +2 David Shenkin
22 170 166 168 11  +355 John Ashmore
23 177 166 175 11  +349 Calum Edwards
24 174 165 172 11  +144 Stephen Hunt
25 146 162 149 11   +51 Peter Thomas

26 171 165 169 11   +31 Rafal Dominiczak
27 174 177 175 11   -88 Elie Dangoor(Exp)
28 169 170 169 11  -143 Chris Vicary
29 164 174 166 11  -330 Mike Whiteoak
30 141 171 147 11  -546 Natalie Zolty

31 174 161 170 10  +645 Philip Nelkon(GM)
32 165 161 163 10  +146 Paloma Raychbart
33 177 169 175 10   -62 Diane Pratesi(Exp) 
34 164 163 165 10  -118 Andrew Roughton(Exp) 
35 149 158 149 10  -236 Andrew Eames 

36 185 171 182 10  -285 Piotr Andronowski 
37 157 161 158 10  -296 Nick Ascroft 
38 153 163 155 10  -333 Rick Blakeway 
39 152 158 152 10  -380 Anne Ashmore [20 rated games]
40 158 162 159 10  -413 Nuala O'Rourke 

41 172 164 171 10  -444 Cecil Muscat 
42 165 164 165 10  -465 Steve Perry 
43 164 163 163 9½  +113 Vincent Boyle 
44 161 161 163  9  +320 Bob Violett(Exp) 
45 166 156 164  9  +113 Simon Gillam(Exp) 

46 153 149 153  9   -99 Jack Durand 
47 155 150 153  9  -186 Raymond Tate 
48 148 146 148  9  -614 Kim Hands [20 rated games]
49 159 152 157  9  -765 Ian Coventry 
50 143 139 142  8  -230 Margaret Staunton 

51 144 144 144  8  -762 Rachelle Whiteoak 
52 135 138 136  7 -1069 Valerie Nash 
53 141 131 138  6  -645 Andy Gray 
54 156 130 151  6  -725 Elisabeth Jardine 
55 148 133 145  6 -1073 Janet Phillips [18 rated games]

56 144 129 141  6 -1291 George Gruner(Exp) 
57 150 124 145  5  -997 Sue Bowman 
58 113 103 111  2 -2196 Anne Darby [20 rated games]

Division B 

Pn Old Prf New WW Spread
 1 162 167 162 15 +1057 Andy Becher 
 2 150 163 152 14 +1034 Graham Bonham 
 3 145 163 149 14  +990 Kevin Synnott
 4 159 163 159 14  +677 Helen Harding
 5 153 165 155 14  +454 Ruth MacInerney
 
 6 145 159 148 13  +643 Alison Sadler
 7 153 159 153 13  +165 Graham Harding
 8 157 151 156 12   -26 Jayne Mackenzie
 9 139 154 142 12  -131 Eileen Meghen
10 154 146 152 11  +147 Paul{Tranmere} Thomson

11 137 149 140 11   -15 Ginny Dixon
12 142 148 143 11   -84 Adrienne Berger
13 137 148 138 11  -158 Sarah-Jane Holden
14 139 144 139 10   +87 Moira Conway
15 146 142 145 10  -225 Jake Berliner

16 143 144 144 10  -281 Tom Wilson
17 135 141 135 9½  -627 Laura Finley
18 144 138 142  9  +179 Beverley Robertshaw
19 138 134 136 8½  -174 Nicky Huitson
20 149 133 146  8  -107 David Meadows

21 149 133 146  8  -383 Stephen Wintle
22 149 133 147  8  -559 Len Edwards
23 134 134 133  8  -660 Sarah Stokes

24 140 128 137  7  -561 Ann Golding
25 146 128 143  7  -623 Pauline Johnson
26 140 117 135  5  -819 Val Wright

Division C 

Pn Old Prf New WW Spread
 1 125 150 129 15 +415 Mary Allen
 2 128 145 131 14 +569 Chris Davies
 3 129 140 131 13 +848 Carol{Norwich} Smith
 4 128 140 131 13 +446 Kate Sweetlove
 5 132 140 135 13 +383 Barbara Morris
 
 6 126 135 128 12 +496 Peter Ashurst
 7 127 135 128 12 +211 Yvonne Eade
 8 122 135 127 12 +114 Trevor Latham
 9 128 130 129 11 +233 Viv Beckmann
10 134 130 134 11 -136 Philip Aldous

11 131 130 131 11 -171 Margaret Harkness
12 130 128 131 10½ -175 Esther Kasket
13 134 125 132 10 +335 Sylvia Swaney
14 125 126 126 10 +213 Samantha Beckwith
15 131 125 129 10 -475 Margaret Pritchett

16 124 121 123  9 +277 Janet Bonham
17 126 121 126  9 -399 Denise Saxton
18 126 121 125  9 -778 Ted Lewis
19 127 118 126 8½ -519 Heather Laird
20 133 111 128  7 -489 Rowan Callaghan

21 124 107 120  6 -1067 Marlene Skinner
22 125 102 119  5 -331 Steve Balment 

Division D 

Mavis Ernest did not play in rounds 9, 10, 11 and 12.
An unrated tournament win and 75 spread points were awarded to
Lou McMeeken, Geoff Cooper, Fay Madeley and Syd Berger.
 
Pn Old Prf New WW Spread
 1 107 133 110 16 +739 Lou McMeeken [20 rated games]
 2 112 128 116 15 +539 Adrian Noller 
 3 121 126 122 14½ +1096 Liz Barber 
 4 114 124 116 14 +764 Juliet Green 
 5 116 124 117 14 +748 Val Hoskings 

 6 121 124 122 14 +440 Paul Cartman 
 7 115 123 116 14 +234 Syd Berger [20 rated games]
 8 122 113 121 12 +784 Geoff Cooper [20 rated games]
 9 108 114 110 12 +504 Caroline Elliott 
10 112 109 111 11 +286 Mary Doyle 

11 116 109 115 11 +106 Jean Owen 
12 105 108 105 11  -83 Fay Madeley [20 rated games]
13 118 107 115 10½ +356 Joe Knapper 
14 120 105 118 10 -194 Barbara Hill 
15 104 100 104  9 -242 Philippa Morris 

16 106 100 105  9 -397 Peter Ernest 
17 104  95 102  8 -199 Christine Cartman 
18  94  96  95  8 -878 Lynne Riley 
19 106  86 102  6 -838 Jacquie Aldous 
20  80  82  79  5 -921 Ruby Flood 

21  85  81  85  4 -1314 Mavis Ernest [17 rated games]
22  70  69  70  3 -1530 Alice Durand 

Yorkshire League August 25th results from Geoff Goodwin.

Andrew Goodwin(Exp) 3:0 Remie Bellamy
Andrew Goodwin(Exp) 3:0  Michael Thomas
Geoff Goodwin 2:1 Remie Bellamy
Michael Thomas 2:1 Geoff Goodwin

Rated non-league game
 
Andrew Goodwin(Exp) 1:0 Michael Thomas

Old Prf New P:Wins
108 108 109 6:1 Remie Bellamy
178 188 179 7:7 Andrew Goodwin(Exp)
134 113 133 6:3 Geoff Goodwin
118 126 118 7:2 Michael Thomas

Yorkshire League August 24th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
170 180 170 3 Mark Goodwin 
 98  88  97 0 Vicky Owen

BMSC Warmup August 23rd-24th results from Mauro Pratesi.
6 rounds.

Ladies Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 151 206 154 6 +649 Amy Byrne
 2 154 183 156 5 +552 Elisabeth Jardine
 3 168 162 167 4 +477 Jessica Pratesi
 4 138 158 139 4 +472 Eileen Meghen
 5 136 167 138 4 +127 Nicky Huitson

 6 165 158 165 4   +6 Paloma Raychbart
 7 146 165 148 4   -4 Janet Phillips
 8 178 164 177 4  -36 Diane Pratesi(Exp)
 9 145 161 146 4 -173 Pauline Johnson
10 144 148 144 3 +110 Rachelle Whiteoak

11 153 152 153 3  -37 Ruth MacInerney
12 136 157 137 3  -77 Sarah-Jane Holden
13 145 142 145 3 -113 Alison Sadler
14 134 146 135 3 -192 Valerie Nash
15 136 148 137 3 -212 Ginny Dixon

16 139 146 140 3 -229 Ann Golding
17 143 131 142 2 -110 Adrienne Berger
18 146 128 144 2 -138 Beverley Robertshaw
19 151 128 150 2 -162 Sue Bowman
20 141 126 140 2 -231 Val Wright

21 154 115 152 1  -22 Anne Ashmore
22 141 110 139 1  -43 Moira Conway
23 144 110 143 1 -256 Margaret Staunton
24 136 112 134 1 -358 Sarah Stokes

Ladies Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 132 149 134 5 +399 Sylvia Swaney
 2 131 129 131 4 +245 Margaret Harkness
 3 102 138 104 4 +218 Philippa Morris
 4 111 140 112 4 +214 Mary Doyle

 5 125 125 124 4 +129 Marlene Skinner
 6 107 142 109 4 +117 Natasha Pratesi
 7 131 140 132 4 -126 Barbara Morris
 8 125 113 124 3  +94 Janet Bonham

 9 114 110 113 3  +13 Anne Darby
10 126 110 125 3  -63 Samantha Beckwith
11 104 117 104 3  -96 Christine Cartman
12 107 103 108 2  -49 Caroline Elliott

13 122 101 120 2 -126 Barbara Hill
14  81  84  80 1 -277 Ruby Flood
15 118  88 116 1 -279 Val Hoskings
16 131  80 127 1 -413 Yvonne Eade

Mens Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 186 202 187 5 +545 Martin Harrison(GM)
 2 189 204 190 5 +493 Phil Robertshaw(GM)
 3 152 194 155 4  +78 Raymond Tate
 4 175 183 175 4  -13 Wayne Kelly(GM)

 5 161 191 162 4  -27 Andy Becher
 6 164 190 165 4  -50 Nick Deller
 7 178 167 177 3 +223 Calum Edwards
 8 174 167 174 3 +198 Stephen Hunt

 9 164 171 165 3 +102 Steve Perry
10 180 149 178 2 +142 Neil Scott(GM)
11 170 153 169 2  -96 Chris Vicary
12 180 155 178 2 -107 Terry Kirk(GM)

13 166 157 166 2 -165 Simon Gillam(Exp)
14 171 148 170 2 -193 John Ashmore
15 163 157 164 2 -559 Mike Whiteoak
16 151 136 150 1 -571 Graham Bonham

Mens Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 148 188 150 6 +538 David Shenkin
 2 118 168 121 5 +118 Paul Cartman
 3 143 147 143 4 +354 Tom Wilson
 4 148 149 149 4  +46 Len Edwards

 5 145 150 145 4  -16 Kevin Synnott
 6 141 140 141 3½ +103 Andy Gray
 7 122 122 122 3 +294 Geoff Cooper 
 8 151 126 149 3 +204 David Meadows

 9 147 130 146 3 +150 Peter Thomas
10 127 126 126 3  +60 Ted Lewis
11 117 126 118 3  -89 Joe Knapper
12 123 113 122 2  -38 Trevor Latham

13 116 114 115 2 -329 Syd Berger
14 106 104 106 1½ -213 Peter Ernest
15  82  89  83 1 -932 Martin Byrne
16 129  71 125 0 -250 Steve Balment

SILK matches played on August 21st. Results from Marion Keatings.

Margaret Armstrong 2:1 Kate Leckie 
Kate Leckie 2:1 Peter Preston 
Peter Preston 3:0 Margaret Armstrong 

Old Prf New Wins
158 155 158 4 Peter Preston
141 146 141 3 Kate Leckie
135 133 135 2 Margaret Armstrong

Scottish League round 3 match August 20th result from Marion Keatings. 

Scorpions 2 wins

Old Prf New Wins
142 124 142 1 John Balloch
136 124 135 1 Mary Jones
160  91 157 0 Billy Dott

Roc 7 wins

Old Prf New Wins
150 196 151 3 Amy Byrne
141 196 143 3 Colin Nicol
132 129 132 1 Sylvia Swaney

Hawkwell rated club league games August 20th results from Phil Kelly.
3 rounds - round robin format.

Old Prf New W Spread
140 160 140 2 +249 Noel Barnes
147 158 148 2  +80 Phil Kelly
139 127 139 1 -132 Ann Golding
145 125 145 1 -197 Kevin Synnott

Ilford Invitational August 18th results from Peter Thorpe.
9 rounds. 

Division A

Oliver Garner arrived too late for round 1. His opponent Bob Violett
was awarded an unrated tournament win and 75 spread points.

Pn Old Prf New W Spread
 1 176 193 178 7 +650 Diane Pratesi(Exp) 
 2 170 175 171 6 +311 Rafal Dominiczak 
 3 177 178 178 6 +258 Calum Edwards 
 4 161 164 161 5 +324 Bob Violett(Exp) (8 rated games)

 5 146 171 149 5  +94 Stephen Wintle 
 6 159 167 160 5  -55 Abiodun Adeyemi 
 7 183 157 182 4 +204 Oliver Garner (8 rated games)
 8 170 158 165 4 -121 Craig Solomons 

 9 144 153 145 3½ -351 Kevin Synnott 
10 147 152 148 3½ -408 Len Edwards 
11 168 143 165 3 -575 Paloma Raychbart 
12 146 134 146 2 -331 Jake Berliner 

Division B

Pn Old Prf New W Spread        
 1 142 172 145 8 +685 Chrystal Rose 
 2 131 150 133 6 +349 Karen Game 
 3 133 149 135 6 +204 Martin Bloomberg
 4 136 147 137 6 +201 Martin Leverton

 5 120 139 122 5    0 Anne Convery
 6 131 140 132 5  -10 Lee Graham
 7 137 128 136 4 +143 Damian O'Malley
 8 142 125 140 4  +46 Noel Barnes

 9 137 115 135 3 -100 Tolani Ayo-Awojobi
10 133 115 131 3 -257 Nick Jenkins
11 121 104 119 2 -448 Derek Bower
12 124 104 122 2 -813 Phyllis Fernandez

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 107 122 109 7 +441 Colin St_Hill
 2 115 108 114 6 +351 Priscilla Munday
 3  95 111  96 6 +298 Dan Smith
 4  92 117  95 6  -98 Sandra Weston

 5 108 103 107 5 +237 Sheila{Rmfrd} Anderson
 6  81 101  83 5  -35 Claire Violett
 7 101  87 100 4 +212 Ron Bucknell
 8 102  83 100 4 +155 Peggy Fehily

 9  88  85  88 4 -254 Moira Metcalf
10 103  73 101 3 -390 Jo Holland
11  70  70  70 2 -402 Eileen Hunter
12  68  70  68 2 -515 Jackie Reid

BEST quarter final August 17th-18th result from Phil Robertshaw.

Old Prf New Wins 
190 208 191 8 Lewis Mackay(GM)
191 173 189 4 Phil Robertshaw(GM)

SILK matches August 17th results from Marion Keatings.

James Squires 2:1 Melanie Beaumont
Ricky Zinger 3:0 Amy Byrne
James Squires 3:0 Amy Byrne
Ricky Zinger 2:1 Melanie Beaumont

Old Prf New Wins
144 188 147 5 James Squires
152 188 154 5 Ricky Zinger
157 131 156 2 Melanie Beaumont
153  98 150 0 Amy Byrne

MSO August 17th results from Steve Perry.
7 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 175 209 177 7 +1150 Calum Edwards
 2 175 187 176 6 +520 Diane Pratesi(Exp)
 3 183 183 183 5 +782 Mohamed Kamara
 4 169 169 170 5 +351 Kwaku Sapong
 5 163 178 164 5 +255 Vincent Boyle

 6 173 178 173 5 +238 Neil Green(Exp)
 7 161 165 162 5 +190 Kiattisak Thepsuriya
 8 172 178 172 5 -131 Cecil Muscat
 9 161 167 162 4 +156 Andrei Russell-Gebbett
10 145 162 146 4 +131 Victoria Kingham

11 162 164 162 4 +114 Martin Thompson
12 175 156 174 4  +61 Elie Dangoor(Exp)
13 154 143 153 4  -82 Theo Kumi
14 145 147 144 4  -90 Timothy Lawrence
15 152 160 153 4 -279 Ruth Macinerney

16 143 143 142 3 +346 Chrystal Rose
17 122 134 123 3   +1 Nick Stone
18 161 147 161 3  -68 Andy Becher
19 154 147 154 3 -141 Sandie Simonis(Exp)
20 122 136 124 3 -183 Trevor Warwick

21 100 124 102 3 -295 Peggy Fehily
22  94 116  95 3 -336 Dan Smith
23 150 124 148 2  +11 David Shenkin
24 131 132 131 2 -126 Reeyaaz Goolamhossen
25 106 114 107 2 -144 Natasha Pratesi

26 118 124 118 2 -257 Rachel Bingham
27 146 115 144 2 -300 Kevin Synnott
28 144 125 143 2 -393 Tim Hebbes
29 124  95 122 1 -817 Geoff Cooper
30 118  80 111 0 -664 Kelvin Lam

West Midlands League August 15th result from Paul Cartman.

Old Prf New Wins
127 137 128 4 Yvonne McKeon 
 73  63  72 0 Emma Marks 

Scottish League round 3 match August 13th result from Marion Keatings. 

Bingoes 6 wins

Old Prf New Wins
148 192 150 3 Marion Keatings
143 159 143 2 Tom Wilson
149 126 149 1 Christine McKenzie

Roc 3 wins

Old Prf New Wins
153 163 153 2 Amy Byrne
141 130 141 1 Colin Nicol
133  97 132 0 Sylvia Swaney

Middlesex League August 13th results from Steve Perry.
3 rounds. Round robin format.

Old Prf New W Spread
178 203 179 3 +103 Femi Awowade(GM)
156 177 157 2  +83 Nick Ascroft
156 143 155 1 +123 Bob Berry
146 113 145 0 -309 Victoria Kingham

Scottish League round 3 match August 11th result from Marion Keatings. 

Eagles 1 win

Old Prf New Wins
158 143 157 1 Melanie Beaumont
132 109 131 0 Margaret Harkness
112  99 111 0 Helgemarie Farrow

Dunedin 8 wins

Old Prf New Wins
168 189 169 3 Ross Mackenzie
166 189 166 3 Simon Gillam(Exp)
144 151 144 2 James Squires

Wetherby August 11th results from Robert Pells.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 156 184 158 6 +345 Donna Stanton
 2 145 175 147 5 +166 Tony Davis
 3 160 176 161 5  -34 Jackie McLeod(Exp)
 4 153 174 154 4½ +378 Paul{Tranmere} Thomson
 5 169 166 169 4½ +143 Paul{Halifax} Thompson

 6 163 157 162 4 +240 Martin Thompson
 7 159 159 158 4 +198 Mark Hollingsworth
 8 148 164 149 4 +132 Greg Kelly
 9 177 161 175 4  +90 Wayne Kelly(GM)
10 146 164 148 4  +22 Kim Hands

11 155 152 155 3½ -23 Neil Rowley
12 167 144 165 3 +104 Robert Richland(Exp)
13 157 150 157 3 -265 Gerard Fox
14 145 132 144 2 -221 Len Moir
15 146 135 145 2 -311 Pauline Johnson

16 139 131 139 2 -420 Teresa Lyes
17 138 123 138 1½ -255 Ivy Dixon-Baird
18 144 121 143 1 -289 Adrienne Berger
     
Division B

Pn Old Prf New W Spread  
 1 119 164 121 6 +403 Ann Coleman
 2 125 144 126 5 +221 Margaret Burdon
 3 135 146 136 5 +174 Ginny Dixon
 4 136 146 137 5 +168 Kathy Suddick
 5 129 145 130 5  -75 Marjorie Struggles

 6 130 133 130 4 +280 Chris Dossett
 7 119 134 121 4 +112 Liz Barber
 8 127 129 127 4  +67 Jim Lyes
 9 117 135 118 4  -93 Paul Cartman
10 129 114 129 3 +141 Iain Harley

11 124 118 124 3  -16 Geoff Cooper
12 126 117 126 3 -118 Samantha Beckwith
13 122 117 122 3 -300 Barbara Lukey
14 116 118 116 3 -316 Syd Berger
15 119 104 118 2  +40 Michael Thomas

16 127 101 126 2 -254 Gordon Procter
17 124  87 121 1  +93 Linda Barratt
18 117  88 116 1 -527 Hilary Birdsall
       
Division C

10 point rule adjustment.

After the first calculation, Barbara{Lincoln} Green's
7-game start rating of 57 was reset to 73 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread       
 1 108 124 109 6 +380 Sylvia McCulloch
 2 109 114 110 5 +552 Fiona Shoesmith
 3 103 116 104 5 +156 Elisabeth{Clvlnd} Allen
 4  66 104  72 5  +95 Martin Fagan
 5  92 116  95 5 -127 Jeanette Paul

 6  91  87  91 4 +309 Sheila Smith
 7 104  96 103 4 +227 Linda Moir
 8  81  90  81 4   -5 Michael Murray
 9  81  90  82 4  -77 Marjorie Lunn
10  73  92  75 4 -159 Barbara{Lincoln} Green

11  94  76  93 3 +142 Florence Davies
12  77  63  76 3  +79 Dorothy Henry
13  82  69  79 3  -45 Brian Little
14 unr  64  64 3 -125 Susan Walker
15 106  63 104 2 +315 Christine Cartman

16 unr  55  55 2 -394 Malcolm Foyle
17  51  50  51 1 -548 Lucy Beckmann
18 unr  50  50 0 -775 Lorna Foyle

BEST quarterfinal August 10th-11th result from Stewart Holden.

Old Prf New Wins
199 204 199 8 Mark Nyman(GM)
201 196 201 7 Chris May

BEST quarterfinal August 10th-11th result from Paul Gallen.

Old Prf New Wins
193 190 193 8 Paul Gallen(GM)
178 181 178 5 Andrew Goodwin(Exp)

BEST Scotland Final August 10th-11th result from Paul Gipson.

Old Prf New Wins
193 212 194 6 Helen Gipson(GM)
187 168 185 2 Piotr Andronowski

Easygoers August 10th results from Calum Edwards.
8 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 179 192 180 6 +419 Terry Kirk(GM)
 2 175 187 175 6 +383 Calum Edwards
 3 175 176 175 5 +511 Diane Pratesi(Exp)
 4 161 181 163 5 +111 Mike Whiteoak

 5 163 172 163 5  +99 Vincent Boyle
 6 174 152 172 4 +112 Cecil Muscat
 7 147 156 147 4  -49 Len Edwards
 8 147 158 148 4 -278 Evelyn Wallace

 9 162 147 161 3  +40 Bob Violett(Exp)
10 147 130 146 2 -330 Kevin Synnott
11 146 138 146 2 -372 Victoria Kingham
12 146 132 144 2 -646 Rachelle Whiteoak

Heart of England August 10th results from David Wilson.
7 rounds

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 175 206 177 7 +654 Wayne Kelly(GM)
 2 173 179 173 5 +344 Jared Robinson(Exp)
 3 177 177 178 5 +146 Jason Carney
 4 140 161 142 4 +203 Chris Civil

 5 156 163 156 4 +105 Donna Stanton
 6 165 156 164 4  +62 Andrew Roughton(Exp)
 7 148 158 148 4  +58 Greg Kelly
 8 153 158 153 4  -15 Rick Blakeway

 9 152 166 153 4 -234 Paul{Tranmere} Thomson
10 140 145 141 3  +64 Natalie Zolty
11 146 141 145 3  -71 Mick Healy
12 149 151 149 3 -260 Feroza Bartlett

13 151 133 151 2  -68 Dennis Hussey
14 150 135 149 2 -159 Andrew Eames
15 138 133 138 2 -222 Ivy Dixon-Baird
16 150 102 146 0 -607 Kim Hands

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 136 166 138 6 +357 Orla Judge
 2 134 165 136 6 +133 Rosalind Wilson
 3 120 154 122 5 +413 Trevor Warwick
 4 134 137 134 4 +207 Richard Woodward

 5 135 140 136 4 +185 Kathy Suddick
 6 128 134 127 4 +156 Yvonne McKeon
 7 136 139 137 4 +154 Lorraine Crouch
 8 134 137 134 4 +140 Valerie Nash

 9 131 135 131 4 -127 Margaret Pritchett
10 125 122 125 3  +62 Lois McLeod
11 130 120 129 3  -75 Iain Harley
12 124 122 124 3 -105 Geoff Cooper

13 120 120 121 3 -108 Paul Steadman
14 133 123 132 3 -156 Sheila Green
15 132 106 129 2 -210 Steve Balment
16 126 106 125 2 -345 Marlene Skinner

17 127 107 126 2 -454 Denise Saxton
18 120  93 118 1 -227 Christine Tudge
       
Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 117 148 120 7 +774 Paul Walford
 2 111 132 112 6 +276 Adrian Noller
 3 116 126 117 5 +230 Paul Cartman
 4 115 126 117 5 -108 Ann Fiddler

 5 115 104 114 4 +475 Anne Darby
 6  90 107  96 4 +335 Rob Blundell
 7  68  97  73 4  +47 Emma Marks
 8 107  92 106 4  +10 Christine Cartman

 9 106  97 105 4  -18 Fay Madeley
10 102 103 102 4 -371 Malcolm Davis
11 unr  80  80 3  +35 Anne Tomlinson
12  67  84  69 3 -492 Dorothy Jackson

13 115  65 111 2  -44 Eileen Foster
14 unr  68  68 2 -175 Clare Boarder
15  62  59  61 2 -191 Josh Irvine
16 unr  61  61 2 -592 Patricia Quirke

17 unr  50  50 1  +34 Charles Martin
18  94  59  90 1 -225 Beryl Shoesmith

Middlesex League August 9th results from Mike Whiteoak.
3 rounds. Round robin format.

Old Prf New W Spread
156 180 156 2  +95 Nick Ascroft
163 177 163 2  +79 Vincent Boyle
164 177 164 2  -56 Steve Perry
162 111 161 0 -118 Mike Whiteoak

Scottish League round 3 match August 8th result from Marion Keatings. 

Waverley 4 wins

Old Prf New Wins
161 192 162 3 Wilma Warwick
132 126 132 1 Kenneth Ross
162  92 159 0 Alan Sinclair

Roc 5 wins

Old Prf New Wins
141 168 141 2 Colin Nicol
132 168 133 2 Sylvia Swaney
154 135 153 1 Amy Byrne

SILK matches August 8th result from Marion Keatings 

Old Prf New Wins
148 170 148 2 Marion Keatings          
153 131 152 1 Ricky Zinger 

Old Prf New Wins
147 161 147 2 Kate Surtees  
144 130 143 1 Anne Steward  
            
Middlesex League August 8th results from Steve Perry.
3 rounds. Round robin format.

Old Prf New W Spread
174 201 175 3 +556 Elie Dangoor(Exp)
163 138 162 1  -52 Stewart Houten
143 144 143 1 -205 Chrystal Rose
146 143 146 1 -299 Victoria Kingham

Hawkwell rated club league games August 6th results from Phil Kelly.
3 rounds - round robin format.

Old Prf New W Spread
138 162 139 2 +195 Ann Golding
147 159 147 2 +117 Phil Kelly
146 159 147 2  +81 Kevin Synnott
143  94 142 0 -393 Noel Barnes

BEST South East final August 6th result from Chris May.

Old Prf New Wins
200 217 201 6 Chris May
181 164 181 1 David Webb(GM)

Scottish Round Robin August 3rd-4th results from Neil Scott.

Ratings data.
Everyone played 14 games.

Old Prf New
135 132 135 Margaret Armstrong
127 124 126 Peter Ashurst
154 176 158 Melanie Beaumont
123 113 122 Linda Bradford

155 153 154 Amy Byrne
 93  97  94 Joyce Clegg
141 115 137 Moya Dewar
116  79 112 Helgemarie Farrow

139 123 137 Marjory Flight
165 175 166 Simon Gillam(Exp)
130 134 132 Margaret Harkness
161 168 162 Stu Harkness

130 134 130 Iain Harley
114 130 117 Margaret Irons
133 154 136 Mary Jones
143 122 141 Kate Leckie

 92 106  93 Margaret Leonard-McGhee
168 174 168 Ross Mackenzie
105  74 100 Maria Marczak
 97 103  98 Pat Marson

116 120 117 Cody McCormick
139 144 141 Colin Nicol
124 133 126 Helen Polhill
161 139 158 Peter Preston

135 131 135 Alec Robertson
106 142 110 Willie Scott
131 153 134 Nigel Sibbett
145 133 144 Anne Steward

147 147 147 Kate Surtees
132 126 132 Sylvia Swaney
103  95 103 Ian Whyte
141 153 143 Tom Wilson

Saturday. 7 rounds.

Division A

P W Spread
1 6 +765 M.Beaumont
2 6 +250 S.Harkness
3 4 +278 S.Gillam
4 4  -89 R.Mackenzie
5 3 -203 P.Preston

6 2  -34 A.Byrne
7 2 -512 K.Surtees
8 1 -455 A.Steward

Division B

P W Spread
1 5 +502 M.Jones
2 5  +78 T.Wilson
3 4 +227 M.Armstrong

4 4 -210 A.Robertson
5 3  +11 M.Flight

6 3   -6 C.Nicol
7 2 -289 K.Leckie
8 2 -313 M.Dewar

Division C

P W Spread
1 5 +158 N.Sibbett
2 4 +250 H.Polhill
3 4 +212 C.McCormick

4 4 +122 P.Ashurst
5 4  +24 M.Harkness

6 3 -454 S.Swaney
7 2 -104 I.Harley
8 2 -208 L.Bradford

Division D

P W Spread
1 7 +463 W.Scott
2 4 +101 M.Leonard-McGhee
3 4  +43 P.Marson

4 4   +9 M.Irons
5 3 +219 J.Clegg

6 2 -177 M.Marczak
7 2 -226 I.Whyte
8 2 -432 H.Farrow

Sunday. 7 rounds.

The bottom three players in A B and C on Saturday were relegated
to B C and D and replaced by the top three in B C and D.

Division A

P W Spread
1 6 +460 S.Gillam
2 6 +142 R.Mackenzie
3 4 +103 M.Beaumont
4 3 +118 T.Wilson

5 3  -98 S.Harkness
6 3 -166 M.Jones
7 2 -130 P.Preston
8 1 -429 M.Armstrong

Division B

P W Spread
1 6 +895 A.Byrne
2 5 +157 N.Sibbett
3 5 +144 K.Surtees
4 4 -102 A.Steward

5 3 -185 H.Polhill
6 2  -33 A.Robertson
7 2 -361 M.Flight
8 1 -515 C.McCormick

Division C

P W Spread

1 6 +470 C.Nicol
2 4½ -29 M.Harkness
3 4 +130 W.Scott
4 4  -15 K.Leckie

5 3 +232 P.Ashurst
6 3 +122 M.Dewar
7 2 -453 M.Leonard-McGhee
8 1½ -457 P.Marson

Division D

P W Spread
1 7 +554 I.Harley
2 6 +551 M.Irons
3 5 +270 S.Swaney
4 4  +36 L.Bradford

5 3 -212 I.Whyte
6 2 -223 J.Clegg
7 1 -528 H.Farrow
8 0 -448 M.Marczak

Sheffield August 3rd-4th results from Craig Beevers.
Ratings data.

Everyone played 14 games, except for the two shown below who played 7.

Old Prf New
137 108 132 Steve Balment 
 51  50  51 Lucy Beckmann 
125 151 128 Viv Beckmann 
107 119 108 Remie Bellamy 
143 155 144 Adrienne Berger 

116 119 116 Syd Berger 
125 122 124 Geoff Cooper 
106  97 105 Rosina Cornelius 
 93  95  92 Paula Docherty 
114 116 114 Juliet Green 

175 173 175 Wayne Kelly(GM) 
122 125 122 Barbara Lukey (7 rated games)
152 148 152 Ruth MacInerney 
157 161 157 Jayne Mackenzie 
159 168 160 Jackie McLeod(Exp) 

144 155 145 Len Moir 
104  96 104 Linda Moir (7 rated games)
139 127 138 Jill Parker 
166 155 164 Steve Perry 
160 160 161 Matthew Pinner 

146 169 150 David Shenkin 
127 129 126 Marlene Skinner 
159 139 156 Donna Stanton 
169 166 169 Paul{Halifax} Thompson 

Saturday 7 rounds

Division A

PnW Spread
1 5 +471 Paul{Halifax} Thompson
2 4 +149 Matthew Pinner
3 4  +82 Wayne Kelly(GM)
4 4  +73 Jackie McLeod(Exp)
5 3  -78 Donna Stanton
6 3 -192 Jayne Mackenzie

7 3 -377 Ruth MacInerney
8 2 -128 Steve Perry
   
Division B

PnW Spread 
1 5 +500 David Shenkin
2 5  -22 Len Moir

3 4 +182 Jill Parker
4 4 +134 Adrienne Berger
5 4  -55 Viv Beckmann
6 3  +11 Geoff Cooper

7 2 -229 Marlene Skinner
8 1 -521 Steve Balment
   
Division C

PnW Spread 
1 6 +326 Syd Berger
2 5 +646 Remie Bellamy

3 5 +426 Barbara Lukey
4 5 +146 Juliet Green
5 3 -294 Linda Moir
6 2  -79 Rosina Cornelius
7 2 -219 Paula Docherty
8 0 -952 Lucy Beckmann

Sunday 7 rounds

The bottom two players in A and B on Saturday were relegated
to B and C and replaced by the top two in B and C.

Division A

PnW Spread
1 5 +310 Wayne Kelly(GM)
2 5 +101 David Shenkin
3 4 +196 Jackie McLeod(Exp)
4 4  +97 Jayne Mackenzie

5 3  -95 Paul{Halifax} Thompson
6 3 -166 Len Moir
7 3 -241 Matthew Pinner
8 1 -202 Donna Stanton
    
Division B

PnW Spread 
1 6 +773 Steve Perry
2 6 +116 Adrienne Berger
3 5 +277 Viv Beckmann
4 4 +492 Ruth MacInerney

5 2 -263 Geoff Cooper
6 2 -310 Jill Parker
7 2 -502 Remie Bellamy
8 1 -583 Syd Berger

Division C

PnW Spread
1 6 +372 Marlene Skinner
2 4 +124 Rosina Cornelius
3 4  +53 Paula Docherty

4 4  -50 Steve Balment
5 3 +274 Juliet Green
6 0 -773 Lucy Beckmann

West Midlands League August 3rd result from Paul Cartman.

Old Prf New Wins
151 153 151 3 Dennis Hussey          
128 126 128 1 Yvonne McKeon 

Scottish League round 3 match August 1st result from Marion Keatings. 

Roc 1 win

Old Prf New Wins
155 141 155 1 Amy Byrne
133 108 132 0 Sylvia Swaney
140 108 139 0 Colin Nicol

Dunedin 8 wins

Old Prf New Wins
167 193 168 3 Ross Mackenzie
164 193 165 3 Simon Gillam(Exp)
143 159 144 2 James Squires




Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

ABSP © 2013

Contact Us