Association of British Scrabble Players

Results


July 2013

Scottish League Scorpions vs Eagles July 31
West Midlands League match July 31
Middlesex League July 30
Middlesex League July 29
BEST match Andrew Goodwin vs Kristian Saether July 29
Scottish League Waverley vs Eagles July 28
Nottingham RR July 27-28
Yorkshire League match July 27
BEST match Mark Nyman vs Chris Quartermaine July 26
SILK match July 25
Hawkwell rated club games July 23
Middlesex League July 22
Yorkshire League match July 22
Essex League match BBC vs Billericay Bandits July 21
Yorkshire League match July 21
BEST match Paul Gallen vs Stewart Holden July 21
Southsea July 19-21
SILK matches July 20
Knutsford July 20
Diaspora Invitational July 20
Prestwick July 20
Higgledy-Piggledy July 20
SILK matches July 19
LEST match Ben Tarlow vs Natalie Zolty July 18
Hawkwell rated club games July 16
Yorkshire League match July 15
BEST match Chris Quartermaine vs Wayne Kelly July 15
Cheap as Chips July 14
LSL Pairs and Singles July 14
Festival of Scrabble July 13-14
Essex League match The Outsiders vs Wanstead Dead or Alive July 13
BEST match Phil Robertshaw vs Neil Green July 12
West Midlands League match July 11
Scottish League Roc vs Bingoes July 11
Easygoers Invitational July 10
West Midlands League match July 10
Scottish League Roc vs Scorpions July 9
Hawkwell rated club games July 9
BEST match Chris May vs Rik Kennedy July 8
Yorkshire League match July 7
Essex League match Forest Gate Wanderers vs BBC July 7
Scottish League Bingoes vs Eagles July 7
English RR July 6-7
Northern Ireland Championship July 6-7
BEST match Lewis Mackay vs Evan Simpson July 6
Scottish League Waverley vs Dunedin July 4
West Midlands League July 3
Scottish League Eagles vs Scorpions July 1

Scottish League round 3 match July 31st result from Marion Keatings. 

Scorpions 5 wins

Old Prf New Wins
160 151 160 2 Billy Dott
142 150 142 2 John Balloch
133 117 133 1 Mary Jones

Eagles 4 wins

Old Prf New Wins
153 195 154 3 Melanie Beaumont
130 128 130 1 Margaret Harkness
117  94 116 0 Helgemarie Farrow

West Midlands League July 31st result from Joanne Hiley.

Old Prf New Wins
161 121 159 2 Joanne Hiley
115 155 116 2 Paul Cartman

Middlesex League July 30th results from Steve Perry.
3 rounds. Round robin format.

Old Prf New W Spread
161 205 162 3 +121 Mike Whiteoak
174 167 174 2 +120 Elie Dangoor(Exp)
143 144 144 1 -142 Sanmi Odelana
147 109 146 0  -99 Rachelle Whiteoak

Middlesex League July 29th results from Steve Perry.
3 rounds. Round robin format.

Old Prf New W Spread
163 171 163 2 +382 Vincent Boyle
152 174 153 2 -239 Joe Bridal
143 144 143 1  +15 Chrystal Rose
167 136 166 1 -158 Barry Grossman(Exp)
		
BEST North East final July 29th result from Stewart Holden.

Old Prf New Wins
178 180 178 6 Andrew Goodwin(Exp)     
175 173 175 5 Kristian Saether  

Scottish League round 2 match July 28th result from Marion Keatings. 

Waverley 7 wins

Old Prf New Wins
160 185 161 3 Wilma Warwick
130 184 132 3 Kenneth Ross
163 119 162 1 Alan Sinclair

Eagles 2 wins

Old Prf New Wins
130 134 130 1 Margaret Harkness
117 131 117 1 Helgemarie Farrow
154 101 153 0 Melanie Beaumont

Nottingham Round Robin July 27th-28th results from John Harrison.

Ratings data.
14 rounds. All games were rated as played on July 28th.

Old Prf New
154 156 154 Anne Ashmore
170 168 171 John Ashmore
136 142 137 Steve Balment
122 140 124 Linda Barratt
 51  55  51 Lucy Beckmann

 88  84  88 Viv Bishop
127 133 127 Jill Bright
175 182 177 Jason Carney
119 126 120 Anne Convery
143 130 141 Moira Conway

124 124 125 Geoff Cooper
135 134 136 Lorraine Crouch
118  96 115 Anne Darby
 97  74  94 Florence Davies
147 135 145 Tony Davis

136 132 135 Ginny Dixon
136 148 138 Ivy Dixon-Baird
 65  83  70 Alice Durand
151 157 153 Jack Durand
 84  68  81 Ruby Flood

 83  88  83 Renee Gilbert
113 121 114 Juliet Green
 93  82  92 Jenny Harris
144 156 146 Mick Healy
136 145 136 Kathryn Henry

 93 112  96 Cindy Hollyer
116 132 118 Val Hoskings
128 131 130 Esther Kasket
 57  67  59 Peggy Lavender
121 126 122 Barbara Lukey

127 133 127 Jim Lyes
142 116 139 Teresa Lyes
154 141 152 Ruth MacInerney
157 156 157 Jayne Mackenzie
107  97 106 Fay Madeley

141 149 142 Trish Matthews
127 118 125 Lois McLeod
103  96 102 Philippa Morris
135 127 134 Valerie Nash
145 155 146 Janet Phillips

129 145 131 Margaret Pritchett
 93  96  94 Lynne Riley
 93  71  90 Pat Rockley
145 156 146 David Shenkin
131 108 127 Marlene Skinner

122 110 120 Paul Steadman
131 115 128 Kate Sweetlove
101 108 102 Sue Thompson
145 150 147 Evelyn Wallace
130 121 129 Pat Wheeler

 91  94  91 Jacqui White
136 163 140 Natalie Zolty

Saturday July 27th. 7 rounds

Divisions A-E were round robins.
Division F was Swiss paired throughout.

Division A

PnW Spread
1 7 +644 Jason Carney
2 4 +124 Evelyn Wallace
3 4  +49 Jack Durand
4 3  +29 John Ashmore
5 3 -132 Anne Ashmore
6 3 -342 Jayne MacKenzie

7 2 -136 Ruth MacInerney
8 2 -236 Tony Davis
 
Division B

PnW Spread
1 6 +413 Mick Healy
2 5 +256 David Shenkin

3 4  +67 Steve Balment
4 4 -133 Trish Matthews
5 4 -304 Janet Phillips
6 3  +16 Ginny Dixon

7 2  +12 Moira Conway
8 0 -327 Teresa Lyes

Division C

PnW Spread    
1 5 +402 Kathryn Henry
2 5 +121 Ivy Dixon-Baird

3 4 +122 Lorraine Crouch
4 4  -66 Natalie Zolty
5 4 -181 Pat Wheeler
6 3 +273 Valerie Nash

7 2 -168 Kate Sweetlove
8 1 -503 Marlene Skinner

Division D

PnW Spread
1 5 +338 Margaret Pritchett
2 5  +17 Esther Kasket

3 4  +97 Jim Lyes
4 4  -78 Lois Mcleod
5 4 -115 Linda Barratt
6 3 +107 Jill Bright

7 2 -138 Paul Steadman
8 1 -228 Geoff Cooper

Division E

PnW Spread
1 5 +355 Anne Convery
2 5  +38 Barbara Lukey

3 4  -20 Val Hoskings
4 3½ +209 Juliet Green
5 3  -96 Fay Madeley
6 3 -114 Anne Darby

7 3 -274 Sue Thompson
8 1½ -98 Philippa Morris
    
Division F

Pn W Spread
1  5 +457 Lynne Riley
2  5 +347 Rene Gilbert

3  5 -106 Cindy Hollyer
4  4 +333 Viv Bishop
5  4 +307 Jacqui White
6  4  -83 Jenny Harris

7  3 +101 Pat Rockley
8  3  +66 Florence Davies
9  3   +8 Ruby Flood

10 3 -388 Alice Durand
11 2 -417 Lucy Beckmann
12 1 -625 Peggy Lavender

Sunday July 28th. 7 rounds

The players finishing in 7th and 8th on Saturday
in divisions A-E were relegated and replaced by
the top 2 in B-F.

Divisions A-E were round robins.
Division F was Swiss paired throughout.

Division A

PnW Spread
1 6 +468 John Ashmore
2 4 +408 Jason Carney
3 4 +213 Anne Ashmore
4 4 +136 Jayne MacKenzie

5 3 -334 David Shenkin
6 3 -381 Jack Durand
7 2 -199 Evelyn Wallace
8 2 -311 Mick Healy
    
Division B

PnW Spread
1 5 +484 Janet Phillips
2 4  +47 Ruth MacInerney
3 4  -85 Trish Matthews
4 3½ +85 Ivy Dixon-Baird

5 3  +30 Steve Balment
6 3 -121 Kathryn Henry
7 3 -345 Tony Davis
8 2½ -95 Ginny Dixon
    
Division C

PnW Spread
1 7 +635 Natalie Zolty
2 4 +156 Teresa Lyes
3 4  +77 Moira Conway
4 4  -9 Margaret Pritchett

5 3  +69 Lorraine Crouch
6 3 -216 Valerie Nash
7 2 -147 Esther Kasket
8 1 -565 Pat Wheeler
    
Division D

PnW Spread
1 5 +489 Jill Bright
2 5 -151 Linda Barratt
3 4 +213 Jim Lyes
4 3  +24 Marlene Skinner

5 3  +7 Anne Convery
6 3 -109 Barbara Lukey
7 3 -267 Kate Sweetlove
8 2 -206 Lois Mcleod

Division E

PnW Spread
1 7 +447 Geoff Cooper
2 6 +505 Val Hoskings
3 5   -2 Juliet Green
4 4 +136 Paul Steadman

5 2 -137 Fay Madeley
6 2 -165 Anne Darby
7 2 -353 Lynne Riley
8 0 -431 Renee Gilbert
    
Division F

Pn W Spread
1  6  +43 Cindy Hollyer
2  5 +628 Philippa Morris
3  5 +304 Sue Thompson
4  4 +149 Alice Durand

5  4  -57 Jacqui White
6  3 +217 Viv Bishop
7  3  +38 Pat Rockley
8  3  -57 Florence Davies

9  3 -114 Jenny Harris
10 3 -141 Peggy Lavender
11 2 -301 Ruby Flood
12 1 -709 Lucy Beckmann

Yorkshire League July 27th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
169 177 169 2 Paul{Halifax} Thompson
160 152 160 1 Matthew Pinner          

BEST North West final July 26th result from  Mark Nyman.

Old Prf New Wins
200 185 199 6 Mark Nyman(GM)           
159 174 160 2 Chris Quartermaine

SILK match July 25th result from Marion Keatings      

Old Prf New Wins
147 157 147 2 Kate Surtees
140 130 140 1 Colin Nicol

Hawkwell rated club league games July 23rd results from Phil Kelly.
3 rounds - round robin format.

Old Prf New W Spread
146 159 146 2 +183 Kevin Synnott
137 162 138 2 +102 Ann Golding
147 126 147 1 -139 Phil Kelly
144 122 143 1 -146 Noel Barnes

Middlesex League July 22nd results from Steve Perry.
2 rounds. The final round was not played because of illness.

Old Prf New W Spread
165 210 166 2 +177 Steve Perry
173 210 174 2  +56 Philip Nelkon(GM)
155 119 154 0  -26 Sandie Simonis(Exp)
164 119 163 0 -207 Stewart Houten

Yorkshire League July 22nd result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
154 164 155 3 Neil Rowley
 98  88  98 0 Vicky Owen

Essex League match July 21st results from Phil Kelly.
7 rounds.

BBC 13½ wins

Old Prf New Wins
161 186 162 6 Bob Violett(Exp)
166 180 167 5½ Barry Grossman(Exp)
174 134 171 2 Chris Keeley

Billericay Bandits 7½ wins

Old Prf New Wins
173 182 174 4½ Cecil Muscat
136 145 137 2 Ann Golding
148 131 147 1 Phil Kelly

Yorkshire League July 21st result from Geoff Goodwin

Old Prf New Wins
174 187 175 2 Kristian Saether         
170 157 170 1 Mark Goodwin             

BEST Northern Ireland final July 21st result from Stewart Holden.

Old Prf New Wins
193 193 193 6 Paul Gallen(GM)          
183 183 184 4 Stewart Holden(GM)  

H-B Holidays Southsea July 19th-21st results from John Harrison.
14 rounds.

Division A

PnOld Prf New WW Spread
1 144 154 146 10 +252 Stephen Wintle
2 134 149 136  9 +284 Ginny Dixon
3 146 140 145  8  -73 Janet Phillips
4 126 135 127  7  +37 Kim Phipps

5 136 127 134  6 +157 Graham Maker
6 132 127 131  6  +34 Verity Cross
7 130 128 129  6 -302 Mary Siggers
8 126 114 125  4 -389 Viv Beckmann
    
Division B

PnOld Prf New WW Spread   
1 114 129 117 10 +748 Anne Cheesman
2 120 128 121 10 +689 Barbara Lukey
3 103 123 106  9  -89 Betty Simmonds
4  97 106  97 6½ -443 Peter Johnson

5 116 100 115  6  -20 Jill Jones
6 117 100 115  6  -63 Sally Twine
7 100  92  99 4½ -358 Jill Warren
8 100  88  98  4 -464 Margaret Emmott

Division C

Pn Old Prf New WW Spread
 1  87  98  88 10 +605 Douglas Morris
 2  85  99  87 10 +577 Stanley Wilkinson
 3  76  97  79 10 +289 Eileen Johnson
 4  92  90  91  9 -166 Stan Spacey
 5  81  82  80  8 +210 Marcia Hall

 6  87  84  87  8 +176 Sheila Wyatt
 7  80  82  81  8  -41 Michael Murray
 8  62  65  62  6 -160 Veronica Baker
 9  60  58  59  5  -67 Connie Walton
10  78  54  74  4 -142 Vera Allen

11  55  52  54  4 -612 Ann Miller
12  57  50  56  2 -669 Barbara Horlock

SILK matches July 20th resuls from Marion Keatings 

Piotr Andronowski 3:0 Phil Jones
Pete Preston 3:0 Nigel Sibbett
Neil Scott 3:0 Phil Jones
Nigel Sibbett 2:1 Michael Harley

Old Prf New P Wins
186 196 187 3 3 Piotr Andronowski
121 114 121 3 1 Michael Harley
 79  69  76 6 0 Phil Jones

161 181 161 3 3 Peter Preston
179 189 180 3 3 Neil Scott(GM)
131 124 131 6 2 Nigel Sibbett

Knutsford July 20th results from David Wilson.
6 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 199 213 200 6 +555 Mark Nyman(GM)
 2 149 180 150 4 +337 Kim Hands
 3 169 163 169 4 +322 Paul{Halifax} Thompson
 4 175 179 175 4 +308 Wayne Kelly(GM)
 5 167 173 167 4 +229 Robert Richland(Exp)
 
 6 159 176 159 4  +18 Donna Stanton
 7 133 156 134 3  -24 Rosalind Wilson
 8 134 154 136 3 -305 Orla Judge
 9 153 137 152 2  -31 Paul{Tranmere} Thomson
10 162 136 161 2 -161 Joanne Hiley

11 149 138 149 2 -236 Ken Heaton
12 152 135 151 2 -252 Jack Durand
13 136 136 135 2 -255 Kathy Suddick
14 133  94 131 0 -505 Sally Lewis

Division B    
        
Pn Old Prf New W Spread       
 1 125 150 127 5 +342 Peter Ashurst
 2 unr 152 152 5 +320 Addam Merali-Hosienne
 3 130 122 130 4 +357 Iain Harley
 4 121 134 122 4 +314 Barbara Hill
 5 117 120 117 4 +312 Joe Knapper

 6 131 123 130 4 +308 Pat Wheeler
 7 126 134 127 4 +203 Jill Bright
 8 106 118 107 3 -112 Christine Cartman
 9  93  88  93 2  -73 Lynne Riley
10 116  97 115 2 -225 Paul Cartman

11  95  87  94 2 -228 Rhoda Farrington
12 unr  98  98 2 -400 Ian Peek
13  94  91  93 1 -287 Mary Gracie
14 unr  50  50 0 -831 Pete Neilsen

15th Diaspora Invitational July 20th results from Sanmi Odelana.
8 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 189 214 191 8 +634 Austin Shin(GM)
 2 163 192 166 6 +341 Barry Grossman(Exp)
 3 179 177 179 5 +212 Azu Ogbogu(Exp)
 4 175 174 175 5 +123 Calum Edwards

 5 146 157 146 5  -39 Victoria Kingham
 6 120 149 122 4 +386 Paul Steadman
 7 169 156 168 4 +150 Paloma Raychbart
 8 176 158 175 4  -46 Diane Pratesi(Exp)

 9 143 139 143 3 +564 Chrystal Rose
10 138 127 137 2 -285 Tolani Ayo-Awojobi
11 145 124 143 2 -419 Sanmi Odelana
12 119  94 117 0 -1621 Ken Quarshie

Prestwick July 20th results from Ross Mackenzie.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 165 164 164 5 +546 Simon Gillam(Exp)
 2 153 165 154 5 +290 Melanie Beaumont
 3 127 163 130 5 +214 Margaret Harkness
 4 140 151 141 4  +21 Moya Dewar
 5 132 149 133 4   +1 Rhoda Gray

 6 140 151 141 4  -73 Tom Wilson
 7 170 136 167 3  +94 Ross Mackenzie
 8 134 122 133 2  -59 Mary Jones
 9 142 116 140 2 -372 Colin Nicol
10 118 103 117 1 -662 Helgemarie Farrow

Division B

10-point rule adjustments.

After the first calculation,
Liz Robertson's 14-game start rating of 73 was reset to 84
Betty Davidson's 6-game start rating of 80 was reset to 64
and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread
 1 103 119 108 6 +484 Gordon Bruce
 2 109 105 110 5 +250 Julie Tate
 3  84 106  84 5 +230 Liz Robertson
 4  77  92  78 4 +323 Sheila Johnston
 5  93  90  93 4 +279 Joyce Clegg
 
 6  93  76  92 3 -490 Margaret Leonard-McGhee
 7  50  50  50 1 -559 Andreas Wilhelm
 8  64  50  64 0 -517 Betty Davidson

Nottingham Nomads Higgledy-Piggledy July 20th results from Jared Robinson.

The higgledy-piggledy format was
1: fc, 25m; 2: 5pp, 15m; 3: fc, 20m; 4: 10pp, 22m; 5: 5pp, 15m; 6: fc, 22m; 
7: 10pp, 15m; 8: 5pp, 15m; 9: 5pp, 15m; 10: fc, 22m; 11: 10pp, 25m

fc = free challenge
5pp = 5 point penalty challenge
10pp = 10 point penalty challenge
The time allocation for each player is shown by the number before m.
For example, each player had 15 minutes in round 7.

11 round RR so everyone played 10 games.

Pn Old Prf New W Spread       
 1 193 198 195 9 +1452 Paul Allan(GM)
 2 177 180 177 8 +559 Russell Byers(GM)
 3 152 167 153 7 +246 Rick Blakeway
 4 174 159 173 6 +270 Jared Robinson(Exp)

 5 135 146 135 5  +97 Lorraine Crouch
 6 144 136 144 4 +259 Mick Healy
 7 149 136 148 4 -600 Greg Kelly
 8 126 135 127 4 -882 Lois McLeod

 9 111 122 113 3 -396 Alan Abela
10 120 123 120 3 -669 Trevor Warwick
11 137 116 136 2 -336 Ivy Dixon-Baird

SILK matches July 19th resuls from Marion Keatings       

Piotr Andronowski 3:0 Nigel Sibbett
Michael Harley 2:1 Phil Jones
Pete Preston 3:0 Phil Jones
Neil Scott 3:0 Nigel Sibbett

Old Prf New P Wins
186 196 186 3 3 Piotr Andronowski
122  99 121 3 2 Michael Harley
 76  83  79 6 1 Phil Jones

160 170 161 3 3 Peter Preston
179 189 179 3 3 Neil Scott(GM)
131 121 131 6 0 Nigel Sibbett

LEST semifinal July 18th result from Chris Hawkins.

Old Prf New Wins
175 168 175 5 Ben Tarlow             
135 142 136 1 Natalie Zolty  

Hawkwell rated club league games July 16th results from Phil Kelly.
3 rounds - round robin format.

Old Prf New W Spread
148 158 148 2 +120 Phil Kelly
143 160 144 2 +103 Noel Barnes
146 126 146 1  -50 Kevin Synnott
136 129 136 1 -173 Ann Golding

Yorkshire League July 15th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
177 187 178 3 Andrew Goodwin(Exp)
134 124 134 0 Geoff Goodwin

BEST North West round 3 July 15th result from Kathy Suddick.

Old Prf New Wins
156 190 159 5 Chris Quartermaine
177 144 175 3 Wayne Kelly(GM)

Cheap as Chips July 14th results from Pauline Johnson.
7 rounds. Each division was a round robin.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 143 189 146 6 +265 Pauline Johnson
2 163 172 163 5 +490 Martin Thompson
3 168 157 168 4 +383 Graham Haigh
4 160 144 159 3  -14 Jackie McLeod(Exp)

5 154 145 153 3  -80 Colin Northmore
6 140 147 141 3 -197 Trish Matthews
7 142 146 142 3 -239 Colin Nicol
8 146 117 144 1 -608 Len Moir

Division B

PnOld Prf New W Spread       
1 123 150 125 5 +287 Margaret Burdon
2 135 134 135 4 +482 Laura Finley
3 130 135 129 4 +171 Marjorie Struggles
4 126 135 127 4  +63 Gordon Procter

5 136 134 136 4  +46 Heather Burnet
6 126 121 126 3  -84 Viv Beckmann
7 126 121 126 3 -437 Samantha Beckwith
8 122  93 119 1 -528 Liz Barber

Division C

PnOld Prf New W Spread
1 106 125 107 5 +144 Remie Bellamy
2 103 111 104 4 +171 Linda Moir
3 111 110 111 4  +20 Alan Abela
4 107 111 108 4  -11 Sylvia McCulloch

5 116  95 112 3 +346 Chris Payne
6  92  99  93 3  +25 Jennifer Payne
7  99  98  99 3 -286 Rose Kingdom
8  98  83  97 2 -409 Florence Davies

Division D

PnOld Prf New W Spread       
1  89 112  92 6 +526 Jeanette Paul
2  90  97  91 5 +284 Sheila Smith
3  92  97  92 5 +268 Gwen Linfoot
4  76  99  82 5 +171 Brian Little

5  67  72  67 3 -319 Margaret Smith
6  75  57  73 2 -198 Kim Buckle
7  82  56  80 2 -317 Michael Murray
8  51  50  51 0 -415 Lucy Beckmann

LSL Pairs and Singles July 14th results from Mauro Pratesi.
7 rounds.

Individual results.
10-point rule ratings adjustment.

After the first calculation, the 7-game start rating of 185 
for Craig Solomons was reset to 172 and the event was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread
 1 182 193 183 6 +503 Oliver Garner
 2 174 195 175 6 +454 Calum Edwards
 3 173 199 174 6 +378 Elie Dangoor(Exp)
 4 unr 183 183 5 +527 Mohamed Kamara
 5 153 174 155 5 +525 Sandie Simonis(Exp)

 6 145 168 147 5 +367 Len Edwards
 7 146 154 146 5 +239 Kevin Synnott
 8 160 164 161 5 +229 Mike Whiteoak
 9 146 171 147 5 +131 Rachelle Whiteoak
10 144 175 146 5 -147 Jake Berliner

11 176 160 175 4 +449 Rik Kennedy(Exp)
12 165 145 163 4 +402 Barry Grossman(Exp)
13 172 155 170 4 +337 Craig Solomons
14 164 147 163 4 +203 Vincent Boyle
15 145 153 145 4 +200 David Shenkin

16 unr 152 152 4 +158 Rick Fawns
17 164 171 164 4  +97 Danny Bekhor
18 130 142 131 4  +69 Reeyaaz Goolamhossen
19 135 147 136 4  -33 Ann Golding
20 151 152 150 4  -53 Anthony Pinnell

21 122 146 124 4  -54 Phyllis Fernandez
22 132 145 133 4  -75 Martin Bloomberg
23 143 156 144 4  -94 Stephen Wintle
24 158 133 157 3 +253 Gerard Fox
25 139 131 138 3  +47 Tolani Ayo-Awojobi

26 128 130 128 3  +26 Esther Kasket
27 134 124 131 3  +11 Nauman Siddiqui
28 144 131 143 3   -6 Chrystal Rose
29 132 128 131 3  -43 Lee Graham
30 118 118 118 3  -69 Rachel Bingham

31 100 125 101 3 -111 Florence Fontaine
32=147 131 146 3 -120 Victoria Kingham
32=144 137 143 3 -120 Noel Barnes
34 131 136 131 3 -167 Karen Game
35 145 144 145 3 -202 Evelyn Wallace

36 151 121 149 2  +93 Feroza Bartlett
37 123 117 122 2 -172 Nick Stone
38 149 114 147 2 -300 Peter Thomas
39 109  98 108 2 -376 Sheila{Rmfrd} Anderson
40 131 127 131 2 -397 Priscilla Encarnacion

41 108  96 107 2 -459 Colin St_Hill
42  93  87  91 2 -476 Sumbul Siddiqui
43  54  71  56 2 -534 Zara Ali

44  87  86  87 2 -537 Marc Gillis
45  88  68  87 1 -515 Alison Stilwell
46 124  93 121 1 -638 Derek Bower

Pairs results

Pn WW Spread
 1 11 +903 Simonis/Dangoor
 2 11 +821 Edwards/Edwards
 3 11 +742 Garner/Synnott
 4 10 +360 Whiteoak/Whiteoak
 5  8 +605 Grossman/Boyle

 6  8 +574 Kamara/Ayo-Awojobi
 7  8 +297 Bekhor/Shenkin
 8  8 -147 Pinnell/Wintle
 9  7 +406 Kennedy/Graham
10  7 +268 Bingham/Solomons

11  7 -153 Golding/Barnes
12  7 -544 Berliner/Encarnacion
13  6 -126 Kingham/Rose
14  6 -430 Anderson/Fernandez
15  6 -465 Goolamhossen/Ali

16  6 -612 Bloomberg/Gillis
17  5 +119 Bartlett/Kasket
18  5  -47 Fox/Thomas
19  5 -283 Fontaine/Stone
20  5 -357 Fawns/Stilwell

21  5 -465 Siddiqui/Siddiqui
22  5 -626 Game/St_Hill
23  4 -840 Bower/Wallace

Festival of Scrabble July 13th-14th results from Ben Wilson.
19 rounds.

Division A

Pn Old Prf New WW Spread
 1 176 195 179 16 +1096 Terry Kirk(GM)
 2 175 183 177 13½ +1128 Wayne Kelly(GM)
 3 171 173 170 12 +943 Chris Vicary
 4 169 170 170 11 +446 John Ashmore
 5 174 165 173 10½ +185 Cecil Muscat

 6 153 165 154 10 -161 Anne Ashmore
 7 163 153 161  9 +556 Bob Violett(Exp)
 8 169 152 165  9 -370 Steve Perry
 9 146 156 148  9 -540 Phil Kelly
10 164 154 163  8 -365 Ashley Coldrick

11 150 151 150  8 -597 Jojo Delia
12 133 142 135  7 -901 Valerie Nash
13 158 136 154  6 -527 Ruth Macinerney
14 116 122 118  4 -893 Anne Darby
       
Division B 

Unplayed games.

Ginny Dixon was unable to play in rounds 10 and 11. Her opponents Geoff Cooper 
and Claire Violett were awarded an unrated tournament win and 75 spread points.

Pn Old Prf New WW Spread       
 1 132 151 136 15 +1629 Steve Balment
 2 142 147 143 14 +736 Moira Conway
 3 122 138 124 13 +863 Geoff Cooper (18 rated games)
 4 123 140 127 13 +390 Heather Laird
 5 139 137 139 12 +782 Jill Parker

 6 123 134 125 12 +483 Peter Ashurst
 7 133 138 134 11 +499 Ginny Dixon (17 rated games)
 8 131 130 131 11 +161 Marlene Skinner
 9 145 131 143 11 -264 Kate Leckie
10 131 124 129 10 +366 Margaret Pritchett

11 128 123 127 10 -412 Margaret Harkness
12 104 110 106  7 -215 Rosina Cornelius
13 123 107 120  7 -387 Barbara Lukey
14 114 108 113  7 -547 Juliet Green
15 107  99 105  6 -734 Maria Marczak
16  81  87  81  5 -1035 Claire Violett (18 rated games)
17  92  88  93 3½ -1061 Margaret Leonard-McGhee
18 107  87 103 3½ -1254 Philippa Morris

Essex League match July 13th results from Mike Whiteoak.
7 rounds.

The Outsiders 12 wins

Old Prf New Wins
164 166 164 5 Tim Knight
165 154 164 4 Vincent Boyle
148 135 147 3 Victoria Kingham

Wanstead Dead or Alive 9 wins

Old Prf New Wins
160 167 160 4 Mike Whiteoak
145 167 146 4 Rachelle Whiteoak
128 122 127 1 Marian Hamer

BEST South West and Wales Final July 12th result from Phil Robertshaw.

Old Prf New Wins
189 225 191 6 Phil Robertshaw(GM)
175 139 173 0 Neil Green(Exp)

West Midlands League July 11th result from Paul Cartman.

Old Prf New Wins
107 122 107 2 Fay Madeley
122 107 121 2 Bernard Mayhew

Scottish League round 2 match July 11th result from Marion Keatings. 

Roc 3 wins

Old Prf New Wins
155 161 155 2 Amy Byrne
133 128 133 1 Sylvia Swaney
144  95 142 0 Colin Nicol

Bingoes 6 wins

Old Prf New Wins
146 194 148 3 Marion Keatings
139 161 140 2 Tom Wilson
149 127 149 1 Christine McKenzie

Easygoers Invitational July 10th results from Phil Kelly.
8 rounds - round robin then King of the Hill in round 8.

PnW Spread
1 6 +461 Barry Grossman(Exp)
2 5  +78 Cecil Muscat
3 5  +32 Mike Whiteoak
4 5  -57 Kevin Synnott

5 4 +416 Bob Violett(Exp)
6 3 -256 Vincent Boyle
7 2 -272 JoJo Delia
8 2 -402 Phil Kelly

Extra rated game

Cecil Muscat 1:0 Mike Whiteoak

Ratings data

Old Prf:G New
166 143:8 165 Vincent Boyle
152 133:8 150 Jojo Delia
162 185:8 165 Barry Grossman(Exp)
147 134:8 146 Phil Kelly

174 174:9 174 Cecil Muscat
144 174:8 146 Kevin Synnott
164 158:8 163 Bob Violett(Exp)
160 166:9 160 Mike Whiteoak

West Midlands League July 10th result from Paul Cartman.

Old Prf New Wins
115 136 116 2 Paul Cartman            
136 115 135 2 Natalie Zolty  

Scottish League round 2 match July 9th result from Marion Keatings. 

Roc 4 wins

Old Prf New Wins
143 162 144 2 Colin Nicol
132 162 133 2 Sylvia Swaney
156  95 155 0 Amy Byrne

Scorpions 5 wins

Old Prf New Wins
160 160 160 2 Billy Dott
142 160 142 2 John Balloch
134 127 134 1 Mary Jones

Hawkwell rated club league games July 9th results from Phil Kelly.
3 rounds - round robin format.

Old Prf New Wins 
143 185 144 3 Kevin Synnott
121 126 122 1 Phyllis Fernandez
136 121 135 1 Ann Golding
148 117 147 1 Phil Kelly

BEST South East round 3 July 8th result from Chris May.

Old Prf New Wins
201 188 200 5 Chris May
175 188 176 3 Rik Kennedy(Exp)  

Yorkshire League July 7th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
167 177 168 3 John Hardie
106  96 106 0 Remie Bellamy
                
Essex League match July 7th results from Calum Edwards.

7 rounds.

Forest Gate Wanderers 8 wins

Old Prf New W Spread
151 159 152 3  +23 Jack Durand
175 161 174 3 -240 Calum Edwards
146 145 145 2 -453 Len Edwards

BBC 13 wins

Old Prf New W Spread
164 178 164 5 +122 Bob Violett(Exp)
174 167 174 4 +282 Chris Keeley
163 163 162 4 +266 Barry Grossman(Exp)

Scottish League round 2 match July 7th result from Marion Keatings. 

Bingoes 2 wins

Old Prf New Wins
150 115 149 1 Christine McKenzie
147 115 146 1 Marion Keatings
141  82 139 0 Tom Wilson

Eagles 7 wins

Old Prf New Wins
152 196 153 3 Melanie Beaumont
126 196 128 3 Margaret Harkness
118 129 118 1 Helgemarie Farrow

English Round Robin July 6th-7th results from Steve Perry.
17 rounds.

Geoff Cooper was awarded an unrated tournament win and +75 spread 
for the unplayed round 1 fixture vs Jake Berliner. 

Pn Old Prf New WW Spread
 1 172 165 170 13 +1443 Rafal Dominiczak
 2 144 151 145 12 +508 David Shenkin
 3 127 153 132 12 +335 Sylvia Swaney
 4 145 148 146 11 +495 Len Moir

 5 153 140 150 10 +563 Andrew Eames
 6 121 130 122  9 +602 Geoff Cooper (16 rated games)
 7 143 138 144  9 -142 Jake Berliner (16 rated games)
 8 153 127 149  8 +157 Kim Hands

 9 103 127 107  8 -230 Fay Madeley
10 103 128 107  8 -253 Yvonne Lambert
11 122 126 123  8 -674 Barbara Lukey
12 128 120 127  7 -250 Ted Lewis

13 132 121 131  7 -532 Marlene Skinner
14 136 113 132  6  +43 Steve Balment
15 103 114 104  6 -746 Rosina Cornelius
16 109  93 107  2 -1319 Caroline Elliott

Northern Ireland Championship July 6th-7th results from Stewart Holden.
15 rounds. 
John McCart withdrew after round 8. His round 9-15 opponents each received 
an unrated tournament win and +75 spread for the bye. 

Pn Old Prf New WW Spread
 1 196 207 197 13 +1259 Kevin McMahon(GM)
 2 169 200 174 12 +551 Cecil Muscat
 3 190 187 189 10 +604 Phil Robertshaw(GM)
 4 182 186 183 10 +397 Stewart Holden(GM)
 5 169 183 171 9½ +143 Chris Vicary
 
 6 196 179 193  9 +654 Paul Gallen(GM)
 7 175 173 175  9 +203 Wayne Kelly(GM)
 8 176 165 175  9  +31 Rik Kennedy(Exp)
 9 156 166 158  8 +393 Nuala O'Rourke
10 159 168 161  8 +210 Joseph McGinley

11 180 170 179  8 +138 Azu Ogbogu(Exp)
12 144 148 145  8 -224 Celine McCart
13 157 146 156 7½ +261 Amy Byrne
14 154 151 154 7½ +149 Elisabeth Jardine
15 143 144 144 7½  +15 Noel Barnes

16 140 151 142  7 +162 Theresa Scallan
17 154 142 152  7  +58 Jojo Delia (14 rated games)
18 154 145 152  7 -138 Raymond Tate  
19 129 141 130  7 -337 Breda O'Brien  
20 159 148 157  7 -522 Alex_Gboye Balogun  

21 139 132 138  6  +32 Eileen Meghen (14 rated games)
22 148 135 146  6  -65 Beverley Robertshaw (14 rated games)
23 132 134 133  6 -155 Liam Donnelly (14 rated games)
24 138 121 136  6 -290 Nicky Huitson  
25 110 118 111  6 -368 Mary Doyle (14 rated games)

26  50  57  56  4 -1130 Andrew Clark (14 rated games)
27  62  59  61  3 -755 Theresa Bennett (14 rated games)

Also played     

Old Prf New
106 109 107 John McCart (8 rated games)

BEST Midlands Final July 6th result from Lewis Mackay.

Old Prf New Wins
189 199 190 6 Lewis Mackay(GM)         
174 164 173 2 Evan Simpson(GM)         

Scottish League round 2 match July 4th result from Marion Keatings. 

Waverley 5 wins

Old Prf New Wins 
160 176 160 2 Wilma Warwick
129 176 130 2 Kenneth Ross
164 143 163 1 Alan Sinclair

Dunedin 4 wins

Old Prf New Wins 

165 168 165 2 Simon Gillam(Exp)
171 135 170 1 Ross Mackenzie
143 134 143 1 James Squires

West Midlands League July 3rd result from Paul Cartman.

Old Prf New Wins
151 136 151 3 Dennis Hussey          
103 118 103 1 Fay Madeley

Scottish League round 2 match July 1st result from Marion Keatings. 

Eagles 1 win

Old Prf New Wins 
117 126 118 1 Helgemarie Farrow
154  93 152 0 Melanie Beaumont
128  93 126 0 Margaret Harkness

Scorpions 8 wins

Old Prf New Wins 
159 184 160 3 Billy Dott
138 183 140 3 Moya Dewar
133 150 134 2 Mary Jones




Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

ABSP © 2013

Contact Us