Association of British Scrabble Players

Results


April 2013

Hawkwell rated club games April 30
BEST match Bob Lynn vs Alan Bailey April 30
Scottish League round 1 Scorpions vs Eagles April 29
Two Yorkshire League matches April 29
BEST match Robert Richland vs Dave Hoskisson April 29
Newport April 28
Ilford Invitational April 28
Isle of Wight second half April 27-28
Isle of Wight first half April 26-27
Lothian April 27
12th Diaspora April 27
BEST match Rik Kennedy vs Chris Vicary April 27
BEST match Allan Simmons vs Neil Scott April 26
Scottish League round 2 Dunedin vs ROC April 25
BEST match Raymond Tate vs Colin Nicol April 24
Middlesex League April 23
Hawkwell rated club games April 23
BEST match Jason Carney vs Alan Abela April 23
Two Middlesex League matches April 22
BEST match Chrystal Rose vs Phil Kelly April 22
West Midlands League match April 22
Essex League match Outsiders vs BBC April 21
H-B Holidays Harrogate April 19-21
All Ireland Championship April 20-21
BEST match David Webb vs Rafal Dominiczak April 21
Scottish League round 1 ROC vs Eagles April 21
BEST match Noel Turner vs Ebi Sosseh April 20
SILK match April 20
BEST match Femi Awowade vs Stewart Houten April 20
BEST match Chris Hawkins vs Greg Kelly April 20
BEST match Stewart Holden vs Tom Creed April 20
BEST match Steve Perry vs Quentin Baker April 20
Havering Evergreens April 20
West Midlands League match April 17
Hawkwell rated club games April 16
Yorkshire League match April 15
Scottish League round 1 Scorpions vs Bingoes April 15
Scottish League round 1 Eagles vs Bingoes April 14
MSI Marbella April 12-14
BEST match Celine McCart vs Andrew Clark April 14
BEST match John McCart vs Sarah-Jane Holden April 14
Two Essex League matches April 14
Newcastle April 13
BEST match Chris Keeley vs Diane Pratesi April 13
Aylesbury April 13
Scottish League - March 22nd match completed on April 12
BEST match Paul Gallen vs Theresa Bennett April 12
West Midlands League match April 11
Middlesex League April 9
BEST match Simon Gillam vs Jim Wilkie April 9
Peterborough All Nighter April 6-7
Scottish League round 1 Bingoes vs ROC April 7
West Midlands League match April 6
5th Burnham-on-Sea Invitational April 6
9 SILK matches April 6
Easygoers Invitational April 6
LEST match April 5
Yorkshire League match April 4
Bristol Easter Championship Mar 30-April 1

Hawkwell club rated league games April 30th. 
Results from Phil Kelly. 3 rounds - round robin format.

Old Prf New W Spread
148 158 148 2  +87 Phil Kelly
135 163 136 2  +57 Ann Golding
149 125 149 1  -36 Kevin Synnott
141 127 140 1 -108 Noel Barnes

BEST South West & Wales round 2 April 30th result from Bob Lynn.

Old Prf New Wins
163 175 163 4 Bob Lynn
145 133 144 1 Alan Bailey

Scottish League round 1 match April 29th result from Marion Keatings.

Old Prf New Wins
158 183 159 3 Billy Dott
143 148 143 2 John Balloch
132 148 132 2 Mary Jones

Old Prf New Wins
152 161 152 2 Melanie Beaumont
129  94 128 0 Margaret Harkness
113  93 112 0 Helgemarie Farrow

Yorkshire League matches April 29th results from Geoff Goodwin

Old Prf New Wins
168 151 168 2 Mark Goodwin
134 151 134 1 Geoff Goodwin

Old Prf New Wins
171 181 171 3 Kristian Saether
 98  88  97 0 Vicky Owen

BEST North West round 1 April 29th result from Robert Richland.

Old Prf New Wins
165 187 166 4 Robert Richland(Exp)    
137 115 136 0 Dave Hoskisson

Newport April 28th results from Alan Dimery.
7 rounds.
       
Division A

PnOld Prf New W Spread 
1 151 177 153 5 +243 Mike Evans
2 147 178 149 5 +134 Linda Vickers
3 159 162 159 4  +61 Chris Fenwick
4 144 164 146 4  -82 Tia Corkish
5 172 146 171 3  +62 Steve Perry

6 179 145 177 3  -85 Neil Green(Exp)
7 151 149 151 3 -134 Peter Liggett
8 140 122 139 1 -199 Jean Rappitt
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread        
 1 129 165 132 6 +272 Emma Brown
 2 121 135 122 4 +349 Christine Tudge
 3 127 136 128 4 +260 Tom Sharp
 4 130 137 130 4 -190 Bryn Packer
 5 137 123 136 3  +97 Terry Jones

 6 125 122 125 3  +55 Mary Allen
 7 128 121 128 3  -36 Valerie Nash
 8 133 123 132 3  -70 Martin Sheehan
 9 140 122 139 3  -97 David Williams
10 121 107 120 2 -640 Eileen Basham
       
Division C

10pt rule adjustment.

After the first calculation, Lesley Hollingsworth's 14-game start rating of 115
was reset to 97 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread        
 1 116 134 117 5 +164 Pat Broderick
 2 116 120 116 4 +250 Jean Owen
 3 114 122 114 4  +81 Paul Cartman
 4 114 119 114 4  +77 Margaret Marshall
 5 119 120 119 4  +20 Jean{Cardiff} Williams

 6 120 122 120 4   +4 Angela Mort
 7 113 119 114 4  -95 Paul Grimshaw
 8 113 105 112 3  +91 Anne Darby
 9 108 105 108 3 -278 Claire Cottle
10  97  64  97 0 -314 Lesley Hollingsworth
    
Division D

Pn Old Prf New W Spread        
 1 107 122 108 6 +416 Pam Sparkes
 2 108 110 108 5 +448 Christine Cartman
 3  99 104 101 5 +254 Elizabeth Davies
 4  98 116  99 5 +115 Rod Winfield
 5  65  96  72 4 +128 Judy Tame

 6  89  94  90 4  +71 Tim Reypert
 7  95  86  94 3  -48 Jean Buckley
 8  89  71  88 2 -215 Peter Basham
 9  73  55  67 1 -731 Tricia Packer
10  72  50  68 0 -438 Alexine Williams

Ilford Invitational April 28th results from Pete Thorpe.
9 rounds.

Division A

10pt rule adjustment.

After the first calculation, MV Niranjan's 18-game start rating of 181
was reset to 167 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread
 1 178 198 180 8 +685 Calum Edwards
 2 172 191 174 7 +669 Diane Pratesi(Exp)
 3 167 189 170 7 +585 Vincent Boyle 
 4 162 176 164 6 +196 Rafal Dominiczak

 5 154 165 154 5    0 Mike Whiteoak
 6 149 154 149 4   +7 Kevin Synnott
 7 148 156 149 4 -242 Jack Durand
 8 150 154 150 4 -296 Feroza Bartlett

 9 163 145 161 3 -129 Barry Grossman(Exp)
10 167 142 167 3 -386 MV Niranjan
11 158 130 156 2 -488 Andrew Eames
12 152 121 150 1 -601 David Shenkin

Division B

Pn Old Prf New W Spread 
 1 137 154 138 7 +341 Martin Leverton
 2 132 148 133 6 +269 Karen Game
 3 127 150 129 6  +95 Marian Hamer
 4 131 137 133 5 +265 Martin Bloomberg
 5 127 136 127 5 +198 Derek Bower

 6 144 135 143 5 -101 Chrystal Rose
 7 117 127 118 4 +107 Anne Convery
 8 129 128 129 4  -28 Sue Ball
 9 126 126 126 4 -117 Heather Laird
10 136 122 135 4 -170 Ann Golding

11 141 126 140 4 -296 Len Edwards
12 132 112 131 3 -126 Reeyaaz Goolamhossen
13 118 114 119 3 -157 Esther Kasket
14 132 115 131 3 -280 Nick Jenkins
       
Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 116 147 119 9 +647 Phyllis Fernandez
 2  97 115  98 6 +296 Dan Smith
 3 114 118 114 6 +278 Sheila{Rmfrd} Anderson
 4 109 115 109 6 +191 Colin St Hill

 5 104  99 103 5 +276 Ron Bucknell
 6  89  91  90 4 +311 Lynne Riley
 7  90  93  90 4 +182 Alison Stilwell
 8 103  92 103 4 -279 Malcolm Davis

 9 102  82 100 3 -193 Jo Holland
10  91  79  90 3 -386 Viv Bishop
11  92  82  91 3 -429 Sandra Weston
12  65  58  62 1 -894 Alice Durand

Isle of Wight second half April 27th-28th. Results from Noel Turner. 
The April 2013 Isle of Wight event was 2 separately-rated 9-game tournaments.
Below are the final tables and ratings for the second tournament. 9 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 183 198 184 8 +690 Gary Oliver(GM)
 2 174 188 176 7 +603 Penny Downer(Exp)
 3 151 168 153 5  +32 Ivan Swallow
 4 159 167 161 5 -171 Chris Finlay
 5 142 158 143 4  -13 Brenda Margereson

 6 170 155 168 4 -238 Noel Turner(Exp)
 7 159 145 158 3  -39 Frankie Mairey
 8 160 145 159 3 -144 Helen Harding
 9 170 144 167 3 -231 Danny Bekhor
10 146 146 146 3 -489 David Reading

Division B

PnOld Prf New W Spread       
1 146 183 149 8 +688 Janet Phillips
2 145 161 146 6  +28 Wanda De_Poitiers
3 157 144 156 5  +74 Brian Jones
4 155 141 153 4½ +198 Graham Harding

5 154 136 153 4 +161 Elisabeth Jardine
6 125 128 126 3½ -20 Kate Sweetlove
7 132 130 132 3 -469 Maureen Reynolds
8 121 113 119 2 -660 Sheila Jolliffe

Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 144 151 145 7½ +358 Alan Bailey
 2 142 145 142 7 +490 Margaret Staunton
 3 131 144 133 7 +480 Ginny Dixon
 4 125 144 126 7 +347 Kim Phipps
 5 113 112 113 4  +69 Priscilla Munday

 6 109 102 108 3 -122 Elizabeth Terry
 7  96 102  96 3 -201 Jill Warren
 8  87 100  89 3 -433 Joyce Caruth
 9 124  89 121 2 -270 Philip Turner
10 104  86 101 1½ -718 Nicola Staunton

Division D

PnOld Prf New W Spread       
1  99 123 101 7 +413 Hannah Corbett
2 108 120 109 7 +333 Evelyn Wansbrough
3 113 112 112 6  +71 Judy Young
4 110 101 109 5 +104 Maureen Barlow

5  85  83  85 4  -31 Stanley Wilkinson
6  63  75  65 3 -205 Jackie Reid
7  71  76  71 3 -403 Eileen Hunter
8  87  50  85 1 -282 Ruth Turner

Isle of Wight first half April 26th-27th. Results from Noel Turner. 
The April 2013 Isle of Wight event was 2 separately-rated 9-game tournaments.
After the first tournament, the bottom 3 finishers in A-C were relegated to B-D 
and replaced by the top 3 in B-D.

Final tables and ratings for the first tournament. 9 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 172 203 174 8 +787 Penny Downer(Exp)
 2 168 203 170 8 +470 Noel Turner(Exp)
 3 184 179 183 6  +52 Gary Oliver(GM)
 4 159 171 159 5 -226 Frankie Mairey
 5 160 160 160 4 +170 Helen Harding
 6 171 159 170 4  +21 Danny Bekhor
 7 161 149 159 3 -306 Chris Finlay

 8 156 149 154 3 -312 Elisabeth Jardine
 9 157 138 155 2 -287 Graham Harding
10 160 138 157 2 -369 Brian Jones
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 149 170 151 7 +454 Ivan Swallow
 2 141 150 142 5  +87 Brenda Margereson
 3 145 147 146 5  -24 David Reading

 4 147 143 146 4½   0 Janet Phillips
 5 145 144 145 4½ -80 Wanda De_Poitiers

 6 130 139 131 4 +154 Ginny Dixon
 7 144 138 144 4 -256 Alan Bailey
 8 144 114 142 2 -335 Margaret Staunton
       
Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 120 156 125 8 +559 Kate Sweetlove
 2 132 133 132 6 +299 Maureen Reynolds
 3 120 134 121 6  -98 Sheila Jolliffe

 4 125 122 125 5 +388 Kim Phipps
 5 113 113 113 4 +292 Priscilla Munday
 6 125 111 124 4  +48 Philip Turner
 7 108 113 109 4 -150 Elizabeth Terry

 8 110 102 110 3 -458 Maureen Barlow
 9 110 102 108 3 -506 Evelyn Wansbrough
10 114  90 113 2 -374 Judy Young
       
Division D

PnOld Prf New W Spread       
1 103 114 104 7 +559 Nicola Staunton
2  94 103  96 6 +234 Jill Warren
3  84 105  87 6 +116 Joyce Caruth

4  84  89  85 5  +89 Stanley Wilkinson
5  99  92  99 5  -81 Hannah Corbett
6  61  73  63 3 -339 Jackie Reid
7  72  59  71 2 -154 Eileen Hunter
8  91  52  87 2 -424 Ruth Turner

Lothian April 27th results from Alan Sinclair.
6 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 171 200 173 5 +383 Simon Gillam(Exp)
 2 177 173 177 4 +325 Neil Scott(GM)
 3 159 178 161 4 +146 Amy Byrne
 4 187 155 183 3 +334 Piotr Andronowski
 5 158 153 158 3  +22 Raymond Tate
        
 6 170 164 169 3  -55 Ross Mackenzie
 7 147 167 149 3 -213 James Squires
 8 148 162 150 3 -274 Colin Northmore
 9 143 131 142 1 -323 Anne Steward
10 148 126 148 1 -345 Anne Ramsay

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 130 165 132 5 +323 Mary Jones
 2 127 166 129 5 +232 Margaret Harkness
 3 132 166 133 5  +99 Alec Robertson
 4 142 146 142 4 +147 Colin Nicol
 5 139 132 139 3 +106 Marjory Flight
       
 6 142 131 141 3  +72 Tom Wilson
 7 126 132 127 3  +13 Helen Polhill
 8 134 130 134 3   +3 Orla Judge
 9 128 132 129 3  -11 Sylvia Swaney
10 137 113 135 2   -4 Moya Dewar
       
11 126 118 125 2 -162 Carol Malkin
12 132 115 131 2 -312 Yvonne Holland
13 124 100 122 1 -135 Linda Bradford
14 130 102 128 1 -371 Kenneth Ross
       
Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1  99 162 103 6 +328 Ian Whyte
 2 108 126 109 4 +113 Maria Marczak
 3 113 126 114 4  -29 Margaret Irons
 4 106 109 106 3  +97 Willie Scott
 5 122 113 122 3  +91 Caroline Foy

 6 122 113 122 3  +48 Michael Harley
 7 119 112 119 3  -87 Juliet Green
 8 114 110 113 3 -212 Helgemarie Farrow
 9 115  90 113 2  +25 Carol Grant
10 100  94  99 2 -175 Rose Kingdom

11  97  94  97 2 -310 Pat Marson
12 111  76 108 1 +111 Gordon Winter

Division D

10-point rule adjustment.
After the first calculation, Jeanette Paul's 14-game start rating of 75
was reset to 89 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread
 1  89 121  89 5  +29 Jeanette Paul
 2  82 100  83 4 +257 Maria Raffaelli
 3  83  95  83 4 +165 John Fyfe
 4  91 103  92 4  +23 Sybil Berrecloth
 5  92  78  92 3  +78 Margaret Leonard-McGhee
       
 6  90  82  89 3   -4 Lauren Walker
 7  78  64  77 2  -30 Sheila Johnston
 8  69  64  69 2  -57 Beverley Raeburn
 9  86  61  84 2 -226 Isobel Gillies
10  56  50  56 1 -235 Zandra Begg

12th Diaspora Invitational April 27th results from Sanmi Odelana.
8 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 176 198 178 7 +452 Calum Edwards
 2 168 175 169 5 +122 Fidelis Olotu
 3 172 174 172 5  +51 Diane Pratesi(Exp)
 4 153 162 154 4 +129 Mike Whiteoak
 5 162 160 162 4  +53 Olakunle Ajayi

 6 143 159 144 4 -122 Chrystal Rose
 7 136 145 137 3 +111 Sanmi Odelana
 8 158 145 158 3 -254 Abiodun Adeyemi
 9 169 140 167 3 -272 Kwaku Sapong
10 160 139 158 2 -270 Marco Post

BEST South East round 2 April 27th result from Rik Kennedy.

Old Prf New Wins
175 219 177 4 Rik Kennedy(Exp)         
169 125 168 0 Chris Vicary  

BEST Scotland round 1 April 26th result from Allan Simmons.

Old Prf New Wins
180 209 181 4 Allan Simmons(GM)        
179 150 177 1 Neil Scott(GM)

Scottish League round 2 match April 25th result from Marion Keatings.

Dunedin 6 wins

Old Prf New Wins
171 161 171 2 Simon Gillam(Exp)
170 161 170 2 Ross Mackenzie
147 160 147 2 James Squires

ROC 3 wins

Old Prf New Wins
127 177 128 2 Sylvia Swaney
142 146 142 1 Colin Nicol
161 113 159 0 Amy Byrne

BEST Scotland round 1 April 24th result from Colin Nicol.

Old Prf New Wins
159 148 158 4 Raymond Tate
141 152 142 3 Colin Nicol

Middlesex League April 23rd results from Steve Perry.

Old Prf New W Spread
173 174 173 2 +123 Elie Dangoor(Exp)
152 181 153 2  -71 Mike Whiteoak
151 148 151 1   +1 Joe Bridal
168 142 167 1  -53 Vincent Boyle

Hawkwell club rated league games April 23rd. 
Results from Phil Kelly. 3 rounds - round robin format.

Old Prf New W Spread
146 192 148 3 +130 Phil Kelly
140 161 141 2  -20 Noel Barnes
149 125 149 1  -76 Kevin Synnott
138  95 136 0  -34 Ann Golding

BEST Midlands round 1 April 23rd result from Jason Carney.

Old Prf New Wins
172 182 173 4 Jason Carney
110 100 110 0 Alan Abela

Middlesex League matches April 22nd results from Steve Perry.

Old Prf New W Spread
174 202 175 3 +341 Philip Nelkon(GM)
146 145 146 1  -84 Victoria Kingham
157 141 157 1 -109 Bob Berry
153 142 153 1 -148 Sandie Simonis(Exp)

Old Prf New W Spread
171 205 172 3 +342 Steve Perry
142 181 143 2  +62 Chrystal Rose
166 140 165 1   +7 Stewart Houten
157 110 155 0 -411 Nick Ascroft

BEST Essex+ round 2 match April 22nd result from Phil Kelly.

Old Prf New Wins
142 154 142 4 Chrystal Rose           
147 135 146 3 Phil Kelly

West Midlands League match April 22nd result from Paul Cartman.
 
Old Prf New Wins
152 138 152 3 Dennis Hussey            
113 127 114 1 Paul Cartman 

Essex League match April 21st results from Mike Whiteoak.

The Outsiders 13 wins

Old Prf New W Spread
165 205 168 6 +396 Vincent Boyle
163 175 164 4 +200 Tim Knight
145 160 146 3 -416 Victoria Kingham

BBC 8 wins

Old Prf New W Spread
163 163 163 4 +283 Barry Grossman(Exp)
174 166 174 4  +90 Chris Keeley
168 108 164 0 -553 Bob Violett(Exp)

H-B Holidays Harrogate April 19th-21st. 
Results from John Harrison. 14 rounds.  

Division A

Pn Old Prf New WW Spread
 1 130 168 136 11 +1145 Steve Balment
 2 153 150 153  9 +253 Jayne Mackenzie
 3 152 150 151  9 +234 Moira Conway
 4 149 136 147  7  +90 Tony Davis

 5 129 139 130  7  +30 Rhoda Gray
 6 130 132 131  6 -192 Pat Wheeler
 7 128 118 126  4 -464 Jill Bright
 8 133 110 130  3 -1096 Ginny Dixon

Division B

Pn Old Prf New WW Spread
 1 126 147 129 11 +636 Marlene Skinner
 2 116 141 120 10 +408 Ann Coleman
 3 127 126 126  8 +151 Samantha Beckwith
 4 118 120 119  7 -151 Barbara Lukey

 5 117 120 118  7 -229 Hilary Birdsall
 6 119 105 117  5  -74 Chris Jackson
 7 108 107 109  5 -577 June Johnstone
 8 125  90 120  3 -164 Peter Ashurst

Division C

Pn Old Prf New WW Spread
 1 104 108 105 10 +747 Kenneth Lovell
 2 107 108 107 10 +382 Philippa Morris
 3  77  94  79  9 +381 Michael Murray
 4  86  93  87 8½ +326 Douglas Morris

 5 101  93  99  8 +370 Paula Docherty
 6  82  87  82 7½ -268 Rita Barton
 7  81  72  79  6  +58 Jean Hendrick
 8  81  76  80  6 -162 Myra Copleston

 9  82  69  80  5 -155 Marjorie Lunn
10  50  66  55  5 -254 Ann Miller
11  86  73  84  5 -605 Ruby Flood
12  59  59  60  4 -820 Connie Walton

All Ireland Championship April 20th-21st results from Joe McGinley
14 rounds. The number of rated games for each player is shown in the Ga column.

Division A

Pn Old Prf Ga New WW Spread
 1 189 202 14 189 11 +1331 Ed Martin(GM)
 2 194 198 14 194 11 +773 Paul Gallen(GM)
 3 196 194 14 196 10 +1216 Kevin McMahon(GM)
 4 181 177 14 181  9 +639 Feargal Weatherhead
 5 174 183 14 175  9 +548 Rik Kennedy(Exp)

 6 139 175 13 144 8½ +235 Celine McCart
 7 180 168 14 179  8 +257 Neil Green(Exp)
 8 167 159 13 166  8   +3 Kay McColgan
 9 159 160 13 159  8 -411 Joseph McGinley
10  99 137 14 105 7½ +272 John McCart

11 128 148 14 132 7½  +69 Liam Donnelly
12 140 135 13 140  7 +255 Theresa Scallan
13 170 159 14 168  7 -161 Ademola Ajayi
14 160 149 13 159  7 -196 Alex_Gboye Balogun
15 139 127 13 136  7 -362 Eileen Farmer

16 144 132 13 142 6½  -43 Eileen Meghen
17 125 117 13 124  6 +234 Breda O'Brien
18 130 109 13 128  6 -340 Pauline Weatherhead
19 114 123 13 114  6 -1041 Bronagh Kenny
20 126 112 13 123  5 -219 Pauline Russell

21 unr 111 13 111  5 -792 Ed Miliano
22 unr 102 13 102  4 -366 Chris Broderick
23 112 103 13 111  4 -851 Mary Morgan
 
Division B       
        
10 point rule adjustments

After the first calculation,
Hannah Kingston's 10-game start rating of 120 was reset to 109 and
Anne Creaven's 13-game start rating of 55 was reset to 69 
and the division was recalculated

Pn Old Prf Ga New WW Spread        
 1 unr 131 14 131 11   +7 Veronica O'Loughlin
 2 unr 121 14 121 10 +853 Marie Ryan
 3 104 122 14 109 10 +599 Rita Hennessey
 4 109  98 13 107  8 +450 Hannah Kingston

 5 unr 108 14 108  8 +405 Finbarr Long
 6 118  91 13 114  7 +377 Mary Doyle
 7  78  79 13  78  6 -170 Phyllis Lambe
 8 unr  80 13  80  6 -594 Tommy Anderson

 9 unr  76 13  76  5 -372 Breda O'Driscoll
10 unr  70 13  70  5 -436 Rosaleen Rogers
11 unr  61 13  61  4 -920 Doreen Monaghan

Withdrew after round 7

Pn Old Prf Ga New W Spread 
..  69 104  7  73 4 +401 Anne Creaven

BEST Southeast round 2 match April 21st result from David Webb.

Old Prf New Wins 
174 214 176 4 David Webb(GM)
164 124 162 0 Rafal Dominiczak

Scottish League round 1 match April 21st result from Marion Keatings.

ROC 6 wins

Old Prf New Wins
161 150 161 2 Amy Byrne
140 148 141 2 Colin Nicol
126 148 127 2 Sylvia Swaney

Eagles 3 wins

Old Prf New Wins
152 159 152 2 Melanie Beaumont
127 126 127 1 Margaret Harkness
115  90 114 0 Helgemarie Farrow

BEST South West and Wales round 1 match April 20th result from Noel Turner.

Old Prf New Wins
167 179 168 4 Noel Turner(Exp)
162 150 161 2 Ebi Sosseh

SILK match April 20th result from Marion Keatings.

Old Prf New Wins
129 139 130 3 Nigel Sibbett
unr  50  50 0 Phil Jones

BEST Southeast round 1 match April 20th result from Femi Awowade.

Old Prf New Wins 
178 172 177 4 Femi Awowade(GM)
165 171 166 3 Stewart Houten

BEST Midlands round 2 match April 20th result from Chris Hawkins.

Old Prf New Wins 
172 200 173 4 Chris Hawkins(Exp)
150 122 148 0 Greg Kelly

BEST Northern Ireland round 1 match April 20th result from Stewart Holden.

Old Prf New Wins 
181 191 181 4 Stewart Holden(GM)
 81  71  80 0 Tom Creed

BEST Southeast round 1 match April 20th result from Steve Perry.

Old Prf New Wins 
171 176 171 4 Steve Perry
159 154 160 2 Quentin Baker

Havering Evergreens April 20th results from Jacqui White.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 175 182 175 6 +704 Terry Kirk(GM)
 2 148 171 150 5 +152 Feroza Bartlett
 3 166 158 165 4 +341 Vincent Boyle
 4 146 158 147 4 +199 Phil Kelly

 5 136 158 138 4 +102 Ann Golding
 6 149 154 149 4  +58 Kevin Synnott
 7 138 160 140 4  -67 Jake Berliner
 8 152 139 151 3  -94 Ruth MacInerney

 9 152 137 151 3 -134 Rachelle Whiteoak
10 140 140 140 3 -158 Noel Barnes
11 140 145 141 3 -159 Len Edwards
12 154 126 152 2 -193 Mike Whiteoak

13 147 133 147 2 -200 Evelyn Wallace
14 147 128 145 2 -551 Stephen Wintle

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 115 159 118 6 +355 Esther Kasket
 2 122 153 124 6 +278 Terry Corps
 3 128 140 129 5 +213 Sue Ball
 4 132 120 132 4 +434 Nick Jenkins

 5 113 125 114 4 +403 Sheila{Rmfrd} Anderson
 6 128 121 127 4 +172 Carmen Dolan
 7 106 127 108 4  -91 Christine Cartman
 8 110 108 110 3  -87 Adrian Noller 
 
 9 117 108 116 3 -103 Phyllis Fernandez
10 109 109 109 3 -110 Irene Catherall
11 118 108 117 3 -142 Anne Convery
12 107 114 107 3 -151 Les Costin

13 105  95 104 2 -138 Jenny Corps
14 115  97 113 2 -170 Paul Cartman
15 130  93 127 2 -269 Derek Bower
16 117  96 116 2 -594 Peter Bailey
  
Division C

Pn Old Prf New W Spread    
 1 102 130 103 6 +351 Malcolm Davis
 2 100 130 102 6 +174 Jo Holland
 3  92 109  93 5  +35 Cindy Hollyer
 4 104 105 104 4 +352 Ron Bucknell

 5  90 100  91 4 +242 Viv Bishop
 6 100 100 100 4 +192 Joyce Frost
 7 101  91 100 4  +93 Eve Dwyer
 8 unr 105 105 4 -128 Gwen Walsh

 9  99  91  98 3½ +143 Joan Everitt
10  73  88  74 3½ -32 Letty Burrell
11  82  80  82 3  +58 Renee Gilbert
12  84  84  84 3  +13 Sandra Richards

13  95  79  94 3 -253 Joan Rees
14  87  68  85 2  -63 John Francis
15  58  51  58 1 -434 Peggy Lavender
16  79  50  77 0 -743 Lionel Howard

West Midlands League match April 17th result from Paul Cartman.
 
Old Prf New Wins           
127 134 127 3 Yvonne McKeon            
109 102 109 1 Fay Madeley 

Hawkwell club rated league games April 16th. 
Results from Phil Kelly. 3 rounds - round robin format.

Old Prf New W Spread
144 192 146 3 +407 Phil Kelly
135 162 136 2 +140 Ann Golding
150 124 149 1 -381 Kevin Synnott
142  93 140 0 -166 Noel Barnes

Yorkshire League match April 15th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
160 170 160 3 Neil Rowley              
115 105 115 0 Michael Thomas 

Scottish League round 1 match April 15th results from Marion Keatings.

Scorpions 7½ wins

Old Prf New Wins
157 198 158 3 Billy Dott
129 181 130 2½ Mary Jones
143 164 143 2 John Balloch

Bingoes 1½ wins

Old Prf New Wins
148 143 147 1½ Marion Keatings
151  93 150 0 Christine McKenzie
144  93 142 0 Tom Wilson

Scottish League round 1 match April 14th results from Marion Keatings.

Eagles 2 wins

Old Prf New Wins
151 164 152 2 Melanie Beaumont
128  97 127 0 Margaret Harkness
115  97 115 0 Helgemarie Farrow

Bingoes 7 wins

Old Prf New Wins
150 181 151 3 Christine McKenzie
147 148 148 2 Marion Keatings
144 148 144 2 Tom Wilson

MSI Marbella April 12th-14th results from John Chew.
24 rounds.

Pn Old Prf New WW Spread
 1 220 218 220 20 +2263 Nigel Richards(GM)
 2 192 203 195 17 +1277 Philips Owolabi(Exp)
 3 192 190 192 15  +583 Craig Beevers(GM)
 4 181 185 182 14  +426 Sam Kantimathi
 5 181 183 181 13  +972 Theresa Brousson(GM)

 6 191 172 188 12  +320 Helen Gipson(GM)
 7 153 170 156 12  -125 Elisabeth Jardine
 8 178 162 174 11   -88 Philip Nelkon(GM)
 9 174 158 171 10  -241 Simon Gillam(Exp)
10 160 164 161 10  -306 Mihai Pantis

11 140 156 144 10 -1409 Eileen Meghen
12 160 155 159  9  -754 Raymond Tate
13 144 147 145  8 -1434 Jim Wilkie
14 138 141 139  7 -1484 Ewa Kondracka

BEST Northern Ireland round 1 match April 14th result from Stewart Holden

Old Prf New Wins
138 148 139 4 Celine McCart
unr  50  50 0 Andrew Clark

BEST Northern Ireland round 1 match April 14th result from Stewart Holden

Old Prf New Wins
 96 143  99 4 John McCart
139  92 136 3 Sarah-Jane Holden

Essex League matches April 14th

Match 1

BBC 17½ wins

Old Prf New W Spread
163 171 163 6½ +686 Barry Grossman(Exp)
174 170 174 6 +613 Chris Keeley
169 152 168 5 +479 Bob Violett(Exp)

The Blank Robbers 3½ wins

Old Prf New W Spread
132 140 132 1½ -668 Nick Jenkins
116 120 117 1 -510 Phyllis Fernandez
131 132 131 1 -600 Ayaz Kazi

Match 2

Billericay Bandits 12 wins

Old Prf New W Spread
169 167 170 5 +319 Cecil Muscat
134 149 135 4 +312 Ann Golding
145 138 144 3  +14 Phil Kelly

Wanstead Dead or Alive 9 wins

Old Prf New W Spread
152 184 154 6 +356 Mike Whiteoak
152 145 152 3 -302 Rachelle Whiteoak
129  97 127 0 -699 Marian Hamer

Newcastle April 13th results from John Harrison.
7 rounds.

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 148 189 151 6 +560 Melanie Beaumont
2 159 173 161 5  +77 Amy Byrne
3 164 173 165 5  +32 Martin Thompson
4 159 145 158 3 +180 Jackie McLeod(Exp)

5 149 146 148 3   +6 Colin Northmore
6 149 146 149 3  -18 Tony Davis
7 148 132 147 2 -240 Cathy Anderson
8 147 118 146 1 -597 Len Moir

Division B

PnOld Prf New W Spread       
       
1 141 171 143 6 +299 Pauline Johnson
2 132 158 133 5 +351 Ginny Dixon
3 136 129 135 3   -4 Laura Finley
4 131 130 131 3  -23 Marjorie Struggles

5 141 128 140 3  -93 Colin Nicol
6 143 128 141 3 -237 Trish Matthews
7 135 129 134 3 -240 Richard Moody
8 129 116 128 2  -53 Margaret Harkness
       
Division C

PnOld Prf New W Spread       
1 123 158 126 6 +598 Sylvia Swaney
2 127 157 129 6 +447 Iain Harley
3 114 131 115 4 +160 Helgemarie Farrow
4 125 129 125 4 -318 Geoff Cooper

5 119 116 118 3 +118 Barbara Lukey
6 128 114 127 3  +67 Samantha Beckwith
7 117  87 115 1 -533 Michael Thomas
8 126  86 123 1 -539 Margaret Burdon
       
Division D

Terry Avery  played the first 3 games then left because of a family bereavement.
His opponents in rounds 4-7, shown below with 6 rated games, each received 
a tournament win and 75 spread points for the bye.

PnOld Prf New W Spread       
1 102 121 103 5 +301 Elisabeth{Clvlnd} Allen 
2  96 118  97 5 +142 Linda Moir (6 rated games)
3 107 120 107 5  +67 Remie Bellamy 
4 103 100 103 4 +139 Rona Falconer (6 rated games)

5 101  92 100 3 +114 Rose Kingdom 
6  94  85  94 3  +19 Anne Lynas (6 rated games)
7 103  67 101 2 -307 Sue Thompson (6 rated games)
8  91  87  91 1 -475 Terry Avery (3 rated games)

Division E

Pn Old Prf New W Spread     
 1  67  92  76 5 +532 Brian Little 
 2  77  86  77 5 +435 Michael Murray 
 3  69  81  75 4 +422 Jeanette Paul 
 4 unr  74  74 4 +150 Mary Gelston 
 5  86  74  85 4 +133 Yvonne Goodridge 

 6  81  70  81 4  +54 Jean Hendrick 
 7 unr  79  79 4 -194 Mary Haskins
 8  50  50  50 2 -150 Ann Miller
 9  51  50  51 2 -649 Lucy Beckmann
10 unr  50  50 1 -733 Angela Every

BEST Essex+ round 2 match April 13th result from Chris Keeley.

Old Prf New Wins
172 204 174 4 Chris Keeley             
174 142 172 1 Diane Pratesi(Exp)     

Aylesbury April 13th results from David Wilson.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 187 207 189 6 +1035 Austin Shin(GM)
 2 190 201 191 6 +559 Paul Allan(GM)
 3 166 187 168 5 +435 Fidelis Olotu
 4 181 188 182 5 +169 David Sutton(Exp)
 5 157 189 160 5 +124 Jack Anscomb

 6 155 196 158 5 -407 Andrew Eames
 7 156 179 157 4 +190 Bob Berry
 8 152 173 153 4  +77 Paul{Tranmere} Thomson
 9 166 177 166 4  +63 Vincent Boyle
10 160 172 162 4  +48 Olakunle Ajayi

11 159 163 159 3 +229 Andy Becher
12 168 158 167 3 +195 Anand Buddhdev
13 172 154 171 3    0 Paloma Raychbart
14 184 157 182 3 -264 Oliver Garner
15 165 167 165 3 -306 Stewart Houten

16 176 159 176 3 -524 Calum Edwards
17 173 145 171 2 +113 Steve Perry
18 165 145 164 2 -161 Rafal Dominiczak
19 171 140 169 2 -212 Bob Violett(Exp)
20 164 146 163 2 -483 David Holmes

21 152 143 152 2 -661 Ruth MacInerney
22 160 133 158 1 -219 Abiodun Adeyemi
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 147 193 150 7 +367 Kevin Synnott
 2 151 163 152 5 +382 Martin Taylor
 3 133 168 135 5 +276 Rosalind Wilson
 4 132 167 135 5 +257 Sharon Landau
 5 144 152 145 4½ +297 Victoria Kingham

 6 132 157 134 4½   0 Ann Golding
 7 150 146 150 4 +245 Graham Bonham
 8 151 148 150 4 +173 Elizabeth Hull
 9 137 149 138 4  -50 Jake Berliner
10 147 149 147 4  -56 Stephen Wintle

11 144 134 144 3  +36 Alan Bailey
12 139 136 139 3  -25 Damian O'Malley
13 140 135 140 3  -64 Len Edwards
14 150 133 148 3  -95 Feroza Bartlett
15 136 134 136 3 -125 Sanmi Odelana

16 143 120 142 2 -157 Andy Gray
17 140 120 139 2 -238 Nicky Huitson
18 144 119 142 2 -447 Chrystal Rose
19 137 107 135 1 -275 David Lawton
20 137 105 135 1 -501 Louise Brundell
       
Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 112 159 115 6 +305 Esther Kasket
 2 131 141 132 5 +363 Richard Woodward
 3 121 140 122 5 +188 Sally Fiszman
 4 127 143 128 5  +95 Janet Bonham
 5 124 125 124 4  +89 Carol Bartlett

 6 130 125 130 4  +52 Barbara Dein
 7 115 128 116 4  +50 Norma Galley
 8 125 125 126 4   +8 Ted Lewis
 9 117 126 118 4  -18 Anne Convery
10 119 128 120 4  -24 Sharon Hewitt

11 130 111 129 3 +298 Emma Brown
12 114 110 113 3  -66 Fran Burling
13 121 112 120 3  -77 Paul Steadman
14=121 113 120 3  -87 Kate Sweetlove
14=115 114 115 3  -87 Paul Cartman

16 109 112 110 3 -119 Adrian Noller
17 110 110 110 3 -287 Evelyn Wansbrough
18 115  96 114 2  +37 Nova Williams
19 116  83 114 1 -299 Judy Young
20 112  83 110 1 -421 Maureen Barlow

Division D
       
10 point rule adjustment.  

After the first calculation, Tim Payne's 13-game start rating of 67 
was reset to 77 and the division was recalculated. 

Pn Old Prf New W Spread    
 1 100 130 102 6 +309 Malcolm Davis
 2 105 115 106 5 +550 Christine Cartman
 3 104 108 104 5 +223 Ted Anscomb
 4  98 112  99 5 +164 Caroline Elliott
 5  77  95  77 4 +377 Tim Payne

 6  85  95  90 4 +254 Rob Blundell
 7  91 103  91 4 +174 Jacqui White
 8 105  98 104 4 +126 Mel Maltz
 9  90 108  92 4  -45 Cindy Hollyer
10 104 101 104 4  -62 Iris Cornish

11  97  98  97 4 -123 Peter Johnson
12 100  80  99 3 +307 Audrey Medhurst
13  93  81  92 3 +151 Jenny Harris
14 100  86  99 3 +128 Hannah Corbett
15  87  82  87 3 -183 Claire Violett

16  89  74  87 3 -189 John Francis
17  76  80  76 3 -409 Eileen Johnson
18  71  59  70 2 -494 Helen Thompson
19 unr  50  50 1 -611 Rishi Gudka
20  59  50  58 0 -647 Peggy Lavender

On April 12th, Christine McKenzie played her unplayed games from the 
Bingoes vs Waverley match on March 22nd. Results from Marion Keatings.

Bingoes

Old Prf New P W
150 134 150 3 1 Christine McKenzie

Waverley

Old Prf New P W
163 200 163 1 1 Alan Sinclair
129 200 130 1 1 Kenneth Ross
161 100 160 1 0 Wilma Warwick

The match score was Bingoes 2 wins, Waverley 7 wins.

BEST Northern Ireland round 1 match April 12th result from Paul Gallen.

Old Prf New Wins
193 203 194 4 Paul Gallen(GM)
 64  54  62 0 Theresa Bennett

West Midlands League match April 11th result from Paul Cartman.

Old Prf New Wins
151 180	152 3 Dennis Hussey
155 126	154 1 Rick Blakeway

Middlesex League April 9th results from Steve Perry.
Format was 3-round round robin.

Old Prf New W Spread
162 172 163 2 +170 Barry Grossman(Exp)
178 167 178 2  +80 Femi Awowade(GM)
152 142 152 1  -20 Rachelle Whiteoak
136 147 136 1 -230 Sanmi Odelana
	
BEST Scotland round 1 match April 9th result from Simon Gillam.

Old Prf New Wins
174 174 174 4 Simon Gillam(Exp)       
144 144 144 1 Jim Wilkie              

Peterborough All Nighter April 6th-7th. Results from Chris Hawkins.

Session 1

Division A

P W Spread
1 7 +316 Wayne Kelly(GM)
2 6 +339 Diane Pratesi(Exp)
3 5  +43 Paul{Halifax} Thompson
4 4 +435 Ade Adegbesan
5 4 +146 Jessica Pratesi
6 4  -93 Mihai Pantis

7 3  +33 Ashley Coldrick
8 2 -344 Nuala O'Rourke
9 1 -875 Anne Ashmore
    
Division B

P W Spread    
1 7 +343 Kim Hands
2 6 +286 Greg Kelly

3 6 +184 Maurice Brown
4 4 +273 Chrystal Rose
5 4  +90 Frankie Latham
6 4   +9 Tolani Ayo-Awojobi

7 3 -179 Ken Heaton
8 1 -308 Orla Judge
9 1 -698 Diane Bromilow

Division C

P W Spread
1 6 +318 Joe Knapper
2 6 +216 Nick Stone

3 5 +278 Margaret Harkness
4 4  +73 Carol{Norwich} Smith
5 4  +58 Geoff Cooper
6 3 -306 Iain Harley
7 2 -230 Malcolm Davis
8 2 -407 Alison Currall

After session 1, Ashley, Nuala and Anne were relegated from A to B. 
Kim and Greg were promoted from B to A. 
Ken, Orla and Diane B were relegated from B to C. 
Joe and Nick were promoted from C to B. 
Thus A was reduced to 8 players and C increased to 9. 

Session 2
    
Division A

P W Spread    
1 6 +199 Ade Adegbesan
2 6  +92 Diane Pratesi(Exp)
3 5 +265 Wayne Kelly(GM)
4 4 +190 Jessica Pratesi
5 4  +60 Paul{Halifax} Thompson
6 3  -91 Mihai Pantis

7 3 -412 Greg Kelly
8 1 -303 Kim Hands
    
Division B

P W Spread    
1 7 +706 Ashley Coldrick
2 6 +259 Anne Ashmore
3 4 +235 Chrystal Rose

4 4  -28 Frankie Latham
5 4 -218 Maurice Brown
6 3  +18 Nuala O'Rourke

7 3 -279 Tolani Ayo-Awojobi
8 3 -303 Nick Stone
9 2 -390 Joe Knapper
    
Division C

P W Spread    
1 8 +653 Ken Heaton
2 6 +273 Diane Bromilow
3 5 +437 Iain Harley

4 5 +252 Margaret Harkness
5 5 +348 Orla Judge
6 3 -224 Geoff Cooper
7 2 -228 Carol{Norwich} Smith
8 1 -634 Malcolm Davis
9 1 -877 Alison Currall

After session 2, Greg and Kim were relegated from A to B.
Ashley, Anne and Chrystal were promoted from B to A.
Tolani, Nick and Joe were relegated from B to C.
Ken, Diane B and Iain were promoted from C to B.

Session 3  
 
Division A

P W Spread   
1 5 +436 Mihai Pantis
2 5 +365 Wayne Kelly(GM)
3 5 +177 Paul{Halifax} Thompson
4 5  -55 Ashley Coldrick
5 4 +219 Ade Adegbesan
6 4 +163 Diane Pratesi(Exp)
7 4 -188 Jessica Pratesi
8 3 -362 Anne Ashmore
9 1 -755 Chrystal Rose
    
Division B

P W Spread    
1 6 +265 Greg Kelly
2 5 +236 Nuala O'Rourke
3 5 +196 Frankie Latham
4 4 +107 Ken Heaton
5 4  +63 Diane Bromilow
6 4  -62 Kim Hands
7 3  +90 Maurice Brown
8 1 -895 Iain Harley

Division C
   
Alison Currall played one game, losing to Orla Judge, then withdrew because of ill health. 
Her other 7 opponents received an unrated 75 point tournament win.  

P W Spread 
1 7 +424 Margaret Harkness
2 6 +335 Orla Judge
3 5 +186 Tolani Ayo-Awojobi
4 4 +121 Carol{Norwich} Smith
5 4  +65 Geoff Cooper
6 4 -106 Malcolm Davis
7 3  -43 Nick Stone
8 3 -289 Joe Knapper
9 0 -693 Alison Currall

Ratings data 

The new ratings are based on the tournament games.
See below for the new ratings for the 7 players who
played extra rated games.

Old Prf/Ga New
164 173/24 164 Adekoyejo Adegbesan
163 149/24 159 Anne Ashmore
135 135/23 135 Tolani Ayo-Awojobi
139 135/24 139 Diane Bromilow

153 147/24 152 Maurice Brown
161 170/24 163 Ashley Coldrick
128 115/23 124 Geoff Cooper
 50  58/17  56 Alison Currall

101  97/23 100 Malcolm Davis
156 150/24 154 Kim Hands
126 141/23 129 Margaret Harkness
130 118/24 127 Iain Harley

153 152/24 152 Ken Heaton
137 130/24 134 Orla Judge
145 165/24 149 Greg Kelly
176 183/24 178 Wayne Kelly(GM)

114 122/23 117 Joe Knapper
136 149/24 139 Frankie Latham
159 142/24 156 Nuala O'Rourke
159 165/24 160 Mihai Pantis

173 180/24 175 Diane Pratesi(Exp)
168 163/24 167 Jessica Pratesi
145 138/24 144 Chrystal Rose
130 111/23 126 Carol{Norwich} Smith

117 126/23 119 Nick Stone
164 173/24 166 Paul{Halifax} Thompson

Extra rated games

Four rated games were played outside of the tournament structure:

Greg Kelly 419:400 Diane Pratesi(Exp)
Chrystal Rose 408:345 Iain Harley
Paul{Halifax} Thompson 363:353 Tolani Ayo-Awojobi
Geoff Cooper 415:320 Tolani Ayo-Awojobi

New ratings for these 7 players:

134 Tolani Ayo-Awojobi
125 Geoff Cooper
127 Iain Harley
150 Greg Kelly
174 Diane Pratesi(Exp)
144 Chrystal Rose
167 Paul{Halifax} Thompson

Scottish League round 1 match April 7th results from Marion Keatings.

Bingoes 6 wins

Old Prf New Wins
146 192 147 3 Marion Keatings
144 158 144 2 Tom Wilson
151 125 150 1 Christine McKenzie

ROC 3 wins

Old Prf New Wins
160 130 159 1 Amy Byrne
142 130 141 1 Colin Nicol
123 130 123 1 Sylvia Swaney

West Midlands League match April 6th result from Paul Cartman.

Old Prf New Wins
132 142 133 4 Bernard Mayhew          
 72  62  71 0 Emma Marks  

5th Burnham-on-Sea Invitational April 6th results from Gareth Williams.
6 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 139 156 140 5 +193 David Williams
 2 111 138 113 4 +479 Anne Darby
 3 152 144 152 4 +360 Mark Murray
 4 125 123 125 3 +144 Philip Turner

 5 121 108 121 3 +113 Christine Tudge
 6 143 126 142 3  +63 Diana Beasley
 7 131 114 130 3  +32 Ian Kendall
 8 129 122 128 3  -81 Valerie Nash

 9  97 119  98 3 -260 Rod Winfield
10  87 101  89 2½ -220 John Francis
11  96  99  96 2 -264 Mabel Choularton
12  92  71  91 ½ -559 Ruth Turner

SILK matches April 6th results from Marion Keatings.

Amy Byrne 2:1 Ross Mackenzie
Alan Georgeson 2:1 Anne Steward
Simon Gillam(Exp) 2:1 Alan Georgeson

Simon Gillam(Exp) 2:1 Kate Surtees
Marion Keatings 3:0 Melanie Beaumont
Marion Keatings 2:1 Ross Mackenzie

Anne Steward 2:1 Colin Nicol
Kate Surtees 2:1 Tom Wilson
Tom Wilson 3:0 Colin Nicol

Old Prf New P Wins
150  94 148 3 0 Melanie Beaumont
158 189 160 3 2 Amy Byrne
155 158 156 6 3 Alan Georgeson
174 168 174 6 4 Simon Gillam(Exp)
144 194 146 6 5 Marion Keatings

172 134 170 6 2 Ross Mackenzie
143 109 142 6 1 Colin Nicol
142 149 143 6 3 Anne Steward
147 158 147 6 3 Kate Surtees
143 162 144 6 4 Tom Wilson

Easygoers Invitational April 6th results from Calum Edwards.
8 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 174 194 176 7 +567 Calum Edwards
 2 166 169 166 5 +129 Vincent Boyle
 3 169 164 169 5  -76 Cecil Muscat
 4 163 163 162 4½ +64 Barry Grossman(Exp)
 5 146 167 147 4½ -70 Evelyn Wallace

 6 152 153 152 4 -113 Rachelle Whiteoak
 7 153 144 152 3 +132 Mike Whiteoak
 8 148 142 147 3  -49 Kevin Synnott
 9 140 144 140 3 -162 Len Edwards
10 145 117 144 1 -422 Victoria Kingham

LEST match April 5th

Old Prf New Wins
178 169 178 4 Femi Awowade(GM)
152 161 153 2 Maurice Brown

Yorkshire League match April 4th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
163 185 164 2 Paul{Halifax} Thompson
168 146 168 1 John Hardie

Bristol Easter Championship March 30th-April 1st results from Ronnie Reid.
21 rounds 

Division A

Pn Old Prf New WW Spread
 1 192 190 191 14 +866 Phil Robertshaw(GM) (20 rated games)
 2 173 193 176 14 +552 Wayne Kelly(GM) 
 3 181 187 181 13 +546 Feargal Weatherhead 
 4 163 187 168 13 +214 Anand Buddhdev 

 5 175 180 175 12 +497 Terry Kirk(GM) (20 rated games)
 6 170 181 174 12  +19 Albert Hahn (20 rated games)
 7 181 173 180 11 +394 Allan Simmons(GM) (19 rated games)
 8 197 176 193 11 +203 Paul Gallen(GM) 

 9 173 172 173 11  +66 Elie Dangoor(Exp) (19 rated games)
10 169 177 171 11  +42 Bob Violett(Exp) 
11 166 174 167 11 -149 John Ashmore (20 rated games)
12 167 175 169 11 -200 Chris Vicary (20 rated games)

13 184 164 181  9 +114 Theresa Brousson(GM) (20 rated games)
14 172 165 172  9 -636 Stephen Hunt (20 rated games)
15 162 143 159  5 -1178 Andy Becher (19 rated games)
16 174 138 172  1 -1350 Penny Downer(Exp) (8 rated games)

Division B

Pn Old Prf New WW Spread
 1 144 175 149 16 +1033 Adrienne Berger
 2 161 167 163 15 +947 Anne Ashmore
 3 144 160 147 13 +311 Alison Sadler
 4 151 158 152 13 +159 David Shenkin

 5 153 154 153 12 +312 Sandie Simonis(Exp)
 6 155 154 154 12 +118 Beverley Robertshaw
 7 143 149 144 11 +378 Margaret Staunton
 8 151 149 152 11  +12 Christine Strawbridge

 9 148 145 147 10 +175 Janet Phillips
10 155 143 152 10  +95 Moira Conway
11 145 143 144 10 -250 Tia Corkish
12 135 142 137 9½ -485 Jake Berliner

13 155 139 152  9  -14 Ruth MacInerney 
14 140 139 139  9 -277 Patricia Pay 
15 139 138 138  9 -592 Philip Aldous 
16 142 135 140 8½ -217 Suzanne Dundas 

17 138 122 135 5½ -709 Sue Bowman 
18 135 122 132 5½ -996 Ann Golding 

Division C

Pn Old Prf New WW Spread
 1 123 146 127 15 +703 Tom Sharp (20 rated games)
 2 125 143 130 14 +452 Viv Beckmann 
 3 121 143 126 14 +429 Marlene Skinner 
 4 126 138 130 13 +666 Pauline Weatherhead 

 5 124 134 125 12 +273 Mary Allen 
 6 122 134 123 12  +58 Sylvia Swaney 
 7 126 137 128 12 -386 Geoff Cooper (20 rated games)
 8 129 128 130 11 -111 Pat Wheeler 

 9 125 125 125 10 +205 Ted Lewis 
10 134 124 132 10  -78 Ginny Dixon 
11 130 124 128 10 -104 Jill Bright 
12 127 119 126  9  -45 Heather Laird 

13 125 120 125  9 -497 Philip Turner 
14 127 118 125 8½  -151 Peter Ashurst 
15 126 115 125  8 -239 Kim Phipps 
16 123 115 120  8 -278 Sheila Jolliffe 

17 132 112 129 7½ -508 Valerie Nash 
18 135 105 130  6 -389 Steve Balment 

Division D

Pn Old Prf New WW Spread
 1 114 132 122 16 +1356 Paul Cousins
 2 118 132 121 16 +819 Christine Tudge
 3 104 123 107 14 +315 Pam Sparkes
 4  98 114 102 12 +423 Rosemary Wood

 5  96 112  98 11½ +147 Caroline Elliott
 6 108 108 107 11 +347 Jacquie Aldous
 7 119 108 118 11 +139 Syd Berger
 8 108 107 109 11 -196 James Ducker

 9 114 105 111 10½ +246 Anne Darby
10 117 101 114 10 +149 Margaret Marshall
11 104 103 104 10 +115 Iris Cornish
12 118 102 114 10 -386 Paul Dundas

13 109 100 107 10 -416 Philippa Morris
14 102 100 101 9½  -198 Rosina Cornelius
15 108  91 105  8 -197 Paul Harding
16  93  87  92  7 -433 Carmen Borg

17  86  87  87  7 -1002 Claire Violett
18  74  76  75 4½  -1228 Kay Faust



Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

ABSP © 2013

Contact Us