Association of British Scrabble Players

Results


October 2012

SILK Final Oct 27-28
Cambridge Oct 26-28
Ashmore Anniversary Oct 27-28
Ilford Oct 28
Three Essex League matches Oct 27
Yorkshire League match Oct 25
Chrystal50 Oct 21
Nailsea Oct 21
Sixth Diaspora Oct 20
Essex League Oct 20
Middlesex League Oct 17
Yorkshire League match Oct 15
Romanian Open Oct 12-14
H-B Holidays Chester Oct 12-14
BEST match Lewis Mackay vs Philips Owolabi Oct 13-14
Middlesex League Oct 11
Coventry Triple Oct 9-11
Middlesex League Oct 9
Yorkshire League match Oct 9
Middlesex League Oct 8
Bournemouth Oct 7
Cock of the North Oct 5-7
Glasgow Oct 6
Yorkshire League match Oct 6
Scottish League round 6 match Waverley vs Dunedin Oct 4
BEST match Mark Nyman vs Phil Robertshaw Oct 1-2

SILK Final October 27th-28th results from Marion Keatings.
15 rounds - triple round robin format.

PnOld Prf New Wins
1 167 187 171 14 Simon Gillam(Exp)
2 149 156 150  9 Kate Surtees
3 156 148 154  8 Amy Byrne

4 145 144 144  7 Anne Steward
5 140 131 139  5 Kate Leckie
6 123 114 122  2 Michael Harley

H-B Holidays Cambridge October 26th-28th results from John Harrison.
14 rounds

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 149 149 148 9 +520 Tony Davis
 2 126 152 129 9 +325 Jake Berliner
 3 130 152 133 9 +215 Marlene Skinner
 4 126 138 128 7  +80 Lois McLeod

 5 150 127 148 6   -1 Steve Balment
 6 161 126 157 6   -5 Moira Conway
 7 124 124 124 5 -565 Samantha Beckwith
 8 126 124 127 5 -569 Valerie Nash

Division B

Pn Old Prf New WW Spread
 1 115 126 116 10 +672 Barbara Lukey
 2 113 124 114 10 +655 Philippa Morris
 3 117 126 119 10 +635 Sheila{Rmfrd} Anderson
 4 118 119 118  9 +610 Anne Darby

 5 101 117 103  9  -88 Margaret Emmott
 6  98 103  98  8 +309 Jo Holland
 7  90  96  91  7 -409 Yvonne Goodridge
 8 111  95 109  6 +241 Marie English
 
 9 115  98 112  6  +32 Sue Thompson
10 103  89 101  5 -266 Rose Wall
11  74  76  74  4 -567 Letty Burrell
12 unr  50  50  0 -1824 Ann Miller

Ashmore Anniversary Invitational October 27th-28th results from Wayne Kelly.
12 rounds. 11-game round robin then King of the Hill in round 12.

Pn Old Prf New WW Spread
 1 165 195 169 12 +1081 Nick Deller
 2 151 168 153  9 +491 Nuala O'Rourke
 3 167 161 167  8 +1053 Alec Webb(Exp)
 4 141 149 142  7 +334 Philip Aldous

 5 145 149 145  7 +199 Ginny Dixon
 6 159 150 158  7 -479 Anne Ashmore
 7 169 146 167  6 +365 John Ashmore
 8 130 134 131  5 -184 Carol{Norwich} Smith

 9 109 118 111  4 -362 Jacquie Aldous
10 109 110 109  3 -813 Joyce Ashmore
11 139 104 135  2 -636 Yvonne Eade
12  97  98  97  2 -1049 Gill{Norwich} Thompson

Southend Invitational played at Ilford October 28th.
Results from Peter Thorpe. 9 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 178 200 181 8 +613 Oliver Garner
 2 163 174 164 6 +440 Diane Pratesi(Exp)
 3 150 182 153 6 +275 David Shenkin
 4 162 176 163 6 +242 Mike Chappell
 5 149 175 151 6  +82 Phil Kelly

 6 145 163 146 5 +155 Chrystal Rose
 7 170 162 169 5  +67 Bob Violett(Exp)
 8 177 152 175 4  +84 Calum Edwards
 9 152 155 152 4  +57 Sandie Simonis(Exp)
10 167 146 166 4 -111 Cecil Muscat

11 151 142 151 3 -108 Feroza Bartlett
12 142 130 142 2 -571 Noel Barnes
13 164 130 161 2 -608 Vincent Boyle
14 145 128 143 2 -617 Stephen Wintle

Division B       

Pn Old Prf New W Spread       
 1 140 150 141 6 +316 Andrew Eames
 2 130 152 132 6 +222 Heather Laird
 3 139 139 140 5 +297 Jack Durand
 4 138 140 138 5 +117 Ann Golding

 5 131 139 131 5  +97 Len Edwards
 6 127 138 127 5  -36 Martin Bloomberg
 7 128 141 129 5 -197 Kim Phipps
 8 136 128 136 4 +129 Nick Jenkins

 9 133 130 133 4  +76 Karen Game
10 135 128 134 4  -79 Martin Leverton
11 131 129 131 4 -293 Phyllis Fernandez
12 141  95 137 1 -649 Derek Bower

Division C       

PnOld Prf New W Spread       
 1 110 138 113 8 +818 Anne Convery
 2 117 120 117 6 +247 Carole Wheatley
 3 109 119 110 6 +197 Colin St_Hill
 4 101 111 102 5 +297 Natasha Pratesi

 5 120 109 119 5  +62 Esther Kasket
 6 100  99  99 4  -48 Ron Bucknell
 7 105  93 104 4  -92 Malcolm Davis
 8  84  96  85 4 -133 Renee Gilbert

 9  98  96  99 4 -190 Dan Smith
10  96  80  94 3 -269 Viv Bishop
11  93  84  92 3 -412 Sandra Weston
12  85  73  85 2 -477 Claire Violett

Results of three Essex League matches played on October 27th.
7 rounds.

The Outsiders 13 wins

Old Prf New W Spread
161 185 162 5 +207 Tim Knight
163 171 164 4 +473 Vincent Boyle
144 168 145 4  -54 Victoria Kingham

Billericay Bandits 8 wins

Old Prf New W Spread
170 164 170 4 +263 Bob Violett(Exp)
168 150 167 3 -323 Cecil Muscat
151 119 149 1 -566 Phil Kelly
————————————————————————————
The Team With No Name 16 wins

Old Prf New W Spread
178 180 178 6 +647 Oliver Garner
170 178 170 6 +518 Chris Keeley
163 150 162 4 +255 Mike Chappell

Harmony 5 wins

Old Prf New W Spread
139 162 141 3 -227 Evelyn Wallace
149 136 148 1 -394 Kevin Synnott
141 135 141 1 -799 Derek Bower
————————————————————————————
Forest Gate Wanderers 13 wins

Old Prf New W Spread
177 173 177 6 +871 Calum Edwards
174 170 173 6 +532 Philip Nelkon(GM)
133  96 131 1 -290 Len Edwards

The Blank Robbers 8 wins

Old Prf New W Spread
130 161 132 4   +4 Damian O'Malley
135 156 136 3 -313 Nick Jenkins
131 124 131 1 -804 Phyllis Fernandez

Yorkshire League October 25th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
180 208 181 3 Andrew Goodwin           
158 130 157 0 Neil Rowley             

Chrystal 50 tournament October 21st.
Results from Peter Thorpe. 7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread 
 1 179 221 183 7 +646 Wale Fashina
 2 170 200 172 6 +694 Elie Dangoor(Exp)
 3 171 200 172 6 +340 Danny Bekhor
 4 188 195 189 5 +526 Toh Weibin
 5 166 190 167 5 +376 Barry Grossman(Exp)

 6 158 190 161 5 +318 Andy Becher
 7 180 190 181 5 +224 Femi Awowade(GM)
 8 158 197 161 5 +181 Olakunle Ajayi
 9 168 196 170 5  +27 Toke Aka
10 157 184 159 4½ +226 Rafal Dominiczak

11 177 172 178 4  +42 Oliver Garner
12 154 170 156 4  +36 Abiodun Adeyemi
13 192 183 192 4  +20 Philips Owolabi
14 163 164 163 3 +175 Fidelis Olotu
15 163 161 163 3 +138 Vincent Boyle

16 150 157 151 3 +136 Feroza Bartlett
17 165 157 164 3  +78 Marco Post
18 174 158 173 3  +42 Rik Kennedy(Exp)
19 187 162 185 3  -23 Austin Shin(GM)
20 178 164 177 3 -295 Calum Edwards

21 151 155 151 3 -461 Joe Bridal
22 172 146 170 2½ -315 Bob Violett(Exp)
23 164 146 163 2  -32 Diane Pratesi(Exp)
24 170 137 168 2  -71 Adekoyejo Adegbesan
25 160 147 159 2 -335 Quentin Baker

26 172 143 170 2 -530 Ebi Sosseh
27 158 139 157 2 -743 Nick Ascroft
28 155 129 153 1 -419 Paul{Tranmere} Thomson
29 165 134 163 1 -484 Mike Chappell
30 150 129 148 1 -517 George Gruner(Exp)

Division B

10 point rule adjustment.
After the first calculation, Jules O'Mahoney's 21-game start rating of 121 
was reset to 111 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread 
 1 150 186 153 7 +601 Jack Anscomb
 2 148 172 150 6 +229 David Shenkin
 3 unr 155 155 5 +644 Zhi_Yuan Wong
 4 142 159 142 5 +478 Noel Barnes
 5 132 158 133 5 +282 Karen Game

 6 144 157 145 5  +45 Chrystal Rose
 7 132 161 133 5   +1 Len Edwards
 8 149 141 148 4 +291 Timothy Lawrence
 9 140 144 140 4 +170 Andrew Eames
10 123 138 124 4 +114 Marie Perry

11 139 142 139 4 +100 Jack Durand
12 118 144 119 4  +97 Paul Cartman
13 129 147 130 4  +29 Damian O'Malley
14 138 135 137 4 -123 Tolani Ayo-Awojobi
15 147 126 145 3 +172 Sanmi Odelana

16 141 127 141 3  +18 Jim Wilkie
17 130 124 129 3  -46 Reeyaaz Goolamhossen
18 126 123 127 3  -67 Marian Hamer
19 132 128 131 3 -203 Phyllis Fernandez
20 141 128 141 3 -256 Derek Bower

21 130 130 130 3 -400 Heather Laird
22 138 105 136 2  -27 Frankie Latham
23 121 113 120 2  -94 Esther Kasket
24 143 110 140 2 -263 Ruth MacInerney
25 120 121 120 2 -388 Ted Lewis

26 127 116 126 2 -436 Jake Berliner
27 122  95 120 1 -250 Paul Steadman
28 111  82 111 0 -718 Jules O'Mahoney

Division C

Pn Old Prf New W Spread 
 1 107 132 109 6 +343 Colin St_Hill
 2 108 127 109 5½ +391 Angele Andrews
 3  99 120 101 5 +305 Mel Maltz
 4 116 120 116 5 +236 Trevor Warwick
 5 112 125 114 5 +209 Nick Stone

 6 103 119 105 5  +92 Malcolm Davis
 7  95 106  96 4 +517 Baldip Kaur
 8  98 116  99 4 +210 Christine Cartman
 9 115 112 115 4  +82 Priscilla Munday
10 103 104 103 4  +47 Adrian Noller

11 117 113 116 4  +13 Norma Galley
12  89 113  90 4  -39 Alison Stilwell
13 106 107 106 4 -125 Rachel Bingham
14 110  99 109 3½ +78 Elizabeth Terry
15  99  90  98 3  +45 Dan Smith

16 112  88 105 3  +35 Jenni Chan
17 106  92 106 3  +24 Ted Anscomb
18 unr  88  88 3  -35 Peter Carr
19  85  83  85 3  -49 Claire Violett
20  87  97  88 3 -252 Rosemarie Howis

21 103  73 101 2  -91 Susan Thorne
22  73  70  73 2 -116 Steve Wilkinson
23  87  64  85 2 -264 Moira Metcalf
 
24  82  76  81 2 -300 Lynne Riley
25 102  82 101 2 -327 Caroline Elliott
26 unr  50  50 0 -1029 Zara Ali
  
Nailsea October 21st results from Steve Perry.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread 
 1 189 211 191 7 +900 Phil Robertshaw(GM)
 2 176 168 175 5 +564 Wayne Kelly(GM)
 3 172 187 173 5 +490 Stephen Hunt
 4 177 185 178 5 +438 Neil Green
 5 140 178 143 5 +171 Diana Beasley

 6 138 161 140 4 +397 Patricia Pay
 7 151 165 151 4 +224 Mike Evans
 8 176 161 175 4 +180 Gareth Williams(GM)
 9 151 162 152 4 -117 Peter Liggett
10 160 155 159 4 -251 Chris Fenwick

11 155 142 154 3   +4 Linda Vickers
12 144 146 145 3  -15 Janet Phillips
13 148 154 149 3 -181 Len Moir
14 144 146 144 3 -318 Rose Calder
15 140 144 140 3 -386 Jean Rappitt

16 152 128 151 2 -192 Phil Kelly
17 135 135 135 2 -297 Sue Bowman
18 156 137 155 2 -369 Beverley Robertshaw
19 145 134 144 2 -571 Tia Corkish
20 151 100 148 0 -671 Mark Murray
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread        
 1 126 152 128 6 +363 Richard Hitchcock
 2 134 139 134 5 +274 Terry Jones
 3 107 142 114 5 +143 Paul Cousins
 4 125 139 126 5  +87 Valerie Nash
 5 117 147 118 5  +56 Anne Darby

 6 124 128 125 4 +431 Emma Brown
 7 118 127 119 4 +203 Tom Sharp
 8 118 129 119 4 +190 Christine Tudge
 9 118 132 120 4  +21 Philip Turner
10 110 131 112 4  +15 Paul Grimshaw

11 127 124 127 4  -54 Sheila Hinett
12 118 115 117 3  -11 Margaret Marshall
13 132 111 130 3  -58 Norman Smith
14 121 114 121 3 -107 Eileen Basham
15 124 109 123 3 -268 Mary Allen

16 120  97 119 2  -85 Jean{Cardiff} Williams
17 131  95 128 2  -98 Bryn Packer
18 117 104 116 2 -113 Pat Broderick
19 111  84 110 1 -344 Peter Terry
20 110  89 109 1 -645 Paul Harding

Division C

10 point rule adjustment.
After the first calculation, the 14-game start rating of 51 for Alex Williams
was reset to 65 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread        
 1  94 132  96 6 +203 Jean Buckley
 2 105 110 106 5 +502 Iris Cornish
 3 107 110 108 5 +400 Claire Cottle
 4  86 118  91 5 +102 Margaret Speight
 5  98  99  99 4½ +437 Linda Moir

 6 105 102 104 4½ +402 James Ducker
 7  98  91  97 4 +194 Rod Winfield
 8  98  92  97 4 +193 Mabel Choularton
 9 107  97 106 4 -109 Beryl Browner
10  65 100  67 4 -148 Alex Williams

11  97  74  93 3 +107 Sandra Harrap
12  58  72  62 3  +48 Sue Cantello
13 107  76 105 3  +29 Pam Sparkes
14  83  82  82 3 -212 Martin Greenstreet
15  90  75  89 3 -241 Peter Basham

16  62  77  68 3 -244 Judy Tame
17  73  64  73 2 -166 Lucille Terry
18  87  70  81 2 -240 Brenda Horwood
19 unr  73  73 2 -398 Sheila Lodge
20 unr  50  50 0 -859 Jean Webb

6th Diaspora Invitational October 20th results from Ade Adegbesan.
10 rounds.

Pn Old Prf New WW Spread
 1 188 215 192 10 +1030 Philips Owolabi
 2 180 188 180  7 +301 Femi Awowade(GM)
 3 155 187 158  6 +347 Olakunle Ajayi
 4 188 176 187  6 +332 Austin Shin(GM)

 5 150 187 154  6  +25 Abiodun Adeyemi
 6 171 168 172  5 +209 Ebi Sosseh
 7 166 163 166  5 +172 Clement Ikolo
 8 180 163 179  5 +162 Wale Fashina

 9 unr 166 166  5  +25 Niyi Adebayo
10 169 164 168  5  -24 Toke Aka
11 163 165 163  5 -265 Kwaku Sapong
12 172 155 170  4 -117 Adekoyejo Adegbesan

13 164 153 163  4 -313 Fidelis Olotu
14 168 141 165  3 -308 Marco Post
15 148 136 147  2 -702 Sanmi Odelana
16 138 138 138  2 -874 Tolani Ayo-Awojobi

Essex League match October 20th results from Mike Whiteoak.
7 rounds.

Wanstead Dead or Alive 15 wins

Rachelle's 7 oldest games discarded were from her 205 performance
at the January 2012 Southend Invitational (Ilford). 

Old Prf New W Spread
158 168 157 6 +826 Rachelle Whiteoak
163 154 162 5 +126 Mike Whiteoak
125 139 126 4  +92 Marian Hamer

Blank Robbers 6 wins

Old Prf New W Spread
134 144 135 3  -93 Nick Jenkins
131 138 132 3 -179 Phyllis Fernandez
131 100 129 0 -772 Damian O'Malley

Middlesex League October 17th results from Steve Perry

The usual Middlesex League format, a 4-player round robin, became a 3-player round robin
in the absence of one player scheduled to play in this session.

Old Prf New W Spread 
170 172 170 1  +96 Chris Keeley
174 170 174 1  +11 Philip Nelkon(GM)
170 172 170 1 -107 Steve Perry

Yorkshire League October 15th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
134 134 134 2 Geoff Goodwin            
117 117 117 1 Michael Thomas           

Romanian Open October 12th-14th results from Catalin Caba.
22 rounds.

Iuliu Fabian and Pramit Kamath did not play in rounds 1-6.
Their records below include a spread deduction of 450 for
the unplayed games. Thus the sum of all spreads is minus 900.

Pn Old Prf New WW Spread
 1 190 210 193 20 +1533 Helen Gipson(GM)
 2 178 198 182 17 +1360 Theresa Brousson(Exp)
 3 180 191 183 16  +629 Terry Kirk(GM)
 4 168 180 170 14 +1052 Jared Robinson(Exp)

 5 159 162 160 13  +980 Graham Haigh
 6 157 163 159 13  +892 Bartosz Pieta
 7 189 175 184 13  +608 Tony Sim
 8 152 159 153 13   +45 Raz Naot

 9 158 162 159 13  -576 Dan Sandu
10 161 158 160 12  +660 Alex_Gboye Balogun
11 170 170 171 12  +447 Chris Vicary
12 157 150 156 12  +245 Naomi Landau

13 179 171 178 12  +238 Sam Kantimathi
14 176 172 175 12  +212 Yi_En Gan
15 156 143 153 11  +499 Charles Micallef
16 155 152 155 11  +494 Wojtek Usakiewicz

17 147 155 148 11  +367 Pramit Kamath (16 rated games)
18 135 139 135 11  +133 Eileen Meghen
19 132 135 131 11    -3 Carmen Toscano
20 161 160 159 11    -7 Mihai Pantis

21 138 135 137 11  -141 Nicky Huitson
22 unr 117 117 11  -466 Septimiu Crivei
23 148 144 147 10  -312 Jayne MacKenzie
24 125 120 124 10  -322 Mary Doyle

25 132 123 131 10  -451 Ovidiu Tamas
26 125 119 125  9  -313 Breda O'Brien
27 113 119 116  9  -320 Kunihiko Kuroda
28 112 112 112  9  -472 Mary Morgan

29  96  96  97  9  -704 Peggy Fehily
30 115 124 118  9  -772 Paul Cartman
31  82  78  82  8   -25 Brigitte Brath
32 100  91  98  8  -801 Christine Cartman

33  99  92  99  8  -863 Paula Docherty
34  50  50  50  4 -1471 Beate Holder
35  61  55  59  4 -1606 Marion Loewenstein
36 unr  50  50  3 -1669 Iuliu Fabian (16 rated games)

H-B Holidays Chester October 12th-14th results from John Harrison.
14 rounds.

Division A
One game between Philippa Morris and Rosina Cornelius was not played because of illness.
The table below includes an unrated tournament win and +75 spread points for Philippa, and
and -75 spread points for Rosina. 

Pn Old Prf New WW Spread
 1 158 174 161 13 +1266 Moira Conway
 2 129 146 132  9 +412 Jill Bright
 3 108 142 112  9 +128 June Johnstone
 4 146 136 145  8  -85 Stephen Wintle
 5 127 129 126  7 +104 Peter Ashurst

 6 148 129 145  7   -9 Ginny Dixon
 7 131 122 130  6  -89 Pat Wheeler
 8 116 111 115  5 -320 Barbara Lukey
 9 115  99 113  4 -519 Philippa Morris (13 rated games)
10 104  92 102  2 -888 Rosina Cornelius (13 rated games)

Division B

Pn Old Prf New WW Spread
 1  86 114  90 11 +565 Mary Keevy
 2 102 107 103 10 +304 Rose Wall
 3 102  93 101  8 +333 Kenneth Lovell
 4  86  92  87  8 +198 Pat Evans

 5  88  95  89  8  +41 Dorothy Clark
 6  82  88  83  8  -25 Hazel Boddy
 7  97  86  96  7  -78 Viv Bishop
 8  88  78  87  6 +241 Ann Toft
 
 9  68  75  69  6 -155 Jane Craig
10 unr  68  68  5 -369 Doreen Schlechete
11  88  70  85  5 -560 Kath Williams
12  58  50  58  2 -495 Connie Walton

BEST semifinal October 13th-14th

Old Prf New Wins
196 203 197 9 Lewis Mackay(GM)
189 182 188 5 Philips Owolabi

Two Middlesex League sessions October 11th results from Steve Perry

Old Prf New Wins
164 207 166 3 Barry Grossman(Exp)
162 174 163 2 Vincent Boyle
158 142 158 1 Nick Ascroft
151 111 150 0 George Gruner(Exp)

Old Prf New Wins
163 217 165 3 Mike Chappell
180 178 180 2 Femi Awowade(GM)
163 150 163 1 Vincent Boyle
157 119 156 0 Bob Berry

Coventry Triple October 9th-11th results from Steve Perry.

Ratings data.
Everyone played 27 games, which were all rated as played on October 11th.

Old Prf New
175 163 172 Adekoyejo Adegbesan
172 161 169 Toke Aka
139 132 136 Margaret Armstrong
143 161 150 Steve Balment

142 147 143 Adrienne Berger
109 118 111 Syd Berger
135 138 135 Sue Bowman
130 123 127 Geoff Cooper

158 167 161 Chris Finlay
135 144 138 Ann Golding
121 122 120 Juliet Green
153 149 152 Phil Kelly

144 135 143 Ruth MacInerney
150 139 148 Len Moir
100  91  98 Linda Moir
145 155 149 Jill Parker

144 147 144 Janet Phillips
166 160 164 Diane Pratesi(Exp)
126 143 130 Marlene Skinner
130 148 135 Sylvia Swaney

154 135 149 Kevin Synnott
130 123 128 Sheena Wilson

The tournament had 3 9-game sessions.
At the end of the first two sessions, the 3 bottom placed players in A 
were relegated to B and the top 3 in B were promoted to A.

Session 1

Division A

Pn W Spread
 1 8 +460 Steve Balment 
 2 6 +438 Toke Aka
 3 5 +313 Jill Parker 
 4 5 +295 Diane Pratesi(Exp)
 5 5 +269 Adekoyejo Adegbesan
 6 5  +90 Chris Finlay 
 7 5 -331 Phil Kelly 
 8 4 -401 Len Moir 
 9 4 -414 Ruth MacInerney 

10 3 -230 Kevin Synnott 
11 2 -103 Janet Phillips 
12 2 -386 Adrienne Berger 

Division B

Pn W Spread
 1 7 +629 Sylvia Swaney 
 2 7 +374 Sue Bowman 
 3 7 +299 Marlene Skinner 

 4 5 -263 Syd Berger 
 5 4  +44 Ann Golding 
 6 4  +15 Sheena Wilson 
 7 4 -195 Juliet Green 
 8 3 -154 Geoff Cooper 
 9 2 -294 Linda Moir 
10 2 -455 Margaret Armstrong 

Session 2

Division A

Pn W Spread
 1 7 +278 Adekoyejo Adegbesan
 2 6 +525 Toke Aka
 3 6 +513 Diane Pratesi(Exp)
 4 6 +102 Chris Finlay 
 5 5  -87 Jill Parker 
 6 4  +62 Steve Balment 
 7 4 -110 Sylvia Swaney 
 8 4 -173 Phil Kelly 
 9 4 -199 Sue Bowman 

10 3 -346 Len Moir 
11 3 -347 Marlene Skinner 
12 2 -218 Ruth MacInerney 

Division B

Pn W Spread   
 1 7 +425 Janet Phillips 
 2 6 +406 Ann Golding 
 3 6 +235 Margaret Armstrong
 
 4 6 +187 Adrienne Berger 
 5 6 +127 Kevin Synnott 
 6 4  -99 Juliet Green 
 7 4 -237 Geoff Cooper 
 8 3 -110 Syd Berger 
 9 2 -514 Sheena Wilson 
10 1 -420 Linda Moir 

Session 3

Division A

Pn W Spread
 1 7 +359 Chris Finlay 
 2 6  +64 Ann Golding 
 3 5 +102 Phil Kelly 
 4 5  +27 Janet Phillips 
 5 5  -14 Diane Pratesi(Exp)
 6 5  -56 Margaret Armstrong 

 7 4 +222 Adekoyejo Adegbesan
 8 4  -14 Sylvia Swaney 
 9 4  -58 Toke Aka
10 4  -73 Jill Parker 
11 3  +33 Steve Balment 
12 2 -592 Sue Bowman 

Division B

Pn W Spread
 1 8 +544 Adrienne Berger 
 2 6 +422 Sheena Wilson 
 3 6  +22 Marlene Skinner 
 4 5½ +85 Ruth MacInerney 
 5 5  +74 Len Moir 

 6 5  -41 Geoff Cooper 
 7 4  +98 Kevin Synnott 
 8 3½ -458 Juliet Green 
 9 2 -322 Syd Berger 
10 0 -424 Linda Moir 

Middlesex League October 9th results from Steve Perry

Old Prf New Wins
150 176 151 2 Joe Bridal
170 170 170 2 Elie Dangoor(Exp)
164 138 163 1 Mike Chappell
145 145 144 1 Chrystal Rose

Yorkshire League October 9th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
167 177 167 3 John Hardie              
111 101 110 0 Remie Salazar

Middlesex League October 8th results from Steve Perry

Old Prf New Wins
164 203 166 3 Clement Ikolo
157 172 157 2 Bob Berry
153 140 152 1 Sandie Simonis(Exp)
149 108 148 0 Sanmi Odelana

Bournemouth October 7th results from Ruth Marsden.
6 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 180 210 183 6 +466 Ed Rossiter(Exp)
 2 171 198 173 5 +404 Penny Downer(Exp)
 3 152 180 154 4 +148 Maureen Chamberlain
 4 173 179 174 4  +97 James Rossiter

 5 150 185 152 4  -52 Elizabeth Hull
 6 186 154 184 3 +186 Gary Oliver(GM)
 7 144 153 145 3 +184 Alan Bailey
 8 145 153 146 3 +124 Wendy Lindridge

 9 162 159 162 3  -26 Bob Lynn
10 160 160 160 3  -72 Brian Jones
11 159 158 159 3  -92 Frankie Mairey
12 159 132 158 2  -39 Andy Becher

13 141 139 140 2 -299 Val Wright
14 141 127 140 1 -201 Kathryn Henry
15 160 122 158 1 -321 Elisabeth Jardine
16 146 121 145 1 -507 David Reading

Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 140 175 142 6 +388 Ian Burn
 2 140 153 141 5  +65 Brenda Margereson
 3 121 143 122 4 +184 Tanya Robson
 4 134 140 134 4  +96 Carol Stanley

 5=120 128 121 3   +4 Mark Smith
 5=137 122 136 3   +4 Margaret Staunton
 7 118 125 119 3  -43 Jenny Sakamoto
 8 108 125 110 3  -48 Paul Harding

 9 110 120 111 3 -282 Peter Terry
10 125 108 124 2½ -59 Sheila Jolliffe
11 127 111 125 2  +66 Rita Todd
12 108 101 108 2   +8 Cecilia Cotton

13 111  98 110 1½ -48 Janet Milford
14 121  70 118 0 -335 Philip Turner

Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1  91 124  93 5 +305 Irene Lawes
 2 103 118 104 5 +225 Alan Everitt
 3  77 127  84 5 +177 Steven Henry
 4 104 104 104 4 +161 Rosina Cornelius

 5 102 113 103 4  -59 Audrey Medhurst
 6  85  95  86 3 +106 Sheila Wyatt 
 7  73  76  73 3  +77 Lucille Terry
 8  94  83  94 3  +37 Molly Lane

 9 100  93 100 3  -39 Jeanne Rossiter
10  95  92  95 3  -66 Brian Beaumont
11  96  66  94 2  +23 Jan Vokes-Taylor
12 101  78 100 2  -65 Nicola Staunton

13  61  69  62 2 -103 Veronica Baker
14  65  66  65 2 -240 Charles Best
15 101  50  98 1 -159 Mabel Choularton
16 unr  50  50 1 -380 David Dean

Cock of the North October 5th-7th.
Results from Jared Robinson. 22 rounds.

Division A

Pn Old Prf New WW Spread
 1 180 178 178 16 +1113 Theresa Brousson(Exp)
 2 153 180 159 15½ +100 Anne Ashmore
 3 153 171 158 14 +218 Chris Finlay
 4 171 169 169 13½ +219 John Ashmore
 5 180 166 176 13 +1027 Wayne Kelly(GM)

 6 171 163 170 12 +519 Steve Perry
 7 147 160 150 12 -401 Len Moir
 8 146 155 148 11 +100 David Shenkin
 9 144 148 145 10 -285 Jill Parker
10 142 143 142  8 -278 Pauline Johnson

11 144 140 144  8 -344 Victoria Kingham
12 150 140 148  8 -707 Jayne Mackenzie
13 158 136 154  7 -492 Kevin Synnott
14 143 133 140  6 -789 Andrew Eames
       
Division B

Pn Old Prf New WW Spread       
 1 141 149 142 17½ +1027 Adrienne Berger
 2 121 142 124 15½ +1009 Samantha Beckwith
 3 134 138 135 15 +851 Ann Golding
 4 120 131 122 13 +347 Viv Beckmann

 5 131 130 130 13 +108 Sylvia Swaney
 6 130 130 130 13  +91 Geoff Cooper
 7 125 126 124 12 +616 Mary Allen
 8 125 107 120  8 -223 Ted Lewis

 9 111 104 109  7 -835 Syd Berger
10 100 105 100  7 -953 Linda Moir
11 115  99 112  6 -1043 Fay Madeley
12 103  96 102  5 -995 Caroline Elliott

Glasgow October 6th results from Ross Mackenzie.
7 rounds

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 139 195 143 6 +395 James Squires
 2 154 176 156 5  +18 Amy Byrne
 3 168 161 167 4 +396 Simon Gillam(Exp)
 4 162 160 161 4 +323 Wilma Warwick
 5 184 161 182 4 +271 Neil Scott(GM)
 
 6 169 159 168 4 +148 Ross Mackenzie
 7 140 167 141 4  +63 Jim Wilkie
 8 161 159 162 4  +35 Alan Sinclair
 9 146 169 148 4 -250 Melanie Beaumont
10 159 146 158 3 -144 Alan Georgeson

11 145 129 144 2 -236 Colin Nicol
12 156 131 155 2 -306 Caroline Atkins
13 147 137 147 2 -348 Anne Ramsay
14 138 118 136 1 -365 Mary Jones
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 137 163 139 6 +344 Margaret Armstrong
 2 129 149 131 5 +244 Kenneth Ross
 3 131 133 131 4 +354 Moya Dewar
 4 126 139 127 4 +152 Yvonne Holland
 5 130 137 130 4 +114 Margaret Harkness

 6 120 131 121 4 +103 Juliet Green
 7 126 133 126 4 -215 Helen Polhill
 8 130 137 130 4 -268 Iain Harley
 9 131 119 130 3  -67 Sheena Wilson
10 134 119 133 3 -164 Alec Robertson

11 119 117 119 3 -274 Caroline Foy
12 110 104 110 2  -12 Julie Tate
13 129 103 127 2 -182 Linda Bradford
14 121  89 118 1 -129 Helgemarie Farrow
       
Division C

10 point rule adjustment.

After the first calculation, Liz Robertson's 7-game old rating of 56
was reset to 72, and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread
 1 102 131 110 7 +656 Fiona Shoesmith
 2 102 117 103 6 +251 Ian Whyte
 3  72  91  73 4 +511 Liz Robertson
 4  86  74  85 3 +237 Margaret{Fife} McGhee

 5 109  75 107 3  +86 Willie Scott
 6  62  77  66 3 -466 Jane Simpson
 7  74  50  68 1 -470 Martin Fagan
 8  50  50  50 1 -805 Andreas Wilhelm

Yorkshire League October 6th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
134 128 133 2 Andrea Adnan
111 117 111 1 Remie Salazar

Scottish League round 6 match October 4th. 
Results from Marion Keatings. 3 rounds.

Waverley 3 wins

Old Prf New Wins
161 169 161 2 Alan Sinclair
162 136 162 1 Wilma Warwick
130  95 129 0 Kenneth Ross

Dunedin 6 wins

Old Prf New Wins
168 201 169 3 Ross Mackenzie
168 168 168 2 Simon Gillam(Exp)
 98 119  99 1 Paul Roberts

BEST Semifinal played on October 1st and 2nd.

Old Prf New Wins
199 209 200 9 Mark Nyman(GM)          
190 180 189 4 Phil Robertshaw(GM)      



Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

ABSP © 2013

Contact Us