Association of British Scrabble Players

Results


July 2012

Scottish League round 5 match Scorpions vs ROC July 31
Yorkshire League July 31
Middlesex League July 30
BEST match Lewis Mackay vs Ben Tarlow July 30
Yorkshire League July 29
Peterborough All Nighter July 28-29
Cardiff Invitational July 28
Middlesex League July 27
BEST match Kristian Saether vs John Hardie July 26
Middlesex League July 23
Yorkshire League July 23
Corby July 22
Essex Invitational July 22
Essex League July 21
BEST match Philips Owolabi vs Helen Gipson July 21
Scottish League round 4 match ROC vs Waverley July 18
Scottish League round 4 match Eagles vs Scorpions July 18
Middlesex League July 17
Yorkshire League July 16
Third Diaspora Invitational July 15
BEST match Mark Nyman vs Wale Fashina July 15
Essex League The Outsiders vs The Blank Robbers July 15
English Open July 13-15
Essex League The Outsiders vs Wanstead Dead or Alive July 14
SILK July 10
German English Scrabble National July 7-8
Yorkshire League match July 8
Essex League Forest Gate Wanderers vs Wanstead Dead or Alive July 8
Festival of Scrabble July 7-8
BEST match Kevin McMahon vs Paul Gallen July 7
LEST Final Chris Hawkins vs Ben Tarlow July 7
Yorkshire League match July 6
BEST match David Eldar vs Bob Violett July 6
BEST match Ed Martin vs Rik Kennedy July 6
Scottish League round 4 match Eagles vs Bingoes July 4
SILK matches July 4
Scottish League round 4 match Dunedin vs ROC July 3
BEST match Bob Violett vs Sanmi Odelana July 2
Ilford July 1
Scottish League round 4 match Bingoes vs Waverley July 1
BEST match Mark Nyman vs Chris Quartermaine July 1
ABSP Masters June 30-July 1

Scottish League round 5 match July 31st. Results from Marion Keatings.

Scorpions 6 wins

Old Prf New Wins 
141 195 142 3 John Balloch
134 161 135 2 Mary Jones
125 128 125 1 Yvonne Holland

ROC 3 wins

Old Prf New Wins 
153 117 152 1 Amy Byrne
145 117 145 1 Colin Nicol
136 117 135 1 Sylvia Swaney

Yorkshire League match July 31st result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins               
111 117 111 2 Remie Salazar 
100  94 100 1 Vicky Owen

Middlesex League July 30th results from Steve Perry

Old Prf New W Spread
183 168 182 2 +122 Femi Awowade(GM)
149 179 150 2 +103 Joe Bridal
159 143 159 1  +53 Nick Ascroft
146 147 147 1 -278 Sanmi Odelana

BEST Midlands round 4 July 30th

Old Prf New Wins
195 185 194 6 Lewis Mackay(GM)
175 185 176 4 Ben Tarlow

Yorkshire League match July 29th result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins                
165 185 166 3 John Hardie              
135 115 134 0 Geoff Goodwin

Peterborough All Nighter July 28th-29th results from Chris Hawkins.

Ratings data.

All games were rated as played on July 29th.
Because there were two unplayed games, and two rated extra games
outside of the tournament structure, some players did not play 24 rated games.
The number of rated games is shown in the Ga column.

Old Prf:Ga New
172 195:24 179 Adekoyejo Adegbesan
153 153:24 152 Anne Ashmore
183 178:24 183 Femi Awowade(GM)
152 155:24 152 Maurice Brown
171 182:24 173 Jason Carney

136 121:24 134 Lorraine Crouch
103 108:24 105 Malcolm Davis
179 181:24 178 Wale Fashina
151 138:24 148 Kim Hands
136 132:24 134 Margaret Harkness

154 166:24 156 Stu Harkness
139 144:24 140 Mick Healy
159 141:24 155 Ken Heaton
162 166:23 162 Clement Ikolo
158 153:25 157 Greg Kelly

190 178:24 187 Wayne Kelly(GM)
 98 109:24 100 Yvonne Lambert
134 144:25 137 Frankie Latham
 99  93:23  97 Duncan MacFarlane
198 185:24 195 Lewis Mackay(GM)

168 162:24 168 Jessica Pratesi
168 184:24 172 Diane Pratesi(Exp)
208 212:24 209 Nigel Richards(GM)
187 176:25 185 Austin Shin(GM)
 90  84:23  88 Sheila Smith

163 164:24 163 Paul{Halifax} Thompson
 86  91:24  88 Martyn Washbourne

Round robin 1 Division A

PnRtg W Spread
1 208 6 +708 Nigel Richards
2 179 5 +281 Wale Fashina
3 172 5  +60 Ade Adegbesan
4 171 4 -240 Jason Carney
5 198 3½ -95 Lewis Mackay
6 187 3½ -165 Austin Shin

7 183 3  -78 Femi Awowade
8 190 3 -173 Wayne Kelly
9 168 3 -298 Jessica Pratesi
     
Round robin 1 Division B     
 
PnRtg W Spread
1 158 7 +405 Greg Kelly
2 168 7 +293 Diane Pratesi
3 163 5 +405 Paul{Halifax} Thompson

4 153 4 +277 Anne Ashmore
5 154 4  -16 Stu Harkness  
6 139 3 -294 Mick Healy  

7 159 2  -59 Ken Heaton  
8 151 2 -482 Kim Hands  
9 152 2 -529 Maurice Brown  
       
Round robin 1 Division C   

Substitute player Clement Ikolo did not play in rounds 1 and 2.
His two opponents received an unrated tournament win and +75 points spread.
Clement's record below includes a spread deduction of 75 points for the unplayed round 2 game.  
There was no deduction for the unplayed round 1 game, so the sum of spreads is +75
 
PnRtg W Spread  
1 136 6 +623 Lorraine Crouch  
2 134 6 +563 Frankie Latham  
3 162 6 +547 Clement Ikolo (6 rated games)

4  98 4 -109 Yvonne Lambert  
5  90 4 -212 Sheila Smith (7 rated games)
6 136 3  -15 Margaret Harkness  
7  99 3  -33 Duncan MacFarlane (7 rated games)
8 103 3 -616 Malcolm Davis  
9  86 1 -673 Martyn Washbourne

The bottom 3 placed players in A and B were relegated and
replaced by the top 3 in B and C     

Round robin 2 Division A  

PnRtg W Spread 
1 208 7 +588 Nigel Richards
2 198 5 +325 Lewis Mackay
3 187 5 +181 Austin Shin
4 171 4  +93 Jason Carney
5 172 4  +45 Ade Adegbesan
6 168 4  -46 Diane Pratesi

7 179 3  +95 Wale Fashina
8 163 3 -635 Paul{Halifax} Thompson
9 158 1 -643 Greg Kelly
     
Round robin 2 Division B   
   
PnRtg W Spread 
1 183 7 +777 Femi Awowade
2 190 6 +263 Wayne Kelly
3 153 5 +330 Anne Ashmore

4 154 5 +310 Stu Harkness
5 168 4 +127 Jessica Pratesi
6 162 3 -236 Clement Ikolo

7 139 3 -247 Mick Healy
8 134 3 -288 Frankie Latham
9 136 0 -1036 Lorraine Crouch
     
Round robin 2 Division C      

PnRtg W Spread 
1 152 7 +842 Maurice Brown
2 151 6 +595 Kim Hands
3 136 6 +262 Margaret Harkness

4 159 5 +424 Ken Heaton
5 103 4 -236 Malcolm Davis
6  98 3½ -128 Yvonne Lambert
7  99 2½ -204 Duncan MacFarlane
8  86 1 -757 Martyn Washbourne
9  90 1 -798 Sheila Smith

The bottom 3 placed players in A and B were relegated and
replaced by the top 3 in B and C     

Round robin 3 Division A  

PnRtg W Spread
1 208 7 +351 Nigel Richards
2 172 6 +664 Ade Adegbesan
3 198 5 +584 Lewis Mackay
4 171 4   +7 Jason Carney
5 168 4  -69 Diane Pratesi

6 190 4  -87 Wayne Kelly
7 183 3 -131 Femi Awowade
8 187 3 -209 Austin Shin
9 153 0 -1110 Anne Ashmore
     
Round robin 3 Division B      

PnRtg W Spread 
1 179 6 +343 Wale Fashina
2 152 5 +165 Maurice Brown
3 162 5  -55 Clement Ikolo
4 154 5 -115 Stu Harkness
5 168 4 +255 Jessica Pratesi

6 163 4  +77 Paul{Halifax} Thompson
7 136 3 -173 Margaret Harkness
8 158 2   +3 Greg Kelly
9 151 2 -500 Kim Hands
     
Round robin 3 Division C      

PnRtg W Spread 
1 139 6 +601 Mick Healy
2 134 6 +530 Frankie Latham
3 159 6 +513 Ken Heaton
4  86 5 +107 Martyn Washbourne
5 136 4 -214 Lorraine Crouch

6 103 3  -95 Malcolm Davis
7  98 3 -111 Yvonne Lambert
8  99 2 -501 Duncan MacFarlane
9  90 1 -830 Sheila Smith

Extra rated games (not included in the tables above)

Clement	Ikolo 442:341 Austin Shin
Frankie	Latham 443:410 Greg Kelly

Cardiff Invitational July 28th. Results from Neil Green.

10 rounds - double round robin.

PnOld Prf New W Spread 
1 182 195 183 7 +255 Ed Rossiter(Exp) 
2 176 186 177 6 +362 Gareth Williams(GM)
3 174 176 175 5 +194 John Grayson(GM)

4 170 177 171 5 -402 Ebi Sosseh
5 176 166 174 4  +68 Rik Kennedy(Exp)
6 178 156 175 3 -477 Neil Green

Middlesex League July 27th results from Steve Perry

Old Prf New W Spread
156 187 157 2 +130 Bob Berry
173 182 173 2  +29 Elie Dangoor(Exp)
177 147 176 1  +16 Philip Nelkon(GM)
162 152 162 1 -175 Barry Grossman(Exp)

BEST North round 4 match July 26th.

Old Prf New Wins         
176 203 179 6 Kristian Saether
167 140 165 1 John Hardie

Middlesex League July 23rd results from Steve Perry

Old Prf New W Spread
165 208 167 3 +232 Chris Keeley
165 175 165 2  -16 Mike Chappell
150 146 150 1 -116 George Gruner(Exp)
159 110 158 0 -100 Sandie Simonis(Exp)

Yorkshire League match July 23rd result from Geoff Goodwin.

Old Prf New Wins
162 179 163 2 Paul{Halifax} Thompson
162 145 161 1 Matthew Pinner         
  
Corby July 22nd results from David Wilson.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 185 210 187 7 +1034 Paul Allan(GM)
 2 170 187 172 6 +411 Adekoyejo Adegbesan
 3 161 183 162 5 +293 Clement Ikolo
 4 170 177 171 5 +258 Jason Carney
 5 173 169 173 4 +386 Russell Byers(GM)

 6 148 170 150 4 +340 Jack Anscomb
 7 167 169 167 4 +292 Jared Robinson(Exp)
 8 150 172 152 4 +241 Maurice Brown
 9 158 158 159 4  +44 Joanne Hiley
10 153 164 154 4  +24 Gerard Fox

11 163 151 162 3 -152 Ashley Coldrick
12 159 141 158 3 -305 Greg Kelly
13 145 149 145 3 -390 Ginny Dixon
14 157 135 155 2 -326 Kevin Synnott
15 140 132 139 2 -427 Philip Aldous

16 146 138 146 2 -606 Andrew Eames
17 143 123 141 1 -465 Evelyn Wallace
18 146 106 143 0 -652 Peter Winnick
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 122 156 124 5 +424 Denise Saxton
 2 135 151 136 5 +354 Lorraine Crouch
 3 138 152 139 5 +304 Mick Healy
 4 129 155 131 5 +262 Carol Arthurton

 5 134 138 135 4 +166 Phyllis Fernandez
 6 129 140 130 4  +51 Esther Kasket
 7 128 140 128 4   -7 June Edwards
 8 128 127 128 3 +122 Steve Balment

 9 131 130 130 3 -163 Damian O'Malley
10 127 124 127 3 -190 Marlene Skinner
11 138 125 137 3 -194 Marjorie Struggles
12 138 126 137 3 -200 Dorn Osborne

13 133 124 132 3 -284 Rosalind Wilson
14 138 124 138 3 -304 Margaret Pritchett
15 134 111 132 2  -14 Ivy Dixon-Baird
16 137  95 135 1 -327 Rowan Callaghan
       
Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 115 153 118 7 +815 Paul Walford
 2 115 129 116 5 +297 Trevor Warwick
 3 120 135 121 5 +240 Michael Thomas
 4 117 130 118 5 +169 Margaret Marshall

 5 105 117 106 5 +101 Ted Anscomb
 6  93 101  94 4 +299 Carol Joahill
 7 120 111 119 4 +106 Eileen Foster
 8 111 114 111 4 -152 Remie Salazar

 9 108  99 108 3 +100 Jacquie Aldous
10 119  98 118 3   +1 Barbara Lukey
11 108  97 107 3  -39 Paul Cartman
12  89  75  85 2  -60 Alan Abela

13  96  68  94 2 -195 Christine Cartman
14  57  64  60 2 -326 Carole Black
15  61  65  62 2 -410 Kim Buckle
16  56  50  54 0 -946 Sarah Foxwell

Essex Invitational July 22nd results from Calum Edwards.
6 rounds - round robin then King of the Hill in final round.

PnOld Prf New W Spread
1 167 183 168 4 +312 Mike Whiteoak
2 171 167 170 3 +210 Brian Sugar(GM)
3 153 168 155 3  -20 Rachelle Whiteoak

4 167 166 167 3  -37 Cecil Muscat
5 176 165 175 3 -307 Calum Edwards
6 163 148 162 2 -158 Barry Grossman(Exp)

Essex League match July 21st results from Phil Kelly.
7 rounds.

Billericay Bandits 16 wins

Old Prf New W Spread
151 201 154 6 +314 Phil Kelly
171 188 173 5 +381 Bob Violett(Exp)
165 188 167 5 +154 Cecil Muscat

Team with no Name 5 wins

Old Prf New W Spread
163 154 163 3  -57 Barry Grossman(Exp)
167 127 165 1 -380 Mike Chappell
168 128 165 1 -412 Chris Keeley

BEST Scotland round 4 match July 21st.
   
Old Prf New Wins
182 211 185 6 Philips Owolabi
194 165 192 3 Helen Gipson(GM)

Scottish League round 4 match July 18th result from Marion Keatings

ROC 1 win

Old Prf New Wins
146 135 145 1 Colin Nicol
155 101 153 0 Amy Byrne
137 101 136 0 Sylvia Swaney

Waverley 8 wins 

Old Prf New Wins
163 196 164 3 Wilma Warwick
161 196 162 3 Alan Sinclair
130 163 130 2 Kenneth Ross

Scottish League round 4 match July 18th result from Marion Keatings

Eagles 5 wins

Old Prf New Wins
146 156 146 2 Melanie Beaumont
136 156 136 2 Margaret Harkness
121 123 121 1 Helgemarie Farrow

Scorpions 4 wins

Old Prf New Wins
158 151 158 2 Billy Dott
135 118 134 1 Mary Jones
125 118 125 1 Yvonne Holland

Middlesex League July 17th results from Steve Perry

Old Prf New W Spread
165 206 166 3 +405 Steve Perry
159 175 159 2 -117 Vincent Boyle
162 140 161 1  -44 Clement Ikolo
147 112 146 0 -244 Chrystal Rose

Two Yorkshire League matches July 16th results from Geoff Goodwin

Old Prf New Wins
161 186 162 3 Matthew Pinner
136 111 135 0 Geoff Goodwin           

Old Prf New Wins              
176 177 176 2 Kristian Saether                
160 159 160 1 Neil Rowley

Third Diaspora Invitational July 15th results from Ade Adegbesan.
8 rounds. 
The 8 players shown with 7 rated games received an
unrated tournament win and 75 spread points for the bye.

Pn Old Prf New W Spread
 1 180 186 180 6 +430 Azu Ogbogu(Exp)
 2 169 186 170 6 +359 Adekoyejo Adegbesan (7 rated games)
 3 143 186 147 6  -68 Chrystal Rose (7 rated games)
 4 154 172 155 5 +124 Olakunle Ajayi

 5 164 171 164 5  -24 Fidelis Olotu 
 6 171 143 169 4 +128 Marco Post (7 rated games)
 7 186 146 183 4  +35 Femi Awowade(GM) (7 rated games)
 8 145 158 146 4  +10 Sanmi Odelana (7 rated games)

 9 146 159 147 4 -199 Abiodun Adeyemi (7 rated games)
10 163 140 162 3  +91 Clement Ikolo (7 rated games)
11 140 110 138 1 -286 Tolani Ayo-Awojobi (7 rated games)

BEST North West round 4 July 15th

Old Prf New Wins
198 231 200 6 Mark Nyman(GM) 
181 148 179 0 Wale Fashina

Essex League match July 15th results from Mike Whiteoak.
7 rounds.

The Outsiders 12 wins +871

Old Prf New W Spread              
159 167 159 6 +465 Vincent Boyle
161 152 161 5 +508 Tim Knight
151  95 147 1 -102 Victoria Kingham

The Blank Robbers 9 wins -871

Old Prf New W Spread 
128 163 131 4 -112 Damian O'Malley
132 150 134 3 -136 Phyllis Fernandez
132 136 132 2 -623 Nick Jenkins

English Open July 13th-15th results from Jared Robinson.
21 rounds.

Division A

Pn Old Prf New WW Spread
 1 206 215 208 19 +1969 Nigel Richards(GM)
 2 188 197 190 15  +716 Wayne Kelly(GM)
 3 181 181 181 12  +805 Theresa Brousson(Exp)
 4 191 174 188 11  +655 Ed Martin(GM)
 5 171 177 172 11  +378 John Ashmore

 6 164 171 165 10  -333 Steve Perry
 7 163 171 163 10  -631 Bob Lynn
 8 161 155 161  7 -1061 Matthew Pinner
 9 152 151 153  6 -1099 Nuala O'Rourke
10 157 141 153  4 -1399 Anne Ashmore
 
Division B

Pn Old Prf New WW  Spread       
 1 148 161 150 15½ +904 Maurice Brown
 2 142 153 145 13½ +592 Len Moir
 3 138 151 141 13  +106 Jill Parker
 4 138 148 141 12½ +404 Stephen Wintle

 5 128 145 136 11½ -329 Diane Bromilow
 6 146 136 143 10  -155 Janet Phillips
 7 143 137 141 10  -162 Sue Bowman
 8 147 131 144  9    +1 David Shenkin

 9 143 130 141  9  -158 Adrienne Berger
10 134 125 132  8  -721 Geoff Cooper
11 132 123 131  7  -129 Ann Golding
12 126 123 126  7  -353 Ted Lewis

Division C

Pn Old Prf New WW Spread    
 1 119 136 122 16 +999 Valerie Morris
 2 117 127 119 14 +790 Stany Arnold
 3 116 113 116 12 +306 Viv Beckmann
 4 102 115 104 12 +276 Marjorie Gillott

 5 119 115 119 12 +207 Barbara Lukey
 6 121 117 120 12 +170 Anne Darby
 7 116 104 114 10 -267 Syd Berger
 8  95 103  96 10 -724 Christine Cartman

 9 101  99 101  9 +279 Caroline Elliott
10 111  99 108  9 -209 Paul Cartman
11  89  84  88  7 -474 Estelle Matthews
12  72  68  71  3 -1353 Kay Faust

Essex League match July 14th results from Mike Whiteoak.
7 rounds.

The Outsiders 13 wins +810 

Old Prf New W Spread
160 187 161 6 +467 Tim Knight
159 156 159 4 +345 Vincent Boyle
152 137 151 3   -2 Victoria Kingham

Wanstead Dead or Alive 8 wins -810

Old Prf New W Spread
152 179 153 5  +78 Rachelle Whiteoak
169 136 167 2 -262 Mike Whiteoak
123 121 123 1 -626 Marian Hamer

SILK match July 10th result from Marion Keatings.

Old Prf New Wins
153 197 155 3 Amy Byrne
147 103 146 0 Colin Nicol

German English Scrabble National held in Berlin July 7th-8th
Results from Peggy Fehily. 10 rounds.

Pn Old Prf New W Spread
 1 155 166 157 9 +834 Bartosz Pieta
 2 156 146 155 7 +614 Wojtek Usakiewicz
 3 125 130 125 6 +259 Breda O'Brien
 4 119 127 121 6 +211 Ami Tzubery

 5 unr 120 120 6  -40 Hannah Kingston
 6 unr 109 109 5 +231 Astrid Noennecke
 7 112 120 113 5 -151 Mary Morgan
 8  79  97  82 4 -121 Brigitte Brath

 9 unr 100 100 4 -380 Karen Reimann
10 124  96 115 3  -96 Nikki Sedlmayr
11 unr  88  88 3 -579 Colette Fahy
12  95  83  94 2 -782 Peggy Fehily

Yorkshire League match July 8th result from Geoff Goodwin

Old Prf New Wins
179 156 178 2 Andrew Goodwin
135 158 136 1 Geoff Goodwin

Essex League match July 8th results from Mike Whiteoak.
7 rounds.

Forest Gate Wanderers 15 wins

Old Prf New W Spread
175 189 176 6 +519 Calum Edwards
177 177 177 5 +485 Philip Nelkon(GM)
136 154 137 4  +22 Len Edwards

Wanstead Dead or Alive 6 wins

Old Prf New W Spread
169 172 169 4 -117 Mike Whiteoak
124 116 123 1 -335 Marian Hamer
154 129 152 1 -574 Rachelle Whiteoak

Festival of Scrabble July 7-8 results from Jared Robinson.
19 rounds.

Division A

Pn Old Prf New WW Spread 
 1 181 176 180 13 +1129 Azu Ogbogu(Exp)
 2 172 169 171 12  +944 John Ashmore
 3 163 172 164 12  +678 Steve Perry
 4 163 174 165 12  +663 Cecil Muscat
 5 157 172 160 12   -86 Donna Stanton

 6 154 164 156 11  +355 Moira Conway
 7 170 167 169 11  +160 Adekoyejo Adegbesan
 8 155 162 157 10  +199 Anne Ashmore
 9 152 156 152  9   -57 Nuala O'Rourke
10 146 156 147  9  -351 David Shenkin

11 153 143 152  7  -243 Victoria Kingham
12 139 140 139  6 -1056 Nicky Huitson
13 157 132 151  5 -1086 Phil Kelly
14 150 128 145  4 -1249 Ginny Dixon

Division B

Pn Old Prf New WW Spread        
 1 146 154 148 14 +1136 Alison Sadler
 2 123 145 128 12  +464 Steve Balment
 3 124 146 130 12  +216 Jack Durand
 4 128 139 129 11  +452 Lois McLeod
 5 138 140 138 11   +40 Margaret Pritchett

 6 144 133 143 10  -160 Adrienne Berger
 7 137 128 134  9  +236 Geoff Cooper
 8 134 128 131  9   -49 Peter Ashurst
 9 136 128 136  9  -173 Margaret Harkness
10 126 129 127  9  -214 Marlene Skinner

11 129 130 129  9  -438 Esther Kasket
12 131 123 130  8  -197 Reeyaaz Goolamhossen
13 123 107 120  5  -394 Juliet Green
14 119 107 117  5  -919 Stany Arnold

Division C
       
Barbara Lukey was unable to play on Sunday.
Her record below includes 8 unrated tournament losses
and a deduction of 600 spread points for the unplayed games.
These eight players

Rosina Cornelius 
Kay Faust 
Estelle Matthews 
Linda Moir 
Philippa Morris 
Lynne Riley 
Lucille Terry 
Peter Terry 

played 18 rated games. They each received an unrated tournament win
and +75 spread for the unplayed game on Sunday.  

Pn Old Prf New WW Spread         
 1 116 126 118 15 +537 Philippa Morris
 2 115 118 116 13 +747 Syd Berger
 3 116 104 115 11 +314 Christine Tudge
 4  99  98  99 10½ +54 Linda Moir

 5 105  99 104 10  +52 Rosina Cornelius
 6 118 130 119  9 +121 Barbara Lukey
 7 106  92 104  9  +98 Peter Terry
 8  96  97  96  9  +88 Cathy Poacher

 9  87  96  89  9 -179 Estelle Matthews
10  79  82  80  7 -356 Lynne Riley
11  70  77  72 6½ -410 Kay Faust
12  75  69  73  5 -1066 Lucille Terry

BEST Ireland round 4 July 7th

Old Prf New Wins
192 209 194 6 Kevin McMahon(Exp)
192 175 191 3 Paul Gallen(Exp)

LEST Final July 7th

Old Prf New Wins
175 203 176 6 Chris Hawkins(Exp)
178 150 175 2 Ben Tarlow

Yorkshire League match July 6th result from Geoff Goodwin

Old Prf New Wins
179 184 179 2 Andrew Goodwin
167 162 167 1 John Hardie

BEST London East round 4 July 6th

Old Prf New Wins
200 179 195 6 David Eldar
169 190 171 4 Bob Violett(Exp)

BEST London West round 4 July 6th

Old Prf New Wins
192 192 191 6 Ed Martin(GM)
175 175 176 3 Rik Kennedy(Exp)

Scottish League round 4 match results from Marion Keatings.
Played on July 4th.

Eagles 6 wins

Old Prf New Wins
144 198 146 3 Melanie Beaumont
135 165 136 2 Margaret Harkness
121 131 121 1 Helgemarie Farrow

Bingoes 3 wins

Old Prf New Wins
152 117 151 1 Christine McKenzie
148 117 147 1 Marion Keatings
144 117 143 1 Tom Wilson

SILK matches July 4th results from Marion Keatings.

Simon Gillam 2:1 Alan Sinclair
Alan Sinclair 3:0 Marion Keatings

Old Prf New P:W
166 177 166 3:2 Simon Gillam(Exp)
160 174 161 6:4 Alan Sinclair
149 110 148 3:0 Marion Keatings

Scottish League round 4 match results from Marion Keatings.
Played on July 3rd.

Dunedin 5 wins

Old Prf New Wins
165 196 166 3 Simon Gillam(Exp)
170 162 169 2 Ross Mackenzie
 98  87  98 0 Paul Roberts

ROC 4 wins

Old Prf New Wins
136 161 137 2 Sylvia Swaney
154 133 153 1 Amy Byrne
147 131 147 1 Colin Nicol

BEST London East round 3 July 2nd.

Old Prf New Wins
169 179 169 5 Bob Violett(Exp) 
146 136 145 1 Sanmi Odelana 

Southend Invitational played at Ilford July 1st.
Results from Kevin Synnott. 9 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 159 171 159 6 +795 Vincent Boyle
 2 168 167 169 6 +188 Bob Violett(Exp)
 3 155 172 157 6 +185 Kevin Synnott
 4 166 172 167 6 +176 Mike Chappell

 5 163 159 163 5 +184 Barry Grossman(Exp)
 6 138 158 140 5  +22 Noel Barnes
 7 147 150 146 4   +4 Feroza Bartlett
 8 142 146 143 4 -215 Evelyn Wallace

 9 143 149 143 4 -281 Chrystal Rose
10 160 134 158 3 -310 David Holmes
11 147 136 146 3 -417 Andrew Eames
12 148 123 146 2 -331 David Shenkin
   
Division B

Pn Old Prf New W Spread    
 1 119 161 124 7 +183 Jack Durand
 2 121 148 128 6 +373 Ayaz Kazi
 3 130 149 132 6 +148 Phyllis Fernandez
 4 138 131 137 5 +551 Karen Game

 5 132 132 132 5  +86 Ann Golding
 6 136 135 136 5 -311 Len Edwards
 7 137 124 135 4 +329 Martin Leverton
 8 129 123 128 4   +6 Kim Phipps

 9 116 126 117 4 -482 Sheila{Rmfrd} Anderson
10 134 111 132 3  -44 Nick Jenkins
11 132 111 129 3 -519 Esther Kasket
12 125 100 123 2 -320 Sue Ball
       
Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 107 126 110 7 +707 Anne Convery
 2 116 118 117 6 +256 Carole Wheatley
 3  95 113  97 6 +231 Dan Smith
 4 109 107 110 5 +143 Colin St_Hill

 5  84 109  86 5  +75 Claire Violett
 6  95 104  96 5  +53 Jo Holland
 7 102  99 103 4½ -242 Malcolm Davis
 8  88  93  88 4 -211 Alison Stilwell

 9  92  79  91 3 -125 Norah Cole
10 105  78 103 3 -148 Adrian Noller
11 105  78 102 3 -248 Ron Bucknell
12  80  76  79 2½ -491 Lynne Riley

Scottish League round 4 match results from Marion Keatings.
Played on July 1st.

Bingoes 4 wins

Old Prf New Wins
148 201 149 3 Marion Keatings
152 134 152 1 Christine McKenzie
145 101 144 0 Tom Wilson

Waverley 5 wins

Old Prf New Wins
160 165 160 2 Alan Sinclair
128 165 130 2 Kenneth Ross
164 132 163 1 Wilma Warwick

BEST North West round 3 July 1st.

Old Prf New Wins 
198 191 198 5 Mark Nyman(GM)           
155 162 155 1 Chris Quartermaine    

ABSP Masters June 30th-July 1st results from Peter Ashurst.
16 rounds.          

Pn Old Prf New WW Spread
 1 182 201 186 11 +832 Femi Awowade(GM)
 2 198 201 198 11 +515 Lewis Mackay(GM)
 3 183 201 185 11 -141 Allan Simmons(GM)
 4 192 195 192 10 +774 Paul Gallen(Exp)

 5 195 195 195 10  -38 Craig Beevers(GM)
 6 187 189 187  9 +238 Phil Robertshaw(GM)
 7 189 182 188  8 +459 Wayne Kelly(GM)
 8 175 182 175  8 +100 Calum Edwards

 9 186 183 187  8   +1 Howard Wilde
10 175 176 175  7  +58 Chris Hawkins(Exp)
11 181 176 181  7  -32 Wale Fashina
12 173 177 173  7 -396 Elie Dangoor(Exp)

13 181 170 179  6 -232 Evan Simpson(GM)
14 169 164 167  5 -342 Paul{England} Richards
15 185 163 182  5 -763 David Webb(GM)
16 168 164 167  5 -1033 Jared Robinson(Exp)



Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

ABSP © 2013

Contact Us