Association of British Scrabble Players

Results


April 2012
Two Yorkshire League matches April 30
Two Middlesex League fixtures April 30
BEST match Noel Turner vs Elisabeth Jardine April 29
Isle of Wight April 27-29
Three Essex League matches April 29
BEST match Ben Tarlow vs Rick Blakeway April 29
BEST match Helen Gipson vs Raymond Tate April 29
BEST match Philips Owolabi vs Allan Simmons April 29
BEST match Kristian Saether vs Andrew Goodwin April 29
Yorkshire League match John Hardie vs Matthew Pinner April 28
BEST match Chris Hawkins vs Jason Carney April 28
BEST match Terry Kirk vs Elizabeth Hull April 28
BEST match Cecil Muscat vs Diane Pratesi April 28
BEST match Beverley Calder vs Karl Kwiatkowski April 27
BEST match Rik Kennedy vs Chrystal Rose April 27
Scottish League Scorpions vs Waverley April 25
LEST match Nuala O'Rourke vs Andrew Eames April 25
West Midlands League match April 24
BEST match Steve Perry vs Valerie Morris April 23
BEST match Robert Richland vs David Steel April 23
BEST match Celine McCart vs Theresa Bennett April 23
Ilford April 22
BEST match Neil Scott vs Colin Nicol April 22
Essex League Wanstead Dead or Alive vs Billericay Bandits April 22
Diaspora Invitational April 22
Newcastle April 21
Havering Evergreens April 21
BEST match Jackie McLeod vs Gerard Fox April 21
BEST match Paul Gallen vs Sarah-Jane Holden April 21
BEST match Dennis Hussey vs Jared Robinson April 21
BEST match Ebi Sosseh vs Alan Bailey April 21
BEST match Eileen Meghen vs Breda O'Brien April 20
BEST match Rachelle Whiteoak vs Phil Kelly April 20
Scottish League Bingoes vs Dunedin April 19
SILK match April 19
BEST match Mikki Nicholson vs Graham Haigh April 19
Yorkshire League match April 19th
West Midlands League match April 19
West Midlands League matches April 18
BEST match David Webb vs Ian Burn April 18
Middlesex League match April 17
West Midlands League match April 17
SILK match April 16
Southampton April 15
SILK matches April 15
BEST match Graham Haigh vs Richard Moody April 15
BEST match Sarah-Jane Holden vs John McCart April 15
Peterborough Free Challenge April 14
Youth Tournament April 14
BEST match Raymond Tate vs Jim Wilkie April 13
Scottish League Dunedin vs Eagles April 13
4 SILK matches April 13
BEST match Stewart Holden vs David Mills April 13
Scottish League South Side Buddies vs Bingoes April 11
BEST match Simon Gillam vs Amy Byrne April 11
BEST match David Webb vs Colin St Hill April 11
Middlesex League match April 10
BEST match Bob Violett vs Chris Keeley April 9
Yorkshire League match Andrea Adnan vs Vicky Owen April 9
Bristol Easter Championship April 7-9
BEST match Di Dennis vs Andy Gray April 8
Yorkshire League match Paul{Halifax} Thompson vs Geoff Goodwin April 7
Cadbury Cup April 7
Loughton Invitational April 6
LEST quarterfinal match Chris Hawkins vs Femi Awowade April 3
Yorkshire League match Andrew Goodwin vs Paul{Halifax} Thompson April 1
Scottish League Eagles vs ROC April 1

Two Yorkshire League matches April 30th results from Geoff Goodwin

Old Prf New Wins
135 151 135 3 Geoff Goodwin
101  85 100 0 Vicky Owen

Old Prf New Wins
164 174 165 3 John Hardie
123 113 123 0 Michael Thomas

Two Middlesex League fixtures April 30th results from Steve Perry

3 rounds

Old Prf New Wins
176 213 177 3 Philip Nelkon(GM)
178 179 177 2 Femi Awowade(GM)
166 149 166 1 Barry Grossman(Exp)
144 123 144 0 Sanmi Odelana

Old Prf New Wins
166 211 167 3 Chris Keeley
165 178 165 2 Steve Perry
164 145 163 1 Clement Ikolo
154 115 152 0 George Gruner(Exp)

BEST round 1 South West and Wales match April 29th

Old Prf New Wins
168 168 167 4 Noel Turner(Exp)
161 161 161 3 Elisabeth Jardine 

Isle of Wight April 27th-29th results from Noel Turner

The tournament was in two halves. Each half consisted of 5 10-player round robin divisions, 
with promotion and relegation (3-up, 3-down)after the first half to determine the composition 
of the divisions in the second half.

Ratings data
are at the end of this note. First half Division A Pn W Spread 1 8 +432 G. Oliver 2 6 +409 E. Jardine 3 5 +74 P. Downer 4 5 +12 D. Bekhor 5 5 -12 N. Turner 6 5 -166 F. Mairey 7 4 +61 H. Harding -------------------- 8 3 -94 C. Keeley 9 3 -184 G. Harding 10 1 -532 B. Jones Division B Pn W Spread 1 7 +374 J. Phillips 2 6 +466 W. dePoitiers 3 6 +360 C. Nicol -------------------- 4 5 +212 S. Swaney 5 5 +175 C. Finlay 6 5 -107 M. Staunton 7 4 -194 D. Reading -------------------- 8 4 -298 A. Bailey 9 2 -214 G. Dixon 10 1 -774 K. Phipps Division C Pn W Spread 1 7 +221 C. Pace 2 6 +473 P. Hall 3 6 +449 P. Turner -------------------- 4 6 +334 J. Harrison 5 4 +62 M. Barlow 6 4 -105 S. Jolliffe 7 4 -209 T. Ellis -------------------- 8 3 -125 Y. Holland 9 3 -343 I. Caws 10 2 -757 S. Booth-Millard Division D Pn W Spread 1 8 +189 A. Cheesman 2 5 +316 P. Munday 3 5 +191 P. Ernest -------------------- 4 5 +77 E. Wansbrough 5 5 -99 N. Staunton 6 4 -72 K. Lovell 7 4 -82 E. Terry -------------------- 8 3 -127 S. Thorne 9 3 -189 J. Caws 10 3 -204 M. Harding Division E Pn W Spread 1 7 +334 B. Simmonds 2 7 +227 H. Corbett 3 5 +309 J. Warren -------------------- 4 5 +36 E. Hunter 5 5 +24 P. Trembath 6 4 +250 J. Caruth 7 4 -241 P. Moore 8 3 -273 S. Wilkinson 9 3 -277 M. Ernest 10 2 -389 P. Young Second Half Division A Pn W Spread 1 8 +759 G. Oliver 2 6 +411 P. Downer 3 6 +127 E. Jardine 4 6 +21 D. Bekhor 5 4 -45 F. Mairey 6 4 -82 H. Harding 7 4 -110 N. Turner 8 3 -243 C. Nicol 9 2 -192 W. dePoitiers 10 2 -646 J. Phillips Division B Pn W Spread 1 9 +612 C. Finlay 2 8 +1078 C. Keeley 3 6 +417 B. Jones 4 5 +70 G. Harding 5 4½ -212 M. Staunton 6 4 -169 D. Reading 7 4 -312 P. Hall 8 2½ -342 P. Turner 9 1 -551 C. Pace 10 1 -591 S. Swaney Division C Pn W Spread 1 8 +717 G. Dixon 2 7 +361 A. Bailey 3 5 +202 J. Harrison 4 5 +66 P. Munday 5 4 +10 A. Cheesman 6 4 +6 K. Phipps 7 4 -48 T. Ellis 8 3½ -224 S. Jolliffe 9 2½ -455 P. Ernest 10 2 -635 M. Barlow Division D Pn W Spread 1 9 +428 H. Corbett 2 6 +183 E. Wansbrough 3 5 +165 Y. Holland 4 5 -108 I. Caws 5 4 -49 N. Staunton 6 4 -103 S. Booth-Millard 7 3 +83 E. Terry 8 3 -122 K. Lovell 9 3 -233 B. Simmonds 10 3 -244 J. Warren Division E Pn W Spread 1 7 +369 M. Harding 2 6 +512 J. Caws 3 6 +463 S. Thorne 4 5 +108 J. Caruth 5 5 +20 M. Ernest 6 4 -18 P. Trembath 7 3 -148 S. Wilkinson 8 3 -297 P. Moore 9 3 -473 E. Hunter 10 3 -536 P. Young Ratings data The tournament was rated as one event. Everyone played 18 rated games. Old Prf New 149 144 147 Alan Bailey 115 109 113 Maureen Barlow 169 174 170 Danny Bekhor 120 99 116 Sheila Booth-Millard 80 89 84 Joyce Caruth 115 110 114 Ian Caws 113 97 110 Joan Caws 111 134 115 Anne Cheesman 92 137 99 Hannah Corbett 146 147 146 Wanda De_Poitiers 147 139 145 Ginny Dixon 170 174 171 Penny Downer(Exp) 132 118 128 Theresa Ellis 88 82 87 Mavis Ernest 102 110 105 Peter Ernest 153 169 155 Chris Finlay 124 139 127 Peter Hall 161 148 159 Graham Harding 162 158 162 Helen Harding 104 104 105 Mavis Harding 131 135 133 Jill Harrison 128 109 125 Yvonne Holland 77 83 79 Eileen Hunter 158 181 161 Elisabeth Jardine 129 116 127 Sheila Jolliffe 162 142 159 Brian Jones 165 165 166 Chris Keeley 103 97 100 Kenneth Lovell 161 164 161 Frankie Mairey 94 76 90 Peggy Moore 114 123 115 Priscilla Munday 141 153 143 Colin Nicol 184 200 187 Gary Oliver(GM) 122 128 123 Christina Pace 149 152 149 Janet Phillips 130 113 127 Kim Phipps 147 137 146 David Reading 101 102 101 Betty Simmonds 136 146 137 Margaret Staunton 104 108 105 Nicola Staunton 134 127 134 Sylvia Swaney 112 96 110 Elizabeth Terry 103 98 102 Susan Thorne 86 88 87 Peter Trembath 118 131 120 Philip Turner 169 163 168 Noel Turner(Exp) 112 119 113 Evelyn Wansbrough 95 92 94 Jill Warren 80 72 77 Stanley Wilkinson unr 68 68 Peter Young Three Essex League matches April 29th. Results from Mike Whiteoak. 7 rounds. Billericay Bandits 9 wins Old Prf New W Spread 162 171 162 4 -109 Cecil Muscat 153 156 153 3 -20 Phil Kelly 134 135 134 2 -362 Ann Golding Forest Gate Wanderers 12 wins Old Prf New W Spread 176 188 176 6 +712 Philip Nelkon(GM) 175 172 175 5 +113 Calum Edwards 133 112 132 1 -334 Len Edwards ==================== The Blank Robbers 10 wins Old Prf New W Spread 137 153 138 4 +232 Nick Jenkins 126 150 128 4 -120 Phyllis Fernandez 124 119 124 2 -405 Damian O'Malley Harmony 11 wins Old Prf New W Spread 160 152 160 5 +236 Kevin Synnott 144 150 145 5 +125 Evelyn Wallace 125 93 123 1 -68 Sue Ball ==================== The Outsiders 10 wins Old Prf New W Spread 159 171 160 4 +208 Tim Knight 169 157 168 3 +128 Vincent Boyle 150 155 150 3 -220 Victoria Kingham The Team With No Name 11 wins Old Prf New W Spread 169 182 169 5 +326 Mike Chappell 167 152 166 3 +22 Barry Grossman(Exp) 155 151 155 3 -468 Peter Thomas BEST Midlands round 1 April 29th Old Prf New Wins 178 173 178 4 Ben Tarlow 156 161 157 2 Rick Blakeway BEST Scotland round 2 April 29th Old Prf New Wins 196 214 196 4 Helen Gipson(GM) 164 146 163 0 Raymond Tate BEST Scotland round 2 April 29th Old Prf New Wins 179 200 181 4 Philips Owolabi 183 162 181 2 Allan Simmons(GM) BEST North round 2 April 29th Old Prf New Wins 176 185 178 4 Kristian Saether 178 169 178 3 Andrew Goodwin Yorkshire League match April 28th result from Geoff Goodwin Old Prf New Wins 164 178 164 2 John Hardie 161 147 160 1 Matthew Pinner BEST Midlands round 1 April 28th Old Prf New Wins 176 186 176 4 Chris Hawkins(Exp) 169 159 168 2 Jason Carney BEST London West round 1 April 28th Old Prf New Wins 178 180 179 4 Terry Kirk(GM) 150 148 150 1 Elizabeth Hull BEST London East round 1 April 28th Old Prf New Wins 162 172 162 4 Cecil Muscat 165 155 164 3 Diane Pratesi(Exp) BEST South West and Wales round 1 April 27th Old Prf New Wins 155 181 157 4 Beverley Calder 164 138 163 2 Karl Kwiatkowski BEST London West round 1 April 27th Old Prf New Wins 176 195 176 4 Rik Kennedy(Exp) 145 126 145 0 Chrystal Rose Scottish League round 2 match April 25th result from Marion Keatings. Scorpions 3 wins Old Prf New Wins 136 134 136 1 Mary Jones 157 134 157 1 Billy Dott 140 134 140 1 John Balloch Waverley 6 wins Old Prf New Wins 162 194 163 3 Wilma Warwick 161 161 161 2 Alan Sinclair 130 128 130 1 Kenneth Ross LEST match April 25th Old Prf New Wins 149 180 150 4 Nuala O'Rourke 150 119 148 1 Andrew Eames West Midlands League April 24th result from Rick Blakeway Old Prf New Wins 143 159 145 4 Dennis Hussey 109 93 108 0 Paul Cartman BEST South West and Wales round 1 April 23rd Old Prf New Wins 165 175 165 4 Steve Perry 117 107 116 0 Valerie Morris BEST North West round 1 April 23rd Old Prf New Wins 161 212 163 4 Robert Richland(Exp) 162 111 160 0 David Steel BEST Ireland round 1 April 23rd Old Prf New Wins 137 147 138 4 Celine McCart 65 55 64 0 Theresa Bennett Southend Invitational played at Ilford April 22nd Results from Evelyn Wallace. 9 rounds. Division A Pn Old Prf New W Spread 1 172 208 175 9 +834 Calum Edwards 2 158 178 160 6 +318 Kevin Synnott 3 168 175 169 6 +14 Mike Chappell 4 167 167 167 5 +123 Barry Grossman(Exp) 5 159 166 160 5 +35 David Holmes 6 164 151 162 4 -93 Bob Violett(Exp) 7 166 155 165 4 -114 Diane Pratesi(Exp) 8 142 158 144 4 -160 Evelyn Wallace 9 145 147 145 3 -96 Chrystal Rose 10 172 140 169 3 -137 Vincent Boyle 11 160 143 159 3 -349 Sandie Simonis(Exp) 12 151 135 150 2 -375 Ruth MacInerney Division B Pn Old Prf New W Spread 1 136 171 139 8 +540 Noel Barnes 2 125 162 128 7 +411 Jo Ramjane 3 128 149 129 6 +589 Martin Bloomberg 4 136 136 137 5 -18 Nick Jenkins 5 132 138 133 5 -29 Heather Laird 6 137 136 137 5 -180 Stephen Wintle 7 126 125 126 4 +305 Phyllis Fernandez 8 137 127 137 4 +112 Karen Game 9 117 128 118 4 -231 Sheila{Rmfrd} Anderson 10 139 114 136 3 -485 Martin Leverton 11 132 106 130 2 -370 Kim Phipps 12 138 91 133 1 -644 Len Edwards Division C Pn Old Prf New W Spread 1 104 128 107 7 +726 Anne Convery 2 95 128 98 7 +366 Dan Smith 3 112 123 114 7 +288 Priscilla Munday 4 85 107 87 5 -5 Alison Stilwell 5 107 100 107 5 -95 Colin St Hill 6 109 89 107 4 -2 Ron Bucknell 7 106 92 104 4 -38 Angele Andrews 8 99 91 98 4 -213 Jo Holland 9 91 93 91 4 -227 Norah Cole 10 91 78 90 3 -218 Sandra Weston 11 92 80 91 3 -225 Claire Violett 12 79 61 77 1 -357 Eileen Hunter BEST Scotland round 2 April 22nd Old Prf New Wins 192 202 192 4 Neil Scott(GM) 141 131 141 0 Colin Nicol Essex League match April 22nd result from Mike Whiteoak. 7 rounds. Wanstead Dead or Alive 12 wins +367 Old Prf New W Spread 169 174 169 5 +267 Mike Whiteoak 156 158 156 4 +248 Rachelle Whiteoak 122 141 124 3 -148 Marian Hamer Billericay Bandits 9 wins -367 Old Prf New W Spread 153 157 153 4 +68 Phil Kelly 135 138 134 3 -299 Ann Golding 164 131 162 2 -136 Cecil Muscat Diaspora Invitational April 22nd results from Ade Adegbesan. Round robin format - everyone played 8 games. PnOld Prf New W Spread 1 183 200 185 7 +818 Azu Ogbogu(Exp) 2 169 202 172 7 +530 Toke Aka 3 162 190 164 6 +353 Clement Ikolo 4 144 167 146 4 -193 Abiodun Adeyemi 5 184 150 181 3 -29 Wale Fashina 6 156 153 156 3 -443 Olakunle Ajayi 7 172 139 170 2 -126 Adekoyejo Adegbesan 8 168 139 165 2 -286 Fidelis Olotu 9 144 142 144 2 -624 Sanmi Odelana Newcastle April 21st results from Ken Matthews. 7 rounds. Division A Pn Old Prf New W Spread 1 184 175 183 5 +484 Azu Ogbogu(Exp) 2 171 180 172 5 +310 Adekoyejo Adegbesan 3 143 182 146 5 +125 Richard Moody 4 143 188 146 5 -52 Tony Davis 5 185 168 184 4 +155 Wale Fashina 6 unr 164 164 4 +88 Asanka Amarasinghe 7 147 171 149 4 -206 Pauline Johnson 8 168 146 167 3 +177 Ross Mackenzie 9 161 156 161 3 +127 Martin Thompson 10 171 152 169 3 +25 Toke Aka 11 146 151 147 3 -21 Ginny Dixon 12 140 148 141 3 -355 Colin Nicol 13 162 137 159 2 -326 David Brook 14 142 111 139 0 -531 James Crooks Division B Pn Old Prf New W Spread 1 unr 169 169 6½ +674 Dom Marsh 2 127 172 130 6 +81 Geoff Cooper 3 136 158 137 5½ +463 Marjorie Struggles 4 139 137 138 4 +212 Laura Finley 5 114 143 116 4 -142 Joe Knapper 6 134 123 134 3½ +79 Sylvia Swaney 7 141 115 140 3 +9 Melanie Beaumont 8 130 125 129 3 -40 Samantha Beckwith 9 114 117 114 3 -75 Sue Thompson 10 129 123 128 3 -94 Margaret Burdon 11 111 126 112 3 -252 Remie Salazar 12 131 105 130 2 -154 Margaret Harkness 13 124 107 123 2 -459 Michael Thomas 14 113 86 111 ½ -302 Carol Grant Division C Pn Old Prf New W Spread 1 98 127 100 6 +242 Lena Glass 2 91 116 93 5 +358 Anne Lynas 3 89 113 90 5 +217 Sheila Smith 4 102 112 103 5 +144 Rona Falconer 5 92 91 91 4 +288 Terry Avery 6 102 94 102 4 +234 Elisabeth{Clvlnd} Allen 7 unr 84 84 4 +15 Brian Little 8 81 79 81 3 +76 Gil Hunter 9 78 73 78 3 +49 Michael Murray 10 unr 70 70 3 -172 Caleb Sheridan 11 94 68 92 3 -276 Yvonne Goodridge 12 79 56 78 2 -163 Dorothy Henry 13 50 50 50 1 -418 Lucy Beckmann 14 55 50 54 1 -594 Carol Mouncey Havering Evergreens April 21st results from Jacqui White. Division A Pn Old Prf New W Spread 1 156 179 158 6 +520 Kevin Synnott 2 153 160 153 5 +291 Phil Kelly 3 138 164 141 5 +45 Louise Brundell 4 142 140 142 4 +401 Evelyn Wallace 5 132 146 133 4 +242 Jake Berliner 6 139 148 140 4 +55 Derek Bower 7 137 149 138 4 +37 Len Edwards 8 134 151 136 4 -1 Nick Jenkins 9 129 146 130 4 -38 Esther Kasket 10 134 132 133 3 -228 Priscilla Encarnacion 11 150 118 147 2 -183 Feroza Bartlett 12 135 119 135 2 -201 Ann Golding 13 127 104 125 1 -459 Sue Ball 14 154 105 151 1 -481 Ruth MacInerney Division B Pn Old Prf New W Spread 1 125 146 127 6 +457 Carmen Dolan 2 105 151 108 6 +408 Peter Terry 3 96 134 99 5 +29 Jo Holland 4 116 117 116 4 +394 Jill Jones 5 109 120 109 4 +179 Paul Cartman 6 116 117 117 4 +1 Sheila{Rmfrd} Anderson 7 112 118 112 4 -119 Priscilla Munday 8 100 118 102 4 -147 Malcolm Davis 9 126 103 125 3 +11 Terry Corps 10 104 88 102 2 +19 Adrian Noller 11 105 92 104 2 -122 Jenny Corps 12 119 84 116 2 -202 Peter Bailey 13 117 86 115 2 -455 Maureen Underdown 14 102 77 100 1 -453 Joyce Frost Division C Pn Old Prf New W Spread 1 85 106 87 5 +298 Renee Gilbert 2 86 101 87 5 +236 Cindy Hollyer 3 95 103 95 5 +224 Viv Bishop 4 95 90 95 4 +258 Christine Cartman 5 72 91 73 4 +124 Lucille Terry 6 83 92 86 4 +106 John Francis 7 84 93 84 4 +72 Sandra Richards 8 87 90 87 4 -43 Rosemarie Howis 9 80 60 79 2 -27 Eileen Hunter 10 81 59 79 2 -332 Lionel Howard 11 86 58 84 2 -410 Dorothy Edwards 12 60 51 59 1 -506 Peggy Lavender BEST North round 2 April 21st result from Gerard Fox. Old Prf New Wins 170 181 171 4 Jackie McLeod(Exp) 151 140 151 1 Gerard Fox BEST Ireland round 2 April 21st Old Prf New Wins 191 201 191 4 Paul Gallen(Exp) 140 130 140 0 Sarah-Jane Holden BEST Midlands round 1 April 21st Old Prf New Wins 140 188 143 4 Dennis Hussey 171 123 168 2 Jared Robinson(Exp) BEST South West and Wales round 1 April 21st Old Prf New Wins 161 180 162 4 Ebi Sosseh 150 131 149 1 Alan Bailey BEST Ireland round 2 April 20th Old Prf New Wins 142 151 142 4 Eileen Meghen 121 112 121 1 Breda O'Brien BEST London East round 1 April 20th Old Prf New Wins 154 171 156 4 Rachelle Whiteoak 154 137 153 2 Phil Kelly Scottish League round 2 match April 19th results from Marion Keatings Bingoes 6 wins Old Prf New Wins 150 199 152 3 Christine McKenzie 155 167 155 2 Alan Georgeson 144 130 144 1 Tom Wilson Dunedin 3 wins Old Prf New Wins 169 133 168 1 Ross Mackenzie 168 133 167 1 Simon Gillam(Exp) 97 120 98 1 Paul Roberts SILK match April 19th result from Marion Keatings Old Prf New Wins 167 195 168 3 Simon Gillam(Exp) 145 117 144 0 Tom Wilson BEST North round 2 April 19th Old Prf New Wins 193 176 192 4 Mikki Nicholson(GM) 159 176 160 2 Graham Haigh Yorkshire League April 19th result from Geoff Goodwin Old Prf New Wins 175 185 176 3 Kristian Saether 112 102 111 0 Remie Salazar West Midlands League April 19th result from Rick Blakeway Old Prf New Wins 139 160 140 4 Dennis Hussey 110 89 109 0 Lyn Kendall West Midlands League matches April 18th result from Rick Blakeway. Rick Blakeway 4:0 Colin Kendall Rick Blakeway 4:0 Lyn Kendall Old Prf New P:W 155 176 156 8:8 Rick Blakeway 136 105 135 4:0 Colin Kendall 111 101 110 4:0 Lyn Kendall BEST London West round 2 April 18th Old Prf New Wins 184 194 184 4 David Webb(GM) 138 128 138 0 Ian Burn Middlesex League match April 17th result from Steve Perry. 3 rounds. Old Prf New W Spread 172 177 172 2 +148 Vincent Boyle 175 176 175 2 -118 Elie Dangoor(Exp) 160 147 160 1 +125 Sandie Simonis(Exp) 145 152 145 1 -155 Chrystal Rose West Midlands League match April 17th result from Rick Blakeway. Old Prf New Wins 149 160 149 4 Kim Hands 110 99 109 0 Paul Cartman SILK match April 16th result from Marion Keatings Old Prf New Wins 149 150 149 2 Kate Surtees 133 132 133 1 Moya Dewar Southampton April 15th results from Ruth Marsden 6 rounds Division A Pn Old Prf New W Spread 1 183 218 185 6 +453 Ed Rossiter(Exp) 2 181 197 183 5 +548 David Sutton(Exp) 3 169 196 171 5 +219 Toke Aka 4 185 183 184 4 +266 Gary Oliver(GM) 5 169 184 170 4 +260 Penny Downer(Exp) 6 160 183 162 4 +68 Brian Jones 7 167 191 169 4 -17 Noel Turner(Exp) 8 165 164 165 3 +107 Steve Perry 9 170 165 169 3 +48 Danny Bekhor 10 171 167 171 3 +44 Adekoyejo Adegbesan 11 162 164 162 3 +10 Helen Harding 12 162 167 161 3 -26 Ebi Sosseh 13 154 164 154 3 -104 Ruth MacInerney 14 155 166 156 3 -170 David Shenkin 15 153 171 153 3 -179 Chris Finlay 16 152 161 153 3 -404 Maureen Chamberlain 17 159 145 158 2 +38 Elisabeth Jardine 18 165 145 164 2 -19 Karl Kwiatkowski 19 161 143 161 2 -215 Graham Harding 20 163 153 163 2 -299 Bob Lynn 21 163 136 161 1½ -30 Frankie Mairey 22 173 134 171 1½ -37 James Rossiter 23 161 128 159 1 -254 Andy Becher 24 150 129 149 1 -307 Janet Phillips Division B Pn Old Prf New W Spread 1 144 186 147 6 +495 David Reading 2 144 158 145 4 +306 Mark Murray 3 141 152 141 4 +297 Val Wright 4 130 156 131 4 +230 Jill Harrison 5 138 150 138 4 +107 Ian Burn 6 149 159 150 4 +105 Graham Bonham 7 149 156 150 4 +87 Elizabeth Hull 8 145 158 146 4 +40 Martin Taylor 9 143 134 142 3 +90 Wendy Lindridge 10 128 136 129 3 +40 Sheila Jolliffe 11 147 141 146 3 -95 Wanda De Poitiers 12 129 136 130 3 -134 Rita Todd 13 129 138 129 3 -178 Michael Baxendale 14 133 119 132 2 +4 Peter Hunt 15 137 119 136 2 -140 Carol Stanley 16 142 120 141 2 -200 Kathryn Henry 17 137 120 136 2 -238 Margaret Staunton 18 123 119 123 2 -293 Carol Bartlett 19 135 103 132 1 -172 Andy Gray 20 123 83 120 0 -351 Tanya Robson Division C Pn Old Prf New W Spread 1 117 147 119 5 +296 Peter Bailey 2 113 144 116 5 +184 Judy Young 3 112 124 112 4 +260 Evelyn Wansbrough 4 122 125 122 4 +226 Janet Bonham 5 101 126 103 4 +203 Alan Everitt 6 110 129 111 4 +134 Janet Milford 7 122 131 123 4 -108 Malcolm Shaw 8 122 115 121 3 +315 Anne Darby 9 117 114 117 3 +124 Valerie Morris 10 112 110 112 3 +110 Elizabeth Terry 11 107 108 107 3 +24 Cecilia Cotton 12 105 111 105 3 -16 Iris Cornish 13 105 109 105 3 -87 Peter Terry 14 104 109 105 3 -102 James Ducker 15 102 94 102 2 -27 Jeanne Rossiter 16 107 95 107 2 -148 Peter Sime 17 123 92 121 2 -245 Mark Smith 18 105 96 104 2 -362 Nicola Staunton 19 105 78 99 1 -309 Pat Sillence 20 106 60 103 0 -472 Susan Thorne Division D Pn Old Prf New W Spread 1 101 122 106 5 +419 Claire Cottle 2 101 118 102 5 +274 Audrey Medhurst 3 94 104 95 4 +172 Jill Warren 4 92 104 93 4 +148 Eileen Bradshaw 5 70 112 77 4 +116 Steven Henry 6 81 106 82 4 +83 Vera Allen 7 94 106 95 4 -37 Derek Neath 8 86 83 86 3 +233 Frances Goulding 9 99 84 98 3 +122 Fay Goble 10 70 94 72 3 -21 Lucille Terry 11 93 87 92 3 -44 Irene Lawes 12 75 91 77 3 -60 Eileen Johnson 13 100 88 100 3 -229 Vera Sime 14 97 60 95 2 +44 Jan Vokes-Taylor 15 77 70 76 2 -22 Pat Johnson 16 94 71 92 2 -45 Hannah Corbett 17 96 63 94 2 -168 Peter Johnson 18 86 70 86 2 -238 Sheila Wyatt 19 73 52 72 1 -219 Helen Thompson 20 61 56 61 1 -528 Veronica Baker SILK matches April 15th results from Marion Keatings. Kate Surtees 2:1 Alan Georgeson Colin Nicol 2:1 Moya Dewar Alan Georgeson 3:0 Moya Dewar Kate Surtees 3:0 Colin Nicol 6 games for each player. Old Prf New Wins 147 181 149 5 Kate Surtees 155 157 155 4 Alan Georgeson 141 124 140 2 Colin Nicol 134 115 133 1 Moya Dewar BEST North round 1 April 15th Old Prf New Wins 159 150 159 4 Graham Haigh 143 152 143 3 Richard Moody BEST Ireland round 1 April 15th Old Prf New Wins 140 150 140 4 Sarah-Jane Holden 96 86 96 0 John McCart Peterborough Free Challenge April 14th results from Chris Hawkins. 7 rounds. Division A PnOld Prf New W Spread 1 188 200 190 5 +301 Paul Allan(GM) 2 176 202 178 5 +11 Ben Tarlow 3 198 184 197 4 +222 Lewis Mackay(GM) 4 177 187 178 4 +116 Femi Awowade(GM) 5 170 188 171 4 +85 Adekoyejo Adegbesan 6 182 172 182 3 +132 Martin Harrison(Exp) 7 170 160 169 2 -257 Toke Aka 8 178 144 176 1 -610 Jake Jacobs Division B PnOld Prf New W Spread 1 168 203 170 6 +271 John Ashmore 2 167 188 175 5 +246 Kristian Saether 3 167 174 168 4 +149 Paul Bassett 4 167 160 167 3 +127 Alec Webb(Exp) 5 164 160 164 3 -57 Bob Violett(Exp) 6 170 159 169 3 -76 Jason Carney 7 168 160 167 3 -256 Barry Grossman(Exp) 8 165 132 163 1 -404 Ashley Coldrick Division C PnOld Prf New W Spread 1 164 168 164 4 +329 Nick Deller 2 157 169 158 4 +116 Anne Ashmore 3 164 168 164 4 +113 John Hardie 4 159 169 160 4 +99 Quentin Baker 5 161 168 161 4 -92 Kwaku Sapong 6 162 154 162 3 -99 Clement Ikolo 7 162 154 161 3 -292 Neil Rowley 8 161 140 160 2 -174 Sandie Simonis(Exp) Division D PnOld Prf New W Spread 1 153 189 156 6 +643 Kevin Synnott 2 154 175 155 5 +446 Rick Blakeway 3 154 175 155 5 +70 Peter Thomas 4 156 160 157 4 +52 Paul{Tranmere} Thomson 5 154 146 154 3 -228 Phil Kelly 6 155 132 153 2 -102 Graham Wakefield 7 151 132 150 2 -323 Andrew Eames 8 151 118 148 1 -558 Maurice Brown Division E PnOld Prf New W Spread 1 151 169 151 5 +288 Gerard Fox 2 149 155 149 4 +199 Kim Hands 3 144 156 145 4 -92 Teresa Lyes 4 148 155 148 4 -184 Alison Sadler 5 149 141 149 3 +145 Nuala O'Rourke 6 150 140 150 3 +47 Feroza Bartlett 7 147 141 146 3 -95 Ginny Dixon 8 145 127 142 2 -308 Rebecca Sheldrick Division F PnOld Prf New W Spread 1 143 175 146 6 +326 Philip Aldous 2 143 160 144 5 +167 Sanmi Odelana 3 141 146 142 4 +46 Evelyn Wallace 4 139 147 140 4 -25 Yvonne Eade 5 139 132 140 3 -45 Margaret Pritchett 6 137 133 137 3 -160 Angela Burke 7 138 118 136 2 -58 Jill Parker 8 136 104 134 1 -251 Lois McLeod Division G PnOld Prf New W Spread 1 128 162 130 6 +532 Reeyaaz Goolamhossen 2 126 148 127 5 +555 Heather Burnet 3 125 148 127 5 -8 Geoff Cooper 4 136 132 136 4 +75 Jim Lyes 5 114 121 115 3 -333 Trevor Warwick 6 126 105 124 2 +105 Michael Thomas 7 128 105 127 2 -523 Linda Barratt 8 130 90 129 1 -403 Esther Kasket Division H PnOld Prf New W Spread 1 111 138 113 6 +386 Jacquie Aldous 2 97 109 97 4 -24 Gill{Norwich} Thompson 3 unr 94 94 3 +129 Alan Abela 4 111 94 110 3 -8 Paul Cartman 5 105 95 104 3 -137 Lee Fisher 6 95 82 95 2 -346 Christine Cartman Division I PnOld Prf New W Spread 1 91 116 92 6 +426 Claire Violett 2 89 98 89 5 +417 Janet Watson 3 90 88 89 4 +256 Sheila Smith 4 95 83 95 4 +156 Dan Smith 5 unr 58 58 2 -139 Kim Buckle 6 50 50 50 0 -1116 Laurence Koster Youth Scrabble tournament April 14th results from Paula Davenport. 5 rounds. Pn Old Prf New W Spread 1 113 131 114 5 +1229 Joe Knapper 2 111 111 111 4 +1160 Jack Durand 3 73 91 77 3 +146 Kiran Pal 4 76 70 74 2 -370 Steffan Taylor 5 unr 55 55 1 -1107 Ashley Rogers 6 unr 50 50 0 -1058 Caitlin Paget BEST Scotland round 1 April 13th Old Prf New Wins 164 157 164 4½ Raymond Tate 143 150 144 2½ Jim Wilkie Scottish League round 2 April 13th results from Marion Keatings Dunedin 3 wins Old Prf New Wins 169 152 169 2 Ross Mackenzie 168 119 167 1 Simon Gillam(Exp) 98 85 97 0 Paul Roberts Eagles 6 wins Old Prf New Wins 140 196 141 3 Melanie Beaumont 135 162 136 2 Iain Harley 131 128 131 1 Margaret Harkness SILK matches April 13th results from Marion Keatings Tom Wilson 2:1 Marion Keatings Anne Steward 3:0 Simon Gillam Tom Wilson 3:0 Anne Steward Marion Keatings 2:1 Simon Gillam Old Prf New Wins 143 181 145 5 Tom Wilson 153 158 154 3 Marion Keatings 142 158 143 3 Anne Steward 172 114 168 1 Simon Gillam(Exp) BEST Ireland round 1 April 13th Old Prf New Wins 180 190 180 4 Stewart Holden(GM) 119 109 119 0 David Mills Scottish League round 2 April 11th results from Marion Keatings South Side Buddies 2 wins Old Prf New Wins 164 165 164 2 Raymond Tate 111 97 110 0 Julie Tate 135 99 134 0 Moya Dewar Bingoes 7 wins Old Prf New Wins 149 187 150 3 Christine McKenzie 155 155 155 2 Alan Georgeson 142 153 143 2 Tom Wilson BEST Scotland round 2 match April 11th Old Prf New Wins 173 159 172 4 Simon Gillam(Exp) 152 166 154 3 Amy Byrne BEST London West round 1 match April 11th Old Prf New Wins 183 193 184 4 David Webb(GM) 108 98 107 0 Colin St Hill Middlesex League match April 10th result from Steve Perry Old Prf New W Spread 167 205 168 3 +190 Mike Chappell 161 141 160 1 -38 Nick Ascroft 158 142 158 1 -44 Bob Berry 147 145 147 1 -108 Joe Bridal BEST London East round 1 April 9th Old Prf New Wins 163 192 164 4½ Bob Violett(Exp) 167 138 165 1½ Chris Keeley Yorkshire League April 9th result from Geoff Goodwin Old Prf New Wins 132 151 132 3 Andrea Adnan 101 82 101 0 Vicky Owen Bristol Easter Championship April 7th-9th results from Ronnie Reid. 21 rounds. Division A Pn Old Prf New WW Spread 1 186 197 187 15 +925 Theresa Brousson(Exp) 2 189 192 190 14 +809 Wayne Kelly(GM) 3 189 187 188 13 +1321 Phil Robertshaw(GM) 4 181 188 183 13 +94 Allan Simmons(GM) 5 175 189 177 13 -290 Gareth Williams(GM) 6 179 182 180 12 +745 Feargal Weatherhead 7 176 182 178 12 -127 Terry Kirk(GM) 8 192 177 191 11 +297 Paul Gallen(Exp) 9 162 174 164 11 +261 Chris Vicary 10 178 168 175 10 +611 Elie Dangoor(Exp) 11 160 167 161 9 -287 Sandie Simonis(Exp) 12 163 167 164 9 -468 Anand Buddhdev 13 170 159 168 8 -591 John Ashmore 14 157 156 157 7 -1114 Linda Vickers 15 169 150 165 6 -848 Steve Perry 16 155 146 154 5 -1338 Anthony Pinnell Division B Pn Old Prf New WW Spread 1 155 162 157 14 +1071 Anne Ashmore 2 141 164 146 14 +641 Christine Strawbridge 3 152 163 155 14 +247 Beverley Calder 4 148 158 150 13 +302 Janet Phillips 5 154 152 155 12 +371 David Shenkin 6 140 151 142 11½ -34 Eileen Meghen 7 144 149 145 11 +173 Tia Corkish 8 151 148 151 11 +95 Moira Conway 9 155 143 152 10 +94 Amy Byrne 10 140 144 141 10 +16 Val Wright 11 144 144 144 10 -28 Sue Bowman 12 140 144 141 10 -499 Colin Nicol 13 151 138 148 9 -356 Alison Sadler 14 141 137 139 8½ -351 Margaret Pritchett 15 144 136 141 8½ -392 Adrienne Berger 16 141 134 139 8 -273 Laura Finley 17 150 131 147 7½ -351 Ginny Dixon 18 138 129 136 7 -726 Nicky Huitson Division C Pn Old Prf New WW Spread 1 135 149 139 15 +830 Peter Ashurst 2 135 144 137 14 +944 Margaret Staunton 3 127 143 130 13½ +382 Pat Wheeler 4 131 140 132 13 +533 Heather Laird 5 123 139 125 13 +451 Geoff Cooper 6 121 136 124 12 +271 Emma Brown 7 131 135 132 12 +124 Kim Phipps 8 134 129 132 11 +188 Jake Berliner 9 136 129 134 11 -311 Sylvia Swaney 10 122 129 122 10½ -233 Viv Beckmann 11 128 120 127 9 +63 Ted Lewis 12 120 121 120 9 -633 Jean{Cardiff} Williams 13 124 111 123 7 -436 Marlene Skinner 14 135 110 129 7 -766 Mary Allen 15 119 107 117 6 -777 Margaret Marshall 16 123 101 118 5 -630 Tom Sharp Division D Pn Old Prf New WW Spread 1 118 140 122 17½ +1049 Anne Darby 2 114 126 116 14½ +1371 Steve Balment 3 118 124 118 14 +853 Pauline Weatherhead 4 114 123 114 14 +548 Fay Madeley 5 114 117 114 12½ +221 Syd Berger 6 113 113 114 12 +648 Philippa Morris 7 105 114 106 12 +579 Paul Harding 8 100 112 104 11½ +6 James Ducker 9 109 110 108 11 +708 Pam Sparkes 10 96 105 97 11 +431 Rosemary Wood 11 119 108 116 11 -203 Barbara Lukey 12 106 102 105 10 +199 Iris Cornish 13 103 103 103 10 -111 Caroline Elliott 14 87 98 88 9 -205 Carmen Borg 15 108 91 105 8 -645 Rosina Cornelius 16 110 87 105 7 -977 Nicola Staunton 17 100 73 93 4 -1154 Molly Lane 18 55 50 53 0 -3318 Pamela Brown BEST London West round 1 match April 8th Old Prf New Wins 164 186 165 4 Di Dennis(GM) 136 114 135 0 Andy Gray Yorkshire League April 7th result from Geoff Goodwin Old Prf New Wins 158 186 159 3 Paul{Halifax} Thompson 136 108 135 0 Geoff Goodwin Cadbury Cup April 6th-7th results from Ronnie Reid. 8 rounds. Division A Pn Old Prf New W Spread 1 188 203 189 7 +702 Phil Robertshaw(GM) 2 189 194 189 6 +281 Wayne Kelly(GM) 3 162 172 163 5 +353 Anand Buddhdev 4 169 171 169 5 +153 Steve Perry 5 180 161 179 4 +411 Feargal Weatherhead 6 150 162 151 4 +8 Alison Sadler 7 171 156 170 4 +6 John Ashmore 8 151 166 152 4 -133 Beverley Calder 9 149 164 150 4 -427 Ginny Dixon 10 155 153 155 3 +37 Amy Byrne 11 154 153 154 3 -209 David Shenkin 12 155 155 155 3 -435 Anne Ashmore 13 157 135 155 2 -372 Anthony Pinnell 14 150 135 148 2 -375 Janet Phillips Division B Pn Old Prf New W Spread 1 124 189 128 8 +694 Ted Lewis 2 133 161 135 6 +287 Peter Ashurst 3 135 145 135 5 +100 Margaret Staunton 4 121 144 123 4½ +321 Geoff Cooper 5 141 129 140 4 +170 Val Wright 6 141 131 141 4 +131 Margaret Pritchett 7 123 136 124 4 -413 Marlene Skinner 8 126 133 128 3½ -40 Diane Bromilow 9 141 125 140 3½ -513 Colin Nicol 10 142 118 140 3 +77 Eileen Meghen 11 132 121 131 3 -137 Kim Phipps 12 146 115 144 3 -139 Sue Bowman 13 127 124 127 3 -193 Pat Wheeler 14 141 102 138 1½ -345 Nicky Huitson Division C Pn Old Prf New W Spread 1 117 130 118 6 +674 Pauline Weatherhead 2 109 138 111 6 +566 Jack Durand 3 117 135 119 6 +151 Barbara Lukey 4 120 131 121 5½ +433 Emma Brown 5 113 118 114 5 +100 Steve Balment 6 105 128 106 5 -14 Iris Cornish 7 119 111 118 4½ +434 Anne Darby 8 120 111 119 4 -39 Margaret Marshall 9 108 105 108 4 -204 Rosina Cornelius 10 114 106 114 4 -255 Fay Madeley 11 96 96 96 3 -47 Rosemary Wood 12 110 101 110 3 -124 Nicola Staunton 13 104 94 103 3 -548 Caroline Elliott 14 112 78 109 2 -67 Pam Sparkes 15 101 87 100 2 -417 Molly Lane 16 78 73 76 1 -643 Lynne Riley Loughton Invitational April 6th results from Calum Edwards. 6 rounds. PnOld Prf New W Spread 1 184 186 183 4 +449 David Webb(GM) 2 171 190 172 4 -40 Calum Edwards 3 163 189 164 4 -171 Cecil Muscat 4 172 153 171 2 +274 Brian Sugar(GM) 5 167 155 167 2 -68 Chris Keeley 6 170 154 169 2 -444 Mike Whiteoak LEST QF April 3rd result from Chris Hawkins. Old Prf New Wins 174 195 176 4 Chris Hawkins(Exp) 178 157 177 2 Femi Awowade(GM) Yorkshire League April 1st result from Geoff Goodwin. Old Prf New Wins 178 175 178 2 Andrew Goodwin 158 161 158 1 Paul{Halifax} Thompson Scottish League match April 1st result from Marion Keatings. Eagles 3 wins Old Prf New Wins 140 127 140 1 Melanie Beaumont 125 127 125 1 Helgemarie Farrow 131 127 131 1 Margaret Harkness ROC 6 wins Old Prf New Wins 155 149 155 2 Amy Byrne 141 149 141 2 Colin Nicol 135 149 136 2 Sylvia Swaney



Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

ABSP © 2013

Contact Us