Association of British Scrabble Players

Results


April 2011
SILK matches April 30
BEST round 3 match Paul Gallen vs Sarah-Jane Jamison April 30
Essex Invitational April 29
BEST round 2 match Paul Gallen vs Stewart Holden April 29
BEST round 1 match Karl Kwiatkowski vs Noel Turner April 27
BEST round 1 match Ed Rossiter vs Steve Perry April 27
Yorkshire League April 25
Southend Invitational (Ilford) April 25
Gloucester Easter April 23-25
2 BEST Ireland matches April 25
Scottish League round 3 match Crown Jewels vs Eagles April 24
BEST round 2 match Wale Fashina vs Donna Stanton April 24
Glevum April 22-23
BEST round 1 match Christian Brown vs Nuala O'Rourke April 23
BEST round 1 match Maurice Brown vs Dennis Hussey April 23
BEST round 1 match Rachelle Winer vs Cody McCormick April 22
BEST round 1 match Chris Keeley vs Cecil Muscat April 22
BEST round 2 match Andrew Goodwin vs John Hardie April 22
BEST round 2 match Bob Lynn vs Ebi Sosseh April 22
SILK match Neil Scott vs Michael Harley April 21
Scottish League round 3 match Eagles vs Waverley April 21
Scottish League round 3 match Dunedin Vs Lynx April 21
BEST round 1 match Rik Kennedy vs Elizabeth Hull April 21
BEST round 2 match Andrea Waddington vs Vicky Owen April 21
BEST round 1 match Joanne Hiley vs Rick Blakeway April 20
LEST SF match Chris Hawkins vs Nick Deller April 20
Essex League Billericay Bandits vs The Team with No Name April 17
4 BEST matches April 17
3 LEST QF matches April 17
Havering Evergreens April 16
Scottish League round 2 ROC vs Eagles April 14
Scottish League round 2 Crown Jewels vs Scorpions April 13
BEST round 2 match Helen Gipson vs Margaret Harkness April 13
Yorkshire League round 3 group C April 11
Southampton April 10
Yorkshire League round 3 group B April 10
BEST round 2 match Neil Scott vs Colin Nicol April 10
Newhaven April 9
BEST round 1 match Bob Violett vs Phil Kelly April 9
Sutton Coldfield April 9
Newcastle April 9
Two LEST round 1 games April 8
Scottish League round 2 Bingoes vs Eagles April 7
Two SILK matches April 5
Scottish League round 3 ROC vs Crown Jewels April 4
H-B Holidays Southsea April 1-3
Worksop Invitational April 1-3
Aylesbury April 2
Worksop Warmup April 1
SILK matches April 30th results from Marion Keatings.

Moya Dewar 2:1 Anne Steward
Marion Keatings 2:1 Ricky Zinger
Marion Keatings 3:0 Moya Dewar
Ricky Zinger 2:1 Anne Steward

Old Prf New
131 135 132 Moya Dewar
159 177 161 Marion Keatings
145 127 143 Anne Steward
157 152 157 Ricky Zinger

BEST Ireland round 3 April 30th

Old Prf New Wins
189 182 189 5 Paul Gallen(Exp)
140 147 140 1 Sarah-Jane Jamison

Essex Invitational April 29th results from Mike Whiteoak.
6 rounds - 5-game round robin then king of the hill in round 6. 

PnOld Prf New W Spread
1 177 201 179 5 +373 Philip Nelkon(GM)
2 171 185 172 4 +365 Brian Sugar(GM)
3 172 186 173 4 +263 Calum Edwards

4 170 152 169 2 -127 Mike Whiteoak
5 167 150 166 2 -250 Barry Grossman(Exp)
6 155 137 154 1 -624 Rachelle Winer

BEST Ireland round 2 match played April 29th.

Old Prf New Wins
188 204 189 4 Paul Gallen(Exp)
174 158 173 1 Stewart Holden(GM)

Two BEST SW and Wales round 1 matches, April 27th.

Old Prf New Wins
163 223 166 4 Karl Kwiatkowski
173 113 170 0 Noel Turner(Exp)

Old Prf New Wins
176 219 178 4 Ed Rossiter
169 126 167 0 Steve Perry

Yorkshire League round 3 group A played April 25th.
Results from Geoff Goodwin. Everyone played 3 games.

Old Prf New W Spread
154 171 155 2 +214 Robert Pells
166 163 166 2  +93 Mark Goodwin
160 177 161 2  +85 Neil Rowley
132 150 132 2  -20 Andrea Waddington
138 148 138 2  -88 Geoff Goodwin

161 124 160 1  +55 John Hardie
129 127 129 1  -71 Michael Thomas

111  90 110 0 -268 Barbara Lukey

Southend Invitational (played in Ilford) April 25th.
Results from Kevin Synnott. 9 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 166 195 169 7 +465 Diane Pratesi(Exp)
 2 165 184 167 6 +150 Barry Grossman(Exp)
 3 167 172 167 5 +268 Bob Violett(Exp)
 4 164 173 165 5  +16 Jessica Pratesi
 5 160 173 161 5  -42 Tim Knight

 6 173 160 172 4  +35 Calum Edwards
 7 165 161 165 4  -68 Vincent Boyle
 8 171 161 170 4 -116 Mike Whiteoak
 9 173 149 171 3  -52 Fidelis Olotu
10 163 139 161 2 -656 Cecil Muscat

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 154 162 155 6 +494 David Holmes
 2 147 163 148 6 +298 Stephen Wintle
 3 134 164 137 6 +185 Noel Barnes
 4 146 163 147 6  +65 Victoria Kingham

 5 145 152 145 5 +185 Evelyn Wallace
 6 158 150 156 5  +53 Mike Chappell
 7 140 153 141 5 -124 Nick Jenkins
 8 141 141 141 4 +189 Karen Game

 9 156 139 155 4 -156 Rachelle Winer
10 147 129 145 3 -218 Chrystal Rose
11 147 129 146 3 -592 Andrew Eames
12 137 108 135 1 -379 Len Edwards

Division C

Pn Old Prf New W Spread
 1 126 147 128 8 +696 Damian O'Malley
 2 113 124 114 6 +308 Ron Bucknell
 3 115 116 115 5 +342 Carole Wheatley
 4 119 114 120 5 +334 Sue Ball

 5 101 115 102 5 +227 Jo Holland
 6 108 115 109 5  +61 Colin St Hill
 7 128 102 126 4 -172 Phyllis Fernandez
 8 111 105 110 4 -201 Sheila{Rmfrd} Anderson

 9  91 105  93 4 -507 Norah Cole
10  99  94  99 3  +49 Claire Violett
11 122  91 120 3 -189 Brenda Northcott
12  76  81  78 2 -948 Peter Thorpe

Gloucester Easter April 23rd-25th results from Anand Buddhdev.
21 rounds.

Division A

Pn Old Prf New  W Spread
 1 178 201 182 17 +1568 Elie Dangoor(Exp)
 2 182 191 184 15 +1202 Theresa Brousson(Exp)
 3 185 182 185 13 +1075 Wayne Kelly(GM)
 4 159 183 164 13  +226 Sandie Simonis(Exp)
 5 166 182 170 13  +167 Stephen Hunt

 6 190 175 186 12 +1015 Phil Robertshaw(Exp)
 7 164 177 168 12  +640 Anand Buddhdev
 8 186 175 183 12  -238 Allan Simmons(GM)
 9 179 171 178 11  +224 Terry Kirk(GM)
10 170 165 169 10  -199 Steve Perry

11 155 166 157 10  -643 Anthony Pinnell
12 150 157 150  8  -571 Amy Byrne
13 163 155 162  8  -617 Graham Harding
14 168 155 165  8  -988 Alec Webb(Exp)
15 166 150 163  7  -225 John Ashmore

16 159 151 158  7  -693 Alison Sadler
17 162 151 161  7  -860 Helen Harding
18 153 147 152  6 -1083 Jayne Mackenzie
   
Division B

Pn Old Prf New  W Spread       
 1 142 164 146 15 +942 Moira Conway
 2 145 164 148 15 +303 Beverley Calder
 3 141 159 145 14 +441 Suzanne Dundas
 4 147 153 148 12½ +148 Janet Phillips
 5 137 150 138 12 +440 Eileen Meghen

 6 148 150 149 12 +439 Sue Bowman
 7 152 145 151 11 +532 David Shenkin
 8 149 145 148 11  -85 Margaret Staunton
 9 140 145 141 11 -207 Mary Allen
10 146 140 144 10 +283 Anne Ashmore

11 134 141 135 10 -168 Nicky Huitson
12 142 140 142 10 -281 Laura Finley
13 135 141 136 10 -339 Jake Berliner
14 139 138 138  9½ -462 Alan Childs
15 143 136 142  9  -18 Adrienne Berger

16 147 135 144  9 -140 Maureen Chamberlain
17 141 136 140  9 -149 Philip Aldous
18 145 131 142  8 -310 Peter Darby
19 135 131 134  8 -362 Yvonne Eade
20 150 111 141  4 -1007 Steve Balment
    
Division C

Pn Old Prf New  W Spread       
 1 133 163 138 18 +1401 Christine Strawbridge
 2 127 143 129 14 +604 Heather Laird
 3 131 138 133 13 +721 Jim Lyes
 4 128 139 130 13 +460 Samantha Beckwith
 5 118 135 122 12 +172 Peter Ashurst

 6 127 129 127 11 +319 Minu Anderson
 7 124 130 126 11 +239 Kim Phipps
 8 122 129 123 11 +155 Geoff Cooper
 9 123 129 124 11  -84 Sylvia Swaney
10 132 129 131 11 -259 Ginny Dixon

11 121 125 122 10  +56 Pam Sparkes
12 130 119 128  9  +49 Jill Bright
13 126 120 124  9 -184 Leonora Hutton
14 134 119 130  9 -309 Teresa Lyes
15 128 120 127  9 -352 Marlene Skinner

16 124 120 124  9 -461 Barbara Morris
17 128 115 125  8 -296 Barbara Goodban
18 127 115 124  8 -798 Pat Wheeler
19 123 116 122  8 -974 Bronagh Kenny
20 133 105 127  6 -459 Viv Beckmann
   
Division D

Pn Old Prf New  W Spread   
 1 115 127 118 15 +1233 Stany Arnold
 2 114 123 116 14 +1174 Ted Lewis
 3 115 123 117 14 +976 Paul Dundas
 4 117 118 118 13 +598 Syd Berger
 5 113 118 114 13 +264 Philippa Morris

 6 113 113 112 12 +433 Fay Madeley
 7 110 112 111 12 +306 Christine Tudge
 8  99 112 100 12 +276 Peter Ernest
 9  97 112 101 12  -31 Cathy Poacher
10 103 107 104 11 +344 Jacquie Aldous

11 115 107 113 11 +206 Philip Turner
12 107 107 107 11 -133 Rosina Cornelius
13  99 108 101 11 -264 Caroline Elliott
14  99 105 101 10½ +55 Paul Harding
15 100  98  99 9 -228 Rosemary Wood

16 114  97 112 9 -405 Iris Cornish
17 106  93 103 8 -545 Rod Winfield
18 108  84 104 6½ -401 Duncan MacFarlane
19  91  77  88 5 -925 Mavis Ernest
20  61  54  59 1 -2933 Pamela Brown

BEST Ireland matches April 25th

Round 1

Old Prf New Wins
173 188 174 4 Stewart Holden(GM)
138 123 137 0 Celine McCart

Round 2

Old Prf New Wins
139 149 140 4 Sarah-Jane Jamison
 92  82  91 0 John McCart

Scottish League round 3 match April 24 results from Marion Keatings.
3 rounds.

Crown Jewels 6 wins

Old Prf New Wins
155 182 156 3 Raymond Tate
139 149 139 2 Jim Wilkie
103 113 103 1 Julie Tate

Eagles 3 wins

Old Prf New Wins
150 118 149 1 Melanie Beaumont
121 116 121 1 Helgamarie Farrow
126 116 126 1 Margaret Harkness
 
BEST Northwest round 2 April 24th

Old Prf New Wins
180 186 179 4 Wale Fashina
156 150 155 1 Donna Stanton

Glevum April 22nd-23rd results from Anand Buddhdev
8 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 188 215 190 8 +1251 Phil Robertshaw(Exp)
 2 160 206 164 7 +521 Anand Buddhdev
 3 186 175 185 5 +386 Wayne Kelly(GM)
 4 165 179 166 5 +300 Stephen Hunt
 5 154 168 155 5  +76 Anthony Pinnell

 6 148 160 149 4  -13 Margaret Staunton
 7 166 159 166 4  -37 John Ashmore
 8 159 157 159 4  -71 Alison Sadler
 9 151 165 152 4  -75 David Shenkin
10 171 163 170 4 -100 Steve Perry

11 162 158 162 4 -260 Helen Harding
12 165 146 163 3  +20 Graham Harding
13 149 147 148 3 -182 Sue Bowman
14 148 146 147 3 -184 Janet Phillips
15 147 144 147 3 -252 Maureen Chamberlain

16 151 133 150 2 -152 Amy Byrne
17 171 133 168 2 -165 Alec Webb(Exp)
18 150 136 150 2 -1063 Steve Balment

Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 128 170 131 7 +186 Marjorie Struggles
 2 146 155 146 6 +549 Anne Ashmore
 3 126 157 128 6 +317 Barbara Goodban
 4 122 146 124 5 +393 Barbara Morris
 5 141 145 141 5 +196 Suzanne Dundas

 6 129 147 130 5  +59 Jill Bright
 7 139 143 139 5  +14 Alan Childs
 8 145 136 145 4 +188 Beverley Calder
 9 126 134 127 4 +111 Minu Anderson
10 135 130 134 4  +57 Nicky Huitson

11 144 132 143 4 -115 Adrienne Berger
12 129 122 128 3  +94 Marlene Skinner
13 132 122 132 3  -14 Ginny Dixon
14 124 122 123 3 -136 Sylvia Swaney
15 127 120 127 3 -248 Heather Laird

16 139 116 137 3 -257 Eileen Meghen
17 136 119 135 3 -289 Yvonne Eade
18 123 119 123 3 -303 Bronagh Kenny
19 126 105 124 2 -386 Kim Phipps
20 129 106 127 2 -416 Pat Wheeler

Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 118 164 121 8 +525 Pam Sparkes
 2 118 137 118 6 +579 Peter Ashurst
 3 105 134 107 6 +361 Kenneth Lovell
 4 114 117 114 5 +428 Ted Lewis
 5 114 121 115 5 +233 Paul Dundas

 6 121 127 122 5   +7 Geoff Cooper
 7 113 119 114 5  -66 Iris Cornish
 8 105 114 107 4½ +248 Rosina Cornelius
 9 117 114 117 4½ +130 Syd Berger
10  99 112  99 4  +34 Caroline Elliott

11 111 102 110 4  -12 Christine Tudge
12 114 108 113 4 -225 Mark Bradley
13 115  95 113 3  -41 Fay Madeley
14 116  99 115 3  -46 Stany Arnold
15 113  94 111 3  -54 Barbara Lukey

16 101  87 100 3 -117 Rosemary Wood
17  98  92  97 3 -291 Cathy Poacher
18 105  74 103 2 -151 Margaret Emmott
19  83  78  82 2 -467 Martin Byrne
20  55  50  55 0 -1075 Connie Walton

BEST Midlands round 1 April 23rd

Old Prf New Wins
171 208 172 4 Christian Brown
158 121 157 0 Nuala O'Rourke

BEST Midlands round 1 April 23rd

Old Prf New Wins
152 144 151 4 Maurice Brown
127 135 128 2 Dennis Hussey

BEST London North round 1 April 22nd

Old Prf New Wins
157 147 156 4 Rachelle Winer
117 127 118 1 Cody McCormick

BEST London North round 1 April 22nd

Old Prf New Wins
165 182 166 4 Chris Keeley
165 148 163 2 Cecil Muscat

BEST North round 2 April 22nd

Old Prf New Wins
172 179 173 4 Andrew Goodwin
162 155 161 2 John Hardie

BEST SW & Wales round 2 April 22nd

Old Prf New Wins
165 203 167 4½ Bob Lynn
163 125 161 ½ Ebi Sosseh

SILK match April 21st result from Marion Keatings 

Old Prf New Wins
185 195 186 3 Neil Scott(GM)
124 114 124 0 Michael Harley

Scottish League match April 21st result from Marion Keatings

Eagles 2 wins

Old Prf New Wins
121 133 121 1 Helgamarie Farrow
150 133 150 1 Melanie Beaumont
127  99 126 0 Margaret Harkness

Waverley 7 wins

Old Prf New Wins
157 183 158 3 Wilma Warwick
161 183 162 3 Alan Sinclair
130 116 129 1 Kenneth Ross

Scottish League match April 21st result from Marion Keatings

Dunedin 7 wins

Old Prf New Wins
165 178 166 3 Ross Mackenzie
166 145 165 2 Simon Gillam(Exp)
143 137 143 2 James Squires

Lynx 2 wins

Old Prf New Wins
133 175 134 2 Bob Jarvie
121 105 120 0 Ken McGinness
107  96 107 0 Doreen Jarvie

BEST London South round 1 match April 21st

Old Prf New Wins
169 202 170 4 Rik Kennedy
152 119 150 0 Elizabeth Hull

BEST North round 2 match April 21st

Old Prf New Wins
131 150 132 4 Andrea Waddington
100  81  99 0 Vicky Owen

BEST Midlands round 1 match April 20th

Old Prf New Wins
158 169	159 4 Joanne Hiley
162 151	161 3 Rick Blakeway

LEST semifinal April 20th

Old Prf New Wins
176 216	178 5 Chris Hawkins(Exp)
166 126 164 0 Nick Deller

Essex League match April 17th results from Mike Whiteoak
6 rounds.

Billericay Bandits 9½ wins 

Old Prf New Wins
162 205 165 5½ Cecil Muscat
153 164 153 3 Phil Kelly
142 130 141 1 Ann Golding

The Team with No Name 8½ wins

Old Prf New Wins
166 161 165 3½ Barry Grossman(Exp)
166 152 165 3 Chris Keeley
159 136 158 2 Mike Chappell

4 BEST matches played April 17th

Round 1 North

Old Prf New Wins
132 182 134 4 Teresa Lyes
132  82 131 0 Jim Lyes

Round 1 North
    
Old Prf New Wins
151 157 152 4 Richard Moody
127 121 127 1 Linda{Lincoln} Barratt

Round 1 Northwest

Old Prf New Wins
162 174 163 4 David Steel
144 132 143 1 Kathy Suddick

Round 2 Northwest

Old Prf New Wins
180 185 180 4 Paul{England} Richards
168 163 168 2 Robert Richland(Exp)

3 LEST quarterfinal matches April 17th

Old Prf New Wins
145 184 147 4 Andrew Eames
154 115 152 1 Maurice Brown

Old Prf New Wins
177 170 176 4 Chris Hawkins(Exp)
153 160 154 2 Graham Wakefield

Old Prf New Wins
166 176 166 4 Nick Deller
159 149 158 2 Joanne Hiley

Havering Evergreens (over 50s) April 16th results from Jacqui White.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 156 175 157 6 +466 Rachelle Winer
 2 148 167 149 5  +55 Kevin Synnott
 3 146 150 146 4 +276 Victoria Kingham
 4 172 146 171 4 +210 Mike Whiteoak

 5 133 156 135 4  +89 Jake Berliner
 6 135 153 137 4  +79 Len Edwards
 7 140 139 140 3  -28 Louise Brundell
 8 140 134 140 3  -67 Nick Jenkins

 9 142 137 142 3  -94 Ann Golding
10 144 137 143 3 -166 Alan Catherall
11 127 125 127 2 -415 Mauro Pratesi
12 140 105 137 1 -405 Derek Bower
 
Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 111 136 113 5 +311 Adrian Noller
 2 113 137 115 5 +194 Carmen Dolan
 3 126 138 127 5 +178 Terry Corps
 4 114 137 115 5 +126 Carole Wheatley

 5 129 124 128 4 +298 Phyllis Fernandez
 6 104 119 105 4 +119 Susan Thorne
 7 106 120 107 4  +50 Les Costin
 8 108 122 109 4  +29 Peter Bailey

 9 113 122 114 4  -22 Irene Catherall
10 115 108 114 3 +171 Priscilla Munday
11 120 108 119 3 -105 Maureen Underdown
12 120 108 119 3 -140 Sue Ball

13 105  90 104 2 -242 Joan Ellis
14 118  92 116 2 -368 Ken Bird
15 115  91 113 2 -414 Ron Bucknell
16 113  79 111 1 -185 Sheila{Rmfrd} Anderson
      
Division C

Pn Old Prf New W Spread 
 1 101 127 103 6 +530 Peter Terry
 2  95 126  98 6 +417 Joan Rees
 3 103 118 104 5 +294 Malcolm Davis
 4 100 115 101 5 +101 Joan Everitt

 5  89 109  91 5  -14 Norah Cole
 6 102  90 101 4 +128 Jo Holland
 7 103 101 103 4 +109 Jenny Corps
 8  76  92  77 3½ -255 Valery Jansen

 9  89  76  87 3 +174 Cindy Hollyer
10  85  83  85 3   -8 Dorothy Edwards
11  84  75  83 3 -162 Doreen Searles
12 103  71 100 2½ -66 Margaret Seabrook

13  79  62  76 2  -66 Sandra Richards
14  74  59  73 2 -223 Eileen Hunter
15  60  59  60 2 -265 Peggy Lavender
16 unr  50  50 0 -694 Barbara Green

Scottish League round 2 match April 14th results from Marion Keatings.
3 rounds.

Eagles 5 wins

Old Prf New Wins
149 189 150 3 Melanie Beaumont
127 123 127 1 Margaret Harkness
120 123 121 1 Helgamarie Farrow

ROC 4 wins

Old Prf New Wins
152 149 151 2 Amy Byrne
142 115 142 1 Colin Nicol
124 115 124 1 Sylvia Swaney

Scottish League round 2 match April 13th results from Marion Keatings.
3 rounds.

Crown Jewels 3 wins

Old Prf New Wins
101 158 103 2 Julie Tate
156 134 155 1 Raymond Tate
132 100 131 0 Moya Dewar

Scorpions 6 wins

Old Prf New Wins
158 185 159 3 Billy Dott
144 147 144 2 Mary Jones
149 116 148 1 John Balloch

BEST Scotland round 2 match April 13th

Old Prf New Wins
193 183 192 4 Helen Gipson(GM)
127 137	127 1 Margaret Harkness

Yorkshire League results from Geoff Goodwin.
Round 3 group C April 11th
3 rounds 

Old Prf New Wins
152 135 151 2 Matthew Pinner
131 138 131 2 Andrea Waddington
111 144 112 2 Remie Salazar
101  78 100 0 Vicky Owen

Southampton April 10th results from Alan Bailey and Ruth Marsden.
6 rounds.

Division A

Pn Old Ptf New W Spread
 1 174 207 176 6 +609 Ed Rossiter    
 2 178 197 180 5 +390 David Sutton(Exp)    
 3 171 175 171 4 +413 Steve Perry    
 4 177 178 177 4 +395 Gary Oliver(GM)    
 5 167 181 168 4 +280 James Rossiter    

 6 164 185 165 4 +101 Andy Becher    
 7 161 183 162 4   -4 Helen Harding    
 8 150 187 153 4 -109 Phil Kelly    
 9 164 179 165 4 -210 Graham Harding    
10 173 157 172 3 +294 Danny Bekhor    

11 165 162 165 3 +142 Bob Lynn    
12 157 164 157 3 +108 Brian Jones    
13 185 152 183 3  -49 Phil Appleby(GM)    
14 150 160 151 3  -90 David Shenkin    
15 151 162 152 3 -188 Elizabeth Hull    

16 147 161 147 3 -189 Maureen Chamberlain    
17 153 149 152 2  -31 Oliver Garner    
18 169 136 167 2  -55 Penny Downer(Exp)    
19 160 145 159 2  -72 Chris Finlay   
20 151 150 151 2 -132 Graham Bonham  
  
21 167 143 165 2 -313 Frankie Mairey    
22 148 127 147 1 -343 Ruth MacInerney    
23 150 125 148 1 -367 Janet Phillips    
24 148 116 145 0 -580 Wendy Lindridge    
           
Division B

Pn Old Ptf New W Spread         
 1 146 162 146 5 +466 Victoria Kingham    
 2 125 168 128 5 +311 Peter Hall    
 3 123 170 126 5 +155 Kim Phipps    
 4 139 147 140 4 +395 Carol Stanley    
 5 125 145 126 4 +237 Jill Harrison    

 6 127 146 129 4 +183 Rita Todd    
 7 143 145 143 4 +156 Kathryn Henry    
 8 119 150 121 4 -136 Sally Twine    
 9 145 139 145 3 +103 Kim Hands    
10 132 128 132 3  +89 Reeyaaz Goolamhossen    

11 141 134 140 3  -54 David Lawton    
12 144 135 143 3  -71 Brenda Margereson    
13 143 133 142 3  -87 Ann Golding    
14 120 133 121 3 -152 Mark Smith    
15 131 130 131 3 -247 Sheila Jolliffe    

16 141 118 140 2½ +104 Andy Gray    
17 119 127 119 2½ -42 Elizabeth Ramsay    
18 142 112 141 2  -36 Karen Game    
19 122 114 121 2  -59 Anne Darby    
20 131 118 130 2 -114 Peter Hunt    

21 118 119 118 2 -292 Carol Bartlett    
22 145 100 142 1 -150 Val Wright    
23 126 100 124 1 -328 Tanya Robson    
24 128 101 126 1 -431 Wendy Tiley    
   
Division C

Pn Old Ptf New W Spread       
 1 113 143 115 5 +335 Evelyn Wansbrough    
 2 110 142 112 5 +151 Judy Young    
 3 116 123 117 4 +248 Janet Bonham    
 4 117 125 117 4 +142 Vivienne Newman    
 5 117 124 117 4  +51 Maureen Barlow    

 6 101 129 103 4  +50 Jan Vokes-Taylor    
 7 105 126 106 4  -41 Mavis Harding    
 8 111 106 111 3 +287 Anne Cheesman    
 9 100 106 100 3 +190 Peter Johnson    
10 108 105 108 3  +27 Peter Bailey    

11 104 108 105 3  +11 Pat Sillence    
12 102 110 103 3   -1 Audrey Medhurst    
13 108 105 108 3  -23 Colin StHill    
14 114 106 113 3  -70 Iris Cornish    
15 110 105 110 3 -155 Janet Milford    

16 103 106 103 3 -197 Molly Lane    
17 102  89 101 2 +173 Jeanne Rossiter    
18 100  90 100 2  -31 Jean Shaw    
19 104  92 103 2 -179 Vera Sime    
20 102  92 101 2 -226 Peter Terry    

21 111  72 108 1 -270 Peter Sime    
22 100  54  97 0 -472 Maria Treadwell    

Division D

Pn Old Ptf New W Spread
 1  95 124  98 5 +467 Yvonne Lambert    
 2  92 122  94 5  +50 Jill Warren    
 3  94  98  94 4 +386 Hannah Corbett    
 4  94 101  95 4 +276 Fay Goble    
 5  92 100  93 4 +233 Irene Lawes    

 6  96 102  97 4 +191 Brian Beaumont    
 7  99  96  99 4 +139 June Lindridge    
 8  74 100  76 4  +75 Dan Smith    
 9  83  98  84 4  -47 Sheila Wyatt    
10  87  85  86 3 +135 James Ducker    

11  85  83  85 3 +118 Maggie Shutt    
12  70  90  79 3  -16 Valerie Morris (new rating based on 13 games) 
13  93  78  89 3 -148 Frances Goulding (new rating based on 25 games) 
14  81  92  82 3 -219 Chris{S'hampton} Baker    
15  79  70  78 2½ -282 Pat Johnson    

16  80  66  77 2  +20 John Boughton (new rating based on 30 games) 
17  94  71  92 2  -99 Gordon Lamb    
18  75  66  75 2 -151 Eileen Johnson    
19  71  65  68 2 -301 Lucille Terry (new rating based on 13 games) 
20  72  50  71 1 -258 Helen Thompson    

21  75  50  70 1 -286 Steven Henry (new rating based on 31 games) 
22  60  50  60 ½ -283 Veronica Baker    
       
Yorkshire League results from Geoff Goodwin.
Round 3 group B April 10th
2 rounds

Old Prf New Wins
154 159 154 1 Robert Pells
159 154 159 1 Paul{Halifax} Thompson

BEST Scotland round 2 match April 10th

Old Prf New Wins
185 195 185 4 Neil Scott(GM)
143 133 142 0 Colin Nicol

Newhaven April 9th results from Alan Sinclair.
7 rounds.

The non-arrival of two entrants caused the changes noted
below in divisions D and E.

Division A

P Old Prf New W Spread
1 184 198 185 6 +965 Neil Scott(GM)
2 157 195 159 5  +66 Marion Keatings
3 187 176 186 4½ +94 Allan Simmons(GM)

4 156 160 156 2½ -256 Raymond Tate
5 167 142 165 2 -358 Ross Mackenzie
6 153 134 152 1 -511 Amy Byrne
        
Division B

P Old Prf New W Spread       
1 152 152 152 4 +144 Kate Surtees
2 144 153 145 4 +137 Anne Steward
3 149 152 149 4 +113 Melanie Beaumont
4 144 153 144 4  +25 Anne Ramsay

5 142 153 143 4   -4 Colin Nicol
6 138 140 138 3 -104 Marjory Flight
7 144 139 144 3 -241 Mary Jones
8 153 123 151 2  -70 Tom Wilson
       
Division C

P Old Prf New W Spread       
1 131 149 132 5 +352 Moya Dewar
2 133 149 134 5  +91 Alec Robertson
3 122 150 124 5  +53 Michael Harley
4 122 136 123 4  +43 Alan Payne

5 130 121 130 3  -69 Kenneth Ross
6 128 107 127 2  +25 Margaret Harkness
7 135 106 133 2 -234 Bob Jarvie
8 123 107 122 2 -261 Helen Polhill
  
Division D

Everyone played 6 games

P Old Prf New W Spread     
1 120 134 121 4 +432 Ken McGinness 
2 118 134 119 4  +56 Yvonne Holland 
3 112 119 113 3  +90 Margaret Irons 
4 121 117 120 3 -149 Helgamarie Farrow 

5 122 117 121 3 -205 Linda Bradford 
6 114 102 114 2  -16 Willie Scott 
7 118 101 117 2 -208 Gordon Winter 
   
Division E

In the first game Jennifer Payne had an unrated tournament win with +150 spread
because she had no opponent. Reserve player Bob Horne inherited a -150 spread
and played from round 2 onwards.  
The table includes Jennifer's unrated win, and these spreads.

P Old Prf New W Spread     
1  85 133  89 6 +600 Jennifer Payne (6 rated games)
2 108 113 109 5 +436 Caroline Foy 
3 107 113 107 5 +171 Doreen Jarvie 
4 100 114 101 5 +165 Ian Whyte 

5  87  88  87 3 -312 Sybil Berrecloth 
6 100  71  98 2  +85 Robert Peters 
7  95  58  93 1 -311 Lena Glass 
8  68  66  68 1 -834 Bob Horne (6 rated games)
        
Division F

P Old Prf New W Spread        
1  78 106  79 6 +622 Maria Raffaelli 
2  77 106  79 6 +298 Sheila Johnston 
3  75  78  76 4 +143 Margaret{Fife} McGhee 
4  79  77  79 4   -7 Alison Peters 

5  54  81  56 4 -164 Zandra Begg 
6  66  50  64 2 -109 Margaret Smith 
7  69  50  67 2 -269 Catherine McMillan 
8  71  50  69 0 -514 Carol Russell 

BEST round 1 match London North

Old Prf New Wins
166 181 167 4 Bob Violett(Exp)
151 136 150 1 Phil Kelly

Sutton Coldfield April 9th results from Rick Blakeway.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread 
 1 184 204 186 6 +695 Wayne Kelly(GM)
 2 182 187 182 5 +604 Jared Robinson(Exp)
 3 157 182 159 5 +361 Joanne Hiley
 4 179 186 180 5 +178 Gareth Williams(GM)

 5 168 171 168 4 +322 Robert Richland(Exp)
 6 180 171 180 4 +288 Paul{England} Richards
 7 172 174 172 4  +21 Andrew Goodwin
 8 158 164 158 3  -34 Ashley Coldrick

 9 154 149 154 3 -110 Maurice Brown
10 151 153 151 3 -146 Paul{Tranmere} Thomson
11 161 155 161 3 -251 Andrew Roughton(Exp)
12 146 149 147 3 -390 Margaret Pritchett

13 144 151 145 3 -540 Kim Hands
14 157 138 156 2 -168 Donna Stanton
15 152 135 150 2 -402 Steve Balment
16 146 122 144 1 -428 Kathy Suddick
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 139 166 141 6 +734 Jack Anscomb
 2 144 150 144 5 +331 Mike Evans
 3 125 157 127 5  +69 Carol Arthurton
 4 137 152 138 5   +2 Geoff Goodwin

 5 126 156 129 5    0 Michael Thomas
 6=142 135 141 4  +22 Sheila Green
 6=120 141 121 4  +22 Geoff Cooper
 8 140 135 140 4  -10 Dorn Osborne
 
 9 140 120 139 3 +167 Kay Powick
10 128 123 127 3 +158 Carmen Toscano
11 137 124 136 3  +26 Richard Woodward
12 130 123 129 3  -14 Marlene Skinner

13 119 126 119 3 -416 Denise Saxton
14 127 112 126 2 -249 Val Hoskings 
15 119  98 117 1 -313 Lou McMeeken 
16 124  80 121 0 -529 Eileen Foster 
      
Division C

10 point rule.
After the first calculation, Joe Reece's 12-game start rating of 88
was reset to 101 and the division was recalculated.

Pn Old Prf New W Spread         
 1 114 149 123 7 +392 Trevor Latham (new rating based on 28 games)
 2 103 134 106 6 +473 Trevor Warwick 
 3 101 124 102 5 +478 Joe Reece (new rating based on 19 games)
 4 110 119 111 5  +73 Christine Tudge 
 
 5 115 105 115 4 +387 Fay Madeley 
 6  98 108  98 4 +264 Cathy Poacher 
 7 101 107 101 4 -104 Ted Anscomb 
 8  96  87  95 3 +176 Yvonne Lambert 

 9 106  87 105 3  -14 Kenneth Lovell 
10 104  91 103 3  -27 Joseph Knapper 
11 unr  72  72 3 -206 Emma Marks
12  99  81  99 3 -268 Christine Cartman

13 110  77 107 2   +4 Paul Cartman
14  50  55  51 2 -694 Chris Hands
15 unr  50  50 1 -335 Frederick Duffy
16 unr  50  50 1 -599 Heather Stirling

Newcastle April 9th results from John Harrison
7 rounds

Division A

P Old Prf New W Spread
1 161 168 161 5 +348 Martin Thompson 
2 140 171 142 5  -24 Laura Finley 
3 163 153 162 4  +97 David Brook 
4 150 155 151 4  +67 Richard Moody 

5 138 143 138 3 +211 Tony Davis 
6 148 141 148 3  -81 Len Moir 
7 140 128 139 2 -195 Kate McNulty 
8 147 127 145 2 -423 Pauline Johnson 

Division B

P Old Prf New W Spread
1 125 172 129 7 +494 Margaret Burdon 
2 120 145 122 5 +370 Sue Thompson 
3 127 129 128 4 +100 Marjorie Struggles 
4 122 116 121 3 -164 Tom Sharp 

5 129 115 128 3 -259 Samantha Beckwith 
6 110 117 111 3 -375 Remie Salazar 
7 115 102 113 2  +92 Barbara Lukey 
8 134  85 132 1 -258 Ginny Dixon 

Division C

P Old Prf New W Spread
1 104 109 105 5 +420 Barbara McLaren 
2  86 111  95 5 +180 Terry Avery (new rating based on 21 games)
3  98  95  98 4 +131 Florence Davies 
4  91  82  90 3  +13 Sheila{Newcastle} Smith
 
5  99  81  98 3  -12 Linda Moir 
6  77  84  78 3 -214 Dorothy Henry 
7  81  84  81 3 -337 Gil Hunter 
8  80  69  79 2 -181 Michael Murray 

Two LEST games were played on April 8th to complete a round 1 match.
Results from Chris Hawkins.

Old Prf New Wins
153 186 154 2 Maurice Brown
136 103 135 0 Sarah Wilks

Scottish League round 2 match April 7th results from Marion Keatings. 
3 rounds.

Bingoes 7 wins

Old Prf New Wins
159 183 159 3 Alan Georgeson
154 149 154 2 Christine McKenzie
153 149 153 2 Tom Wilson

Eagles 2 wins

Old Prf New Wins
120 139 121 1 Helgamarie Farrow
128 139 128 1 Margaret Harkness
150 105 149 0 Melanie Beaumont

Results of two SILK matches played on April 5th, from Marion Keatings.

Marion Keatings 3:0 Simon Gillam   
Simon Gillam 3:0 Anne Steward

Old Prf:G New
167 150:6 166 Simon Gillam(Exp)
155 217:3 157 Marion Keatings
145 117:3 144 Anne Steward

Scottish League round 3 match April 3rd results from Marion Keatings. 
3 rounds.

ROC 5 wins

Old Prf Win Wins
152 186 153 3 Amy Byrne
143 116 142 1 Colin Nicol
125 115 124 1 Sylvia Swaney

Crown Jewels 4 wins

Old Prf Win Wins
156 157 156 2 Raymond Tate
139 123 139 1 Jim Wilkie
101 119 101 1 Julie Tate

H-B Holidays Southsea April 1st-3rd results from John Harrison.
14 rounds.

Division A

PnOld Prf New W Spread   
1 149 177 154 13 +977 Tony Bearn
2 152 148 150  9 +937 Janet Phillips
3 132 150 134  9 +515 Ginny Dixon
4 142 142 142  8  -40 Moira Conway

5 130 136 131  7 -358 Sheila Jolliffe
6 134 122 132  5 -507 Graham Maker
7 121 109 118  3 -665 Peter Ashurst
8 125 101 122  2 -859 Jill Jones
       
Division B

Pn Old Prf New  W Spread       
 1 120 139 123 12 +1168 Barbara Allen
 2 109 122 111 10 +216 Anne Cheesman
 3 111 118 112  9 +487 Pamela Windsor
 4 109 108 109  8 +562 Maggie Fleming

 5 101 102 101  7 +207 Betty Simmonds
 6  91  98  92  7  +91 Jill Warren
 7 115  96 113  6 -119 Philippa Morris
 8 119  96 115  6 -365 Barbara Lukey

 9  80  92  82  6 -607 Douglas Morris
10  76  85  80  5 -489 Stanley Wilkinson
11  98  88  97  5 -803 Kerry Constant
12  87  70  85  3 -348 Marcia Hall

Worksop Invitational April 1st-3rd results from Maurice Brown.
22 rounds.
Pn Old Prf New  W Spread
1  173 186 176 17 +1066 Russell Byers(GM)
2  156 179 160 15   +23 Mike O'Rourke
3  170 173 170 14  +982 Jason Carney
4  186 168 182 13  +792 Jared Robinson(Exp)

5  172 164 171 12  +505 Christian Brown
6  157 165 158 12  -230 Nuala O'Rourke
7  163 160 163 11  +984 Greg Kelly

8  170 150 166  9  -528 Nick Deller
9  146 148 146  8  -516 Ivy Dixon-Baird
10 145 143 143  7  -247 Carolyn Emery
11 139 143 140  7  -1407 Lorna Rapley
12 146 143 146  7  -1424 Margaret Pritchett

Aylesbury April 2nd results from David Wilson.
7 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 177 195 178 6 +537 David Sutton(Exp)
 2 185 186 186 5 +740 Austin Shin(Exp)
 3 165 184 166 5 +419 Diane Pratesi(Exp)
 4 167 180 168 5 +358 Adekoyejo Adegbesan
 5 149 187 153 5 +257 Oliver Garner

 6 171 185 172 5 +241 Femi Awowade(GM)
 7 168 174 169 4  +91 Rik Kennedy
 8 161 173 162 4  -12 Quentin Baker
 9 166 168 166 4  -90 Bob Violett(Exp)
10 158 172 159 4 -135 Sandie Simonis(Exp)

11 163 174 164 4 -143 Andy Becher
12 168 167 168 4 -199 Di Dennis(GM)
13 155 168 156 3½ -136 George Gruner(Exp)
14 154 154 154 3 +191 David Holmes
15 147 150 147 3 +161 Chrystal Rose

16 150 147 150 3 -102 David Shenkin
17 148 152 148 3 -176 Kevin Synnott
18 172 155 171 3 -207 Steve Perry
19 174 147 173 2½ -251 Calum Edwards
20 167 136 164 2   -1 Jessica Pratesi

21 151 135 151 2 -363 Graham Bonham
22 147 137 146 2 -422 Victoria Kingham
23 156 121 154 1 -111 Anthony Pinnell
24 153 124 151 1 -647 Elizabeth Hull
       
Division B

Pn Old Prf New W Spread      
 1 143 171 145 6 +834 Evelyn Wallace
 2 145 168 147 6 +325 Stephen Wintle
 3 143 151 144 5 +710 Martin Taylor
 4 148 151 148 5 +418 Ruth MacInerney
 5 139 149 140 5 +409 Dorn Osborne

 6 145 159 145 5 +181 Andrew Eames
 7 134 154 135 5 -139 Nicky Huitson
 8 127 142 128 4  +75 Carmen Toscano
 9 121 143 123 4  +18 Kim Phipps
10 134 137 135 4  -38 Len Edwards

11 121 143 122 4  -47 Linda Bird
12 138 120 137 3  +99 Rosalind Wilson
13 136 116 134 3    0 Tolani Ayo-Awojobi
14 121 126 122 3   -3 Anne Darby
15 137 125 136 3  -11 Ian Burn

16 120 123 120 3  -79 Geoff Cooper
17 127 127 127 3 -226 Val Hoskings
18 142 118 140 3 -287 Louise Brundell
19 125 114 124 2 -211 Esther Kasket
20 117 111 117 2 -255 Maureen Barlow

21 133 117 132 2 -269 Reeyaaz Goolamhossen
22 130 118 129 2 -305 June Edwards
23 120  99 118 1 -453 Ken Bird
24 131  93 129 1 -746 Phyllis Fernandez
       
Division C

Pn Old Prf New W Spread           
 1 111 133 113 6 +211 Evelyn Wansbrough
 2 101 116 102 5 +517 Audrey Medhurst
 3 114 118 114 5 +392 Emma Brown
 4  98 124 100 5 +323 Peter Johnson
 5  94 124  97 5 +275 Brenda Young

 6 112 119 112 5 +143 Nova Williams
 7 115 121 116 5 +111 Janet Bonham
 8  88 109  90 4 +212 Baldip Kaur
 9  91 108  93 4 +128 Viv Bishop
10 110 101 109 4 +124 Elizabeth Terry

11  95 109  97 4  +90 Mel Maltz
12  99 102  99 4  +18 Claire Violett
13 102 110 102 4  +11 Peter Terry
14  88 100  89 4  -62 Cindy Hollyer
15  94  91  94 3  -10 Jenny Harris

16 113  88 111 3  -16 Adrian Noller
17 105  91 104 3  -17 Susan Thorne
18  92  91  92 3  -90 Natasha Pratesi
19 104  88 103 3 -408 Malcolm Davis
20  96  73  94 2 -101 Hannah Corbett

21  90  79  89 2 -168 Renee Gilbert
22  76  64  75 2 -201 Eileen Johnson
23 unr  71  71 2 -323 Lucille Terry

24 102  72 100 2 -484 Maria Treadwell
25  76  50  74 1 -207 Dan Smith
26  68  55  61 1 -468 Doreen Yarroll (new rating based on 14 games)

Worksop Warmup April 1st results from Jared Robinson.
4 rounds.

PnOld Prf New W Spread
1 151 204 153 4 +282 Maurice Brown
2 144 187 146 3 +64 Ivy Dixon-Baird
3 158 150 157 2 +16 Nuala O'Rourke

4 174 124 172 1 +65 Christian Brown
5 139 137 139 1 -188 Lorna Rapley
6 164 129 163 1 -239 Greg Kelly




Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

ABSP © 2013

Contact Us