Association of British Scrabble Players

Final Tables and Ratings Data


November 2010
H-B Holidays Harrogate November 27-28
Southend SC Invitational RR November 28
Four Nations November 27-28
West Midlands League November 21
Winter Matchplay - Milton Keynes November 20-21
Essex League match Forest Gate Wanderers vs The Team With No Name November 14
Luton November 13
Glasgow November 13
Essex League match Wanstead Dead or Alive vs Billericay Bandits November 7
Peterborough 24 hour November 6-7
Yvonne Jukes Team Event November 6
Scottish League match Bingoes vs Waverley November 4


H-B Holidays Harrogate November 27th-28th results from Peter Ashurst

14 rounds - each division was a double round robin.

Outside of the divisional structure, 3 extra rated games were played

Peter Ashurst 521:284 Trish Matthews
Peter Ashurst 436:453 Trish Matthews
Viv Beckmann 352:503 Trish Matthews

Division A

PnOld Prf New W Spread
1 126 149 130 9 +129 Rhoda Gray
2 130 148 133 9 +125 Jill Bright
3 128 141 131 8 +173 Barbara Lukey
4 133 133 132 7 +242 Ginny Dixon

5 128 134 129 7 -103 Samantha Beckwith
6 129 127 130 6 -129 Juliet Green
7 149 124 145 6 -247 Neil Broom
8 144 116 137 4 -190 Trish Matthews (116 performance includes the 3 extra games mentioned above)
       
Division B

PnOld Prf New W Spread     
1 116 141 121 11 +568 Sue Thompson
2 118 123 119 8½ +482 Hilary Birdsall
3 116 119 117  8 +295 Ann Coleman
4 122 118 122  8 +113 Chris Jackson

5 107 113 107  7  -61 Marjorie Gillott
6 118 105 115  6 +196 Janet Southworth
7 107 103 106 5½ -359 Irene Atkinson
8  97  79  95  2 -1234 Anne Atherton
       
Division C

PnOld Prf New W Spread       
1  90 109  94 11 +773 Paul Roberts
2  88  98  89 9½ +527 Ann Toft
3  84  99  86 9½ +327 Jean Hendrick
4  87  80  85  7 +206 Rita Barton

5  91  73  87  6 -227 Josephine Croasdale
6  82  67  80  5 -204 Douglas Morris
7  75  68  74  5 -467 Teresa Haycock
8  53  57  53  3 -935 Connie Walton

Other rated games (P:W = played:won)

P:W Old Prf New
2:1 120 144 121 Peter Ashurst
1:0 135  94 135 Viv Beckmann

Southend SC Invitational RR, Ilford, November 28th
Results from Kevin Synnott. 9 rounds : each division was a round robin.

Division A
 
Pn Old Prf New W Spread 
 1 174 189 176 7 +439 Mike Whiteoak
 2 165 179 166 6 +414 Barry Grossman(Exp)
 3 158 180 159 6  +57 Kevin Synnott
 4 163 168 164 5  +99 Diane Pratesi(Exp)
 5 167 167 168 5  +73 Vincent Boyle

 6 166 156 164 4  +96 Jessica Pratesi
 7 155 158 155 4  +63 David Holmes
 8 156 146 155 3 -344 Victoria Kingham
 9 161 146 159 3 -402 Peter Thomas
10 159 135 156 2 -495 David Shenkin
  
Division B
 
Pn Old Prf New W Spread       
 1 140 166 143 7 +654 Martin Bloomberg
 2 151 153 151 6 +566 Sandie Simonis(Exp)
 3 138 155 140 6 +224 Nick Jenkins
 4 148 154 148 6 +123 Chrystal Rose
 5 143 143 142 5 +183 Ann Golding

 6 150 120 146 3  -84 Andrew Eames
 7 124 123 125 3 -165 Phyllis Fernandez
 8 128 123 127 3 -362 Len Edwards
 9 132 122 130 3 -498 Priscilla Encarnacion
10 128 123 126 3 -641 Jo Ramjane
    
Division C
 
Pn Old Prf New W Spread      
 1 121 161 127 9 +827 Sue Ball
 2 117 140 120 7 +292 Sheila{Rmfrd} Anderson
 3 111 118 112 5 +244 Carole Wheatley
 4 122 117 123 5  +72 Esther Kasket
 5 122 106 120 4 +109 Marian Hamer

 6 121 106 120 4 -139 Brenda Northcott
 7 117 106 116 4 -330 Ron Bucknell
 8  98  97  98 3 -221 Sandra Weston
 9  93  98  93 3 -309 Rosemarie Howis
10 101  75  99 1 -545 Jo Holland

Four Nations November 27-28 Northop Hall, Flintshire, North Wales. 
Results from Wayne Kelly.

12 rounds. Each team member played each member of the other three teams once.

Team final table

P  W  Spread
1 29 +2112 England
2 29  +822 Scotland
3 19  -596 Ireland
4 19 -2338 Wales

Individual final table

W Spread
10 +981 Allan Simmons (Sco) 

9  +736 Jared Robinson (Eng) 

8 +1002 Lewis Mackay (Eng) 
8  +187 Neil Scott (Sco) 
8   +76 Neil Green (Wal) 

6  +497 Kevin McMahon (Ire) 
6  +287 Wayne Kelly (Eng) 
6   +87 Calum Edwards (Eng) 
6   +69 Rik Kennedy (Ire) 
6  -225 Simon Gillam (Sco) 

5  -121 Ross Mackenzie (Sco) 
5  -512 Gareth Williams (Wal) 

4  -627 Joseph McGinley (Ire) 

3  -535 Kay McColgan (Ire) 
3  -827 Chris Quartermaine (Wal) 
3 -1075 Gwynfor Owen (Wal) 

There were 7 extra rated games, not included in the above results.

Calum Edwards 497:459 Robert Richland
Rik Kennedy 477:328 Neil Green
Kathy Suddick 494:403 Chris Quartemaine
Wayne Kelly 519:326 Jared Robinson

Robert Richland 447:371 Calum Edwards
Wayne Kelly 424:360 Robert Richland
Jared Robinson 404:388 Kathy Suddick

Ratings data in surname order

Old Prf Ga New
171 170 14 171 Calum Edwards
171 172 12 172 Simon Gillam(Exp)
171 188 13 174 Neil Green
177 178 14 177 Wayne Kelly(GM)

170 178 13 170 Rik Kennedy
193 188 12 192 Lewis Mackay(GM)
169 164 12 169 Ross Mackenzie
168 149 12 166 Kay McColgan

162 157 12 161 Joseph McGinley
188 174 12 186 Kevin McMahon
143 150 12 145 Gwynfor Owen
158 148 13 156 Chris Quartermaine

184 191 14 184 Jared Robinson(Exp)
181 189 12 181 Neil Scott(GM)
187 206 12 189 Allan Simmons(GM)
183 168 12 181 Gareth Williams(GM)
 
Old Prf P:W New
162 156 3:1 162 Robert Richland(Exp)
147 171 2:1 148 Kathy Suddick

West Midlands League November 21st results from Rick Blakeway.
3 rounds - round robin format

Old Prf New Wins
140 183	141 3 Kay Powick	
133 152	135 2 Colin Kendall	
151 113	147 1 Chris Civil (new rating based on 32 games)
116  91	115 0 Paul Cartman	

Winter Matchplay November 20-21 results from David Wilson.
15 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 173 201 178 11 +730 Brian Sugar(GM)
 2 190 198 193 11 +644 Ed Martin(GM)
 3 179 199 184 11  +98 Terry Kirk(GM)
 4 181 190 183 10 +868 Elie Dangoor(Exp)
 5 163 193 169 10 +260 Adekoyejo Adegbesan

 6 192 183 191  9 +537 Craig Beevers(GM)
 7 176 185 179  9 +460 Ben Tarlow
 8 158 184 163  9 +432 Steve Perry
 9 186 178 186 8½ +113 Austin Shin(Exp)
10 172 175 170  8 +497 Jason Carney

11 173 178 175  8   -4 Fidelis Olotu
12 180 171 178  7 +183 Wale Fashina
13 171 167 170  7  +42 Toke Aka
14 180 166 177  7 -183 Femi Awowade(GM)
15 178 170 177  7 -267 Chris Hawkins(Exp)

16 157 163 159  6  -80 David Shenkin
17 161 158 160  6 -279 Paloma Raychbart
18 182 156 177  6 -345 Wayne Kelly(GM)
19 169 163 167  6 -774 John Ashmore
20 181 156 177 5½ -126 David Sutton(Exp)

21 157 155 156  5 -423 Ebi Sosseh
22 156 154 156  5 -654 Ian Coventry
23 160 142 156  4 -381 Maureen Chamberlain
24 156 145 153  4 -1348 Paul{Tranmere} Thomson

Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 148 179 156 12 +528 Wojtek Usakiewicz
 2 153 165 156 10 +377 Victoria Kingham
 3 152 158 153  9 +300 Graham Bonham
 4 148 159 150  9 +261 Andrew Eames

 5 151 158 153  9   +9 Nick Ascroft
 6 143 152 146  8 +348 Steve Balment
 7 152 152 152  8 +243 Matthew Pinner
 8 143 152 144  8  +41 Stephen Wintle

 9 144 152 147  8  -77 Richard Moody
10 144 145 144  7  +14 Abiodun Adeyemi
11 151 145 150  7 -456 Phil Kelly
12 155 138 151  6 +138 Sandie Simonis(Exp)

13 154 138 151  6   -5 Donna Stanton
14 144 132 140  5 -582 Philip Aldous
15 145 125 142  4 -495 Dorn Osborne
16 149 125 144  4 -644 Anne Ashmore

Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 142 159 146 11 +744 Feroza Bartlett
 2 135 159 138 11 +302 Nick Jenkins
 3 127 160 135 11 +261 Reeyaaz Goolamhossen
 4 139 146 139  9 +371 Joyce Cansfield(Exp)

 5 142 146 143  9 +339 Ann Golding
 6 137 139 137  8  +83 Rosalind Wilson
 7 132 136 132 7½  +76 Jake Berliner
 8 135 133 136  7 +131 Marlene Skinner

 9 132 133 132  7  +59 Mary Siggers
10 134 133 133  7 -252 Ginny Dixon
11 131 133 133  7 -362 June Edwards
12 132 126 131  6 -234 Jim Lyes
13 143 125 139  6 -331 Alan Childs

14 138 122 133 5½ -136 Graham Maker
15 143 119 138  5 -442 Teresa Lyes
16 133 106 128  3 -609 Carol{Norwich} Smith
       
Division D

Pn Old Prf New W Spread       
 1 115 151 122 12 +688 Esther Kasket
 2 126 136 128 10 +233 Geoff Cooper
 3 124 131 124  9 +492 Phyllis Fernandez
 4 121 131 124  9  -67 Ken Bird
 5 127 124 127  8 +481 Val Hoskings

 6 119 123 119  8  +37 Janet Bonham
 7 115 124 118  8 -243 Philippa Morris
 8 125 123 125  8 -354 Heather Laird
 9 118 117 117  7   -9 Ted Lewis
10 120 110 118  6  +85 Joy Lloyd

11 118 110 117  6 -206 Ron Bucknell
12 126 103 121  5 -141 Nicky Huitson
13 114 104 113  5 -198 Caroline Elliott
14 116  97 113  4 -798 Georgie Burchell
       
Division E

Pn Old Prf New W Spread       
 1 109 137 117 13½ +955 Sheila{Rmfrd} Anderson
 2 110 127 114 12 +997 Stany Arnold
 3 105 127 109 12 +719 Adrian Noller
 4 100 107 101  9 +532 Jo Holland

 5  98 107 101  9 +150 Malcolm Davis
 6 103 107 103  9  +49 Margaret Seabrook
 7  98 104  98 8½ +445 Cathy Poacher
 8 110 100 105  8 +143 Rachel Bingham (new rating based on 30 games)

 9 105  97 104 7½ -109 Jacquie Aldous
10 103  94 101  7 -469 Margaret Emmott
11  94  88  93  6 -240 Viv Bishop
12  88  88  88  6 -421 Mavis Ernest

13  88  81  87  5 -484 Cindy Hollyer
14 109  67 100  3 -561 Peter Ernest
15  77  69  76  3 -827 Valery Jansen
16 unr  56  56 1½ -879 Neil Roberts

Essex League match November 14th results from Calum Edwards.

Forest Gate Wanderers 10 wins

Old Prf New Wins
172 183 173 4 Philip Nelkon(GM)
171 167 171 3 Calum Edwards
125 165 128 3 Len Edwards

The Team With No Name 8 wins

Old Prf New Wins
165 156 165 3 Barry Grossman(Exp)
171 158 169 3 Chris Keeley
164 139 162 2 Mike Chappell

Luton November 13th results from David Wilson.
7 rounds

Division A

Pn Old Prf New W Spread
 1 171 198 174 6 +329 Mike Whiteoak
 2 170 183 171 5 +558 Calum Edwards
 3 161 187 163 5 +521 Diane Pratesi(Exp)
 4 186 185 186 5 +380 Austin Shin(Exp)
 5 161 182 163 5 +206 Cecil Muscat

 6 172 173 173 4 +375 Fidelis Olotu
 7 166 165 166 4 +217 Jessica Pratesi
 8 164 168 164 4  +11 Mike Chappell
 9 163 162 164 4   -1 Bob Berry
10 147 165 148 4  -14 Andrew Eames

11 174 160 172 3  +50 Philip Nelkon(GM)
12 154 153 153 3 -108 George Gruner(Exp)
13 156 151 156 3 -152 Paul{Tranmere} Thomson
14 155 153 155 3 -170 Sandie Simonis(Exp)
15 152 153 152 3 -212 Graham Bonham

16 152 154 153 3 -271 Victoria Kingham
17 147 159 148 3 -323 Chrystal Rose
18 160 134 157 2 -149 David Shenkin
19 159 141 157 2 -161 Quentin Baker
20 159 141 158 2 -231 Kevin Synnott

21 156 137 154 2 -417 Rachelle Winer
22 153 136 151 2 -438 Phil Kelly

Division B

Pn Old Prf New W Spread       
 1 141 171 145 6 +723 Dorn Osborne
 2 133 174 137 6 +368 Rosalind Wilson
 3 140 154 142 5 +290 Feroza Bartlett
 4 136 157 139 5 +160 Lorraine Crouch
 5 125 159 129 5 +140 Carmen Toscano

 6 145 141 145 4 +380 Ruth MacInerney
 7 144 140 143 4 +302 Stephen Wintle
 8 137 142 138 4 +263 Jack Anscomb
 9 145 138 144 4  +11 Abiodun Adeyemi
10 125 145 127 4  -16 Reeyaaz Goolamhossen

11 141 142 142 4  -35 Evelyn Wallace
12 129 145 131 4 -130 June Edwards
13 133 138 133 4 -198 Richard Woodward
14 137 124 136 3 +124 Jill Parker
15 125 128 127 3  +61 Val Hoskings

16 137 126 136 3  +48 Noel Barnes
17 125 128 125 3  -80 Heather Laird
18 143 124 141 3 -146 Andy Gray
19 125 128 125 3 -334 Len Edwards

20 126 112 125 2 -153 Pat Friend
21 134 111 132 2 -270 Mick Healy
22 144 114 142 2 -317 Ann Golding
23 125  97 122 1 -403 Marian Hamer
24 130  86 126 0 -788 Geoff Cooper
       
Division C

Pn Old Prf New W Spread       
 1 117 152 121 6 +509 Ken Bird
 2 117 149 119 6 +394 Janet Bonham
 3 122 135 124 5 +345 Phyllis Fernandez
 4 123 128 123 4½ +125 Carol Arthurton
 5 115 123 116 4 +303 Georgie Burchell

 6 114 124 116 4 +295 Paul Cartman
 7 104 121 106 4  +62 Susan Thorne
 8 116 118 117 4  -87 Ena McNamara
 9 117 119 117 4 -137 Cody McCormick
10 115 112 115 3½ -70 Esther Kasket

11 104 105 105 3  -30 Adrian Noller
12 120 107 119 3  -90 Damian O'Malley
13 111 107 110 3 -102 Elizabeth Terry
14 109 108 110 3 -140 Helen Sandler
15 115 108 114 3 -200 Margaret Marshall

16 107  92 106 2 -165 Colin StHill
17 113  81 108 1 -251 Pamela Vahed
18 113  63 108 0 -761 Peter Bailey

Division D

Pn Old Prf New W Spread
 1  96 125  99 6 +683 Trevor Warwick
 2  99 130 103 6 +382 Ted Anscomb
 3  95 106  97 5 +263 Doreen Clayton
 4  99 114 101 5 +200 Rosemary Wood
 5 103 101 103 4 +216 Peter Terry

 6  93 102  94 4  +75 Viv Bishop
 7  98 100  98 4  +60 Malcolm Davis
 8  89 103  91 4   -2 Renee Gilbert
 9  98 102  99 4  -29 Mel Maltz
10  94  82  93 3  -71 Jacqui White

11  86  82  86 3 -118 Natasha Pratesi
12  97  83  96 3 -120 Jenny Harris
13  90  74  88 3 -136 Mary Baty
14  86  77  85 3 -138 Joyce Hoffbrand
15  88  83  88 3 -325 Cindy Hollyer

16  93  67  90 2  -61 Christine Cartman
17  60  50  58 1 -243 Bill Croft
18  50  50  50 0 -636 Pam Mimms

Glasgow November 13th results from Ross Mackenzie.
6 rounds.

Division A

Pn Old Prf New W Spread   
 1 181 194 181 5 +311 Neil Scott(GM)
 2 157 180 159 4 +105 Alan Georgeson
 3 161 175 163 4  +41 Alan Sinclair
 4 171 178 171 4  -38 Simon Gillam(Exp)

 5 160 163 160 3 +285 Amy Byrne
 6 157 162 157 3 +219 Marion Keatings
 7 162 159 161 3  +34 Billy Dott
 8 156 164 157 3  -47 Raymond Tate

 9 149 142 149 2  +32 Melanie Beaumont
10 145 142 143 2 -312 James Squires
11 160 139 157 2 -351 Ricky Zinger
12 162 123 158 1 -279 Wilma Warwick

Division B

Pn Old Prf New W Spread
 1 140 185 144 6 +546 Tom Wilson
 2 129 150 131 4 +304 Margaret Harkness
 3 135 152 137 4 +223 Jim Wilkie
 4 144 148 145 4 +185 Lorraine Gordon
 5 137 148 137 4 +180 Mary Jones

 6 140 152 141 4  -35 Margaret Armstrong
 7 131 137 132 3  +95 Colin Nicol
 8 132 137 133 3  +34 Kate Leckie
 9 126 136 126 3 -108 Rhoda Gray
10 136 136 136 3 -109 Michael Zinger

11 142 125 140 2½ +10 Anne Ramsay
12 127 130 127 2½ -47 Sheena Wilson
13 140 116 139 2  -86 Kenneth Gordon
14 130 121 129 2 -128 Juliet Green
15 138 118 136 2 -222 Sylvia Swaney

16 142 118 140 2 -298 Iain Harley
17 127 118 126 2 -411 Carol Malkin
18 134 103 131 1 -133 Moya Dewar

Division C

Helgamarie and Yvonne were equal first - and their ratings (old, new and performance) are also identical!

Pn Old Prf New W Spread
      
 1=119 110 118 4 +363 Helgamarie Farrow
 1=119 110 118 4 +363 Yvonne Holland
 3 105 111 106 4 +353 Caroline Foy
 4 114 112 114 4  +24 Willie Scott

 5 104 101 104 3 +117 Julie Tate
 6  72 104  76 3 -220 Ann Duncan
 7  78  67  76 1 -402 Margaret Barratt
 8  76  72  76 1 -598 Martin Byrne

Essex League match November 7th results from Mike Whiteoak.

6 rounds

Wanstead Dead or Alive 10 wins

Old Prf New Wins
169 204 171 6 Mike Whiteoak
155 171 156 4 Rachelle Winer
127 104 125 0 Marian Hamer

Billericay Bandits 8 wins

Old Prf New Wins
154 150 153 3 Phil Kelly
163 150 161 3 Cecil Muscat
145 134 144 2 Ann Golding

Peterborough 24 hour tournament November 6-7. Results for Chris Hawkins.

Everyone played 24 games within the divisional structure. Greg and Jared played one extra
rated game not included in the tables.

Tournament ratings data 

Old Prf New
163 145 159 Rick Blakeway 
132 127 130 Geoff Cooper 
 92 107  98 Malcolm Davis 
127 122 125 Reeyaaz Goolamhossen 

142 159 149 Kim Hands 
140 144 142 Iain Harley 
123 132 126 Nicky Huitson 
155 168 160 Greg Kelly 

160 163 164 Tim Knight (oldest 24 games discarded averaged 139)
127 127 129 Frankie Latham 
101 114 105 Duncan MacFarlane 
196 196 193 Lewis Mackay(GM) (oldest 24 games discarded averaged 214)

107  90 100 Vicky Owen 
187 173 184 Jared Robinson(Exp)
112 111 113 Remie Salazar 
184 191 186 Austin Shin(Exp) 

159 146 154 Paul{Halifax} Thompson
139 127 134 Andrea Waddington
150 150 151 Graham Wakefield
183 187 185 Howard Wilde

Each Division A was a round robin followed by king of the hill in round 6.
Divisions B and C were round robins.
At the end of sessions 1-3, the bottom three in A and B were relegated, and the top three in B and C were promoted.

Session 1

Division A
    
P W Spread    
1 4 +224 Howard Wilde
2 4  +53 Lewis Mackay
3 3  +48 Tim Knight
--------------------
4 3  -43 Austin Shin
5 2½ -133 Jared Robinson
6 1½ -149 Rick Blakeway
        
Division B
    
P W Spread     
1 4 +124 Kim Hands
2 4 +102 Geoff Cooper
3 4  +30 Graham Wakefield
--------------------------------
4 3 +175 Paul(Halifax) Thompson
--------------------------------
5 3 -147 Greg Kelly
6 2  -55 Iain Harley
7 1 -229 Andrea Waddington
        
Division C
    
P W Spread     
       
1 5 +572 Reeyaaz Goolamhossen
2 5 +185 Nicky Huitson
3 3  -17 Duncan MacFarlane
--------------------------
4 2  -90 Remie Salazar
5 2 -140 Frankie Latham
6 2 -216 Vicky Owen
7 2 -294 Malcolm Davis


Session 2

Division A
    
P W Spread 
1 5 +399 Lewis Mackay
2 4 +387 Howard Wilde
3 4 +308 Kim Hands
----------------------
4 3  -76 Graham Wakefield
5 2 -139 Tim Knight
6 0 -879 Geoff Cooper
    
    
Division B
    
P W Spread     
1 5 +621 Austin Shin
2 4 +221 Jared Robinson
3 4 +164 Rick Blakeway
----------------------
4 3 -294 Nicky Huitson
----------------------
5 2 -170 Paul(Halifax) Thompson
6 2 -453 Duncan MacFarlane
7 1  -89 Reeyaaz Goolamhossen
        
Division C
    
P W Spread     
1 6 +677 Greg Kelly
2 4  +14 Iain Harley
3 3 +129 Remie Salazar
----------------------
4 3  +64 Frankie Latham
5 3 -190 Malcolm Davis
6 2  -74 Andrea Waddington
7 0 -620 Vicky Owen

Session 3

Division A
    
P W Spread 
1 5 +391 Austin Shin
2 5 +346 Howard Wilde
3 4 +218 Lewis Mackay
----------------------
4 2  -12 Jared Robinson
5 1 -277 Rick Blakeway
6 1 -666 Kim Hands
    
Division B
    
P W Spread     
1 5 +614 Greg Kelly
2 4 +450 Tim Knight
3 4 +229 Graham Wakefield
--------------------
4 4 +122 Iain Harley
--------------------
5 2 -245 Nicky Huitson
6 1 -307 Geoff Cooper
7 1 -863 Remie Salazar
    
Division C
    
P W Spread     
1 5 +336 Frankie Latham
2 5 +164 Paul(Halifax) Thompson
3 4 +396 Andrea Waddington
-----------------------------
4 3 -149 Duncan MacFarlane
5 2 -310 Malcolm Davis
6 1 -190 Reeyaaz Goolamhossen
7 1 -247 Vicky Owen

Session 4

Division A
    
P W Spread 
1 5 +270 Lewis Mackay
2 4 +186 Austin Shin
3 3  +95 Tim Knight
4 3  +50 Howard Wilde
5 3   -5 Greg Kelly
6 0 -596 Graham Wakefield
     
Division B
    
P W Spread     
1 6 +582 Jared Robinson
2 3 +158 Iain Harley
3 3 +117 Andrea Waddington
4 3 -156 Paul(Halifax) Thompson
5 3 -177 Kim Hands
6 2  +20 Frankie Latham
7 1 -544 Rick Blakeway
    
Division C
    
P W Spread    
1 5 +526 Reeyaaz Goolamhossen
2 4 +329 Geoff Cooper
3 3 +156 Nicky Huitson
4 3 -134 Remie Salazar
5 2 -213 Vicky Owen
6 2 -301 Malcolm Davis
7 2 -363 Duncan MacFarlane

7 teams took part in the Yvonne Jukes Team Event at Ryde, Isle of Wight on November 6th.
Results from Noel Turner.
 
The event was a round robin for teams of 5, with each team's table 1 player playing all the other table 1 players, and likewise for tables 2-5. 
The 3 reserve players took part, one at each of the lowest 3 tables. All these games were rated, but did not count towards team total wins.

Team result

Wins
21  Southampton                 
20½ Bournemouth Magpies         
19  Newport Blue                
16  Bournemouth Ospreys         
13  Newport Red                 
10  Ryde Hornets                
 9  Ryde Bees                    

Individual results

Table 1 (6 games)
 
P Old Prf New W Spread
1 175 185 176 5 +352 Noel Turner(Exp) (Newport Blue)
2 153 185 157 5 +180 Angela Swain (Bournemouth Ospreys)
3 178 169 177 4 +623 Gary Oliver(GM) (Southampton)
4 148 152 148 3 -264 Ivan Swallow (Ryde Hornets)

5 163 134 161 2 +110 Elisabeth Jardine (Bournemouth Magpies)
6 129 136 131 2 -499 Sheila Jolliffe (Newport Red)
7 116 100 115 0 -502 Ian Caws (Ryde Bees)
      
Table 2 (6 games)

10 point rule adjustment.
After the first calculation, Peter Neeves' 16-game rating of 176 was reset to 164 and the rating performances were recalculated.

P Old Prf New W Spread
1 165 180 166 5  +775 Penny Downer(Exp) (Newport Blue)
2 159 172 160 4½ +225 Maureen Chamberlain (Bournemouth Magpies)
3 125 159 128 3½  -85 Wendy Tiley (Newport Red)
4 161 130 158 2   +26 Chris Finlay (Southampton)

5 164 130 163 2   -89 Peter Neeves (Ryde Hornets) [new rating based on 22 games]
6 145 131 144 2  -352 Val Wright (Bournemouth Ospreys)
7 112 130 113 2  -500 Joan Caws (Ryde Bees)
        
Table 3 (7 games)

P Old Prf New W Spread        
1 158 154 157 5 +402 Ebi Sosseh (Bournemouth Magpies)
2 159 154 159 5 +381 Alan Bailey (Southampton)
3 132 155 134 5 -134 Evan Terrett (Newport Blue)
4 131 141 132 4 +157 Maureen Reynolds (Ryde Hornets)

5 144 139 143 4 -266 Alan Childs (Bournemouth Ospreys)
6 123 128 123 3 -256 Elizabeth{IW} Allen (Newport Red)
7 110 113 110 2  -39 Peter{Prtsmth} Edwards (unattached)
8 109  84 106 0 -245 Jean Robinson (Ryde Bees)
        
Table 4 (7 games)

P Old Prf New W Spread        
1 156 175 158 7 +818 Brian Jones (Southampton)
2 150 158 151 6 +498 Chris Downer (Bournemouth Magpies)
3 133 127 132 4 +228 Ruth Marsden (Bournemouth Ospreys)
4  98 126 101 4 -246 Alan Everitt (Ryde Bees)

5 113 113 112 3 -119 Jo Tebbutt (Newport Red)
6 106 112 106 3 -266 Barbara Kent (Newport Blue)
7 125  84 120 1 -456 Brenda Rodwell (Ryde Hornets)
8 unr  76  76 0 -457 Peter Frost (unattached)
   
Table 5 (7 games)

P Old Prf New W Spread        
1 147 146 146 6 +642 Margaret Staunton (Bournemouth Magpies)
2 110 136 113 6 +543 Janet Milford (Southampton)
3 122  94 119 3 +146 Hazel Parker (Ryde Hornets)
4 110  93 109 3  -68 Molly Lane (Bournemouth Ospreys)

5  73  92  74 3 -358 Margaret Webb (Newport Blue)
6  68  91  76 3 -576 Stanley Wilkinson (unattached) [new rating based on 21 games]
7  92  79  90 2 -142 Jill Warren (Newport Red)
8  87  79  86 2 -187 Peter Trembath (Ryde Bees)

Scottish League match November 4th. Results from Marion Keatings.
This match completes the 2010 Scottish League. 

Bingoes 2 wins

Old Prf New Wins
153 134 152 1 Christine McKenzie
140 134 140 1 Tom Wilson
159 100 157 0 Alan Georgeson

Waverley 7 wins

Old Prf New Wins
160 201 162 3 Wilma Warwick
160 201 161 3 Alan Sinclair
131 134 131 1 Kenneth Ross



Data Protection Act: In joining the ABSP I accept that personal information relating to Scrabble, including my rating and my photograph, may appear on the ABSP website and in ABSP publications. I accept that the ABSP will not be responsible for use or misuse of personal information.

SCRABBLE® is a registered trademark. All intellectual property rights in and to the game are owned in the U.S.A. by Hasbro Inc., in Canada by Hasbro Canada Inc. and throughout the rest of the world by J.W. Spear & Sons Ltd. of Maidenhead SL6 4UB, England, a subsidiary of Mattel Inc. Mattel and Spear are not affiliated with Hasbro or Hasbro Canada.

ABSP © 2013

Contact Us